Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Care sunt drepturile mele ca angajat si cui ma pot adresa pentru incalcarea lor

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
pelicanu

pelicanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.08.2005

 bujuu, on Sep 4 2006, 13:06, said:

fara nici o suparare, da imi poti zice "individule" de ce esti asa rautacios
mai sunt alte zeci de topicuri la care poti raspunde,nu esti obligat sa dai reply la topicul deschis de mine,din cate stiu ca si membru am dreptul sa deschid un topic...+mi se pare ca tu nu intelegi un lucru...traim in Romania!!!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
alta problema poate alti au mai patit
daca se depune o cerere de concediu si initial ti se aproba,angajatorul are dreptul sa ti-o anuleze si sa iti amane concediul?
sau daca tu lucrezi cate 6 ore pe zi de L-V si cate 8 doua weekenduri intregi pe luna,nu stiti cand se ia concediu se considera si Sambata si Duminica mai ales daca iti pica perioada de concediu in weekendurile in care ar trebui sa lucrezi?
O zi buna tuturor!!!
Daca initial se aproba cererea..........da, se poate si intrerupe CO, prin dispozitie scrisa a sefului unitatii.
Co se socoteste doar la zilele lucratoare din saptaman, nu si sambata si duminica, sau sarbatori legale.
Daca lucrezi si sambata si dumineca trebuie sa le plateasca dublu. Daca nu le plateste, faci sesizare la ITM. Numai ca nu o poti face anonima ca nu o s-o ieie aia in calcul. ITM-ul este obligat sa-ti raspunda in scris in termen de 30 de zile cum a rezolvat situatia. De fapt ce au constatat in  urma controlului si ce recomandari au dat. Recomandarea ITM-ului il cam obliga pe angajator sa o respecte, in caz contrar plateste amenzi.
Sau mai poti sa te adresei instantei. Procesele de munca sunt scutite de taxe.

 bujuu, on Aug 26 2006, 17:36, said:

ma super enerveaza urmatoarea situatie...
de ce in comert(electrocasnice,gsm) angajatorii nu ti platesc orele suplimentare...cel putin mie mi s-a intamplat sa lucrez in comert si tot timpu sambetele sau duminicile erau din oficiu...mi se pare tare frustrant sa lucrezi si un weekend si sa nu fi platit...daca zici ceva risti sa fi luat in ochi rai de sefi si apoi dat afara...nu mi se pare corect...daca vin cei de la itm si intreaba cate ore lucrezi trebuie sa minti pentru ca daca afla sefii tai ca tu ai zis adevarul te dau indirect afara(te sapa pana iti dai singur demisia) ...te poti adresa cuiva?care a patit si a avut asemenea experiente poate sa le impartaseasca:)

La fel e si cu suplimentarele. Trebuiesc platite cu un spor de cel putin 75% la salariul de baza. Altfel te adresezi ITM-ului sau instantei de judecata.
ITM-ul ar trebui sa pastreze confidentialitatea discutiilor purtate cu angajatii. Si pe de alta parte, angajatul este obligat legal sa ofere inspectorului de munca toate informatiile pe care acesta le solicita, conform legii.


 bujuu, on Aug 27 2006, 10:15, said:

...eu nu mai sunt in situatia asta pentru ca am vb cu seful meu si cumva ne-am redus programul in timpul saptamanii...ideea e ca se lucreaza in weekend intreg si unul nu...un fost coleg de al meu de job de ex a vrut sa faca un sindicat...cand a auzit directorul de la buc a zis sa stea pe fundul lui ca daca nu il da afara...
si eu ma gandeam ca este vreo institutie sau asociatie care sa te protejeze...ceea ce nu imi convine e ca ii vad pe ceilalti ..lucrez de ceva timp in sales si vad pe altii cum fac la ore in plus care nu sunt platite...
oricum multi sunt in situatia asta si nu mi convine deloc...ca nu se poate face chiar nimic?!

Nu este nevoie sa chiar infiintati voi un sindicat. Va puteti inscrie in altul, din acelasi domeniu de activitate. Legea sindicatelor va permite. Sau se poate infiinta unul din mai multe unitati cu acelasi obiect de activitate. ideea principala e sa fie, initial ,format din cel putin 15 membrii (chiar daca de la angajatori diferiti). Daca chiar ai chef ma poti contacta ptr alte detalii.

#20
afterdeath

afterdeath

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 702
  • Înscris: 27.10.2006
Codul Muncii RRRromânesc se reduce la un singur pasaj: nimeni nu este obligat să muncească...

#21
bujuu

bujuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.03.2005

 afterdeath, on Dec 15 2006, 03:03, said:

Codul Muncii RRRromânesc se reduce la un singur pasaj: nimeni nu este obligat să muncească...
nu e vb de asta...e vb ca daca muncesti sa te plateasca...sau cel putin sa iti plateasca orele suplimentare...ceea ce mi se pare si mai frustrant e ca pt angajatori orele suplimentare li se pare ceva normal sa nu fie platite...asa e in comert ma refer la magazine de retail,dealeri de telefonie mobile etc...am m-ai intrebat si pe la ei e la fel...

Pelicanule ,nota 10 pt obiectivismul raspunsului tau...mersi

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate