Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Roma

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1279 replies to this topic

#1243
buretzel2005

buretzel2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.01.2010

View Postcristipuscoi, on 10th January 2010, 16:45, said:

salutare,

am rugamintea pentru cei care sunt familiarizati cu roma sa ma indrume putin, avand in vedere ca in februarie voi pleca cu iubita pentru un week-end la roma. perioada aleasa este 12/13 februarie - 15 februarie, cu wizzair. cazarea am gasit ceva pentru 2 nopti la hotel 2-3 * in termini - 110 -130 euro per total.
exista legatura intre aeroportul fiumiciono si termini? roma pass de unde se poate procura? poti face rezervari la obiective turistice? cum imi recomandati sa ma deplasez pentru a putea vedea cat mai multe obictive turistice? ceva recomandari de restaurant ... etc???

multumesc pentru ajutor,
cristian

daca nu ma insel,cu wizz vei ateriza pe ciampino...asa ca ar trebui sa te intereseze un transfer ciampino-roma
uita-te pe posturile mai vechi si vei gasi toate informatiile iar daca ai neclaritati contacteaza-ma si-ti voi raspunde cu placere

PS roma e un oras minunat care pe mine m-a cucerit definitiv si irevocabil (am fost acolo anul trecut in feb. pt. 3 zile iar acum voi fi din nou acolo din 1 feb. si pana pe 7...)

#1244
markiz

markiz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.01.2010

View Postmihaelall12, on 13th January 2010, 22:43, said:

Plec saptamana viitoare in Roma (am mai fost o data) si de data aceasta as vrea sa fac si shopping pentru ca a inceput sezonul reducerilor. Poate cineva sa-mi spuna cum se ajunge in zona unde sunt mall-urile?
Cu taxi ajungi sigur.

#1245
buretzel2005

buretzel2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.01.2010

View Postmihaelall12, on 13th January 2010, 21:43, said:

Plec saptamana viitoare in Roma (am mai fost o data) si de data aceasta as vrea sa fac si shopping pentru ca a inceput sezonul reducerilor. Poate cineva sa-mi spuna cum se ajunge in zona unde sunt mall-urile?
de la termini poti lua autobuzul 38 pana la Centro Comerciale  Porta di Roma,care se afla la periferia orasului
este un mall destul de mare unde gasesti destule magazine cu preturi bune

#1246
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postburetzel2005, on 14th January 2010, 02:52, said:

daca nu ma insel,cu wizz vei ateriza pe ciampino...asa ca ar trebui sa te intereseze un transfer ciampino-roma

plecarile din bucuresti aterizeaza la ciampino, cele din cluj si timisoara la fiumicino...

#1247
mihaelall12

mihaelall12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.04.2009

View Postburetzel2005, on 14th January 2010, 02:02, said:

de la termini poti lua autobuzul 38 pana la Centro Comerciale  Porta di Roma,care se afla la periferia orasului
este un mall destul de mare unde gasesti destule magazine cu preturi bune


Am fost in acest mall in mai anul trecut si este intr-adevar OK, insa ma intrebam daca mai exista si alta zona cu mall-ri in Roma. Si evident, daca se poate si cu ce autobuz se ajunge acolo. Multumesc mult!

#1248
Roxu83

Roxu83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.01.2010

View Postmihaelall12, on 14th January 2010, 19:08, said:

Am fost in acest mall in mai anul trecut si este intr-adevar OK, insa ma intrebam daca mai exista si alta zona cu mall-ri in Roma. Si evident, daca se poate si cu ce autobuz se ajunge acolo. Multumesc mult!


Noi am facut cumparaturile de la EUROMA2, din cate am inteles este unul dintre cele mai mari din Roma, se ajunge acolo cu metroul pana la EUR FERMI ( Linia B  ) si inca vreo 3 statii de autobuz ( de la 705 la 709 ) . Ca si timp, iti va lua maxim 30 de minute de la Termini. zona malului se numeste EUR.

Edited by Roxu83, 14 January 2010 - 20:57.


#1249
razvan3

razvan3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.04.2005
am rezervat 3 nopti la acest hotel a stat cineva in el, se merita ???

Hotel St. Paul

http://www.hotelsain...hp?lang=english
http://www.booking.c...kout=2010-01-22

#1250
buretzel2005

buretzel2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.01.2010

View Postpapone, on 3rd December 2009, 14:40, said:

dar totusi ce preturi sunt la mancare in roma? cat te duce o masa pt 2 persoane? sa spunem la un restaurant in trastevere, ca in centru sigur te rupe...

pt cine cauta restaurantul perfect la roma,vin si eu cu o recomandare.
dejavantajul este locatia care se afla la periferie(10 min de statia de metriu Ponte Mammolo) insa compenseaza prin calitatea mancarii si pretul ei.
este un restaurant "de familie" condus de 2 tipi simpatici,unde se servesc preparate facute de catre ei,personal.pastele facute pe loc sunt divine(toate).
va pot spune ca au fost atat de draguti incat au deschis localul pt noi desi am nimerit la o ora cand acesta era inchis.
o alta informatie pretioasa ar fi ca nota de plata pt 13 pers (platouri cu aperitive aperitive proaspete,gen mozzarela,gorgonzola,vinete,prosciuto etc / felul doi individual pizza sau paste + racoritoare,apa si 2 sticle de vin al casei,imbuteliat si cu sigiliul familiei) a facut 96 eur,o suma infima care ne-a obligat sa lasam un tips consistent.
plec pt o saptamana la inceputul lui februarie si sigur ii voi vizita de cel putin 3 ori.
aveti aici adresa lor     www.scaramouche.roma.it  si va urez "pofta buna!"

#1251
razvan3

razvan3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.04.2005
Pentru cei care au fost la Roma un program (traseu) ce ar merita sa vad, in decurs de  4 zile astept parerii.
Multumesc anticipat

Edited by razvan3, 15 January 2010 - 19:11.


#1252
viorel9026

viorel9026

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 01.05.2008

View Postmihaelall12, on 13th January 2010, 21:43, said:

Plec saptamana viitoare in Roma (am mai fost o data) si de data aceasta as vrea sa fac si shopping pentru ca a inceput sezonul reducerilor. Poate cineva sa-mi spuna cum se ajunge in zona unde sunt mall-urile?

am constatat ca nu sunt mall -uri in Roma....inca un minus,toate sunt la periferie....poti face insa si cumparaturi in oras pe Via del Corso dar la preturi duble fata de Euroma 2...ne -am chinuit pur si simplu sa gasim adresele si mijloacele de transport pt a ajunge la acele mall-uri...asadar documentativa temeinic de acasa.

Edited by viorel9026, 15 January 2010 - 19:46.


#1253
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postrazvan3, on 15th January 2010, 19:09, said:

Pentru cei care au fost la Roma un program (traseu) ce ar merita sa vad, in decurs de  4 zile astept parerii.
Multumesc anticipat
Arunca un ochi pe aici si hotaraste singur ce te-ar interesa.E mai bine asa.Si citeste ce s-a scris pe topicul asta.

#1254
cpg

cpg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 19.09.2006
si eu plec la sfarsitul lui februarie la Roma si mi-am rezervat transferul de la aeroport direct la wizzair. au curse speciale.

#1255
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008
gata, asteptarea a luat sfarsit... maine dimineata imi voi bea cafeaua la roma. yuppy!!!  :coolspeak:
sambata ne vedem pe aici cu poze si impresii proaspete.

celor care urmeaza sa plece, plimbare placuta (ceea ce imi doresc si mie).

#1256
ulitia

ulitia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 02.07.2008

View Postpapone, on 18th January 2010, 20:39, said:

gata, asteptarea a luat sfarsit... maine dimineata imi voi bea cafeaua la roma. yuppy!!!  :coolspeak:
sambata ne vedem pe aici cu poze si impresii proaspete.

celor care urmeaza sa plece, plimbare placuta (ceea ce imi doresc si mie).


Zile frumoase si cat mai calde  la Roma...drum bun si te asteptam cu impresii proaspete!

#1257
buretzel2005

buretzel2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.01.2010

View Postpapone, on 18th January 2010, 20:39, said:

gata, asteptarea a luat sfarsit... maine dimineata imi voi bea cafeaua la roma. yuppy!!!  :coolspeak:
sambata ne vedem pe aici cu poze si impresii proaspete.

celor care urmeaza sa plece, plimbare placuta (ceea ce imi doresc si mie).

drum bun!
asteptam cu interes un rezumat...

#1258
fetita

fetita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 22.04.2008
Buna ziua
In primul rand multumesc tuturor forumistilor care m-au ajutat - si sper ca o vor face in continuare - sa imi pregatesc o vacanta pe placul meu la Roma.
Detalii - plecare 1 iunie cu Wizz Air din Bucuresti, 5 nopti, 2 persoane :)
Acum vine marea problema - CAZAREA.
Credeti-ma, am citit integral topicul Roma si am cautat toate hotelurile despre care s-a povestit aici.
Am insa o restrictie "bugetara" - nu putem da mai mult de 500-max 550 euro pe cazare!
Cerintele mele par de bun simt - hotel de 2, 3 stele (nu merg sa stau in camera, ci sa imi umplu sufletul...), situat intr-o zona care incepe IN FATA garii termini, nu la liniile ferate, nu pe lateral, intr-o zona mai...sigura, asa...si merge spre centru, daca are si un metrou in zona, cu atat mai bine si are si mic dejun.
In rest...
La sfaturile "veteranilor de pe forum" am cautat pe tripadvisor, pe venere si booking hoteluri si ...ori au recenzii oribile ori nu se incadreaza in pret...
Cand in sfarsit gasisem si eu doua care intruneau majoritatea criteriilor, pretul, evident sare de 600 euro - CENTRO si GEA di VULCANO.
Imi puteti oferi alte variante??
A doua intrebare ar fi legata de siguranta rezervarii pe venere si booking. a avut cineva probleme? tot de aici am aflat si s-a confirmat ca pe VENERE. com sunt preturi mai bune ca pe booking. com. Dar e sigur? sunt o persoana destul de organizata si nu as dori sa ma trezesc ca fac rezervare pe venere si ajung sa nu am camera.
Muncesc mult - ca majoritatea de pe aici - si chiar imi doresc sa avem cateva zile fara probleme, in care sa nu ne facem probleme cu cazarea si alte nimicuri.  :peacefingers:
3. pe forum am senzatia ca s-au strecurat niste greseli ...as vrea ca in una din zile sa mergem la MARE. Am vazut topicurile, dar nu prea am reusit sa inteleg cum se ajunge acolo, pentru ca in topicuri diferite sunt mai multe statii de metrou. Ar putea cineva care a fost acolo sa imi spuna cum ajungem?

Va multumesc inca odata pentru infromatiile pretioase, amuzante si practice de pe aici!
sa aveti calatorii frumoase si lipsite de probleme! Si spor la muncile de zi cu zi  :cursing:
Fetita

#1259
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postfetita, on 19th January 2010, 11:54, said:

Am insa o restrictie "bugetara" - nu putem da mai mult de 500-max 550 euro pe cazare!
Cerintele mele par de bun simt - hotel de 2, 3 stele
Incearca si aici .Poate gasesti ceva...

#1260
fetita

fetita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 22.04.2008
Multumesc. Nu stiam stie-ul asta... :P
Imi amintesc ca am citit pe forum ceva de hotel Flower Garden, dar nu mai gasesc eaxct informatiile.
Am gasit cu 100 euro camera cu mic dejun. Pare plasat ok, review-urile nu sunt exceptionale, dar nici foarte rele. Pe venere are o rata de 7.3 (stiu, iese din sfaturile forumistilor sa aleg ceva de peste 8...dar..banii, bata-i vina!).
Ma intereseaza o parere a cunoscatorilor si eventual o vorba de la cineva care chiar a stat acolo, daca e posibil. Tot pe Venere am gasit la Centro, cu 600 euro. Merita sa dau diferenta asta?!?!
Multumesc pentru sfaturi!
Fetita

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate