Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

O reteta pt slabit

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#37
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006
Dietele care au functionat la mine au fost cea de restrictionare a caloriilor (scriam zilnic intr-un carnetel tot ce ingurgitam, calculam caloriile si aveam grija sa nu depasesc 1000-1200) si cea proteica (carne slaba, oua-mai mult albusurile, lactate degresate + legume si foarte rar cate un fruct).Prima e buna in perioada sarbatorilor, cand vrei sa te infrupti din bunatati ca tot omul, totusi e mai greu la calcule  :D .Am baut multe lichide, iarna stateam cu termosul de 2l cu ceai de soc si lamaie .Cand apare senzatia de foame pui mana pe pahar :P .Ambelor diete le poate fi aplicata metoda "cheat day": o zi pe saptamana poti manca ce si cat doresti.In rest, multa multa miscare, activitati si "activitati" gospodaresti ;)

#38
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postortega, on Sep 7 2006, 17:09, said:

Lasind la o parte faza ca sunt mort fara masina, nu o sa am complicatii la stomac?
Cam putina mancare... :confused:
Eu am slabit 20 de kile in 2 luni in iarna trecuta (de la 85 -> 65 la 1.79m). Reteta? Am mancat exclusiv iaurturi, portocale si sucuri naturale (fara zahar). Si nu, n-am patit nimic la stomac. De atunci mananc exact cum mancam inainte si nu m-am mai ingrasat :)

PS Nu stiu cine are timp sa isi faca gratar de vita ca sa manance la mic dejun, cum sugestiona o dieta p-aici :)

Edited by Valentine, 26 September 2006 - 09:35.


#39
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Am gasit graficul cu raportul inaltime/greutate cel putin dupa cum spun medicii:
178cm/>80kg. supraponderal
180cm/>82kg. supraponderal
M-am straduit sa raman la 72kg. unde vad ca nu mai am decat f. putina grasime pu burta :)

#40
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Mda, deci la 179/85 deja esti hipersupraponderal. :(

#41
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Eşti pe drq... Am un prieten care are 23 de ani, 180-181 şi 140-150 de kile. Ăsta cum o mai fi?

Cel mai important este să te simţi tu bine cu tine şi să nu ai grăsime care să îngreuneze activitatea organor şi/sau grăsime care să fie cărată de corp şi aşa mai departe.

#42
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View PostPiorel, on Oct 4 2006, 01:16, said:

Ești pe drq... Am un prieten care are 23 de ani, 180-181 și 140-150 de kile. Ăsta cum o mai fi?

Imens. :w00t:

#43
aaa

aaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.08.2006
Pt. adeptii pastilelor: Clarinol. Nu are efecte adverse, slabesti repede (cineva care a incercat, barbat, 1.80, 120 kg, a dat jos 1kg/zi, timp de 10 zile, pauza 5 zile + inca 10 zile cu medicament), slabesti mult, nu dai jos masa musculara, dai numai grasime, recomandat celor care vor sa slabeasca mult si repede.
Grasimea se pune la loc dupa incetarea curei medicamentoase. In zilele in care iei pastila , mananci ca de obicei, nu impune dieta. Merge pe ideea ca o data ce ai slabit, iti vei aprecia mai mult corpul si vrand sa ramai asa, nu vei mai baga mancare, sucuri si dulciuri la greu.
Pt. cei ce vor un regim sanatos, slabire in timp dar persistenta, fara probleme de sanatate, mai jos voi atasa o dieta, combinata cu miscare, pe care am tinut-o. 3 luni-15kg.
Mese de 3 ori pe zi , plus o gustarica intre ele (fruct, leguma, iaurt, lapte).
Sa nu treca mai mult de 6 ore intre mese. Sa poate manca dupa ora 6 seara.
Se exclud: alcool, bauturi carbogazoase, paine.
La o masa sa existe cate ceva din fiecare grupa alimentara, mai putin din grupa 1-grasimi, uleiuri, dulciuri.
Cantitatea din fiecare grupa trebuie sa fie cat o palma/pumn.
ex.: un cartof copt de marimea unui pumn, o bucata peste gratar de marimea palmei, o rosie cat un pumn sau 2 mai mici.
La fiecare masa se recomanda 250ml apa inainte de masa  si 250ml apa dupa masa.
Nu se va bea apa in timpul mesei deoarece va ingreuna digstia.
La fiecare masa trebuie sa aveti:
-un pumn sau o palma din grupa2, gr.3, 4,5 si 6. Un pmn din fiecare nu un pumn cu toate.
In cazul mancarii gatite, uleiul se va adauga dupa ce mancarea a fost luata de pe foc, deoarece uleiul prajit sau fiert se depune pe vasele de sange ingreunand circularea acestuia in organism.
O zi pe saptamana puteti manca o prajitura sau ciocolata sau ceva dulce, dar in aceeasi cantitate: o prajitura cat un pumn sau o bucata de ciocolata cat palma d-voastra.
Stiu ca per total apare multa mancare, dar dieta aceasta este pt reglarea metabolismului si slabire.
Totodata va veti da seama ca e f sanatoasa si nu riscati sa ajungeti la perfuzii.
Grupe alimentare:
1-grasimi, uleiuri, dulciuri (include untul, grasimi de orice fel, zahar). Grasimile din alune, nuci sau seminte sune grasimi nesaturate si sunt mai sanatoase. Alimentele din gr1 trebuiesc consumate in cantitati mai mici decat cele din grupele 2-6.
2-carne roșie, carne de pui, pește, nuci, alune, semințe, produse din soia. Aceste alimente au un conținut crescut de proteine, fibre, vitamina E și B6, minerale cum este calciu, fier sau zinc. Acete alimente pot fi servite de 2-3 ori pe zi.
3-lapte si produse lactate. Produsele lactate conțin  cantitate crescută de calciu cele mai sănătoase sunt produsele degresate și pot consummate de 2-4 ori pe zi. Exemple de produse lactate: brânza, laptele, margarina, iaurtul etc.
4-fructele. Acest grup include fructele proaspete sau conservate. Fructele sunt bogate în vitamine, cea mai frecvent întâlnită fiind vitamina C. De asemenea mai conțin și vitamina A. Fructele conservate și siropurile nu sunt atât de sănătoase pentru că au un conținut crescut de zahăr și deci multe calorii. Fructele proaspete sunt sărace în calorii și grăsimi și se recomandă a fi consumate de 2-4 ori pe zi.
5-legume. Acest grup include toate legumele. Conține alimente care sunt sărace în grăsimi dar bogate în vitamine și fibre. Unele vitamine sunt distruse prin fierbere.
6-alimente cu conținut crescut de amidon. Acest grup conține pâine, cereale, orez, paste, cartofi și se află la baza piramidei. Din acest grup trebuie consummate mai multe alimente decât din alte grupuri ale piramidei. Aproximativ o treime din dieta zilnică trebuie să fie reprezentată de alimente din acest grup. Alimentele din acest grup conțin carbohidrați cu mult amidon și sunt importante pentru a furniza energie organismului. De asemenea mai conțin minerale, vitamine din grupul B și fibre. Carbohidrații înalt procesați cum ar fi pâinea albă nu sunt foarte sănătoase.

A se consuma cate un produs din fiecare grupa la fiecare masa, mai putin din prima grupa.
Se poate face exces de legume, adica consumul a mai multor legume la o masa. Ex: salatele.
La salate este recomandat uleiul de masline si zeama de lamaie.
Cel mai usor este dca dupa fiecare masa scrieti ce ati mancat sau va faceti un fel de orar alimentar pe o saptamana. Asa veti sti ce trebuie sa mancati la fiecare masa cu ceva timp inainte, fara sa va bateti capul in fiecare zi.

Concomitent se recomanda miscarea, de preferat gimnastica anaeroba.
Aceasta ajuta la arederea grasimilor si tonifierea muschilor. Efectele sunt de lunga durata.
Atentie la paine neagra din comert. De cele mai multe ori, producatorii adauga painii albe, coloranti. Ii dau denumire de paine neagra dar compozitia ramane aceeasi ca la painea alba. Cititi ingredientele.
Deasemenea si exercitiile Pilates dar numai sub supraveghere.

La orice gen de gimnastica se recomanda supravegherea deoarece mai bine un exercitiu bine facut decat 10 prost efectuate. Cu supraveghere poti tonifie exact ce grupa de muschi vrei tu.

Ps. stiu ca pare greu dar nu imposibil. Gimnastica este de o ora pe zi iar dieta se poate tine cat doresti pt ca este sanaoasa, nu este drastica, contine toate alimentele si poate deveni un mod de viata.

Ceea ce am scirs mai sus este exact ce am eu scris pe un caiet de la doamna nutritionista la care am fost.
Eu eram data peste cap complet deoarece am programul f incarcat, nu mancam ce trebuia cand trebuia si de multe ori, la munca, mananci un  fruct, un iaurt sau biscuiti si mai stiu eu ce.
Acum m-am obisnuit si tin dieta si in ziua de azi deoarece nu are carente in alimentatie si ma simt mai bine.
Mai greu a fost pana am scos Coca-Cola din programul meu normal :D

Astept reply-uri. Sunt binevenite si cele contra deoarece o pot intreba pe nutritionista si va pot aduce argumente direct de la sursa.
Cum am mai spus undeva, nu imi place sa dau sfaturi de capul meu pt ca as putea gresi , si o persoana care s-a lut dupa mine ar putea avea probleme.
Va pup si spor la slabit.

#44
ginger_my

ginger_my

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 27.01.2006
Nu sunt adepta pastilelor de slabit ..insa am o colega care a luat Clarinol (inca mai ia)..e o adevarata isterie la mine in birou cu acest supliment. Tipa a combinat dieta exculsiva de fibre(a rontatit numai mere,morcovi si ocazional o supe si peste fript), nu manca nimic dupa 16.00 si ia Clarinol. A dat 6-7 kg in 2 sapt ceea ce e posibil numai cu dieta dar ce este ciudat e ca zici ca a dat mai mult. Am citit si eu ceva pe net si se pare ca scaderea in greutate se face din grasime si nu din muschi. Totusi , mergeti la doctorul nutritionist inainte sa luati pastilele.

#45
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Mi se pare mie sau Clarinolul asta te face paznic pe wc-uri cat timp urmezi tratamentul, la fel ca majoritatea pastilelor? :)

#46
ginger_my

ginger_my

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 27.01.2006

View PostAlexIP, on Oct 5 2006, 14:06, said:

Mi se pare mie sau Clarinolul asta te face paznic pe wc-uri cat timp urmezi tratamentul, la fel ca majoritatea pastilelor? :)

stai ca am intrebat..nu are actiuni diuretice....dar am citit prospectul este supliment alimentar..deci tot trebuie dieta :D ce credeati?

#47
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006

View PostAlexIP, on Oct 5 2006, 14:06, said:

Mi se pare mie sau Clarinolul asta te face paznic pe wc-uri cat timp urmezi tratamentul, la fel ca majoritatea pastilelor? :)

Clarinolul nu are niciun efect  :D , e ca teapa  cu cercelul magnetic care e ajuta la slabit prin stimularea unor puncte energetice si care indica urmarea unei diete usoare in paralel (cea daneza  :death: ), foarte mult sport si multa apa.

#48
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Intreb pentru ca mai cunosc persoane care foloseau pastile de slabit naturale din nu stiu ce buruieni si slabeau pentru ca nu mai aveau cand sa mai si manance, fiind toata ziua in baie. :lol:

#49
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006
Un alt medicament foarte folosit e Unidyne, are pe langa extracte din plante cafeina si efedrina.

#50
ginger_my

ginger_my

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 27.01.2006

View Postamma, on Oct 5 2006, 15:36, said:

Un alt medicament foarte folosit e Unidyne, are pe langa extracte din plante cafeina si efedrina.

Nu stiu de alte pastile etc..eu doar acum am auzit de chestia asta clarinol

#51
aaa

aaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.08.2006
depinde si de organism. Persoana de care am spus mai sus chiar nu a tinut nici o dieta.
Si pe mine m-a mirat. Probabil daca ar fi tinut dieta si ar fi facut sport ar fi slabit si fara pastile din moment ce a dat cate un kg/zi jos.  Cu dieta probabil dadea 1/saptamana dar tot mi se pare mai sanatos decat pastilele.
Dupa mine pastilele ar trebui luate numai in cazuri extreme si sub continua supraveghere medicala.

Anyway....deveniram cam offtopic asa ca....sa ne intoarcem la oitele nastre si sa ii spunem lui ortega o reteta de slabit care sa nu fie drastica.

#52
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004
1. AlexIP daca ai toata ziua diaree nu slabesti - cel mult te dezhidratezi si mori :)
2. Nu as recomanda din lista aceea urmatoarele:
- pastile
- soia (cea de la noi e modificata genetic)
- margarina (e vorba aia OTRAVA PUTERNICA, carnea de porc e medicament pe langa margarina)
- 1/3 din cantatiatea de mancare sa fie paste, orez, paine - e o prostie.
- carnea rosie la aceeasi categorie cu puiul si pestele. Nu se compara.
- nucile, alunele, semintele de in etc nu se pot compara cu dulciurile - deci nu tb puse in aceeasi categorie. Este chiar recomandat sa mananci seminte.
- produsele lactate nu tb consumate atat de des - de 4 ori pe zi. Cel mai bun e iaurtul. Branza doar cea de la taran care sta cu galeata pe trotuar - in rest nu se recomanda. Si oricum e prea mult de 4 ori pe zi.
- singurele produse care se pot consuma fara a-ti face probleme sunt: fructele (energy burst, usor de digerat etc) si pestele (proaspat nu afumat sau conservat)

Edited by El_Cid, 06 October 2006 - 16:21.


#53
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 03.06.2005

View Postaaa, on Oct 6 2006, 13:41, said:

Anyway....deveniram cam offtopic asa ca....sa ne intoarcem la oitele nastre si sa ii spunem lui ortega o reteta de slabit care sa nu fie drastica.

nu-i nevoie sa scrii ca esti sau ca ai devenit offtopic pentru ca sunt moderatori care trebuie sa-si faca treaba. tu baga orice iti trece prin cap si lasa-i pe altii sa stabileasca ce e in plus. eu sunt pe subiect de fiecare data!

#54
aaa

aaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.08.2006

View Postnone, on Oct 6 2006, 17:22, said:

nu-i nevoie sa scrii ca esti sau ca ai devenit offtopic pentru ca sunt moderatori care trebuie sa-si faca treaba. tu baga orice iti trece prin cap si lasa-i pe altii sa stabileasca ce e in plus. eu sunt pe subiect de fiecare data!
unde scriu eu, apari repede si tu sa comentezi ce am scris. :huh:  daca ai ceva cu mine da un pm si zi.

Cat pentru ce ai scris tu El_cid , poate ai dreptate si tu, eu am scris ce am notat de nutritionista in caiet, nu de capul meu. Daca ai facut referire l ce am scris eu cand ai vb despre soia, margarina si pastile, mai citeste o data, ca am spus ca nu recomand pastilele pt ca nu e un mod sanatos de a slabi si nu am zis nimic de soia sau margarina.

Edited by aaa, 06 October 2006 - 17:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate