Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Roma

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1279 replies to this topic

#1261
irinaz

irinaz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.01.2010

 gabone0, on 8th January 2010, 15:58, said:

Salut,

Plec cu sotia si copilul (1 an jumate) in martie la Roma pentru 5 zile.Puteti sa-mi spuneti (aproximativ) cam cati bani ar trebui sa-mi iau la mine.
La ce ma gandeam eu:
- o sa mergem destul de mult cu metroul avand in vedere ca merge cu un copil asa mic, asa ca o sa luam Roma Pass
- masa: micul dejun la hotel; de pranz manca ceva fast food si pe seara o masa la o pizzerie sau bistro...ceva mai ieftin.
- o sa vizitam tot ce ne permite timpul, asa ca o sa dam ceva bani pe intrarile la obiective....poate mai putin la muzee
- fara cadouri...doat asa niste atentii marunte.

Avand in vedere cele de mai sus: un buget de 500 eur pt 5 zile pt 2 pers+ 1 copil credeti ca este suficient?

Multumesc,

buna!
Plec si eu cu Sotul si 2 copii in aprilie la Roma*unul de 2 ani si sant cam ingrijorata in privinta calatoriei cu copilul.
Nu cred ca am sa pot umbla cu el peste tot tinand cont de aglomeratia de acolo.Tare ma tem ca o sa fie un concediu ratat.\
Voi cum procedati.Luati un carut pentru copil__oare imi da voie la avion cu carutul,sau al plimbati in brate?
Noi ne/am rezervat un hotel in centru pe str.Via Cola,poate nu este nevoie sa folosim mijloacele de transport.

#1262
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 irinaz, on 19th January 2010, 18:17, said:

buna!
Plec si eu cu Sotul si 2 copii in aprilie la Roma*unul de 2 ani si sant cam ingrijorata in privinta calatoriei cu copilul.
Nu cred ca am sa pot umbla cu el peste tot tinand cont de aglomeratia de acolo.Tare ma tem ca o sa fie un concediu ratat.\
Voi cum procedati.Luati un carut pentru copil__oare imi da voie la avion cu carutul,sau al plimbati in brate?
Noi ne/am rezervat un hotel in centru pe str.Via Cola,poate nu este nevoie sa folosim mijloacele de transport.
Eu am fost in octombrie cu copil de 8 luni(la data calatoriei).Carutul se transporta gratuit(cel putin la Ryanair si Blue Air).Nu te-as sfatui sa-l plimbi in brate sau port-bebe.Va fi destul de obositor doar mersul in sine,fara copil in brate...

#1263
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
incercati sa-i lasati acasa cu cineva de incredere,plimbarea in roma are mai mult farmec in doi :rolleyes:

#1264
irinaz

irinaz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.01.2010

 anonima1, on 19th January 2010, 19:53, said:

incercati sa-i lasati acasa cu cineva de incredere,plimbarea in roma are mai mult farmec in doi :rolleyes:


Iti dai seama ca al lasam daca aveam cu cine.I/am luat si bilet de avion.Nu mai este cale de intoarcere.
Stiti cumva daca biletele de avion se pot vinde sau reprograma in cazul in care nu mai merge copilul*la blue air?

#1265
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,999
  • Înscris: 14.08.2007

 fetita, on 19th January 2010, 11:54, said:

La sfaturile "veteranilor de pe forum" am cautat pe tripadvisor, pe venere si booking hoteluri si ...ori au recenzii oribile ori nu se incadreaza in pret...
Cand in sfarsit gasisem si eu doua care intruneau majoritatea criteriilor, pretul, evident sare de 600 euro - CENTRO si GEA di VULCANO.
Imi puteti oferi alte variante??
A doua intrebare ar fi legata de siguranta rezervarii pe venere si booking. a avut cineva probleme? tot de aici am aflat si s-a confirmat ca pe VENERE. com sunt preturi mai bune ca pe booking. com. Dar e sigur? sunt o persoana destul de organizata si nu as dori sa ma trezesc ca fac rezervare pe venere si ajung sa nu am camera.
Muncesc mult - ca majoritatea de pe aici - si chiar imi doresc sa avem cateva zile fara probleme, in care sa nu ne facem probleme cu cazarea si alte nimicuri.  :peacefingers:
3. pe forum am senzatia ca s-au strecurat niste greseli ...as vrea ca in una din zile sa mergem la MARE. Am vazut topicurile, dar nu prea am reusit sa inteleg cum se ajunge acolo, pentru ca in topicuri diferite sunt mai multe statii de metrou. Ar putea cineva care a fost acolo sa imi spuna cum ajungem?

Va multumesc inca odata pentru infromatiile pretioase, amuzante si practice de pe aici!
sa aveti calatorii frumoase si lipsite de probleme! Si spor la muncile de zi cu zi  :cursing:
Fetita
Ai ales o perioada foarte scumpa. Daca ai merge in iulie ai gasi aceleasi hoteluri cu 20-30% mai ieftine (100-150 de euro mai ieftine pentru 5 zile). Oricum, eu am gasit diverse oferte pe booking care par ok si sunt sub 500 de euro si aveau note in jur de 8 si in iunie. Incearca sa cauti pe zone de ex in zona Vaticanului (ai filtru in stanga jos dupa zone), eu pe-acolo am stat si a fost super ok (dar unde am stat eu e cam scump in iunie) si fa sortare dupa pret camera dubla, iei cele care au note peste 7.5 si vezi pe unde sunt pozitionate (sunt marcate si statiile de metrou). Gasesti oferte sub 500 cu mic dejun la hoteluri decente, eventual va trebui sa platesti in avans banii (nu vei putea primi banii inapoi daca te razgandesti, la rezervarile "normale" poti anula rezervarea pana cu cateva zile inainte). Venere.com e ok si el, eu am rezervat si pe venere si pe booking si a fost totul in regula de fiecare data.
La mare ajungi cu "trenul" (e un fel de metrou "usor"), il poti lua din statia Ostiense (e chiar langa statia de metrou Piramide) si mergi spre directia Lido di Ostia. Eu am avut Roma Pass si biletul era valabil si pe linia asta (cred ca orice bilet normal e valabil).

#1266
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
fetita ,ma intorc luna viitoare din roma si revin cu pareri la cald
cazare centrala are com f bune,nota de 8,5 pe venere
pe tripadvisor e f bine cotat
din 1 iunie ,5 nopti ,o dubla 355 euro
hotel

Edited by anonima1, 20 January 2010 - 07:10.


#1267
buretzel2005

buretzel2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.01.2010

 fetita, on 19th January 2010, 11:54, said:

Buna ziua
In primul rand multumesc tuturor forumistilor care m-au ajutat - si sper ca o vor face in continuare - sa imi pregatesc o vacanta pe placul meu la Roma.
Detalii - plecare 1 iunie cu Wizz Air din Bucuresti, 5 nopti, 2 persoane :)
Acum vine marea problema - CAZAREA.
Credeti-ma, am citit integral topicul Roma si am cautat toate hotelurile despre care s-a povestit aici.
Am insa o restrictie "bugetara" - nu putem da mai mult de 500-max 550 euro pe cazare!
Cerintele mele par de bun simt - hotel de 2, 3 stele (nu merg sa stau in camera, ci sa imi umplu sufletul...), situat intr-o zona care incepe IN FATA garii termini, nu la liniile ferate, nu pe lateral, intr-o zona mai...sigura, asa...si merge spre centru, daca are si un metrou in zona, cu atat mai bine si are si mic dejun.
In rest...
La sfaturile "veteranilor de pe forum" am cautat pe tripadvisor, pe venere si booking hoteluri si ...ori au recenzii oribile ori nu se incadreaza in pret...
Cand in sfarsit gasisem si eu doua care intruneau majoritatea criteriilor, pretul, evident sare de 600 euro - CENTRO si GEA di VULCANO.
Imi puteti oferi alte variante??
A doua intrebare ar fi legata de siguranta rezervarii pe venere si booking. a avut cineva probleme? tot de aici am aflat si s-a confirmat ca pe VENERE. com sunt preturi mai bune ca pe booking. com. Dar e sigur? sunt o persoana destul de organizata si nu as dori sa ma trezesc ca fac rezervare pe venere si ajung sa nu am camera.
Muncesc mult - ca majoritatea de pe aici - si chiar imi doresc sa avem cateva zile fara probleme, in care sa nu ne facem probleme cu cazarea si alte nimicuri.  :peacefingers:
3. pe forum am senzatia ca s-au strecurat niste greseli ...as vrea ca in una din zile sa mergem la MARE. Am vazut topicurile, dar nu prea am reusit sa inteleg cum se ajunge acolo, pentru ca in topicuri diferite sunt mai multe statii de metrou. Ar putea cineva care a fost acolo sa imi spuna cum ajungem?

Va multumesc inca odata pentru infromatiile pretioase, amuzante si practice de pe aici!
sa aveti calatorii frumoase si lipsite de probleme! Si spor la muncile de zi cu zi  :cursing:
Fetita
incearca pe booking.com - hotel elide (eu am verificat perioada in care mergi si se pare ca o cam dubla te costa 475 eur,fata de 480 pe venere)
sfatul meu este sa incerci sa rezervi pt ca nu te costa nimic (iti trebuie doar o carte de credit valabila,fara bani pe ea) pt ca din ce am vazut mai au doar 3 camere.
eu o sa merg la acel hotel de pe 01.02 pt 7 nopti si promit sa-ti spun parerea mea cand ma intorc...asa ca mi se pare cea mai buna solutie,momentan...mai ales ca este situat foarte bine,pe via nationale,la 1 min. de piazza republica (eu cunosc zonaf.bine si-ti pot spune ca faci max.10min pana la fontana di trevi,pe jos)

Edited by buretzel2005, 20 January 2010 - 09:24.


#1268
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Incearca sa te uiti pe yeego.com. Pana pe la 500 euro sunt destule hoteluri. Aici iti iau banii de pe card cu 14 zile inainte de plecare (pana atunci poti oricand anula fara costuri). Noi am rezervat macar de 4-5 ori pe yeego si a fost totul ok. Vacanta placuta!

#1269
cosmorom

cosmorom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 04.12.2005
Salut!

imi poate spune cineva cum este vremea in iulie la Roma? as vrea sa rezerv niste bilete la sfarsitul lui iulie si imi este teama sa nu fie prea cald incat sa nu pot respira.
Multumesc.

#1270
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007

 utopium, on 20th January 2010, 03:49, said:

La mare ajungi cu "trenul" (e un fel de metrou "usor"), il poti lua din statia Ostiense
Metrou usor nu aduce mai degraba a tramvai?

#1271
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009

 Hey23, on 20th January 2010, 21:26, said:

Metrou usor nu aduce mai degraba a tramvai?

Metroul Ostiense-Lido nu e nici tramvai si nici metrou usor, e metrou 100%. Garniturile care circula pe aceasta ruta arata exact ca si garniturile noi din Bucuresti.

#1272
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007

 adiliki222, on 20th January 2010, 22:16, said:

Metroul Ostiense-Lido nu e nici tramvai si nici metrou usor, e metrou 100%. Garniturile care circula pe aceasta ruta arata exact ca si garniturile noi din Bucuresti.
Asta e trenul? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_jQdVwnw7xw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Metroul nu ar trebui sa mearga pe sub pamant? Asta merge? Intreb, nu stiu.
Dar pe harti nu e marcat ca un metrou veritabil. http://www.urbanrail...eu/rom/roma.htm

#1273
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009

 Hey23, on 20th January 2010, 22:22, said:

Asta e trenul? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_jQdVwnw7xw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Metroul nu ar trebui sa mearga pe sub pamant? Asta merge? Intreb, nu stiu.
Dar pe harti nu e marcat ca un metrou veritabil. http://www.urbanrail...eu/rom/roma.htm

Da, acela e metroul (asa il numesc localnicii, chiar daca pe harta nu figureaza astfel). Nu merge pe sub pamant, decat foarte foarte putin. Circula foarte bine, te poti baza pe el.

#1274
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,999
  • Înscris: 14.08.2007

 cosmorom, on 20th January 2010, 21:19, said:

Salut!
imi poate spune cineva cum este vremea in iulie la Roma? as vrea sa rezerv niste bilete la sfarsitul lui iulie si imi este teama sa nu fie prea cald incat sa nu pot respira.
Multumesc.
In 2008 cand am fost eu a fost chiar ok vremea in iulie ... si eu ma asteptam sa mor de cald dar nu a fost asa (era cam la fel ca in Cluj, desi poate am prins eu zile nu foarte calde totusi). Totusi A/C-ul din camera a fost util.

Ostiense - Lido e un metrou care merge pe la suprafata, de aia i-am zis metrou usor (parca asa ii zice in Bucuresti). Nu e tramvai pentru ca are linie ca si de tren/metrou si linia e separata de strada. Dar nu e nici tren pentru ca nu are locomotiva sau locuri pt bagaje. E un metrou care merge pe la suprafata. Ceva gen S-Bahn la nemti si austrieci.

#1275
fetita

fetita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 22.04.2008
Va multumesc pentru idei si detalii.
Astept informatii despre hoteluri direct de la sursa.
Drum bun tuturor si sejur placut la Roma!
Fetita :photo:

#1276
cosmorom

cosmorom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 04.12.2005

 utopium, on 21st January 2010, 03:54, said:

In 2008 cand am fost eu a fost chiar ok vremea in iulie ... si eu ma asteptam sa mor de cald dar nu a fost asa (era cam la fel ca in Cluj, desi poate am prins eu zile nu foarte calde totusi). Totusi A/C-ul din camera a fost util.

mersi frumos.

#1277
cnrares

cnrares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.11.2009
Salut toti participantii la acest forum pt.Roma fiind prima mea postare aici.
Am cumparat bilete pt.Roma pt.perioada 17-24.03.prin Blue Air (3 euro/zbor) din Cluj.
Rog pe cei care au mai fost in aceasta perioada sa-mi spuna cum este vremea(temperatura si precipitatii).
A doua problema.As vrea sa inchiriez acest apartament http://www.homeliday...nt127146fr1.htm
A mai stat cineva in zona?Rog pe cei care cunosc Roma sa deschida harta atasata la descrierea locatiei sa-mi dea cateva indicatii.
Multumesc. :thumbup:

#1278
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009

Quote

Rog pe cei care cunosc Roma sa deschida harta atasata la descrierea locatiei sa-mi dea cateva indicatii.
Multumesc. :thumbup:

Zona centrala castig la capitol deplasare/cost. Cu putina vointa cam tot centrul il poti face pe jos.
Ce anume mai vrei sa sti?
Pe stradute adiacente se mananca cu 8-10e/un pranz chiar ok .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate