Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

Roma

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
1279 răspunsuri în acest subiect

#1225
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 567
  • Înscris: 12.09.2009
[quote name='ionsalajan' date='10th January 2010, 13:18' post='7630173']
Salut. Va rog sa imi spuneti daca stiti daca exista si cat costa un abonamet saptamanal pentru transportul in comun la Roma. Pntru metrou si pentru autobuze sau ambele. Merci. Am vazut ca Roma pass costa 23 sau 25 de euro, dar pentru 3 zile.

Preturi  info  
bilet metrou valabil 75min 1e
ab zi 4e
tine cont si de asta si organizeazate. plimbare placuta

#1226
cristipuscoi

cristipuscoi

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 10.01.2010
salutare,

am rugamintea pentru cei care sunt familiarizati cu roma sa ma indrume putin, avand in vedere ca in februarie voi pleca cu iubita pentru un week-end la roma. perioada aleasa este 12/13 februarie - 15 februarie, cu wizzair. cazarea am gasit ceva pentru 2 nopti la hotel 2-3 * in termini - 110 -130 euro per total.
exista legatura intre aeroportul fiumiciono si termini? roma pass de unde se poate procura? poti face rezervari la obiective turistice? cum imi recomandati sa ma deplasez pentru a putea vedea cat mai multe obictive turistice? ceva recomandari de restaurant ... etc???

multumesc pentru ajutor,
cristian

#1227
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.198
  • Înscris: 05.01.2008

 cristipuscoi, on 10th January 2010, 17:45, said:

exista legatura intre aeroportul fiumiciono si termini?
Exista.Leonardo express-11 euro sau tren obisnuit-5,5 euro.Daca ai curiozitatea sa rasfoiesti pe aici,gasesti.

 cristipuscoi, on 10th January 2010, 17:45, said:

cum imi recomandati sa ma deplasez pentru a putea vedea cat mai multe obictive turistice?
Rapid... :D
Eu am folosit metroul si propriile-mi picioare.

 cristipuscoi, on 10th January 2010, 17:45, said:

roma pass de unde se poate procura?
De "Goagăl" ai auzit?
Primul site pe care ti-l da e site-ul oficial...
Uite aici !

Editat de zuv, 10 ianuarie 2010 - 18:11.


#1228
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.100
  • Înscris: 07.07.2006
Roma Pass e foarte posibil sa il gasesti si la receptie.

#1229
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 236
  • Înscris: 31.10.2008

 cristipuscoi, on 10th January 2010, 16:45, said:

salutare,

am rugamintea pentru cei care sunt familiarizati cu roma sa ma indrume putin, avand in vedere ca in februarie voi pleca cu iubita pentru un week-end la roma. perioada aleasa este 12/13 februarie - 15 februarie, cu wizzair. cazarea am gasit ceva pentru 2 nopti la hotel 2-3 * in termini - 110 -130 euro per total.
exista legatura intre aeroportul fiumiciono si termini? roma pass de unde se poate procura? poti face rezervari la obiective turistice? cum imi recomandati sa ma deplasez pentru a putea vedea cat mai multe obictive turistice? ceva recomandari de restaurant ... etc???

multumesc pentru ajutor,
cristian

eu am luat roma pass de la un chiosc de ziare din interiorul statiei de metrou termini....

#1230
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 567
  • Înscris: 12.09.2009
Pt cristipuscoi

1. Principalele obiective sunt grupate in centrul istoric
2. Daca pleci cu iubita pt vazut atunci  citeste cu atentie cele scrise pana acum
3. Daca pleci la plimbare ia Roma la pas
4. Pt inceput ia busul turistic,  fa un tur , dapa care revi unde crezi ca te atrage
5 Fa rezervare la Galeriile Borghese mai ales daca iei pass fiindca ai intrare la primele 2 obiective gratuit iar Galeriile si Colosseum cam scaot pretul pass-ului

Nu uita la intoarcere sa povestesti

#1231
cristipuscoi

cristipuscoi

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 10.01.2010

 roth, on 10th January 2010, 23:54, said:

Pt cristipuscoi

1. Principalele obiective sunt grupate in centrul istoric
2. Daca pleci cu iubita pt vazut atunci  citeste cu atentie cele scrise pana acum
3. Daca pleci la plimbare ia Roma la pas
4. Pt inceput ia busul turistic,  fa un tur , dapa care revi unde crezi ca te atrage
5 Fa rezervare la Galeriile Borghese mai ales daca iei pass fiindca ai intrare la primele 2 obiective gratuit iar Galeriile si Colosseum cam scaot pretul pass-ului

Nu uita la intoarcere sa povestesti

la galeriile borghese unde pot face rezervare?

#1232
gabone0

gabone0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 57
  • Înscris: 18.10.2006
Multumesc tuturor pentru sfaturi !

#1233
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.058
  • Înscris: 12.11.2008

 cristipuscoi, on 11th January 2010, 10:22, said:

la galeriile borghese unde pot face rezervare?

daca nu iti cumperi biletele de pe situl ticketeria.it (unde trebuie sa le platesti), poti face rezervare numai sunand la numarul de telefon 0039 06 32810. noi asa am facut rezervarea pentru saptamana viitoare (si noi vom avea roma pass).
plimbare placuta!

 cristipuscoi, on 10th January 2010, 18:45, said:

salutare,
........... cu wizzair. exista legatura intre aeroportul fiumiciono si termini?

vad ca pleci din timisoara sau din cluj... daca plecai din bucuresti, aterizai pe ciampino.

Editat de papone, 11 ianuarie 2010 - 11:33.


#1234
Roxu83

Roxu83

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 10.01.2010
Buna tuturor! Vreau sa va impartasesc si eu cateva impresiii despre calatoria la Roma si sa multumesc tuturor celor care au scris pana acum. Ca si prim pas ar fi bine sa cititi tot ce s-a scris pana acum pe acest forum si sa selectati  ce credeti ca vi se potriveste.
Noi am stat 5 zile pline in perioada revelionului si nu pot sa spun ca nu am apucat sa vedem chiar tot.

1. Am ajuns in Roma cu Taromul ( operat de AlItalia ), fara nici o intarziere   si am luat autobusul  celor de la COTRAL (http://www.cotralspa...porti_area1.asp ) - 2 EURO/ Persoana si ne-a lasat direct la Metro Maglina ( foarte aproape de hotelul nostru). Ca si timp am facut 40 de minute si am economisit aproape 9 euro( din 11 eruo  cat costa o calatorie cu acel tren direct pana la TERMINI). Cand ajungi pe aeroport si intrebi de acest bus toti spun ca nu este si te indruma catre tren. Cel mai bine intrebati la biroul de informatii, iar biletele se pot cumpara de la orice chiosc de ziare din aeroport.


2. Tot din aeroport ne-am cumparat si Roma Pass. Din punctul nostru de vedere a meritat din plin. Cele 2 intrari gratuite le-am folosit la Colosseum + galeria borghese ( aici trebuie sa va faceti rezervare din timp - noi am facut inainte sa plecam din tara ). Despre ce trebuie vizitat s-a tot spus aici pe forum, asa ca nu voi mai insista pe acest capitol.

3. Romanii si Roma - spre marea mea surprindere am ramas placut impresionata si dupa aceasta calatoria am hotarat sa nu ne mai ascundem ca suntem din Romania ( asa cum a facut de exemplu in Barcelona acum 2 ani - ne era frica sa zicem ca suntem romani). Tuturor celor care ne-au intrebat de unde suntem ne-am prezentat ca fiind romani si chiar nu am avut nici un fel de problema din contra - ne intrebau de Dan Petrescu etc.. unii chiar ne-au zis ca e prima oara cand au cunosc romani din Bucuresti.
La restaurant in seara de revelion, era foarte aglomerat si unuii asteptau cu orele pana sa le vina comanda. Chelnerilele erau romance si cand au vazut ca suntem romani am fost primii serviti, ne-au si recomandat ceva din meniu ( mai ieftin si foarte bun in acelasi timp ) si in tot acest timp mai treceau sa vada daca mai avem nevoie de ceva. In parc cand sa inchiriem biciclete am dat tot peste un roman care ne-a lasat inca o jumatate de ora in plus, gratuit spunandu-ii colegului italian ca " sunt romani de ai mei". In orice caz romanii nostrii lucreaza peste tot: in magazine, in restaurante, cafenele, in parcuri, la gheretele cu apa si sucuri. Recunosc ca am vazut si tiganii nostrii cantand prin metrou, dar am vazut si italieni de asemenea, iar intr-un autobuz am vazut un mesaj " vand femei romance nr de telefon... " In mare nu mi s-a parut ca suntem chiar asa prost vazuti cum ma asteptam, iar romanii din Roma nu sunt toti rau intentionati si pusi numai pe furt sau poate am avut noi noroc.  

4. Vaticanul - din punctul meu de vedere ar fi foarte bine sa va luati un tur cu ghid ( in jur de 40 euro/ persoana - 3 ore ), noi asa am facut. Motive: nu am mai stat la coada imensa, am aflat lucruri despre Vatican pe care nu am fi putut sa le aflam singuri, te duce fix la cele mai importante capodopere, iar daca vrei sa vezi mai mult poti sa te intorci singur dupa terminarea turului.

In rest, din punctul meu de vedere Roma are farmecul ei, este plina de istorie si merita  vizitata cel putin in 5 zile.  Curatenia mai lasa de dorit, mai ales in zonele de la periferie..

Calatorie placuta!

#1235
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.058
  • Înscris: 12.11.2008
tinand cont ca peste 6 zile plec si eu, am mai cautat si am mai gasit cate ceva, poate este cineva interesat... dupa cum am vazut pe situl celor de la cotral (http://www.cotralspa...porti_area2.asp), ca si posibilitati de plecare de la ciampino catre termini exista o cursa cotral care ajunge la anagnina (1.20EUR/pers) si o cursa direct termini (4.80EUR/pers sau 8 EUR dus-intors).
am inteles ca de la anagnina se merge cu metroul pana la termini. este corect?

#1236
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 236
  • Înscris: 31.10.2008

 papone, on 12th January 2010, 09:09, said:

tinand cont ca peste 6 zile plec si eu, am mai cautat si am mai gasit cate ceva, poate este cineva interesat... dupa cum am vazut pe situl celor de la cotral (http://www.cotralspa...porti_area2.asp), ca si posibilitati de plecare de la ciampino catre termini exista o cursa cotral care ajunge la anagnina (1.20EUR/pers) si o cursa direct termini (4.80EUR/pers sau 8 EUR dus-intors).
am inteles ca de la anagnina se merge cu metroul pana la termini. este corect?

de la ciampino poti sa iei cotralul pana la anagnina (care este capatul unei linii de metrou) de acolo poti sa schimbi la termini pt alta linie sau mergi pe aceeasi linie depinde unde ai cazarea, noi de ex nu am schimbat la termini pt ca hotelul era pe aceeasi magistrala...
incearca sa gasesti o harta a metroului sa vezi unde trebuie sa cobori..

#1237
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.058
  • Înscris: 12.11.2008

 blue_c, on 12th January 2010, 12:15, said:

de la ciampino poti sa iei cotralul pana la anagnina (care este capatul unei linii de metrou) de acolo poti sa schimbi la termini pt alta linie sau mergi pe aceeasi linie depinde unde ai cazarea, noi de ex nu am schimbat la termini pt ca hotelul era pe aceeasi magistrala...
incearca sa gasesti o harta a metroului sa vezi unde trebuie sa cobori..

ms mult... harta a metroului o sa imi dea la roma pass, pe care il voi lua din aeroport (am inteles ca se gaseste si acolo). o sa ma mai uit pe net sa stiu exact statia la care sa coboram. cum rezervare la galeriile borghese am facut deja, abia asteptam sa plecam.

#1238
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.198
  • Înscris: 05.01.2008

 papone, on 12th January 2010, 11:51, said:

harta a metroului o sa imi dea la roma pass,
Uite-o aici: Fișier atașat  Metro_Roma.pdf   709,99K   384 download-uri

#1239
viorel9026

viorel9026

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 71
  • Înscris: 01.05.2008

 ionsalajan, on 10th January 2010, 13:18, said:

Salut. Va rog sa imi spuneti daca stiti daca exista si cat costa un abonamet saptamanal pentru transportul in comun la Roma. Pntru metrou si pentru autobuze sau ambele. Merci. Am vazut ca Roma pass costa 23 sau 25 de euro, dar pentru 3 zile.
In alta ordine de idei pot spune ca am vazut pana acum Parisul, Lisabona si Barcelona dintre marile orase. Iar dupa Paris, mi-a placut mai mult Lisabona decat Barcelona.

Am cumparat o cartela care este valabila o saptamana pe toate traseele de transport in comun.CIS se numeste,nu este valabila pe Cotral sau alt transport in afara orasului,costa 16 euro si este activata la primul transport iar pe spatele cartelei este imprimata data si ora cand expira.

#1240
ionsalajan

ionsalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 530
  • Înscris: 20.08.2006
Salut. Poate imi recomanda cineva un hotel ieftin in Roma, cineva care a stat la el. Ceva sub 50 euro/camera/noapte. m-ar interesa iniunie. iunie.Merci.

#1241
mihaelall12

mihaelall12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 02.04.2009
Plec saptamana viitoare in Roma (am mai fost o data) si de data aceasta as vrea sa fac si shopping pentru ca a inceput sezonul reducerilor. Poate cineva sa-mi spuna cum se ajunge in zona unde sunt mall-urile?

#1242
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.198
  • Înscris: 05.01.2008

 ionsalajan, on 13th January 2010, 21:22, said:

Ceva sub 50 euro/camera/noapte. m-ar interesa iniunie. iunie.Merci.
Cam greu...
Incearca aici .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate