Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Steve Irwin a avut un accident ?

- - - - -
  • Please log in to reply
245 replies to this topic

#217
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

View PostMosotti, on Sep 4 2006, 11:29, said:

mai demult inotam frecvent cu pisica, da in vana...
Am o poza cu pisica lui Mosotti:

Attached File  Pisica_de_mare.jpg   99.49K   94 downloads

#218
Oceni_haraso

Oceni_haraso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 24.03.2005

View PostdreaQ, on Sep 7 2006, 16:54, said:

L-ai iubit pe steve? Hai ca sunteti dusi cu pluta oameni buni.

Daca esti asa mare fan de ce nu ai deschis un thread despre el, despre munca lui cat timp a fost in viata? Evident tipul este foarte cunoscut nu trebuia sa-i faci reclama ci doar sa-ti impartasesti pasiunea cu altii. Daca nu vrei nu esti obligat sa te uiti la film daca acesta va aparea.

Da, l-am iubit. Pe el si munca lui. Pentru mine, este cel mai extraordinar om din lume.
Pentru ce sa deschid eu un thread?
Daca as fi avut mai multi bani, as fi donat gradinii zoologice din Australia.
Asa, m-am multumit sa fac ce pot, de exemplu sa imi invat copilul sa iubeasca animalele. Toate.
Sa il invat ca nu exista animale rele sau daunatoare. Ca toate au un rol in natura.
Si ca omul nu e intreg in afara naturii.

Si am ajus sa iubesc si crocodilii. Am si o specie de serpi preferata. :D

Anul trecut am fost la munte si am avut sansa sa vad o naparca (o soparla apoda - fara picioare- care, contrar credintei populare e total neveninoasa). Statea la soare si m-am apropiat de ea admirand-o. Nu stiu daca a fost influenta lui Steve Irwin... dar mi s-a parut superba! :D

Apoi am luat-o si am indepartat-o din drum. Din spate veneau alti turisti si nu vroiam ca vreunul sa o omoare doar pentru distractie...

Dusi cu pluta... n-ai decat sa crezi ce vrei...
Inca o data: l-am iubit enorm pe OMUL ala.

Si ma doare sufletul ca a murit.

#219
godLESS

godLESS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 09.08.2004

View PostOceni_haraso, on Sep 7 2006, 16:10, said:

Apoi am luat-o si am indepartat-o din drum. Din spate veneau alti turisti si nu vroiam ca vreunul sa o omoare doar pentru distractie...
Ca tot veni vorba, si eu am gasit un melc intr-o lada cu mere la Cora acum cateva zile. L-am luat cu grija si l-am dus in parcare printre flori. De-acolo a fost din nou pe cont propriu.

#220
BugHunter

BugHunter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 03.11.2003

View PostgodLESS, on Sep 7 2006, 18:31, said:

Ca tot veni vorba, si eu am gasit un melc intr-o lada cu mere la Cora acum cateva zile. L-am luat cu grija si l-am dus in parcare printre flori. De-acolo a fost din nou pe cont propriu.


io am gasit un shobolan mort intr-o paine din carfur si l-am luat cu grija l-am depozitat in parc printre ierburi. isn't she a beauuuuty  :death:
vorbesc de sharpele pe care l-am hranit cu acel shobolan.

#221
Oceni_haraso

Oceni_haraso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 24.03.2005

View PostgodLESS, on Sep 7 2006, 18:31, said:

Ca tot veni vorba, si eu am gasit un melc intr-o lada cu mere la Cora acum cateva zile. L-am luat cu grija si l-am dus in parcare printre flori. De-acolo a fost din nou pe cont propriu.
Cu melcii e o adevarata istorie... :)
De cate ori ploua, eu si fiul meu adunam toti melcii din fata intrarii in bloc si ii punem in iarba, undeva unde sa nu poata fi calcati in picioare...

Si uneori, cand mergem in Obor, cumparam sticleti si alte pasari autohtone si le eliberam.

Si nu ne pasa ca exista o groaza de lume care nu va intelege niciodata satisfactia pe care o simtim cand facem lucrurile astea.
Si, bineinteles, stim ca o groaza de melci vor fi calcati in picioare si ca o multime de pasari vor ramane in colivii. Statistic, poate ca nu conteaza.

Conteaza doar pentru melcii pe care i-am salvat si pentru pasarile pe care le-am eliberat.
Si pentru noi.

View PostBugHunter, on Sep 7 2006, 19:00, said:

io am gasit un shobolan mort intr-o paine din carfur si l-am luat cu grija l-am depozitat in parc printre ierburi. isn't she a beauuuuty  :death:
vorbesc de sharpele pe care l-am hranit cu acel shobolan.
Ar fi dragut daca ai reusi sa te abtii...
Macar pentru ca vorbesti in dodiii. Serpii nu se hranesc cu animale moarte.

Poate pentru tine e greu de inteles: eu l-am iubit pe omul ala.
Si, da, animalele iubite de el mi-au devenit mai dragi.

Si am putut sa vad frumusetea acolo unde o vedea el, chiar daca tu nu poti.

Si multa lume a fost molipsita de entuziasmul lui, chiar daca tie ti se pare imposibil.

Omul ala era OM. Lumina din interior.
Ironiile nu  isi au rostul... Chiar deloc!

Edited by Oceni_haraso, 07 September 2006 - 22:08.


#222
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005
Oceni_haraso....esti un om cu suflet f mare......si sigurul care mi s-a parut mai putin retrograd dintre  toti romanii...

la faza cu melcii la fel facem si noi.... :)

#223
eminem4ever

eminem4ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 20.05.2006
Dumnezeu sa il odihneasca in pace. Toti ziceti ca si'a cautat'o cu lumanarea! Fiecare meserie are riscurile ei, poti sa fii inginer constructor sa iti ca da o caramida in cap, poti sa fii sofer si sa faci accident de masina care sa'ti fie mortal.

Dar lui i'a placut aceasta meserie (cat de fascinat era de animalele pe care le studia)si haideti sa'l aplaudam pentru tot ce a facut. Inainte de fiecare filmare el stuida foarte bine animalele cu care va intra in contact si sunt SIGUR ca pe langa cameramani si regizori se aflau si medici pregatiti cu antidotul in caz ca va fi muscat / intepat de ceva. Numai ca ce a fost aici, a fost un accident .. asa a fost sa fie.

#224
O`Blonda

O`Blonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 23.08.2005
Am vaz filmuletzu ala si mi`au dat lacrimile..sincer..nu`mi vine sa cred...ma doare sufletul tare k a murit..si inca ce ironic... :confuzzled:  <_<

#225
O`Blonda

O`Blonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 23.08.2005
Uitati`va numa cat poate sa planga pt.moartea unui crocodil!!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gVEVUxyxBJc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#226
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
In sfarsit am gasit topicul asta...
Tot ce vreau sa spun e ca Steve a fost un om exceptional, un adevarat idol si erou...
Odihneasca-se in pace...o intreaga lume ii va duce dorul...
:(

#227
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View PostM0n0, on Sep 8 2006, 01:22, said:

un adevarat idol si erou...

Mda erou. Pun pariu ca nu stii cati (eroi) romani au murit in primul razboi mondial. Erou ca ce ca la intepat pisica? Fiti mai realisti. Tipul a fost foarte bun in ceea ce facea (nu stiu daca cel mai bun dar sigur cel mai mediatizat) punea foarte mult suflet, avea carisma dar atat. Si sigur era un om deosebit. Dar pana la a spune ca e erou e cale lunga. Ma repet: cat timp a fost in viata nu ai deschis un thread pe softpedia ca sa spui ca era idolul tau.
Mai lasati-ma.... :rantcurse:  :rantcurse:  :rantcurse:

#228
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006
Dumnezeu sa-l odihneasca.
Ar fi super daca am putea vedea filmul...

#229
Oceni_haraso

Oceni_haraso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 24.03.2005

View PostdreaQ, on Sep 8 2006, 10:16, said:

Mda erou. Pun pariu ca nu stii cati (eroi) romani au murit in primul razboi mondial. Erou ca ce ca la intepat pisica? Fiti mai realisti. Tipul a fost foarte bun in ceea ce facea (nu stiu daca cel mai bun dar sigur cel mai mediatizat) punea foarte mult suflet, avea carisma dar atat. Si sigur era un om deosebit. Dar pana la a spune ca e erou e cale lunga. Ma repet: cat timp a fost in viata nu ai deschis un thread pe softpedia ca sa spui ca era idolul tau.
Hehe...
Tare relevant... sa deschid un thread pe Softpedia ca sa spun ca Steve Irwin conteaza enorm pentru mine...

Da' poate nu e stilul meu...
Eu am facut ce am crezut ca e util. Daca as fi crezut ca e nevoie de un astfel de thread, l-as fi deschis.

Quote

Mai lasati-ma.... :rantcurse:  :rantcurse:  :rantcurse:
Noi te lasam, nu te-a rugat nimeni sa dai cu bata in balta pe threadul asta...
Nu noi, cei  care il apreciem pe Steve Irwin ci alcineva sau altceva te mana pe tine in lupta... nu-mi dau seama prea bine: invidia? pur si simplu iti place sa arunci cu noroi? nu stiu... si nici nu prea ma intereseaza raspunsul...

Doar ca m-au mirat unele reactii. Si intristat.

#230
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Nu arunc cu noroi am recunoscut calitatile lui. Numai ca te apuca rasul cand auzi chestii de genul idol, erou si altele ...

#231
Oceni_haraso

Oceni_haraso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 24.03.2005

View PostdreaQ, on Sep 8 2006, 11:46, said:

Nu arunc cu noroi am recunoscut calitatile lui. Numai ca te apuca rasul cand auzi chestii de genul idol, erou si altele ...
Daca idol e folosit in sensul de "model" nu mi se pare nimic de ras.  Si nici exagerat.
Cunosc o groaza de copii care isi doresc sa devina ca Adrian Mutu, iar pentru ei tipul e un "idol".

Fi-miu isi doreste sa devina ca Steve Irwin.
Steve Irwin este un model pentru el. (La varsta lui, inca nu si-a insusit cuvantul idol).

Iar in ceea ce priveste "erou"...
Unii ii considera eroi pe cei ce mor in razboaie, altii pe cei ce lupta pentru o idee. Nu trebuie neaparat sa iei Kalasnikovul si sa omori oameni pentru triumful ei.

#232
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Din pacate multi ajung ca adi mutu (cu degetul pe nas). Hai sa nu aprofundam definitia cuvantului erou sa nu o ducem catre zona poetica a lui. Pentru mine Steve a fost un tip care a fost foarte mediatizat "foarte comercial" care tocmai din aceasta cauza a dat bine pe ecran. A fost si controversat din cauza tampeniei cu hranitul crocodililor tinand copilul in brate cat si a acuzelor aduse de anumite organizatii de protectie a animalelor care l-au acuzat de maltratarea unor animale. A facut cam ca mickael jackson. Si-a pus copilul in pericol si apoi a abuzat de animale (cam asa a facut si MJ-pastrand proportia). Asa ca...un tip foarte cunoscut care a sfarsit intr-un mod bizar. Imi pare rau pentru copiii lui care nu-si vor cunoaste tatal. Asta e aspectul cel mai urat din toata povestea. In rest noi sa fim sanatosi.

Edited by dreaQ, 08 September 2006 - 12:27.


#233
Oceni_haraso

Oceni_haraso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 24.03.2005

View PostdreaQ, on Sep 8 2006, 13:27, said:

Pentru mine Steve a fost un tip care a fost foarte mediatizat "foarte comercial" care tocmai din aceasta cauza a dat bine pe ecran. A fost si controversat din cauza tampeniei cu hranitul crocodililor tinand copilul in brate cat si a acuzelor aduse de anumite organizatii de protectie a animalelor care l-au acuzat de maltratarea unor animale. A facut cam ca mickael jackson. Si-a pus copilul in pericol si apoi a abuzat de animale (cam asa a facut si MJ-pastrand proportia). Asa ca...un tip foarte cunoscut care a sfarsit intr-un mod bizar.
"comercial"... adica ieftin, sau indreptat asupra profitului?

Pentru ca tin sa iti atrag atentia ca, daca atunci cand poluezi/distrugi ceva din natura s-ar putea sa ai si ceva profit imediat (uneori, deloc neglijabil) orice actiune de refacere a acesteia costa. Si nu putin.

Bun, Steve Irwin era orientat spre spectacol. Nimeni nu neaga asta. Dar rezultatele acestei orientari au fost mai mult decat benefice.

Ca a hranit crocoldiilii tinand copilul in brate... Nu stiu, dar mi se pare ca e conform cu ceea ce era el. Daca tin eu minte bine, prima oara cand a incercat sa captureze un crocodil a fost pe la varsta de 9 ani. A sarit din barca direct in spatele unui crocodil mai mare ca el... Daca nu ar fi fost taica-su, care a reusit cumva sa traga si crocodilul si pe el in barca... cam pana acolo cred ca i-ar fi fost.
Asa ca nu ma mira ca nu putea sa aiba nici cea mai mica indoiala in ceea ce facea.
Nu cred ca i l-as fi dat pe fi-miu in brate cand hranea crocodili, dar, daca as fi avut ocazia sa il asist cand lucra cu animalele, cred ca nu m-as fi dat inpoi sa fac nimic din ce mi-ar fi cerut. Asta in conditiile in care simt o teama sanatoasa fata de serpi si crocodili. Dar as fi avut incredere in capacitatea lui de a evalua situatia.

In ceea ce priveste maltratarea animalelor... deh, organizatiile alea aveau si ele nevoie de publicitate...

Quote

Imi pare rau pentru copiii lui care nu-si vor cunoaste tatal. Asta e aspectul cel mai urat din toata povestea. In rest noi sa fim sanatosi.
Pentru familia lui imi pare cel mai rau.

Si imi pare rau si pentru cei care l-au iubit.
Cum am spus, inca nu m-am uitat pe Animal Planet de atunci... Sentimentul de pierdere e tare intens, e ca si cum am pierdut un prieten tare drag - nu-mi pasa daca poti sau nu sa intelegi asta.

Si, culmea e ca nu plang neaparat moartea in sine. Mai mult ca sigur ca daca ar avea posibilitatea sa se intoarca pe pamant si sa aleaga ce vrea sa faca, tot asta ar face. Nu stiu, cred el si-ar fi dorit ca familia si cei care l-au iubit sa fie fericiti pentru modul cum a trait, nu sa il planga. Desi e greu...

Edited by Oceni_haraso, 09 September 2006 - 12:05.


#234
Crysper

Crysper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 09.09.2006
Chiar acum e pe Animal PLanet Crcodile Hunter,tot azi e si o emisiune in memoria lu Steve, cat de plin de energie era, nu pot sa cred ca a murit.

RIP

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate