Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Belarus sau Bielorusia?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006

View Posttihomir, on Dec 22 2006, 14:37, said:

Exact, cred ca si la ei se spunea Sârbia cu multa vreme in urma, noi fiind mai aproape de granita am pastrat denumirea originala. Parerea mea....
Tihomire, ai cîștigat.  Uite, te trec la ignore, și tot ce spui consider adevărul absolut din oficiu, fără să mai citesc.  Aș mai adăuga că blana nu e aia păroasă de pe ursul din pădure, ci doar o banală scîndură, iar trandafirii nu sînt flori, sînt cîrnați.  Și voi face lobby să se scoată cratița din dicționar, raină sună foarte bine.

Adio.

#38
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006
Vezi ca raina se zice la tigaie nu la cratita :P

#39
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View Posttihomir, on Dec 22 2006, 17:06, said:

Vezi ca raina se zice la tigaie nu la cratita :P
E adevarat ca nu-s eu prea plimbata prin bucatarie, da' nu e mare diferenta intre cratita si tigaie.
Si tata DEX ne zice asa:

Quote

CRÁTIȚĂ s. (reg.) tigaie, (Transilv.) laboș, (Ban., Transilv. și Olt.) raină, (prin Transilv.) răvar, (Ban.) șerpencă. (O ~ cu fasole.)
Sursa: Sinonime | Trimisă de siveco, 4 Aug 2004


#40
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005
Măi, așa știam și eu - cratiță. Tu din ce sat ești, ca să zic așa? :D

#41
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006
No, la noi tigaia sau raina e una (aia in care prajesti cartofii sau ouale) iar cratita e alta (aia in care fierbi ciorba). Cel putin asa e aici in Mehedinti....

#42
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005
Mă făcuși curios și o sunai chiar acum pe maică-mea (născută și crescută până la 14 ani în com. Greci - Mehedinți). :)  Îmi zise că e cratiță, nu tigaie. O fi tigaie prin zona ta...

#43
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006
O fi... :huh:

#44
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View Posttihomir, on Dec 22 2006, 17:38, said:

No, la noi tigaia sau raina e una (aia in care prajesti cartofii sau ouale) iar cratita e alta (aia in care fierbi ciorba). Cel putin asa e aici in Mehedinti....
Dar oale n-aveti?

#45
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005
Ba da, de pământ. :)

#46
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
ntz! de noapte  :lol:

#47
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006
Oala e cratita iar tigaia raina, cel putin aici...

#48
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005
Stai, mă, așa, că-ți iau eu IP-ul, să văd din ce ciudățenie de sat postezi tu! :D

#49
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006
Din catunul Turnu Severin, nu te mai obosi :)

#50
mariuspetru

mariuspetru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 10.04.2005
Bielorusia in traducere mot-à-mot inseamna "Rusia Alba", inclusiv in limba bielorusa. Majoritatea tarilor germanice si slave din Europa ii spun asa. Prin Germania se foloseste Weissrussland, prin nord Hviterussland, etc. In tarile latine ale Europei, denumirea variaza, in situatii oficiale, se spune Republica Belarus, in ziare, reviste si in vorbirea curenta se spune Bielorussia, mar rar aparand si "Rusia Bianca/Blanca".

Mi se pare ca presa romana a inceput sa foloseasca Belarus, cand tara a devenit independenta, mai mult ca sigur si faptul ca americanii i-au spus imediat Belarus, a avut o mare influenta. Important este si faptul ca relatiile Romaniei, de orice fel (poate in afara de competitii sportive), cu acest stat sunt aproape de zero, asa ca interesul romanilor si probabil si al bielorusilor, unii fata de altii, tinde la zero.

Mi se pare ca numele "Rusia Alba" a fost folosit inainte de 1945 si prin Romania. Dar comunistii l-au considerat ca fiind prea reactionar si l-au inlocuit, ca apoi cei de dupa 1989 sa considere "Bielorusia" prea comunist si sa-l inlocuiasca inca o data. :)

#51
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

View Posttihomir, on Dec 19 2006, 21:12, said:

De ce azi spunem "Serbia" in loc de Sârbia? Noi tot timpul am spus Sârbia nu Serbia. Serbia vine din engleza, sarbii insisi spun Srbija (se citeste sârbia). La urma urmei zicem sarbi nu serbi :P


Pentru ca daca ai auzit "pe la scoala" in orele de limba romana, limba noastra a fost puternic influentata de limba franceza. Ori in franceza se spune "La Serbie" deci in romaneste a intrat "Serbia".

#52
Aliska

Aliska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 14.10.2008
up



russii spun mai mult Белоруссия - Belarussiia, decat Беларусь - Belarusi-dar se pare ca englezii spun Belarus. Belarussia inseamna rusia alba ,iar bela rusi este rus-ul(regiunea) alb (первоначально историческое название земель восточных славян и первого государства Древней Руси) adica Numele istoric al regiunilor locuite de slavii de rasarit si primul stat al Vechii Russii(Rusia Kieveana)
@Marius Petru cred ca limba belorusa este o limba moarta,nu stiu la ce limba sa ne raportam
Eu as spune ca Belarus,verisunea folosita si de englezi,si de stiri and so on e cea corecta

Edited by Aliska, 14 October 2008 - 23:19.


#53
fws

fws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 25.10.2008
la ora de geografie n-am auzit nimic despre bielorusia, in schimb belarus imi suna familiar.

#54
rednicmircea

rednicmircea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.11.2008
Belarus.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate