Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Practica cineva wing chun

- - - - -
  • Please log in to reply
348 replies to this topic

#1
Raziel14

Raziel14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2006
Va place acest stil de lupta?Eu il practic de 2 luni si mi se pare foarte eficient  :coolspeak: .Voua cum vi se pare?

#2
Raziel14

Raziel14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2006
Chiar nimeni nu practica? <_<

#3
Lion King

Lion King

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.05.2006
Pierdere de timp

#4
Raziel14

Raziel14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2006
Sa o crezi tu  :P Joaca sah ,intelectoalule :D

#5
Lion King

Lion King

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.05.2006

 Raziel14, on Oct 2 2006, 14:40, said:

Sa o crezi tu  :P Joaca sah ,intelectoalule :D

Sah joc in timpul liber, nu trebuie sa fii intelectual ca sa practici acest sport, doar nitel istet ca sa nu zic inteligent. Te-ai gandit vreodata la asemanarile dintre o lupta si un joc de sah? Sunt foarte multe.

Ce faci tu e pierdere de timp, daca ai timp liber mergi in orice sala de kickbox, muay thai, box si provoaca orice tip de acolo, abia atunci o sa intelegi ce ti-am spus in postul precedent.

Edited by Lion King, 12 October 2006 - 13:01.


#6
Raziel14

Raziel14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2006
Eu nu am deschis acest topic ca sa ma cert cu tine.Am deschis acest topic ptr. practicanti de Wing Chun,ptr. a ne schimba opinii,ptr.a invata ceva unii de la altii :) .Cine esti tu ca sa-mi spui ca este o pierdere de timp!!!Sa fiu sincer nu ma intereseaza ce crezi tu:).BTW sahul este un joc prostesc,no ofense :D

#7
Lion King

Lion King

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.05.2006
In primul post ai intrebat ce credem despre el

Quote

Voua cum vi se pare?


Quote

BTW sahul este un joc prostesc,no ofense biggrin.gif

Aici ai spus totul despre tine

#8
Raziel14

Raziel14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2006
Adica ce am spus despre mine???Ti-am spus ca nu vreau sa ma cert .BTW tu ai practicat sporturile mentionate mai sus? :angry:

#9
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Categoric nu e o pierdere de timp insa nici nu e stil foarte eficient. Daca tu crezi ca eschivele alea si diversele lovituri exotice ce nu o sa le aplici nicodata sunt eficiente mai gandeste-te. Nu e ca in filme crede-ma. Si da am practicat qwan-ki-dao si kickboxing deci stiu despre ce e vorba. Esti entuziamat acum insa dupa prima lupta o sa-ti schimbi parerea. Kickboxingul sau krav maga sunt mult mai eficiente, de exemplu.

Edited by SE7EN, 15 October 2006 - 20:31.


#10
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Wing Chun, sau Wing Tsung, sau Win Tsun este una dintre cele mai efective concepte de lupta la contactul din imediata apropiere. Si nu, nu se bazeaza pe miscari frumoase ci dimpotriva pe tactici destul de grobe. Cu toate astea e devreme dupa doua luni sa te consideri la adapost contra oricarui stil de lupta. In principiu e cam aiurea sa compari diversele stiluri intre ele, pentru ca fiecare are parti bune dar si slabiciuni. Cel mai bine este sa faci si box si muai thai si judo... si sa culegi de la fiecare partile bune pentru situatii diferite. In WT de exemplu nu prea exista tehnici pentru picioare.
btw WT devine interesant incepind cu "Chi sao" si cit de cit cu succes participi la o lupta de strada cam de la gradul 10 incolo. Pentru cei care nu stiu, WT nu are reguli, deci nu este "sport" ci "arta". Parerea mea personala este ca daca poti cel mai inteligent este sa fugi :)

#11
Jamais

Jamais

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 27.09.2006

 Raziel14, on Sep 20 2006, 16:41, said:

Va place acest stil de lupta?Eu il practic de 2 luni si mi se pare foarte eficient  :coolspeak: .Voua cum vi se pare?
Eu cunosc un tip care este profesor pentru acest gen. Nu mai are sala acum, dar stiu ce poate. Dezvoltat in ani acest stil este excelent. Daca iti place tine-te de el, iar daca vrei, vino sa-ti fa cunostinta cu acest domn care momentan este bodyguard. :)

#12
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
imi puteti spunde mai multe despre acest sport???

#13
ebmas

ebmas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.06.2005

 Raziel14, on Sep 20 2006, 16:41, said:

Va place acest stil de lupta?Eu il practic de 2 luni si mi se pare foarte eficient  :coolspeak: .Voua cum vi se pare?

Salut!
Sa ne spui si locatia si persoana care participa la antrenament( Sifu).

Pentru cei care sunt din Timisoara, exista un site dedicat acestui sport www.ebmas.ro si acolo puteti afla mai multe despre acest stil, in varianta promovata pe linia Emin Boztepe.

Personal practic de 2 ani si cred ca ajuta foarte mult.
Ce va pot spune pe scurt: wing tzun( asa cum e cunoscut in organizatia EBMAS) nu este un sport de lupta; el este un mijloc de autoaparare.
Stiu ca majoritatea veti spune ca orice sport de lupta de ajuta la autoaparare sia veti dreptate, dar acest lucru devine din ce in ce mai greu atunci cand autoaparare inseamna strada, fara manusi, fara ring, etc...si mai ales daca exista o diferenta mare de masa musculara.
Din istorie: WT a prins bazele prin aportul adus de o femeie in lupta ei cu calugarii chinezi. Fiind "inventat" de o femeie, toate miscarile sunt concepute astfel incat sa foloseasca cat mai putin energia proprie si cat mai mult energia adversarului( pentru cei care au rabdare, cautati pe internet "The lost interview with Bruce Lee" - acolo vi se explica ce inseamna acest transfer de energie).

Nu cred ca este cea mai buna "oferta" pentru autoaparare, nu cred ca este singura...este o metoda, iar daca vi se potriveste, nu ezitati sa o practicati.

 vata_pa_batz, on Nov 3 2006, 13:45, said:

Wing Chun, sau Wing Tsung, sau Win Tsun este una dintre cele mai efective concepte de lupta la contactul din imediata apropiere. Si nu, nu se bazeaza pe miscari frumoase ci dimpotriva pe tactici destul de grobe. Cu toate astea e devreme dupa doua luni sa te consideri la adapost contra oricarui stil de lupta. In principiu e cam aiurea sa compari diversele stiluri intre ele, pentru ca fiecare are parti bune dar si slabiciuni. Cel mai bine este sa faci si box si muai thai si judo... si sa culegi de la fiecare partile bune pentru situatii diferite. In WT de exemplu nu prea exista tehnici pentru picioare.

Da-mi voie sa te contrazic putin.
Exista un Ebmas demo unde te poti convinge despre asta.

 vata_pa_batz, on Nov 3 2006, 13:45, said:

btw WT devine interesant incepind cu "Chi sao" si cit de cit cu succes participi la o lupta de strada cam de la gradul 10 incolo. Pentru cei care nu stiu, WT nu are reguli, deci nu este "sport" ci "arta". Parerea mea personala este ca daca poti cel mai inteligent este sa fugi :)

Aici ai dreptate..nu exista reguli.
In Ebmas, gradul 4 reprezinta un examen care nu inseamna altceva decat lupta libera folosind orice tehnnica de brat sau de picior din partea adversarului.
Pentru partea de arme albe, va recomand Latosa Escrima..merita.

#14
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
@Ebmas

am vazut demoul, dar nu-mi dau seama in ce fel imi contrazice afirmatia ????

#15
SnowWhit3

SnowWhit3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 21.10.2003

 vata_pa_batz, on Nov 14 2006, 16:45, said:

@Ebmas

am vazut demoul, dar nu-mi dau seama in ce fel imi contrazice afirmatia ????

Se referea la tehnicile de picioare cred.

#16
alex2u

alex2u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 17.09.2006
:lol:  E o mancare? ( puteai sa zici si tu mai multe sau ai pus topicul asta cas sa te lauzi ce faci tu.....  :nonobad: )

#17
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

Quote

autoaparare inseamna strada, fara manusi, fara ring, etc...si mai ales daca exista o diferenta mare de masa musculara.
Din istorie: WT a prins bazele prin aportul adus de o femeie in lupta ei cu calugarii chinezi. Fiind "inventat" de o femeie, toate miscarile sunt concepute astfel incat sa foloseasca cat mai putin energia proprie si cat mai mult energia adversarului( pentru cei care au rabdare, cautati pe internet "The lost interview with Bruce Lee" - acolo vi se explica ce inseamna acest transfer de energie).
Ma distreaza chestia asta cu folosirea fortei adversarului. Toti care nu pot domina prin forta sau pregatire fizica se agata de aceasta idee. Tehnica fara forta e egala cu zero iar cine a luptat in ring, pe strada sau oriunde altundeva stie foarte bine asta. Nu va mai amagiti cu niste principii si concepte care nu se aplica decat de la un nivel incolo. Pe strada curajul si stapanirea de sine e esentiala, apoi forta si abia la sfarsit tehnica. Am practicat si eu destul timp si la antrenamente am folosit multe tehnici de brate si picoare, insa prea putine s-au dovedit eficiente pe strada. Tehnicile simple sunt cele mai eficiente, iar din acest punct de vedere cel mai eficient stil consider ca este krav maga.

#18
ebmas

ebmas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.06.2005

 vata_pa_batz, on Nov 14 2006, 16:45, said:

@Ebmas

am vazut demoul, dar nu-mi dau seama in ce fel imi contrazice afirmatia ????

Ma refeream la faptul ca ti se pare aiurea sa compari doua stiluri.
Banuiesc ca esti adeptul principiului "Nu exista cel mai bun stil, ci numai cel mai bun practicant".
Gresesc?

Uite, am gasit un articol referitor la ceea ce spun cei de la Jandarmeria Romania despre WT.

Sin inca un link care arata ceva celor care nu vred ca forta poatefi ocolita si ca exista doar forta/forta.

Edited by ebmas, 26 November 2006 - 17:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate