Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Sfaturi achizitie laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Sticky

Sticky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.08.2005
As dori sa achizitionez un laptop dar nu ma pot hotara... asa ca apelez la opinia voastra. Care din ele? http://www.cel.ro/no...t1350-1.86ghz-l sau http://www.cel.ro/no...-735a-1024ddr-l ?

Puteti sai imi recomandati ceva mai bun pana in 2500 RON?

Care procesor e mai bun Pentium M sau Core Solo?

Cineva mi-a spus ca la laptopurile ce au Pentium M atunci cand sunt conectate la priza viteza lor se dubleaza ( Pentium M la 1.7Ghz ruleaza aproape de 3.4Ghz). Este adevarat sau e doar o aberatie?

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu prea inteleg.... cum adica "cand sunt conectate la priza viteza lor se dubleaza"? Ma rog... link-urile nu merg, dar din cat am reusit sa deslusesc ce modele sunt, iti recomand HP-ul!
Alta varianta ar fi Dell-ul 1300 despre care se tot vorbeste pe forum...

#3
Sticky

Sticky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.08.2005

View Postripper, on Sep 15 2006, 23:16, said:

Nu prea inteleg.... cum adica "cand sunt conectate la priza viteza lor se dubleaza"?

Adica atunci cand lucrezi cu laptopul bagat in priza, nu pe baterie, viteza procesorului Pentium M de 1,7Mhz devine aproape 3,4 Mhz..... :confuzzled:

Merci pentru sfat... si eu tot spre HP inclinam....

Edited by Sticky, 15 September 2006 - 22:20.


#4
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View PostSticky, on Sep 15 2006, 23:20, said:

Adica atunci cand lucrezi cu laptopul bagat in priza, nu pe baterie, viteza procesorului Pentium M de 1,7Mhz devine aproape 3,4 Mhz..... :confuzzled:

Merci pentru sfat... si eu tot spre HP inclinam....

Nu exista asa ceva...  :D  :w00t:

In ziua de astazi nu mai conteaza frecventa procesorului atat de mult... conteaza functiile pe care stie sa le faca si o groaza de alti parametri!

#5
Sticky

Sticky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.08.2005

View Postripper, on Sep 15 2006, 23:23, said:

Nu exista asa ceva...  :D  :w00t:

In ziua de astazi nu mai conteaza frecventa procesorului atat de mult... conteaza functiile pe care stie sa le faca si o groaza de alti parametri!

Da... ideea cu frecventa venea de la o persoana din departamentul tehnic Flamingo.....  :w00t:

Merci pentru clarificarea problemei  ;)

#6
Ciurica

Ciurica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 08.12.2004

View PostSticky, on Sep 15 2006, 14:29, said:

Da... ideea cu frecventa venea de la o persoana din departamentul tehnic Flamingo.....  :w00t:

Merci pentru clarificarea problemei  ;)

Eu ai stiam pe cei de la Flamingo, mai profesionisti! Probabil a vrut sa-ti spuna ca un procesor Mobile (Pentium M,  Turion) isi regleaza frecventa in functie de necesitati.... iar un laptop stie sa-si economiseasca energia cand ruleaza pe baterie, atunci reduce din luminozitate, probabil si din alte resurse ale sistemului .... whatever la 3,4 GHz nu ajunge un Pentium M, nici daca-l bati.
In legatura cu cele 2 produse postate de tine, iti sugerez sa mai pui un ban deoparte, eventual sa mai astepti 2-3 luni ... sa nu-ti para rau, este o perioada de granita, atat pe plan hardware cat si software, avem deaface cu procesoare pe 64 biti si in curand cu Windows Vista. Daca mai tineti voi minte pe procesoarele cu 16 biti, abea jucam un packman si rulam Win31 si mai tarziu Win95, pe cele cu 32 biti avem XP si DOOM 3. Diferentele au fost enorme, atat la functionalitate cat si la putere. Mai gandestete!

#7
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View PostCiurica, on Sep 15 2006, 23:50, said:

Daca mai tineti voi minte pe procesoarele cu 16 biti, abea jucam un packman si rulam Win31 si mai tarziu Win95, pe cele cu 32 biti avem XP si DOOM 3.

16 biti: 286, 386... ce vremuri :peacefingers:

ai uitat sa mentionezi de cele pe 64 biti :P

#8
Ciurica

Ciurica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 08.12.2004

View Postbogdanan, on Sep 15 2006, 21:28, said:

16 biti: 286, 386... ce vremuri :peacefingers:

ai uitat sa mentionezi de cele pe 64 biti :P

Pai tocmai asta e... pentru 64 biti, inca nu vad nimic ... astept Vista! Dupa aia totul o sa explodeze... o sa cautam calculatoare tapene sa ruleze Vista.

#9
Sticky

Sticky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.08.2005
De modelul acesta http://www.emag.ro/n...--pLX.ABH0C.014 ce ziceti?

Se merita mai mult decat HP-ul?

#10
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View PostSticky, on Sep 17 2006, 12:06, said:

De modelul acesta http://www.emag.ro/n...--pLX.ABH0C.014 ce ziceti?

Se merita mai mult decat HP-ul?

Nu, in niciun caz!  :naughty:

#11
Sticky

Sticky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.08.2005

View Postripper, on Sep 17 2006, 12:16, said:

Nu, in niciun caz!  :naughty:
De ce? pe mine ma incanta AMD-ul Turion 64 de pe el.... care ar fi punctele slabe la Acer?

#12
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Deci, ti-am zis ca nu-i o varianta buna, nu din privinta Turion-ului, ci prin prisma faptului ca e ACER!

Sa-ti dau un sfat... eu cand aud persoane ce se plang de un anumit model/brand, indiferent ca-i laptop sau orice altceva, imi iau gandul de la el si caut ceea ce este mai performant si mai bun!
Ori, nu ma intereseaza cati lauda Acer-ul, atata timp cat am auzit si o groaza de pareri impotriva si niste lucruri chiar foarte grave... mi-am luat gandul de la el! Chestie valabila si pentru Fujitsu Siemens!
Deci, tine numai de tine ce vrei si ce o sa-ti cumperi! Eu ti-am dat un sfat...

#13
Vlad01

Vlad01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 11.08.2005
Eu zic sa mergi pe HP ;). Acer sta destul de prost cu autonomia, are vara-mea unul si e praf la autonomie in specificatii scrie 2.1 ore si daca tine vreo 50 de minute bateria. Al meu toshiba dupa 2 ani tine tot 2 ore si nu e centrino e Mobile P4 cu core Prescott....

#14
RoAp

RoAp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 22.01.2006

View PostSticky, on Sep 17 2006, 12:20, said:

De ce? pe mine ma incanta AMD-ul Turion 64 de pe el.... care ar fi punctele slabe la Acer?

Procul sa fie ultima ta grja.

Am vazut specificatiile si dupa o comparatie cu un 5024WLMI(Acer) sustin ca:
  
CristalBrite ca specificatie este un mare fas.Daca spune cineva ca doi oameni pot vedea in acelasi timp ecranul in conditii decente vorbeste prostii.La un film e un cosmar.Plus ca-ti faci freza in ecran(chiar daca nu vrei).Acer-ul e prost la partea de audio.Si deranjeaza al naibii de mult.
Hdd slab(formatat nativ in fat32 fara postibilitate de Ntfs).Dupa ce-l incarci lucreaza cu incetinitorul.
Despre baterie nu stiu.Cu caldura sta iar prost.La sarcina mare da afara cand ti-e lumea mai draga.Per total e teapa.
Asocierea lui acer cu Turion-ul a fost un compromis nefericit.Cam cum a fost motorul Diesel de Golf pe Aro 10(ca sa ne amuzam un pic).De fapt invers.
Mergi doml'le pe dell-ul de pe un topic alaturat.Sau pe HP insa nu prea mai este la aceiasi bani pe piata.
Softul propriu de la Acer e iarasi o mizerie.Update-ul la fel.Documentatia la fel.
Pacat de faptul ca sunt ergonomice si frumusele ca aspect.
Salutam.

#15
Sticky

Sticky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.08.2005
Dar de modelul acesta ce parere aveti? Are 20 G in plus la hardisk si cred ca si placa video e mai buna decat la HP.  :confuzzled:
http://www.emag.ro/n...:N-BUL-VARIO004

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate