Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Au ajuns vreodata americanii pe Luna?

- - - - -
  • Please log in to reply
689 replies to this topic

#37
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
in fond cu ce ne influenteaza faptul ca americanii au ajuns sau nu pe luna?nu ne imbunatateste nivelul de trai.
sincer i don`t give a fu!k(ca sa inteleaga si americanu`)

#38
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
tu poate nu, dar da, ne influenteaza..pentru c-au mintit omenirea 50 de ani daca n-au fost...

#39
fido_glc

fido_glc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.05.2006
americanii au ajuns pe luna.. asta e clar.. si aia care se cred mai interesanti cand gasesc ei in visele lor cate un motiv sa tipe ca nu,  se prostesc.

#40
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

americanii au ajuns pe luna.. asta e clar
ai fost tu cu ei ?
de unde stii ca e asa clar ?

#41
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005

View Postfido_glc, on Aug 17 2006, 12:45, said:

americanii au ajuns pe luna.. asta e clar.. si aia care se cred mai interesanti cand gasesc ei in visele lor cate un motiv sa tipe ca nu,  se prostesc.
Hai sa nu ne luam de cei care cred sau nu cred ca au fost americanii pe Luna, fiecare sa-si spuna punctul lui de vedere si atit!

#42
fido_glc

fido_glc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.05.2006
ma refeream la aia care stau toata noaptea sa se gandeasca la conspiratii mondiale.. or fi si de-astea... dar nu in cazul asta..

Edited by fido_glc, 17 August 2006 - 12:03.


#43
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

or fi si de-astea... dar nu in cazul asta..
insisti, si tot nu vei sa-mi raspunzi de unde naiba stii tu asa de bine si de sigur ?

#44
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postsorinsirbu, on Aug 17 2006, 11:27, said:

S-ar vedea de la o posta daca ar misca din inertie, acolo se vede clar ca flutura de adierea vantului.
Am vazut si documentarul ala de care zici ca raspunde la tot.E de toata jena, mai bine nu-l faceau,se vede de la o posta ca nu stiu cum s-o intoarca si pana la urma vin cu niste argumente de 2 lei pe care si un copil le putea face mai bune.Ca sa miste datorita gravitatiei pe luna,un lucru trebuie sa aiba anumita greutate, nu poti sa spui tu ca o panza usoara flutura cateva minute daca e scuturata.
1. Nu ai vazut, si nici eu, un filmulet de 10 minute care arata cum flutura steagul, ba din inertie, ba nu...Tu nu ai de unde sa stii din ce material a fost facut steagul...poate chiar era un material greu...si nu ma gandesc ca ei aduc pe luna o panza oarecare. Si daca ai vazut documentarul despre care vorbesc inseamna ca ai vazut si cand au aratat ce panza au folosit pe pamant...ti se parea ca flutura asa de usor?
Si hai sa recunoastem, americanii, cand vor sunt destepti si nu cred ca ar scapa tocmai detaliul asta...ei stiau ca pe luna nu este vant asa cum stim si noi...atunci de ce ar filma un steag care flutura in desert? E stupid de'a dreptul...
Si chiar vrei sa spui ca toate rahaturile de argumente din documentarul cu teoriile conspiratiile sunt adevarate?
Chiar si ala cu "de ce nu se vad stelele?"..."de ce umbrele nu sunt paralele?" sau "de ce si cealalta parte a steagului e luminata la fel?"...astea sunt cu adevarat la minte cucosului si numai un idiot s-ar gandi la ele..

Intr-adevar multe nu se leaga...de ce nu se face o baza pe luna, doar am ajuns acolo de 50 de ani...de ce nu se pune un reflector gigantic care sa se vada cu ochiul liber sau hai cu telescopul de pe Pamant sa vedem ca am pus piciorul acolo cu adevarat...

#45
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Intr-adevar multe nu se leaga...de ce nu se face o baza pe luna, doar am ajuns acolo de 50 de ani...de ce nu se pune un reflector gigantic care sa se vada cu ochiul liber sau hai cu telescopul de pe Pamant sa vedem ca am pus piciorul acolo cu adevarat...
ghici ?

#46
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postspare-me, on Aug 17 2006, 14:25, said:

ghici ?
Nu exista bani...pentru nici una...
E extrem de scump sa faci o baza pe luna...chiar si cu tehnologia de acum...
Si reflectorul de unde ia electricitate de la Soare? Trebuie facut un panou solar cat un sfert din luna...ca sa se vada reflectorul de pe Pamant...

#47
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
chiar si asa s-ar putea truca ceva...
eu cred ca de-aia se grabesc sa ajunga acolo ca sa repare gafele trecutului

#48
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006

Quote

Si hai sa recunoastem, americanii, cand vor sunt destepti si nu cred ca ar scapa tocmai detaliul asta...ei stiau ca pe luna nu este vant asa cum stim si noi...atunci de ce ar filma un steag care flutura in desert? E stupid de'a dreptul...
Si chiar vrei sa spui ca toate rahaturile de argumente din documentarul cu teoriile conspiratiile sunt adevarate?
Aia e,ca nu erau atunci asa de destepti, si au scapat multe detalii.Daca puneau steagul si-l vedeau ca se scutura din "inertie" ca nebunu', nu puneau si ei mana pe el sa zica; Ho ba,ca filmam.

Sunt destule argumente adevarate care sunt deajuns sa faca pe oricine sa-si puna intrebari.

#49
Berlin

Berlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 20.12.2005
Am vazut si eu acel documentar in care se spune ca americanii nu au pus piciorul pe luna....acum dupa parerea mea ar fi fost americanii in stare sa cheltuie sute de milioane de dolari pentru o "pacaleala" doar ca sa le demonstreze rusilor ca ei sunt mai tari ?...eu unul nu cred.In plin razboi rece era logic ca in partea americana sa fie infiltrati spioni sovietici care daca ar fi aflat ca Apollo 11 ar fi fost de fapt o mare pacaleala propaganda comunistilor ar fi "urlat" ani la rand despre acest lucru.In plus sunt destule site-uri care prezinta dovezi ce discrediteaza cele zise in acel documentar....

#50
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006

View PostBerlin, on Aug 17 2006, 23:40, said:

In plus sunt destule site-uri care prezinta dovezi ce discrediteaza cele zise in acel documentar....
Si ce vroiai, sa stea americanii cu mainile in san si sa nu zica nimic cand erau dati in vileag? Tu ce crezi? Cum ar fi fost priviti daca taceau chitic si nu ziceau nimic? Nu zicea toata lumea ca au dreptate aia cu documentaru ? Asa au facut si ei un contra documentar ca sa prosteasca pe unul ca tine si altii...

#51
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
mai discutati ca imi place sa citesc acest thread  ^_^ . personal nu am nici o opinie desi tind sa cred ca au ajuns pe luna dupa tot ce am citit aici . stiu ca am vazut si eu un documentar odata (pe Prima parca) in care aratau o imagine din timpul misiuni in care se vedea luna in spate  :w00t:   :scratchchin: . posibil sa ma insel  ... cine a vazut documentarul poate sa infirme sau sa confirme . daca totusi am dreptate inseamna ca nu aveau cum sa ajunga acolo daca luna era in spatele lor  B)

#52
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View Postmagic-gabi, on Aug 18 2006, 00:18, said:

daca totusi am dreptate inseamna ca nu aveau cum sa ajunga acolo daca luna era in spatele lor  B)

pă bune! :P

eu zic că au fost. documentarele sunt ușor de făcut, pentru că majoritatea prostimii (în această categorie intrăm noi) nu o să se documenteze personal de veridicitatea celor zise în documentare. o iau de bune, tot timpul. am văzut ceva documentar (e irelevant dacă aveau sau nu dreptate) despre prăbușirea WTC. și spuneau acolo de culoarea fumului focului  întreținut de oxigen vs. cel întreținut de cherosen. sau temperatura de topire a oțelului vs. temperatura flăcărilor produse de oxigen și cherosen etc. sincer, mi s-a părut palpabil și bine pus la punct documetarul. dar nu m-am pus să caut tabele dacă acele valori sunt reale.

#53
GreuHip

GreuHip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 29.07.2006
O nava spatiala dupa ce iese din atmosfera pamantului nu mai are mijloc de propulsie, fiindca e vid in jurul ei nu are in ce sa impinga si nici nu are de ce sa traga(deci nu mai are nevoie de combostibil si nici de gaz special ca il iroseste degeaba) singura modalitate e sa iasa din atmosfera cu o viteza destul de mare si o anumita directie astfel incat atractia planetelor ce actioneaza asupra navei spatile sa o conduca spre luna.      
  Daca au ajuns sau nu pe luna nu stiu dar dupa mintea mea cred ca se poate; mai greu cu intorsul pe pamant insa nu este imposibil.

Edited by GreuHip, 18 August 2006 - 00:32.


#54
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
mai am si eu o opinie, suficient de pertinenta, consider eu, si anume :

in celebrul ciclu al documentarul-minune cu dovezile ca nu au fost pe luna, americanii au venit cu contraargumente deloc irefutabile, legate strict de ce s-a comentat in acel documentar. adica vid-vid, umbre-umbre, etc..etc..etc...
daca sunt asa de curati, trebuiau sa faca o selectie cu ce-i e dat omului de rand sa vada si nu se clasifica ca top-secret, si sa fac o asa numita World Summit sau World Conference.
Mie, pentru umanitate, mi se pare absurd sa NU organizezi asa ceva...adica daca rasa umana 'cucereste' o alta planeta, mi se pare normal sa se convoace o comisie de experti, din varii domenii care sa vada LIVE, TELEVIZAT, in fata intregii lumi, si sa spuna DA sau NU. un fel de dezbatere gigantica live. de cateva ore...n-au facut asa..si asta deoarece, eu sunt convins, ca nu au ajuns niciodata PE luna...ori fi fost pe aproape, ori fi ajuns sateliti, dar oameni nu...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate