Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Caller ID -- pls help

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View PostMiriam, on Aug 11 2006, 09:19, said:

Daca folosesti IdentaPhone, seteaza se se conecteze prin port COM (de obicei 3), si testeaza cu diferite string-uri pana iti da OK in fereastra de Test (setarile le gasesti in Settings).

La mine nu merge, acelasi modem, aceleasi stringuri... sunt pe RDS insa. Poate ai drivere mai recente tu.
Eu am versiunea 2.1.34.0 la driverele de pe cd.

#20
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

View Postonlyone, on Aug 11 2006, 14:15, said:

La mine nu merge, acelasi modem, aceleasi stringuri... sunt pe RDS insa. Poate ai drivere mai recente tu.
Eu am versiunea 2.1.34.0 la driverele de pe cd.


modem...pe rdstel...care e VoIP  ?

#21
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Posteb2e2, on Aug 12 2006, 02:08, said:

modem...pe rdstel...care e VoIP  ?

Daca nu stii despre ce este vorba, nu te mira aiurea  :)
Am FTTB si RDS transmite caller id pentru ca am telefon cu caller id. Chiar am testat un modem US Robotics si pe ala mergea. Merge si fax-ul si tot ce tine de o linie telefonica normala.

#22
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

View Postonlyone, on Aug 12 2006, 12:02, said:

Daca nu stii despre ce este vorba, nu te mira aiurea  :)
Am FTTB si RDS transmite caller id pentru ca am telefon cu caller id. Chiar am testat un modem US Robotics si pe ala mergea. Merge si fax-ul si tot ce tine de o linie telefonica normala.


si la FTTB  ...crezi ca nu e voip ?....

#23
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Posteb2e2, on Aug 12 2006, 23:04, said:

si la FTTB  ...crezi ca nu e voip ?....

A zis cineva ca nu e? Eu am crezut ca tu te mirai ca e caller id pe voIp. Eu nu vad deosebire de calitate a vocii intre RDS si RTL. Doar ca parca se aude mai tare la RDS.

#24
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
@Miriam

Cand mai treci pe aici te rog mai da-mi si mie niste informatii. Am acelasi tip de modem ca si tine si nu inteleg de ce nu merge.
Ce versiune ai la drivere? Am inteles ca este destul de important lucrul asta...

#25
DarqFall

DarqFall

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.08.2006

View PostMiriam, on Aug 11 2006, 09:19, said:

Daca folosesti IdentaPhone, seteaza se se conecteze prin port COM (de obicei 3), si testeaza cu diferite string-uri pana iti da OK in fereastra de Test (setarile le gasesti in Settings).

" Manufacture: TRENDnet
  Model: TFM-PCIV92I Internal PCI Modem
  Windows XP
  Note: Make sure that the model number ends in an 'I' (Intel chip set) or else it will not work.
  Recently discontinued but may be availble at online stores. This modem is very inexpensive and works  
  well with the XP built in drivers."
http://www.identafone.com/modems.html

Cum tu ai chipset Agere modelul tau este TFM-PCIV92A. Acest model nu suporta Caller ID service ca modelul cu chipset Intel.
Nu stiu cum ti-a mers tie dar nu ar trebui sa mearga nici pe IdentaFone. In fine ptr restu' lumii, eu va sfatuiesc sa nu luati TFM-PCIV92A daca vreti caller-ID.

Eu inca mai caut un modem care sa aiba Caller ID prin TAPI (si cumva ptr format din Romania). Si eu am tot TFM-PCIV92A si nu merge sub nici un fel dar m-am convins ca nici n-are de ce sa mearga.

(Si inca ceva, Companiile telefonice au 2 servicii de caller ID, caller ID si Caller Waiting/Caller-ID, al doilea e cel folosit de programe software Caller ID)

#26
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Exact acelasi lucru l-am citit si eu in acelasi loc despre modemul trendnet si asta este motivul pentru care eram mirat ca lui MIRIAM ii functioneaza.
Din pacate ea nu a mai dat pe aici asa ca am ramas doar cu intrebarile

Se pare ca modemul motorla soft care se gaseste la unele magazine suporta caller id. Poate poti sa vorbesti cu cineva de la un magazin sa iti vanda unul cu posibilitatea de returnare dupa ce il testezi.

Daca faci asta si merge, let us know.

#27
Miriam

Miriam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 07.08.2004
Scuze pentru intarziere, nu prea am mai vizitat forumul lately.
Deci, am Trendnet TFM-PCIV92A (chipset Agere).

In system (Device Manager) il vede ca Agere Systems PCI Soft Modem.
Driver date: 12.12.2005
Driver version: 2.1.63.0

Edited by Miriam, 31 August 2006 - 08:56.


#28
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Ai driver foarte nou. nu exista pe site-ul lor. sunt putin surprins.
Te rog sa postezi aici driverele arhivate daca nu te superi sau lasa-mi pe pm adresa ta de mess.
Multumesc anticipat

#29
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Miriam Miriam... nu imi doresc nimic mai mult in momentul asta decat sa treci mai des pe aici  :)

PS Cand mai treci (si sper sa nu dureze la fel de mult ca ultima data) te rog sa imi zici si daca modemul livrat tie este cel care apare in poza de pe cutia cu care a venit modemul, caci se pare ca exista 2 modele ( unul din ele nu seamana cu poza de pe cutie - asa zicea cineva pe un forum strain deci informatia poate fi neadevarata)

Mai presus de toate te rog mult de tot sa postezi driver-ul.

Edited by onlyone, 01 September 2006 - 20:21.


#30
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Daca a mai cumparat cineva de curand modemul trendnet specificat in acest topic si are driverele la fel ca si Miriam, este rugat sa le posteze aici.

Multumesc !!!

#31
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Miriam,
Cand vei reveni, te rog sa postezi nu numai driverele de XP ci si pe cele pentru versiunile anterioare de windows.
Multumiri in avans !!!

#32
DarqFall

DarqFall

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.08.2006
Am testat din toate punctele de vedere modemul TFM-PCIV92A.
Si am aflat ca merge pe VOIP. (surprinzator ptr ca eu credeam ca nici nu are Caller ID)
Am vazut in HyperTerminal ca recunoaste Caller ID-ul
(ptr testare http://www.mtnsys.co...o/htmdmtst.htm)
Insa am vazut ca are driverul gresit, iar programe care utilizau Caller ID  prin TAPI de la Windows, nu mergeau.  :death:
(Ptr ce-i ce nu stiu majoritatea programelor folosesc doar Win TAPI, altfel toate setarile gen AT#CID=1 trebuie initializate manual la fiecare executare)
Anyway, dupa multe batai de cap am corectat eu driveru' si acu merge si cu TAPI de la Windows   :proud:
Insa e doar Pe VOIP  :confuzzled:
Pe Romtelecom tot nu merge  :cursing:
Asa ca acum inca mai caut. Si dc cineva gaseste din greseala  :naughty: un modem care merge in Hyperterminal pe Romtelecom cu Caller ID. Please help.
Faza cu ETSI-FTK=(ETSI-DTMF)=(V23) e ca un modem daca ar avea caller ID pe standardul asta de transmitere al Caller ID-ului sigur ar merge si cu Romtelecom, daca nu , nu se stie dc ar merge sau nu.
(Celalalt standard folosit este Bellcore FSK, folosit ptr US => si ptr majoritatea modemurilor)

#33
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Tu cand zici ca merge pe VoIP zici ca merge pe telefonia furnizata de RDS de exemplu? Miriam zice ca la ea merge modemul asta pe romtelecom. La mine nu merge nici pe romtelecom nici pe rds. (Am si telefon cu fax cu caller id deci este transmis caller id pe linia telefonica).
La majoritatea modemurilor daca te uiti in *.inf vezi ca au callerid dar nu este functional nici la romtelecom nici la rds. Se pare ca chipsetul Ambient 537 suporta caller id dar nu stiu unde se gasesc sau daca se mai fabrica modemuri cu chipsetul asta.

Atasez driverele de la modemul trendnet, furnizate de catre Miriam, careia ii multumesc cu aceasta ocazie, cu toate ca la mine tot nu merge caller id.

PS cum ai corectat tu driveru'  :)  ?

Attached Files



#34
DarqFall

DarqFall

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.08.2006
Cand zic VoIP, zic (la mine) pe  Astral.
Cred ca Astral foloseste standardul Bell 202 iar RomTelecom ITU-T V.23 dar nu sunt sigur. Asta incerc sa aflu acum.
Despre drivere eu le am pe aceleasi ca Miriam.
Cat despre corectarea driverului:
http://www.talkingca...ModemDriver.htm
Si totusi nu era suficient  :worthy:
Dupa o alta bataie de cap in final
Am inlocuit
HKR, Init,      2,, "AT &F E0 &C1 &D2 V1 S0=0\V1<cr>"
cu
HKR, Init,      2,, "AT#CID=1<cr>" ; "AT &F E0 &C1 &D2 V1 S0=0\V1<cr>"
Si acu' merge pe Astral.
Ai zis ca tot nu merge, ai urmat exact pasii din linkul precedent?
Daca da si nu merge nu e din cauza driverelor.
(Ptr ca folosesti direct portul trecand peste Windows TAPI)
Eu am deja 3 modemuri si niciunul nu merge pe Romtelecom asa ca acum trebuie sa caut unul care sigur sa mearga

#35
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Am facut si modificarea pe care ai facut-o tu insa la mine pe rds tot nu stie nimic.

O sa te rog pe tine sa postezi driverele pentru modem, exact asa cum apar ele pe cd ul care insoteste modemul, arhivate, pentru toate sistemele de operare.

Apoi posteaza si driverul cu inf modificat de catre tine.

Sunt curios daca o sa il fac pe al meu sa mearga.

#36
DarqFall

DarqFall

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.08.2006
Sper ca ai facut testul din linkul cu Hyperterminal
Eu ti-am pus driverele iar in directorul principal este cel modificat de mine.
Oricum in cautare mea (ptr Romtelecom) sunt pe drumul cel bun.
(dc nu se vede arhiva ta aici trimite-mi adresa ta de mail)

Edited by DarqFall, 13 September 2006 - 11:16.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate