Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 

Roma

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1279 replies to this topic

#1207
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,164
  • Înscris: 14.08.2007

View Poststlx, on 4th January 2010, 23:50, said:

Extraordinar! MAXXI, Muzeul artei contemporane, sec. XXI, construit de Zaha Hadid in Roma!  
Asta da veste. Unde esti, viorele?
http://www.yatzer.co...onal_museum_of_...

http://www.maxxi.ben...li.it/index.htm
Am inteles la ce te refereai cand ziceai ca de la fascisti incoace nu s-a mai construit nimic memorabil ... te refereai la Palazzo della civilta italiana: http://static.blogo....iltitaliana.jpg ? N-am ajuns pe-acolo. Sigur ca s-au construit tot felul de cladiri, insa nu in centrul "istoric" ci prin cartierele rezidentiale/marginase. MAXXI asta e pe langa Borghese din ce imi dau eu seama, deci nu foarte departe de centru. In afara centrului n-au decat sa tot construiasca cladiri moderne, cam asa e si la Paris, Defense e dincolo de zona centrala si acolo si-au facut de cap :) Nu poti sa tii un oras mare pe loc, dar daca are un centru vechi si valoros, macar sa faca cladirile moderne ceva mai departe de el, sa nu-i strice profilul :) Eu n-am nimic impotriva arhitecturii moderne daca e facuta fain ... de exemplu "Orasul Artelor si Stiintei" din Valencia e un exemplu de "Asa Da".

Edited by utopium, 05 January 2010 - 01:07.


#1208
viorel9026

viorel9026

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 01.05.2008

View Poststlx, on 4th January 2010, 23:50, said:

Extraordinar! MAXXI, Muzeul artei contemporane, sec. XXI, construit de Zaha Hadid in Roma!  
Asta da veste. Unde esti, viorele?
http://www.yatzer.co...onal_museum_of_...

http://www.maxxi.ben...li.it/index.htm

Sunteti toba de cultura..chiar sunt necesare aceste informatii...bravo ;)

#1209
simona69

simona69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2007

View Poststlx, on 27th December 2009, 16:26, said:

Hotelul este notat cu o medie generala de 7,4 si 7,6 pe venere.com si booking.com, asta inseamna ca nu e formidabil, dar nici rau nu poate fi. Eu am stat intr-un loc notat cu 7,9 si-s gata sa-l aleg din nou, ca prea mi-au placut niste treburi pe-acolo, inclusiv pretul. De preferinta, sa alegi un hotel notat cu peste 8, chiar 8,5 si sa aiba cat mai multe review-uri.
E putin cam departe de centru hotelul tau, dar trec niste busuri prin zona, daca te poti ajuta cu ele,  e ok.

Pai vremea, in perioada asta, e rea. E luna cea mai rece din an: intre 4 si 13 grade :). Probabil vei avea parte de ploaie si vant. Cu 9 zile inainte de data plecarii poti sa incepi sa te uiti zilnic pe http://www.weather-f...orecasts/latest , ca sa vezi ce te asteapta.

M-am reorientat, conform indicatiilor voastre-am de ales intre hotel Cortina si Hotel Yes.Stiti ceva de ele?
Multumesc!!!!!!!!!!
:thumbup:

#1210
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postsimona69, on 6th January 2010, 15:12, said:

M-am reorientat, conform indicatiilor voastre-am de ales intre hotel Cortina si Hotel Yes.Stiti ceva de ele?
Multumesc!!!!!!!!!!
:thumbup:

personal nu stiu nimic de ele, dar din parerile citite pe tripadvisor, sunt foarte ok ambele hoteluri. chiar te felicit pentru alegere.
cand mergi?

Edited by papone, 06 January 2010 - 13:59.


#1211
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

View Postviorel9026, on 2nd January 2010, 23:41, said:

Roma are si partile ei bune...Vatican,Fontana Trevi,Santa Maria Magiore am fost impresionat de siguranta de pe strada(multa politie si carabinieri)inghetata foarte buna si as mai putea continua.

Viorel, cum ti s-a parut Santa Maria Maggiore? Ce ti-a placut acolo?
Si inghetata, unde ai mancat? Ai fost la Giolitti cumva?

View Postutopium, on 5th January 2010, 00:59, said:

Am inteles la ce te refereai cand ziceai ca de la fascisti incoace nu s-a mai construit nimic memorabil ... te refereai la Palazzo della civilta italiana: http://static.blogo....iltitaliana.jpg ?

Nu doar la acea cladire, numita si Colosseumul patrat, ci la integ cartierul de prin jur, EUR (Espozitione Universale di Roma) construit atunci pentru un fel de olimpiada care nu a mai avut loc, din cauza razboiului.  E aerisit, cu bulevarde largi, drepte, iar arhitectura mie mi s-a parut  de inspiratie clasica, minimalista. Mie chiar mi-a placut putin, mai ales centrul foarte aerisit, cu cateva cladiri care acum sunt muzee, toate in alb. In ghidul meu scrie insa ca e bombastica, pompoasa si sinistra arhitectura, dar ca, " in termeni urbanistici, a fost un succes" si ca "si azi oamenii vor sa locuiasca aici".

Edited by stlx, 06 January 2010 - 18:35.


#1212
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,100
  • Înscris: 07.07.2006
Nu pentru olimpiada, ci pentru o expozitie care urma sa celebreze 20 de ani de fascism. A inceput razboiul si cartierul a ramas neterminat, fiind finalizat prin anii 50 (cu o sala de sport pentru olimpiada din 60). EUR merita vizitat, macar intr-o plimbare de juma de ora, e metrou pina acolo, exact cum si la Paris mergi pina in La Defense. Daca bine tin minte, e si o biserica acolo, tot in stilul ala minimalist.

#1213
viorel9026

viorel9026

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 01.05.2008
Viorel, cum ti s-a parut Santa Maria Maggiore? Ce ti-a placut acolo?
Si inghetata, unde ai mancat? Ai fost la Giolitti cumva?


Santa Maria Magiore ca si Basilica San Giovani sau San Pietro sunt extraordinare, am admirat foarte mult arhitectura iar pe data de 01.01.2010 la SMM am asistat la o slujba cum stiu numai catolicii sa faca ,iar inghetata am mancat langa Vatican si langa Pantheon,nu am retinut gellateria dar cred ca peste tot inghetata este minunata.

Edited by viorel9026, 07 January 2010 - 08:57.


#1214
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

View Postabancor, on 7th January 2010, 08:26, said:

Nu pentru olimpiada, ci pentru o expozitie care urma sa celebreze 20 de ani de fascism. A inceput razboiul si cartierul a ramas neterminat, fiind finalizat prin anii 50 (cu o sala de sport pentru olimpiada din 60). EUR merita vizitat, macar intr-o plimbare de juma de ora, e metrou pina acolo, exact cum si la Paris mergi pina in La Defense. Daca bine tin minte, e si o biserica acolo, tot in stilul ala minimalist.

Nici eu n-am spus "pentru olimpiada" ci pentru "un fel de olimpiada". O expozitie, "Olimpiada a Muncii" care trebuia sa aiba loc in 1942.
M-am dus cu metroul, m-am plimbat asa cum spui, cam o  ora si m-am intors cu busul, ca sa mai vad cate ceva pe parcurs. Biserica n-o tin minte, doar muzeele si insitutiile multe. Multi oameni imbracati business. Colosseumul patrat m-a amuzat, eu l-am luat ca o gluma, eram toata un zambet cat am stat prin preajma, nici vorba de infiorare (daca ar fi sinistru, dupa cum se spune).

#1215
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008
a fost careva sa vada Olimpico? ma refer la stadionul celor de la AS Roma. parca as da o fuga si pana acolo, dar m-ar interesa daca a fost cineva...

#1216
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,100
  • Înscris: 07.07.2006

View Poststlx, on 7th January 2010, 11:06, said:

Nici eu n-am spus "pentru olimpiada" ci pentru "un fel de olimpiada". O expozitie, "Olimpiada a Muncii" care trebuia sa aiba loc in 1942.
M-am dus cu metroul, m-am plimbat asa cum spui, cam o  ora si m-am intors cu busul, ca sa mai vad cate ceva pe parcurs. Biserica n-o tin minte, doar muzeele si insitutiile multe. Multi oameni imbracati business. Colosseumul patrat m-a amuzat, eu l-am luat ca o gluma, eram toata un zambet cat am stat prin preajma, nici vorba de infiorare (daca ar fi sinistru, dupa cum se spune).

Nici mie nu mi s-a parut sinistru, ci interesant. Colosseumul patrat nu l-am perceput ca atare, nu mi-a sarit in ochi asemanarea cu Colosseumul. Biserica era la capatul unei axe, din cite tin minte. Nu aveam ghid, aveam o harta si stiam ca vreau sa vad si cartierul EUR, asa ca am mers dupa harta (era in 99). Uite aici am gasit niste poze cu biserica http://www.bridgeand...paolo/index.htm

#1217
gabone0

gabone0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 18.10.2006
Salut,

Plec cu sotia si copilul (1 an jumate) in martie la Roma pentru 5 zile.Puteti sa-mi spuneti (aproximativ) cam cati bani ar trebui sa-mi iau la mine.
La ce ma gandeam eu:
- o sa mergem destul de mult cu metroul avand in vedere ca merge cu un copil asa mic, asa ca o sa luam Roma Pass
- masa: micul dejun la hotel; de pranz manca ceva fast food si pe seara o masa la o pizzerie sau bistro...ceva mai ieftin.
- o sa vizitam tot ce ne permite timpul, asa ca o sa dam ceva bani pe intrarile la obiective....poate mai putin la muzee
- fara cadouri...doat asa niste atentii marunte.

Avand in vedere cele de mai sus: un buget de 500 eur pt 5 zile pt 2 pers+ 1 copil credeti ca este suficient?

Multumesc,

#1218
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postgabone0, on 8th January 2010, 16:58, said:

Avand in vedere cele de mai sus: un buget de 500 eur pt 5 zile pt 2 pers+ 1 copil credeti ca este suficient?

Multumesc,
Banuiesc ca 500 de euro fara cazare...Ar cam ajunge,la limita...

#1219
gabone0

gabone0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 18.10.2006

View Postzuv, on 8th January 2010, 16:05, said:

Banuiesc ca 500 de euro fara cazare...Ar cam ajunge,la limita...

Da , fara cazare...si mie mi se pare cam la limita, dar ce sa-i faci...buget de criza.
Trebuie sa fac o socoteala cat ma costa intrarea la obiective..... si in primul rand sa-mi fac o lista cu obiectivele la care sa mergem.
Poate ne mai luam mancare semipreparata de prin supermarket-uri.

#1220
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postgabone0, on 8th January 2010, 17:58, said:

Salut,

Plec cu sotia si copilul (1 an jumate) in martie la Roma pentru 5 zile.Puteti sa-mi spuneti (aproximativ) cam cati bani ar trebui sa-mi iau la mine.
La ce ma gandeam eu:
- o sa mergem destul de mult cu metroul avand in vedere ca merge cu un copil asa mic, asa ca o sa luam Roma Pass
- masa: micul dejun la hotel; de pranz manca ceva fast food si pe seara o masa la o pizzerie sau bistro...ceva mai ieftin.
- o sa vizitam tot ce ne permite timpul, asa ca o sa dam ceva bani pe intrarile la obiective....poate mai putin la muzee
- fara cadouri...doat asa niste atentii marunte.

Avand in vedere cele de mai sus: un buget de 500 eur pt 5 zile pt 2 pers+ 1 copil credeti ca este suficient?

Multumesc,

la ce ai scris mai sus, iti ajung 500 de iepurashi. hic... parerea mea...
uff, mai am si eu o saptamana si plec... yuppy

#1221
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
A incercat cineva sa inchirieze un apatament in Roma? de unde pot gasi oferte mai economice si pe la cat ar putea fi pentru 4 persoane?
Eu in alte capitale stateam pe la hoteluri tip Ibis - curate si cu minim de confort. In Roma ce alte lanturi hoteliere ar mai putea fi? Ibisul e cam scump deja aici pt perioada pe care mi-o doresc. sau hoteluri dragute si aproape de centrul turistic

inca ceva: un restaurant cu autoservire in roma(ceva decent, curat si economic) puteti sa-mi recomandati?

La multi ani si multumesc anticipat

#1222
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009
Plec cu sotia si copilul (1 an jumate) in martie la Roma pentru 5 zile.Puteti sa-mi spuneti (aproximativ) cam cati bani ar trebui sa-mi iau la mine.


Roma pass=23e/om  Poti intra la COLOSSEUM si anexe+Galeriile Borghese gratis (atentie cu programara la galerii)
Undeva pe forum sunt detaliate si alte preturi/obiective, Museu+capela 14e/om

Mancare Supermarchet in Terminii cu salate  si diverse alte chestii la pret bun, iar la un butic de colt pret chifla gen japoneja noastra 0,55e, mezel si branjeturi dau si 50-100g , bere 0.65l =1.55e/sticla

Auto gril in oras si in gara cu preturi decente undeva 8-12e/om masa ok ,mai departe de obiective pe strazi adiacente diverse restaurante micute cu meniuri fixe la 10-12e
la un calcul rapid si cu ceva chibzuinta te vei descurca super ok

vizita placuta

Edited by roth, 09 January 2010 - 12:16.


#1223
ionsalajan

ionsalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 20.08.2006
Salut. Va rog sa imi spuneti daca stiti daca exista si cat costa un abonamet saptamanal pentru transportul in comun la Roma. Pntru metrou si pentru autobuze sau ambele. Merci. Am vazut ca Roma pass costa 23 sau 25 de euro, dar pentru 3 zile.
In alta ordine de idei pot spune ca am vazut pana acum Parisul, Lisabona si Barcelona dintre marile orase. Iar dupa Paris, mi-a placut mai mult Lisabona decat Barcelona.

#1224
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,100
  • Înscris: 07.07.2006
Nu o sa raspund direct la ce intrebi (nu mai stiu preturi), dar o sa incerc sa dau niste sugestii. Roma Pass nu e numai abonament pentru transport, ci si pentru acces in monumente. Dar include abonament transport pe 3 zile. Ca sa imbini vizitele cu transportul, poti face un artificiu de genul: Roma Pass pe 3 zile - ai abonament transport si vizite la muzee. Apoi tichet pt bus turistic al regiei de transport, pe 2 zile (e valabil 2 zile pe autobuzele turistice si include abonament pe toate mijloacele de transport romane pe acele 2 zile) - astfel beneficiezi si de ture, cu ghid audio, ale orasului. Deja ai acoperit 5 zile, dintre care in 3 ai reduceri la muzee, iar in celelalte 2 ai bilet de bus turistic. Eventual mai iei un Roma Pass (daca calculezi ca merita, pentru ce mai vrei sa vezi), sau un abonament simplu de transport pe 3 zile. Tu tre sa iti faci calculele: aduni intrarile la obiectivele pe care doresti sa le vizitezi, vezi cit costa abonamentele simple, vezi ce beneficii mai ai, te gindesti daca vrei tur cu autobuz turistic, tragi linie si vezi ce merita.

Edited by abancor, 10 January 2010 - 13:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate