Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Microsoft Longhorn Screenshots!

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
lostu

lostu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 14.05.2003
Ma abtin de la comentarii .... :P

click Aici

#2
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Hmmm...putin dezamagit... e hidos ceasu ala acolo in dreapta.  :vomiton:  Of course nu putea sa lipseasca screenshotu cu un run-time error



:cya:

#3
blueghost

blueghost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 17.04.2003
da naspa ceas.
faza e ca, pentru prima data nu pre vad de ce sa trec la o noua versiune de win. am trecut de la 98 la win2k pt. ca era mult mai stabil. am trecut de la win2k la winxp pt. ca era mult mai rapid si aloca resursele mult mai bine. dar longhorn nu prea vad ce mai poate aduce in plus.
daca stie cineva ce aduce in plus, in afara de interfata, sa ma lumineze si pe mine ca eu nu prea am gasit mare lucru pe net.

#4
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
winfs de exemplu.

#5
blueghost

blueghost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 17.04.2003
am auzit de el, dar tu stii exact care-i treaba cu el ca eu nu am inteles cum poate folosi un fs un model de tip baze de date.

#6
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
Am un cd cu o versiune de LH de acu cateva luni ...of course nu am avut tupeu /timp/interes sa instalez o versiune alpha ...
Parerea mea : baietii de la M$ impopotoneaza interfata lui tot mai tare , asa ca cred ca iti trebuie un monitor mare sa ai un workspace in care sa te simti comod . Apoi , doar de dragul cosmeticii nu se justifica puterea de calcul necesara , personal mi se pare ca si XP-ul e la limita cu asa ceva .
Mie imi plac aplicatiile care stiu sa acopere tot ecranul , sa simti ca esti doar in acea aplicatie nu si in windows :drac: , de ex Photoshop , Editplus Mozilla , etc.
Poate o sa-l instalez candva dar prefer sa astept versiunea finala , cand o fi aia , aw - eu nu's curios mai deloc + de asta as trece pe linux azi daca as sti ca am programele mele de care nu ma pot desparti si acolo :( .
Altceva - astept sa se dezvolte inteligenta artificiala , noi concepte de a lucra cu calculatorul , nu grafica in plus si un upgrade la PC :ciocan:

#7
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
bara aia laterala poate fi un lucru misto, mai ales daca va fi EXTREM de extensibila prin module/etc, poate chiar third-party :D (cine a folosit lite/dark step.. cred ca stie la ce ma refer :))

#8
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
O clona de bara am gasit-o pe softnews , avea inclusiv ceasul ala analog (cam naspa lucrat , nu avea antialiasing si dadea prost acolo )  , era foarte customizabila , skin-uri , autohide , imi scapa numele ...
Aw - am renuntat la ea dupa 30 minute constatand cu stupoare ca imi papa 40 mega de ram :(( , Sper sa nu fie si in LH la fel....

#9
vstef

vstef

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.09.2002
http://www.activewin...orn/Image32.jpg - la poza asta scrie Windows XP Professional... sigur e CornLung?

#10
blueghost

blueghost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 17.04.2003
//Shobolanu
Si eu sunt fan Alt+Space,X asa ca te inteleg.
Intradevar cred ca viitorul desktopului ar trebui sa fie directionat si spre altceva decat grafica. Oricum linux-ul bate de departe orice win la grafica. Ar fi fain un calculator cu ai.
cu privire la upgrate inteleg cerintele de procesor si memorie, dar la placa video nu. nu e destul ca jocurile actuale cer din ce in ce mai multe resurse video, acum cere si winposteriorul asta. si asta ca sa-mi fluture ferestre pe ecran. ne curata astia de bani.

//pstdgt
si mie mi-a placut ideea, dar realizarea (cel putin din OfficeXP) a fost mult sub asteptarile mele.
in win2k era o chestie faina de tot. in bara laterala stanga a msexplorer-ului se puteau viziona filme si melodii. eu il foloseam ca un fel de preview(quickview). in winxp insa a disparut. pacat era o chestie buna.

//vstef
e un beta doar.
i-mi aduc aminte ca am instalat un beta3 de win2kpro si cand am instalat versiunea finala am constatat ca majoritatea interfetei arata cu totul altfel decat beta-ul.

#11
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
nu e numai atat.
mai asteptati putin.

#12
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
???? detalii pls ....

#13
Dragos

Dragos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 29.11.2002
Windows Longhorn (varianta finala) o sa apara in 2005.
Nu fiti nerabdatori, pt. ca va cere DX9, placa video ce suporta Pixel Shader 2.0, 2x2 full scene antialiasing, bump si environment mapping cu iluminare, hardware Transform and Lighting, rezolutie minima 1024x768 cu 32bpp, memorie video 64MB, AGP 8X sau PCI Express si compatibila DX9.

De ce?
Pentru ca Longhorn va fi primul sistem de operare care foloseste accelerarea 3D in desenarea ferestrelor. Ele se vor comporta ca niste obiecte 3D: vor putea fi rotite sau unduite si multe altele.

As vrea si eu sa stiu cat ocupa...ca XP deja a ajuns sa manance 1,03 GB din HDD.

#14
c1p0

c1p0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 21.08.2002
Din cate vad eu...it kind of sucks...Sper sa existe vreo tema care sa nu-l mai faca sa arate ca o sorcova...

#15
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
nu e vorba de spatiu....e vorba de memorie
si in cazul asta si vram.

#16
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
hehe , cine vrea sa se simta ca intr-un joc 3d va alege LH , this sucks ....aw poate pana atunci vor evolua computerele si cerintele astea vor fi o nimica toata ....

#17
licedk50

licedk50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.06.2003
Apropo de interfata: Longhorn asta nu este primul care foloseste accelerare 3D pentru afisarea interfetei. Apropo: la cat de urat este nu inteleg la ce ii trebuie interfata 3D. Pentru verificare, ia cititi aici:
http://www.apple.com/macosx/panther/ si http://www.apple.com...rtzextreme.html sa vedeti cum se face treaba ca lumea, si frumoasa pe deasupra.

P.S.: ceasul ala e hidos

#18
blueghost

blueghost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 17.04.2003
interfata 3D ar fi super daca ar fi facuta ca lumea (vezi filmul Hackers), dar interfata din winLH este 2D cu elemente de 3D.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate