Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

pro sau anti manele ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
82 replies to this topic

Poll: sunteti "pro" sau "anti" MANELE ? (164 member(s) have cast votes)

pro sau contra manele ? ce ziceti ?

  1. Manelist (9 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  2. Ocazional (23 votes [14.02%])

    Percentage of vote: 14.02%

  3. Antimanele (132 votes [80.49%])

    Percentage of vote: 80.49%

Vote

#73
glory

glory

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 12.02.2007

View Postind0ril, on Mar 14 2007, 14:39, said:

OMFG, ce inteligenta :roflmao:  Cei ca tine au tupeul sa spuna ca manelistii sunt prosti? LOL! Learn to read:



SINCER DEKT SA ASCULT MANELE MAI BINE ASCULT ROCK

#74
ind0ril

ind0ril

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 17.02.2007
Iar cei ca glory spun despre manelisti ca sunt inculti?  :roflmaofast:  
BTW, sa vorbiti doar pe hotmail, ca yahoo este pentru manelisti  :roflmao:

#75
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006

View Postind0ril, on Mar 14 2007, 22:18, said:

Iar cei ca glory spun despre manelisti ca sunt inculti?  :roflmaofast:  
BTW, sa vorbiti doar pe hotmail, ca yahoo este pentru manelisti  :roflmao:
Lasa-l bre ca el e cult de nu-i in stare sa scrie o fraza cum trebuie  :lol: :lol: :lol:

#76
bsavantu

bsavantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 27.11.2006

View Postind0ril, on Mar 14 2007, 03:15, said:

Am spus eu ca toti rockerii sunt satanist? nu! Dar consider ca rockerii satanisti care sugereaza in melodii ca sinuciderea e solutia, e un lucru mai rau decat manelele. Poti sa imi explici ce e "aiurea" in asta?  :rolleyes:
Cu postul tau doar demonstrezi ca am dreptate, nu muzica(manelele), ci pe oameni(manelistii) urasti.  
PS: Oare nu conteaza ca sunt sau nu romi? Amandoi stim raspunsul  :naughty:

PS2:

Tot nu am aflat inca de ce urati voi manelele? Aveti si alte motive, sau singurul motiv este pentru ca e cantat de romi?
Eu nu urasc manelele pt ca sunt cantate de rromi, le urasc pt ca ele sunt de kkt iar ei spun ca sunt cele mai tari. In fine ... nu are rost sa mai continuam discutia. (rockeri satanisti :)) auzi la el)

#77
ind0ril

ind0ril

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 17.02.2007

View Postbsavantu, on Mar 15 2007, 21:52, said:

Eu nu urasc manelele pt ca sunt cantate de rromi, le urasc pt ca ele sunt de kkt iar ei spun ca sunt cele mai tari. In fine ... nu are rost sa mai continuam discutia. (rockeri satanisti :)) auzi la el)
De ce sunt manelele de kkt? Detaliaza te rog, pt. ca inca nu am gasit pe acest topic un argument pentru asta. Fiecare argument al vostru e legat de interpreti, nu de muzica  :blink:
Si bineinteles ca manelistii sustin ca manelele sunt cele mai tari. Fiecare sustine despre favoritul sau ca e cel mai bun. Mie imi place muzica rap, deci eu sustin ca rap-ul e cel mai tare. Tie daca iti place rock-ul, o sa spui ca rock-ul e cel mai tare.
Iar daca inca nu ai auzit de rockeri satanisti(si sunt o gramada), atunci nu stiu ce fel de rocker esti tu... Rockerii satanisti au chiar si un gen propriu: Black metal

Quote

Most black metal bands sing of similar themes. The most common themes involve religious beliefs of Satanic, Pagan, or occult, and an opposition to Christianity.
http://en.wikipedia....iki/Black_metal

#78
bsavantu

bsavantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 27.11.2006

View Postind0ril, on Mar 16 2007, 01:57, said:

De ce sunt manelele de kkt? Detaliaza te rog, pt. ca inca nu am gasit pe acest topic un argument pentru asta. Fiecare argument al vostru e legat de interpreti, nu de muzica  :blink:
Si bineinteles ca manelistii sustin ca manelele sunt cele mai tari. Fiecare sustine despre favoritul sau ca e cel mai bun. Mie imi place muzica rap, deci eu sustin ca rap-ul e cel mai tare. Tie daca iti place rock-ul, o sa spui ca rock-ul e cel mai tare.
Iar daca inca nu ai auzit de rockeri satanisti(si sunt o gramada), atunci nu stiu ce fel de rocker esti tu... Rockerii satanisti au chiar si un gen propriu: Black metal
http://en.wikipedia....iki/Black_metal
Da, ai dreptate. Si ... nush unde am spus eu ca sunt rocker. Si ce rap iti place tie?

#79
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006
despre manele.
opinie propie, nu este necesar sa fie impartasita de toata lumea.
nu am nimic cu muzica/interpretii/ascultatorii atat cat nu au nici ei nimic cu mine....
pana acum am reusit sa ma feresc de genul in cauza , ca si de corul bisericii (nu sunt rocker si nici satanist, pur si simplu nu imi plac cantecele bisericesti), in situatiile in care am fost fortat de conjunctura (mergi cu autobuzul si soferul, desi insisti sa dea mai incet muzica, crede ca iti place atat de mult muzica incat o da la maxim in toate cele 8 difuzoare functionale din vehicol) sa ascult asemenea chestii ... reusesc sa le blochez la nivel mental... pur si simplu nu le aud...

pentru mine:

muzica - instinctuala... starneste ceea ce este instinct in om... nimic mai mult... e traire vulgara... (normal k e orientala... muzica orientala era folosita pentru a stimula cadanele sa dea din coapse si fundulete si sani, ce poate fi mai instigant pentru un instinct primar precum cel de a perpetua specia si de a-ti asigura sansele cele mai mari de supravietuire, a se vedea agresivitatea fata de "dusmani" care devin "prieteni" in functie de context)

versurile - nu fac decat sa fixeze si la nivel cognitiv ideea furnizata de linia melodica.

interpretii - lipsiti de moralitate, bune obiceiuri, infatuati, vulgari, profitori, uneori chiar imbecili, lista poate continua. (orice gen de muzik are si specimene ca cele mentionate mai sus... ponderea in schimb e alta)

ascultatorii - defavorizati  pe diferite nivele... social , economic, politic, intelectual, moral - sunt interconectate si de obicei se regasesc cel putin cate 2.

fenomenul - exagerat... sustinut prin discutii aprinse .. nu fac decat sa ii mareasca impactul si sa stimuleze interpretii (pentru a deveni mai vulgari, mai intepati, mai dobitoci)

sansele de supravietuire - maxime daca ne prostim cu totii.... minime dac incercam sa izolam fenomenul (cel putin pe plan politic si social) si incercam sa impunem un cod moral (care se cere la ora actuala pentru romania pe care o vad eu acum)

impresii / pareri - deloc impresionat, parerea mea e urmatoarea - prefer sa ascult muzica bisericeasca...

si in nici un caz nu mi-as lasa copilul , sau orice alt copil nu as lasa sa asculte asa ceva... prefer sa ii cant eu si sa ii distrug timpanele...
ca un parinte trebuie sa te ingrijesti de ceea ce invata copilul...
si zic ca e preferabil sa il inveti tu ca parinte sa injure, sa bata, sa faca dragoste pentru ca tu poti sa ii explici si cum sa spuna o vorba buna, sa aline, sa alinte..
copilul nu discerne daca nu are ambele variante prezentate.. ori din manele cand aude de dusmanii mei care sunt prieteni dupa o vodka.. ce sa inteleaga saracul... k ii dau una in cap colegului si apoi ii da o bere... sunt prieteni si gata... a nu e gata... mai e marioara care e femeia lui si la care se uita..............
:cursing:

oricum ar fi... copiii trebuiesc educati de parinti... sa stie cum arata binele in perspectiva ta de parinte si cum arata raul... dupa ce le cunoaste... dupa ce le intelege .. poate sa aleaga cum arata binele si raul pentru el....

asa k nu lasa copiii sa asculte manele.... spune-i tu cum sa vb vulgar... dar spune-i si cand e cazul sa faca asta... si fata de cine...
spune-i si faptul ca poate obtine mai multe de la un  om (in special de la o femeie) cu un cuvant curat, onest si echitabil moral fata de aproapele lui

#80
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

View PostTheGrudge, on Sep 29 2006, 23:18, said:

Mda,eu unu,sincer chiar nu inteleg de ce daca un om asculta manele este luat drept incult.Ca multi din cei care asculta manele sunt tigani,inculti,vai de capu lor,nu inseamna ca toti care asculta manele sunt asa.E un gen de muzica pana la urma,chiar nu inteleg care parte din muzica asta sugereaza inferioritate,prostie.Daca tiganii s`ar reprofila pe house inseamna ca house`ul ar insemna incultura sau?

Inca ceva,chiar e deschis un topic pe tema asta.Cum e un chef fara manele?Poti sa asculti numai Rap,Hip-hop,dance in cazu asta?Nu prea cred.
ai incercat sa asculti un singur gen de muzica...?
in fapt ai incercat sa ASCULTI...?
a auzi nu e suficient...
mai mult decat atat.... a aparut notiunea de chef... care uneori e definita prin petrecere zgomotoasa cu mancare bautura si muzica...
dar e zgomotoasa.... ce poti intelege din zgomot...?
incearca sa inviti niste prieteni in care te poti increde... asculta o arie a unui compozitor clasic, asculta o melodie la radio, asculta un tango, asculta un minimaltechno... dar in liniste ... FARA ZGOMOT... discuta... incearca sa vezi ceva in muzica... in linia melodica... in cuvinte... si apoi vino sa vorbim despre petrecere care initial era cunoscut ca vietuire, traire..
ei asta este muzica trebuie traita ... si nu o poti trai daca tu nu o asculti ... ci doar o auzi si esti mai mult interesat de ceea ce face nush ce fata cu fusta scurta decat de ceea ce reprezinta muzica.... te incanta faptul ca poti dansa cu mai multe fete fara a avea inhibitii de nush ce natura... danseaza tango si o sa vezi acolo senzualitate...

nu sustin nici un gen de muzica in special...
dar scopul muzicii s-a uitat de mult... el era dorit trairii.. era mod de a (se) petrece...
muzica o poti asculta tare... dar astazi se da din ce in ce mai tare din cauza zgomotului de fundal.... adica al celor care chefuiesc si (ne) petrec petrecerea

#81
ind0ril

ind0ril

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 17.02.2007

View Postradu.cocea, on Mar 16 2007, 03:13, said:

despre manele.
opinie propie, nu este necesar sa fie impartasita de toata lumea.
nu am nimic cu muzica/interpretii/ascultatorii atat cat nu au nici ei nimic cu mine....
pana acum am reusit sa ma feresc de genul in cauza , ca si de corul bisericii (nu sunt rocker si nici satanist, pur si simplu nu imi plac cantecele bisericesti), in situatiile in care am fost fortat de conjunctura (mergi cu autobuzul si soferul, desi insisti sa dea mai incet muzica, crede ca iti place atat de mult muzica incat o da la maxim in toate cele 8 difuzoare functionale din vehicol) sa ascult asemenea chestii ... reusesc sa le blochez la nivel mental... pur si simplu nu le aud...

pentru mine:

muzica - instinctuala... starneste ceea ce este instinct in om... nimic mai mult... e traire vulgara... (normal k e orientala... muzica orientala era folosita pentru a stimula cadanele sa dea din coapse si fundulete si sani, ce poate fi mai instigant pentru un instinct primar precum cel de a perpetua specia si de a-ti asigura sansele cele mai mari de supravietuire, a se vedea agresivitatea fata de "dusmani" care devin "prieteni" in functie de context)

versurile - nu fac decat sa fixeze si la nivel cognitiv ideea furnizata de linia melodica.

interpretii - lipsiti de moralitate, bune obiceiuri, infatuati, vulgari, profitori, uneori chiar imbecili, lista poate continua. (orice gen de muzik are si specimene ca cele mentionate mai sus... ponderea in schimb e alta)

ascultatorii - defavorizati  pe diferite nivele... social , economic, politic, intelectual, moral - sunt interconectate si de obicei se regasesc cel putin cate 2.

fenomenul - exagerat... sustinut prin discutii aprinse .. nu fac decat sa ii mareasca impactul si sa stimuleze interpretii (pentru a deveni mai vulgari, mai intepati, mai dobitoci)

sansele de supravietuire
- maxime daca ne prostim cu totii.... minime dac incercam sa izolam fenomenul (cel putin pe plan politic si social) si incercam sa impunem un cod moral (care se cere la ora actuala pentru romania pe care o vad eu acum)
Here we go again... Si tu esti ca restul, nu iti plac manelele pentru ca sunt cantate de romi. Se vede clar:
- sunt de acord cu caracterizarile tale despre "muzica" si "versurile". Ai scris despre ele ok, dar nu ai putut sa scrii despre ele un singur lucru negativ, un singur lucru din cauza caruia este acest val de "anti-manele". Si tu, ca restul userilor de pe topic, ai dat vina pe romi, in caracterizarile tale despre "interpretii", "ascultatorii", "fenomenul" si "sansele de supravietuire".
Deci recunoasteti odata: Nu va plac manelele pentru ca sunt cantate de romi! Lasati vrajelile, minciunile, si spuneti adevarul!



View Postradu.cocea, on Mar 16 2007, 03:13, said:

si in nici un caz nu mi-as lasa copilul , sau orice alt copil nu as lasa sa asculte asa ceva... prefer sa ii cant eu si sa ii distrug timpanele...
ca un parinte trebuie sa te ingrijesti de ceea ce invata copilul...
si zic ca e preferabil sa il inveti tu ca parinte sa injure, sa bata, sa faca dragoste pentru ca tu poti sa ii explici si cum sa spuna o vorba buna, sa aline, sa alinte..
copilul nu discerne daca nu are ambele variante prezentate.. ori din manele cand aude de dusmanii mei care sunt prieteni dupa o vodka.. ce sa inteleaga saracul... k ii dau una in cap colegului si apoi ii da o bere... sunt prieteni si gata... a nu e gata... mai e marioara care e femeia lui si la care se uita..............
:cursing:

oricum ar fi... copiii trebuiesc educati de parinti... sa stie cum arata binele in perspectiva ta de parinte si cum arata raul... dupa ce le cunoaste... dupa ce le intelege .. poate sa aleaga cum arata binele si raul pentru el....

asa k nu lasa copiii sa asculte manele.... spune-i tu cum sa vb vulgar... dar spune-i si cand e cazul sa faca asta... si fata de cine...
spune-i si faptul ca poate obtine mai multe de la un  om (in special de la o femeie) cu un cuvant curat, onest si echitabil moral fata de aproapele lui
Deci dupa logica ta, copiulul nu ar trebui lasat sa iasa din casa, ca daca vede ceva rau, el il va imita automat. Nici rap nu poate sa asculte, ca in al doilea zi copilul se apuca sa vanda droguri, sa jefuiasca? LOL! Ce tampenie! Crede-ma, copiii nu sunt asa de prosti precum crezi tu! :nonobad:

Edited by ind0ril, 16 March 2007 - 05:58.


#82
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006

View Postind0ril, on Mar 14 2007, 14:39, said:

OMFG, ce inteligenta :roflmao:  Cei ca tine au tupeul sa spuna ca manelistii sunt prosti? LOL! Learn to read:
dupa ce raspuns ai dat, nu iti dau mai mult de 13 ani.Unde am zis eu ca manelistii sunt prosti ?Sau ai dificultati la citirea in limba romana?Ai terminat macar 8 clase?

#83
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Prea multe frustrari, injuraturi, caps lock si greseli gramaticale.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate