Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Care e mai bun ?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Asa, si? Aici e doar dat cu parerea, nu? Omul vroia un sfat, i-am zis HP. Review-urile se bazeaza pe laptopuri alese, multe nu reflecta starea unui laptop. Anyway, am zis HP, pentru ca este o marca serioasa. In final, conteaza sa mearga. Sa-si ia Dell daca nu vrea HP. E simplu, ideea e sa fie cat mai bun la bani pe care ii da. IBM is numarul 1, dar si pretul platit...

Edited by FadeToBlack, 08 August 2006 - 15:13.


#20
ripperu

ripperu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 03.12.2004

View Postripper, on Aug 8 2006, 18:01, said:

Primele 3 branduri sunt Lenovo/IBM; Toshiba; Dell... cam in aceasta ordine... eu daca ar fi sa-mi cumpar un notebook nou, din astea 3 mi-as alege... acum avand IBM! :naughty:

Nu are rost un poll, deoarece mai este un thread cu subiectul " Ce laptop-uri aveti?"...  :P

va rog nu va certati!
sint incepator si asta nu ma ajuta
ideea e urmatoarea: ma pregatesc de un job in care voi alerga pe teren, pe santier, pe la firme, etc.
nu voi sta locului

dati-mi un sfat daca se merita la buget redus
un Thinkpad T40 sau T42 pe care mi l-a promis un coleg ca mi-l aduce din Canada

Iata pe scurt:
--------------------------------------------------------
IBM T40 1.4Ghz- 1024MB - 30gigs - CDRW/DVD

*Disponible le 10 août - PRÉ-COMMANDE*   L'équilibre parfait entre performances et facilité de transport. Solidité et fiabilité légendaire.

Spécifications technique
Pentium M (Centrino) 1.4 ghz avec 1mb de cache L2
1024mb de mémoire vive
Disque dur 30 gigaoctets
DVD-CDRW
Réseau sans fil 802.11b
Écran 14 pouces XGA 1024x768
Carte vidéo ATI Radeon 7500 32mb
Carte réseau gigabit et modem 56k
Windows XP Pro (anglais)
Pile 4400mAh (approx 3h)
Pèse 2.3kg


Prix:     630.00$
-----------------------------------
pretul este CAD dar cu tot cu taxe locale se transforma in  650 USD
ce zici ripper? se merita?
1024x768 e normal pt 14"

tu de care ai?!
esti multumit de calitatea imaginii?

Edited by ripperu, 09 August 2006 - 10:52.


#21
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Eu am un R51, dar decat placa de baza e cea originala... in rest am facut uprade la tot...
Sunt foarte multumit de el! Nu l-as schimba pentru inca o buna perioada de timp ( desi il am de aproape 2 ani)... Nu da semne ca s-ar fi dus ( stricat) ceva in el... este practic in acceasi stare ca atunci cand l-am luat, nici macar o zgarietura ( purtat aproape zilnic)!
Seria T de la IBM ThinkPad sunt catalogate drept business class, sunt ceva mai performante!
Eu zic sa ti-l iei cu cea mai mare incredere, pretul fiind acceptabil!

#22
geo2006

geo2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.04.2006

Quote

Primele 3 branduri sunt Lenovo/IBM; Toshiba; Dell... cam in aceasta ordine... eu daca ar fi sa-mi cumpar un notebook nou, din astea 3 mi-as alege... acum avand IBM!

Deci pana la urma Lenovo e cel mai bun ? E mai bun decat Dell ?

Edited by geo2006, 10 August 2006 - 11:48.


#23
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postgeo2006, on Aug 10 2006, 12:47, said:

Deci pana la urma Lenovo e cel mai bun ? E mai bun decat Dell ?

Este mai renumit pe plan mondial si catalogat drept leader in domeniul notebook-urilor la momentul actual... dar se apropie destul de repede Dell-ul si Toshiba, chiar si HP-ul!

#24
geo2006

geo2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.04.2006
Notebook Dell Inspiron 6400 Centrino Core Duo T2300  -> are cineva laptopul asta ? Stie cineva cum se comporta, cat de bun e? Calitatea  Display-ului, daca se vede bine ?

Care e mai bun Notebook Lenovo ThinkPad R50e PM 745 (detalii)  <SAU>  Notebook Dell Inspiron 6400 Centrino Core Duo T2300 60GB (detalii)  ???
E mai buna placa  video '' Intel Extreme Graphics 2 ''  decat  '' Intel Media Accelerator 950 '' ?

Edited by geo2006, 10 August 2006 - 12:26.


#25
ripperu

ripperu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 03.12.2004
Care e mai bun Notebook Lenovo ThinkPad R50e PM 745 ([url="http://www.cel.ro/notebook-lenovo-thinkpad-r50e-pm-745-l"]detalii[/url])  <SAU>  Notebook Dell Inspiron 6400 Centrino Core Duo T2300 60GB ([url="http://www.cel.ro/notebook-dell-inspiron-6400-centrino-core-duo-t2300-60gb-l"]detalii[/url])  ???
E mai buna placa  video '' Intel Extreme Graphics 2 ''  decat  '' Intel Media Accelerator 950 '' ?
[/quote]

Interesant! la Dell  poti face upgrade de RAM doar daca scapi de SO-DIMM-ul original

Pt ripper: ai idee de ce pe (unul din ) site-ul oficiale
exista atit Lenovo cit si Thinkpad ca brand-uri de sine statatoare?

[url="http://www.lenovo.com/products/ca/fr/"]Lenovo Canada[/url]

e doar marketing?

sau poate Lenovo e tehnologie chinezeasca si Thinkpad e vechiul IBM?!

#26
geo2006

geo2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.04.2006
Deci pana la urma care e mai bun ?

#27
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Lenovo Thinkpad
dell latitude
hp
acer...
eu am un acer care in ciuda multor critici, de un an de zile ma serveste impecabil si n-am avut nici un fel de probleme...dar pe locul intai eu vad un lenovo, un sony vaio sau un philips toughbook

#28
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postripperu, on Aug 11 2006, 08:21, said:

Care e mai bun Notebook Lenovo ThinkPad R50e PM 745 (detalii)  <SAU>  Notebook Dell Inspiron 6400 Centrino Core Duo T2300 60GB (detalii)  ???
E mai buna placa  video '' Intel Extreme Graphics 2 ''  decat  '' Intel Media Accelerator 950 '' ?
Interesant! la Dell  poti face upgrade de RAM doar daca scapi de SO-DIMM-ul original

Pt ripper: ai idee de ce pe (unul din ) site-ul oficiale
exista atit Lenovo cit si Thinkpad ca brand-uri de sine statatoare?

Lenovo Canada

e doar marketing?

sau poate Lenovo e tehnologie chinezeasca si Thinkpad e vechiul IBM?!

Intre un ThinkPad R50e si acel Dell, este o diferenta de aproximativ 2 ani ca tehnologie... deci raspunsul la care este mai bun e destul de clar!

Intel Extreme Graphics II este o placa grafica din vechea generatie de la Intel... scoate in 3DMark 2001 in jur de 2500 puncte, nu are nici o versiune de pixel shader implementata.... pe cand Media Accelerator 950, nu o fi cea mai performanta placa ( nici pe departe), dar fata de Extreme Graphics II este mult mai buna ( este cam printre ultimele apartii in domeniu grafic de la Intel).

Lenovo a cumparat tot IBM-ul!
Lenovo sunt alte notebook-uri ( facute la un pret mult mai accesibil si cu aceleasi performante implementate de la IBM), ThinkPad IBM au ramas aceleasi supreme IBM-uri!  :P

View Postspare-me, on Aug 11 2006, 09:51, said:

eu am un acer care in ciuda multor critici, de un an de zile ma serveste impecabil si n-am avut nici un fel de probleme...dar pe locul intai eu vad un lenovo, un sony vaio sau un philips toughbook

Nu toate Acer-urile sunt slabe... tu ai prins unul bun inseamna!  :P

#29
ripperu

ripperu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 03.12.2004
Ok prieteni!
LENOVO sa-i ramana numele!
Ca tot romanu' ...impartial.. :D vreau raportul max. calitate/pret
preuspunind ca iau un T42 la SH, voi dori sa-i mai pun RAM, un HDD mai mare, etc...
banuiesc ca nu-i greu

Acum veti zimbi..dar..trebuie sa intreb: se poate face upgrade de placa video?


Iti cer mii de scuze, geo2006 ca ti-am deturnat topicul
dar, uite, din discutiile astea poate iti reconsideri si tu preferintele

#30
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postripperu, on Aug 11 2006, 11:49, said:

Acum veti zimbi..dar..trebuie sa intreb: se poate face upgrade de placa video?
Iti cer mii de scuze, geo2006 ca ti-am deturnat topicul
dar, uite, din discutiile astea poate iti reconsideri si tu preferintele

Placa video la T42 nu se poate inlocui... ca de altfel la multe alte notebook-uri!
In general pe la HP-uri se pot face upgrade-uri la placile grafice!

#31
geo2006

geo2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.04.2006
La Notebook Dell Inspiron 6400 Centrino Core Duo T2300       la ce se poate face upgrade ???

#32
SilviuDan

SilviuDan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.08.2006
Eu zic ca inainte de toate cand vrei sa-ti iei un laptop trebuie sa te gandesti la ce o sa-l folosesti si cat de repede poti sa-l schimbi.

Pentru ca in functie de aceste doua elemente poti sa alegi ce este cel mai bun pentru tine.

In general daca nu crezi ca o sa-l schimbi in cel mult doi ani, nu mai ai sanse sa iei ceva pe el, deci nu are rost sa faci o investitie prea mare. Dar asta depinde de fiecare.

Edited by SilviuDan, 15 August 2006 - 21:24.


#33
geo2006

geo2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.04.2006
Cam peste 3-4 ani o sa-l schimb sigur !
Revin la intrebarea mea : La Notebook Dell Inspiron 6400 Centrino Core Duo T2300 la ce se poate face upgrade ???

#34
geo2006

geo2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.04.2006
La Notebook Dell Inspiron 6400 Centrino Core Duo T2300 la ce se poate face upgrade ???

#35
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postgeo2006, on Aug 20 2006, 19:34, said:

La Notebook Dell Inspiron 6400 Centrino Core Duo T2300 la ce se poate face upgrade ???

Vad ca esti curios rau sa afli... ei bine nu se poate face upgrade la placa grafica...!

Oricum, este un lucru ce ar trebui sa nu te preocupe atat de intens, deoarece are o placa grafica destul de capabila si nu necesita un upgrade! ( pentru mine nu este un lucru sigur, aceasta informatie am citit-o pe un forum), cel mai sigur daca tii neaparat sa afli, trimte un mail pe site la DELL.

Tin sa va atentionez ca nu orice notebook ce are o placa grafica cu memorie dedicata i se poate face upgrade la aceasta! Cu atat mai putin la una cu memorie shared!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate