Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 

Arsuri solare

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Buna all... Am fost in weekend la mare si in prima zi toate bune si frumoase dar ieri nu m-am putut desprinde de pe plaja, la gandul ca e ultima zi si m-am cam prajit rau de tot... Am tot dat cu creme reparatorii dupa soare dar nu au avut efect, am pielea rosie ca racul si nu pot sa ma ating de nimic de usturime!! Nici asta noapte n-am domit. Cata inconstienta!

Stiti vreun medicament, vreo crema sau leac babesc ce sa fac sa-mi treaca? nu mai pot!!!



Tnx!

#2
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
ce stiam eu de pe vremuri, cand ma aruncam nepregatita in fata razelor: iaurt (cat mai gras) sau felii de rosii asezate pe tot spatele (sau ce alte portiuni ti-ai mai chinuit).

#3
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Spray bioxiteracor

Edited by miromulus, 10 July 2006 - 11:20.


#4
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 mianna, on Jul 10 2006, 12:03, said:

ce stiam eu de pe vremuri, cand ma aruncam nepregatita in fata razelor: iaurt (cat mai gras) sau felii de rosii asezate pe tot spatele (sau ce alte portiuni ti-ai mai chinuit).




Am incercat aseara cu iaurtul de la danone... am uns asa ca pe o crema.. a intrat in piele dar efect zero.. poate trebuia mai mult? Se cam branzise de la temperatura... I am burning :(

#5
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
daca-s arsuri urate, treci la bioxiteracor sau ce variante or mai exista prin farmacii. dar daca era chiar asa rau, la ora asta ai fi fost plina de basici.

#6
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 mianna, on Jul 10 2006, 12:36, said:

daca-s arsuri urate, treci la bioxiteracor sau ce variante or mai exista prin farmacii. dar daca era chiar asa rau, la ora asta ai fi fost plina de basici.




Nu e intr-atat de rau. Dar ARDE :worthy:

#7
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Cand eram mai mic m-am prajit o data la mare; nu imi mai aduc aminte cu exactitate dar cred ca m-a dat mama cu otet.
Am auzit ca ar fi bun si ulei + bicarbonat de sodiu ca iti mai ia din caldura aia.

P.S. eu am devenit maniac, si chiar inainte de a ajunge pe plaja si atunci cand merg prin oras ma dau cu crema, mai bine sa stralucesc de crema decat sa nu pot dormi.

#8
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 icynoangel, on Jul 10 2006, 15:05, said:

Cand eram mai mic m-am prajit o data la mare; nu imi mai aduc aminte cu exactitate dar cred ca m-a dat mama cu otet.
Am auzit ca ar fi bun si ulei + bicarbonat de sodiu ca iti mai ia din caldura aia.

P.S. eu am devenit maniac, si chiar inainte de a ajunge pe plaja si atunci cand merg prin oras ma dau cu crema, mai bine sa stralucesc de crema decat sa nu pot dormi.




Pai si eu m-am dat cu crema, dar am tenul supersensibil. Poate trebuia sa ma dau cu factorul 60 (pt bebei)

#9
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Am vazut si eu creme cu factorul foarte mare, insa nu cred ca doar crema e tot ce iti trebuie. Plaja intre orele (cu aproximatie) 11:30 - 16:00 e foarte riscanta, indiferent de crema folosita, mai ales daca ai o sensibilitate foarte mare.
Iar conceptia pe care o au unii ca daca stau in apa foarte mult nu o sa fie prajiti, e gresita, ajungi ca un rac chiar daca stai mai mult in apa (in cazul in care nu ai trecut de etapa asta, si esti deja negru).

P.S. acum 2 sapt am stat pe plaja de la 14 la 15:30 si am folosit crema cu factor 4 (daca asa se numeste). Si toata noaptea a curs apa de pe mine, bine ca nu m-a usturat. Deci, umbra, umbra, umbra intre orele periculoase.

#10
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
de-i cu spirt

#11
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Am patit-o acum 2 ani, dupa stat la soare de la 9-18. M-am dat cu tot ce am gasit la indemana si am incercat tot felul de leacuri babesti. Nu a functionat: 5 zile nu am putut dormi si a durat o perioada pana sa pot face dus (parca ma stropea cu pietre). Rabdare, rabdare...

#12
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Pai umbra, voi ziceti sa nu stau intre orele periculoase...la cum sufar acu, n-as mai sta. Si oricum, acum sunt in bucuresti...vreau sa scap de durere :( Am dat cu bioxiteracor si s-a mai calmat putin...

#13
inana

inana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,168
  • Înscris: 13.07.2005

 mianna, on Jul 10 2006, 12:03, said:

ce stiam eu de pe vremuri, cand ma aruncam nepregatita in fata razelor: iaurt (cat mai gras) sau felii de rosii asezate pe tot spatele (sau ce alte portiuni ti-ai mai chinuit).
Recomand cu caldura. :)
Dar nu-l folosi precum crema, da cu mai mult iaurt, sa-ti ramana pe piele, sa se usuce.. iar dupa ce se intareste faci un dusulet, dupa care o iei de la capat. Eventual lasa-l putin la frigider inainte. dar sa dai cu grija dupa aceea. :)


Hai sa-ti zic ce-am patit eu acum doua saptamani. Am fost la mare cateva zile, am stat pe plaja de la 5 dimineata pana la 5 seara :bigwhitegrin: fara umbrela, fara crema de protectie.. nimic. In seara respectiva (pe langa medicamente) mi-am dat cu un spray de arsuri cu aloe. Cat de cat a calmat.
La mine problema a fost cu picioarele.. mi le-am ars de ziceai ca am stat cu ele pe foc, a fost nevoie de doua saptamani ca sa-mi treaca.. erau umflate ca doua butoiase.... pus comprese cu geata, crema cu propolis, rosii, crema de galbenele cu morcov (asta mi-a facut cel mai bine).

Pregateste-te pentru mancarimi. :)

Edited by inana, 10 July 2006 - 21:10.


#14
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
mi-e frica sa nu patesc si eu ca sora mea... dupa ce s-a ars la soare, sub pielea ei s-au format pungi cu lichid care pana la urma s-au spart...s-au uscat...sa format o crusta... rana adevarata!

#15
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005
iaurt si castraveti.. o data am avut nevoie, dar au functionat.

ai totusi noroc, puteai sa faci o insolatie serioasa.

sidenote: e f nostima in mintea mea imaginea cu Bebeluska cu iaurt pe fund :)

#16
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 sebulbus, on Jul 10 2006, 23:03, said:

iaurt si castraveti.. o data am avut nevoie, dar au functionat.

ai totusi noroc, puteai sa faci o insolatie serioasa.

sidenote: e f nostima in mintea mea imaginea cu Bebeluska cu iaurt pe fund :)


Norocul meu ca nu m-am parlit pe fund :P ci prin alte parti...

#17
JustDifferent

JustDifferent

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.06.2006
Am patit-o si eu week-end-ul asta. Am fost la mare 3 zile si am stat la soare in disperare... evident ca m-am ars rau de tot si nu am putut dormi de usturime... la mine mi s-au umflat picioarele rau de tot, zici ca nici nu mai am glezne :D sincera sa fiu eu nu am suportat sa ma ating cu absolut nimik pe piele... am incercat cu otet, dar m-a usturat si mai rau... doar crema hidratanta am suportat-o...
Bebeluska, mai rezista putin ca nu tine mult usturimea... la mine 2 zile a durat...

#18
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Sa stii ca chiar mi-am mai revenit cu sprayul ala cu bioxiteracor. 140.000 lei vechi, de la farmacie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate