Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Au ajuns vreodata americanii pe Luna?

- - - - -
  • Please log in to reply
689 replies to this topic

#73
GreuHip

GreuHip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 29.07.2006

View Postcrz, on Aug 20 2006, 04:43, said:

:huh:

Asta este cea mai mare aberatie pe care am citit-o in ultimul an. Nici sa rad nu am putut....aproape ca am cazut de pe scaun :mellow:
Legat de documentarul respectiv...bravo! Sunteti in targetul televiziunii care l-a facut. Ca sa faceti binele pana la capat cumparati-l. In dublu exemplar!

:peacefingers:

poate ne explici tu ce fenomene fizice declanseaza deplasarea unei nave spatiale si mai ales cum

Edited by GreuHip, 20 August 2006 - 15:44.


#74
antidote

antidote

    V

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 29.07.2005
Americanii nu a fost pe Luna! Am un documentar facut de FOX. Prezinta dovezi irefutabile. Ne intalnim pe oDC si vi-l dau sa va convingeti. Pe mine m`a convins dupa ce l`am vazut.

#75
GreuHip

GreuHip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 29.07.2006

View Postantidote, on Aug 20 2006, 16:58, said:

Americanii nu a fost pe Luna! Am un documentar facut de FOX. Prezinta dovezi irefutabile. Ne intalnim pe oDC si vi-l dau sa va convingeti. Pe mine m`a convins dupa ce l`am vazut.
spune numele acelui documentar ca as dori sa il vad si eu

#76
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postantidote, on Aug 20 2006, 16:58, said:

Americanii nu a fost pe Luna! Am un documentar facut de FOX. Prezinta dovezi irefutabile. Ne intalnim pe oDC si vi-l dau sa va convingeti. Pe mine m`a convins dupa ce l`am vazut.
Da...si exista un alt documentar care are raspuns irefutabil la fiecare dovada irefutabila de acolo...
asa ca nimeni nu castiga!

#77
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
oricum adevarul nu-l veti descoperi pe un forum;iar daca nu au ajuns pe luna,cinste lor ca u reusit sa prosteasca o lume intreaga.
pe mine unul nu ma intereseaza.

#78
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006

View PostM0n0, on Aug 20 2006, 17:57, said:

Da...si exista un alt documentar care are raspuns irefutabil la fiecare dovada irefutabila de acolo...
asa ca nimeni nu castiga!
Vorbesti din auzite 100%; daca ai fi vazut ce raspunsuri de toata jena au gasit nu le-ai mai zice "raspunsuri irefutabile"
Documentarul contesta ajungerea lor pe luna si documentele prezentate nu pot fi combatute.

#79
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Si eu as zice la fel...
ce fel de teorii ale conspiratiei de toata jena au gasit?
Toata lumea incearca sa dovedeasca contrariul unui eveniment care a avut/sau nu loc...si e la timpul trecut...
ideea e ca nu mai conteaza...cum spun multi...au reusit sa prosteasca o lumea intreaga...

Mai zic si asta...in spatiu am ajuns sigur...de la spatiu la luna e un drum destul de scurt d.p.d.v. spatial (cateva luni? sau 1-2 ani?)...nu sunt gropi, nu sunt autostopisti sau politie...
Avand in vedere si ce presedinte era la acea vreme...poate ala chiar si-a pus in minte ca natiunea lui sa mearga in spatiu...si nu cred ca e asa de disperat ca sa falsifice un lucru asa de maret doar pentru gloria lui eterna...

p.s. Ba am vazut acel documentar...si am vazut si am vazut si "dovezile" care contesta aterizarea pe luna...
Si am vazut si cine le-a ridicat...cativa mosnegi senili...dupa 30 de ani...ce ciudat!

Edited by M0n0, 20 August 2006 - 17:58.


#80
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006
Asta-i toata treaba, tu nu ai fost atent la ce s-a spus acolo ci te-ai uitat numai ce fata are ala care contesta si cat de batran e. Cand ai vazut ca e batran ai zis: "mosneag senil, nu-l cred"

Edited by sorinsirbu, 20 August 2006 - 18:12.


#81
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Nu eu am zis asta...bine, am zis asta acum...dar am zis-o pentru ca m-am prins pentru ca cei care dovedeau adevarul intr-un fel radeau la ce spuneau batranii..."radeau" pentru ca acele dovezi erau ridicole...si era simplu de dovedit contrariul...
gen:
De ce nu se vad stelele in pozele de pe luna...
De ce umbrele nu sunt paralele...
De ce ambele parti ale steagului erau luminate la fel...
De ce flutura steagul? Si de ce statea asa de drept de parca era vant...
Multe intrebari chiar ridicole si pentru cei care nu se pricep la spatiu...

#82
ILhan

ILhan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 05.01.2006

View PostM0n0, on Aug 20 2006, 19:36, said:

De ce nu se vad stelele in pozele de pe luna...
De ce umbrele nu sunt paralele...
De ce ambele parti ale steagului erau luminate la fel...
De ce flutura steagul? Si de ce statea asa de drept de parca era vant...
Multe intrebari chiar ridicole si pentru cei care nu se pricep la spatiu...

Daca tot sunt asa de ridicole intrebarile alea atunci da-ne si noua raspunsurile  ;)

O chestie pe care n-am inteles-o eu este ca ei au zburat in linie dreapta direct catre luna nu ? Ei asa au declarat. Dar de centura Van Allen ati auzit ? Daca zbori direct spre luna si treci prin ea te omoara ptr ca radiatiile sunt foarte puternice.
Aceasta centura inconjoara Terra iar singurul loc unde esti in sigurata este intre centura si pamant (1) iar daca vrei sa zbori mai departe in spatiu trebuie sa decolezi de la unul din poli (Sud sau Nord) ca sa o ocolesti (2).

[ http://img520.imageshack.us/img520/1268/vamodeljt9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Rusii ajunsesera la concluzia ca navata spatiala ar trebui sa aiba o armura de plumb de 1-2 metri grosime ca sa ii poata proteja de astronauti.
Dati un google si aflati mai multe despre Van Allen Belt.

#83
antidote

antidote

    V

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 29.07.2005
sunt raspunsuri care pur si simplu nu pot fi gasite. NASA a refuzat sa justifice orice dovada ce prezenta conspiratia

#84
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostM0n0, on Aug 20 2006, 19:36, said:

De ce nu se vad stelele in pozele de pe luna...
Pentru ca lumina care se reflecta de pe luna e prea puternica pentru a mai prinde lumina comparativ mai slaba a stelelor...

View PostM0n0, on Aug 20 2006, 19:36, said:

De ce umbrele nu sunt paralele...
Expreimenteaza asta si pe pamant si ai sa vezi ca asa-i...optic ele nu sunt paralele (daca tu esti una din ele si te uiti la alta din dreapta sau stanga ta)...

View PostM0n0, on Aug 20 2006, 19:36, said:

De ce ambele parti ale steagului erau luminate la fel...
Pentru ca materialul folosit la steag permitea lumina sa se vada la fel de puternica chiar daca nu batea exact pe acea parte...era un fel de atlas sau matase...nu ma pricep la materiale textile...oricum...nu pot sa neg ceea ce am vazut...

View PostM0n0, on Aug 20 2006, 19:36, said:

De ce flutura steagul? Si de ce statea asa de drept de parca era vant...
Am mai raspuns la intrebarea asta aici...este vorba de inertie si de faptul ca nu este vant sau forta mare de frecare deci e usor sa para un steag ca flutura in vant chiar daca el flutura doar din cauza ca a fost miscat sau atins...
Si sta drept pentru ca latura de sus a steagului a fost adaugat un bat usor de aluminiu care facea ca steagul sa stea drept si frumos...si ca americanii sa se simta mandrii ca steagul lor sta tantos pe luna...

Si multe altele...
Cat despre radiatie...
Chiar nu s-a inventat nici un costum destul de puternic sa "respinga" radiatia...ca sa nu mai vorbim si despre nava spatiala folosita...un scut in plus...dar na ...zic si eu asta deoarece cred ca americanii sunt destepti...dar fac multe chestii care contrazic asta...

Edited by M0n0, 20 August 2006 - 21:05.


#85
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006

View PostM0n0, on Aug 20 2006, 22:04, said:

Pentru ca lumina care se reflecta de pe luna e prea puternica pentru a mai prinde lumina comparativ mai slaba a stelelor...
Expreimenteaza asta si pe pamant si ai sa vezi ca asa-i...optic ele nu sunt paralele (daca tu esti una din ele si te uiti la alta din dreapta sau stanga ta)...
Pentru ca materialul folosit la steag permitea lumina sa se vada la fel de puternica chiar daca nu batea exact pe acea parte...era un fel de atlas sau matase...nu ma pricep la materiale textile...oricum...nu pot sa neg ceea ce am vazut...
Am mai raspuns la intrebarea asta aici...este vorba de inertie si de faptul ca nu este vant sau forta mare de frecare deci e usor sa para un steag ca flutura in vant chiar daca el flutura doar din cauza ca a fost miscat sau atins...
Si sta drept pentru ca latura de sus a steagului a fost adaugat un bat usor de aluminiu care facea ca steagul sa stea drept si frumos...si ca americanii sa se simta mandrii ca steagul lor sta tantos pe luna...

Si multe altele...
Uita-te pe documentar ca sunt mai multe chestii majore acolo, tu le-ai luat numai pe alea minore.

Quote

Cat despre radiatie...
Chiar nu s-a inventat nici un costum destul de puternic sa "respinga" radiatia...ca sa nu mai vorbim si despre nava spatiala folosita...un scut in plus...dar na ...zic si eu asta deoarece cred ca americanii sunt destepti...dar fac multe chestii care contrazic asta...
Si daca s-ar fi inventat vreun costum sa respinga radiatia, in nici un caz nu s-a inventat in 1969, si daca s-ar fi inventat mai incoace, ar mai fi facut ei vreo plimbare pe luna.
Nu stiu ce costum ar rezista daca peretii navei ar trebui sa aiba latimea de 1-2 m ca sa reziste.

#86
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
Hoax-ul cu aselenizarea e comic.
Daca cineva crede ca in 1969 existau calculatorici care sa fac posibila o misiune pe luna, e un candid.
De restul, se ocupa Burvi, el va va spune cati dintre prietenii lui de la NASA au amerizat pe Dunare in timpul viiturii.

Edited by naughtydream01, 20 August 2006 - 21:19.


#87
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postnaughtydream01, on Aug 20 2006, 22:19, said:

Hoax-ul cu aselenizarea e comic.
Daca cineva crede ca in 1969 existau calculatorici care sa fac posibila o misiune pe luna, e un candid.
Poti sa le spui daca vrei si calculatoare. Nu uita ca inca in anii 40 nemtii aveau rachete care, singure, ajungeau pina in Londra cu o oarecare precizie.
Iar daca ai vazut documentarul, vei vedea ca multe comenzi se faceau manual

View PostGreuHip, on Aug 20 2006, 16:42, said:

poate ne explici tu ce fenomene fizice declanseaza deplasarea unei nave spatiale si mai ales cum
un singur fenomen explica propulsia unei nave spatiale, a unui avion cu reactie, a reculului unui pistol, a efectului pe care il are un pumn bine plasat in figura: conservarea impulsului.

#88
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
propulsia chiar că nu prea are legătură cu vidul. naveta nu trebuie să se împingă/tragă de nimic. (ce, în atmosferă se împinge de aer???) merge pe principiul acţiune-reacţiune. singurul lucru legat de vid este că nu există frecare, deci se va face economie de energie. împingi un pic şi racheta va merge cu viteză constantă foarte mult timp.

#89
ILhan

ILhan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 05.01.2006
Pe langa documentarul "Did we land on the moon" cautati si urmariti si documentarul "Moon Hoax". Acolo numai este vorba despre dovezi care sa arate ca au fost sau nu pe luna. Se incearca intervievarea astronautilor care "au fost pe luna" (unii sunt de acord sa raspunda intrebarilor, alti ameninta cu tribunalul iar unul din ei il pocneste pe realizatorul doc-ului). Urmariti gesturile si comportamentul lor atunci cand trebuie sa raspunda la intrebari spinoase si veti vedea ca sunt gesturi ale unor oameni care mint si nu stiu ce sa zica pe moment.
Ei au o singura versiune de poveste care este de tip sablon.

#90
GreuHip

GreuHip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 29.07.2006

View PostFr3ak, on Aug 21 2006, 13:03, said:

propulsia chiar că nu prea are legătură cu vidul. naveta nu trebuie să se împingă/tragă de nimic. (ce, în atmosferă se împinge de aer???) merge pe principiul acțiune-reacțiune. singurul lucru legat de vid este că nu există frecare, deci se va face economie de energie. împingi un pic și racheta va merge cu viteză constantă foarte mult timp.

actiune/reactiune fata de ce si cum are loc ?
daca nu exista frecare eu nu pot intelege cum are loc deplasarea sau poate nu mai tin eu minte de la orele de fizica, rog sa-mi explicati mai detaliat
pentru mine e o enigma si cum se poate schimba directia in vid, dar daca o sa inteleg cum are loc deplasarea cred ca o sa ma lamuresc si in privinta directiei

Edited by GreuHip, 21 August 2006 - 16:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate