Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Energizer 2500 MAh, in cat timp se incarca?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004

 Pac_Man, on Sep 1 2006, 11:25, said:

Sunt curios sa vad cum se comporta in timp...


Bine. si eu am ramas uimit cat de putin poate sa consume sb600-ele

#38
cata801

cata801

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.10.2006
ai facut cea mai mare prostie cand ai cumparat acest tip de incarcator. tot asa am facut si eu.
La inceput multumit, in primul an, tineau mult dupa ce-i incarcam. dupa ce a trecut anu, la 2 sapt au inceput problemele: nu pot sa fac nici 5 poze cu canon a95, exact ce spunea parca deejay...
Acumulatorii nu trebuie scosi din incarcator imediat dupa ce se incarca. ii poti lasa acolo, incarcatorul mentine o anumita tensiune pentru a-i mentine incarcati.

#39
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
No shit!

Adica pe tine te-au tinut un an de zile la capacitate maxima si acum te plangi ? Tu cat vrei sa te tina un set de acumulatori? Doar prin faptul ca se incarca intr-o ora, e un avantaj f mare. Si costa 30 de lei un set de 4 acumulatori buni ;)

30 de lei la un an de zile; eu zic ca merita :P

#40
cata801

cata801

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.10.2006

 Pac_Man, on Oct 4 2006, 19:11, said:

No shit!

Adica pe tine te-au tinut un an de zile la capacitate maxima si acum te plangi ? Tu cat vrei sa te tina un set de acumulatori? Doar prin faptul ca se incarca intr-o ora, e un avantaj f mare. Si costa 30 de lei un set de 4 acumulatori buni ;)

30 de lei la un an de zile; eu zic ca merita :P

scria pe ele: 500 incarcari. daca faci socoteala un an are 365 zile. iar eu nu i-am incarcat in fiecare zi. aici e problema!!!.

#41
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Sa stii ca mai e un aspect legat de acumulatori. Astia au o durata de viata (termen de valabilitate). Dupa un anumit nr de ani de la data fabricatiei nu mai sunt buni. Nu tine numai de ciclul incarcare/descarcare. De aceea e recomandat cand cumparati acumulatori sa va uitati si la termenul de valabilitate... Daca au stat prea mult pe raft nu e bine.

#42
cata801

cata801

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.10.2006

 Pac_Man, on Oct 5 2006, 10:03, said:

Sa stii ca mai e un aspect legat de acumulatori. Astia au o durata de viata (termen de valabilitate). Dupa un anumit nr de ani de la data fabricatiei nu mai sunt buni. Nu tine numai de ciclul incarcare/descarcare. De aceea e recomandat cand cumparati acumulatori sa va uitati si la termenul de valabilitate... Daca au stat prea mult pe raft nu e bine.

M-am gandit si la faza ca ar putea fi batrani. E drept ca nu m-am uitat la data fabricatiei. A fost primul set de acumulatori pe care l-am cumparat, fara sa ma interezez inainte care cum e treaba cu acumulatorii... ma interesa doar sa fie peste 2000 mah, da las ca iau acum de la un magazin care nu-i au pe stoc. ii aduc la comanda. si o sa ma uit si la data fabricatiei. asta e, prostia se plateste.  :huh:

#43
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
NU DATI BANII PE PROSTII !!

Duracell Rapid Charger + 12 AA 2200 mAh NiMH

se gaseste la Flanco e doar 900.000 de lei + accu Duracell 300.000 setul de 2 bucati. Se incarca in 3-4 ore acumulatorii, am facut un card intreg de 512 cu ele incarcate o singura data si au mai avut viata si pentru descarcare si vizualizare poze de pe aparat.

Sunt super multumit de el. Si durata de viata la accu Duracell cica este de 1000 de incarcari. Asa scrie pe ele cel putin.

Attached Files



#44
cata801

cata801

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.10.2006

 angel, on Oct 5 2006, 10:42, said:

NU DATI BANII PE PROSTII !!

Duracell Rapid Charger + 12 AA 2200 mAh NiMH

se gaseste la Flanco e doar 900.000 de lei + accu Duracell 300.000 setul de 2 bucati. Se incarca in 3-4 ore acumulatorii, am facut un card intreg de 512 cu ele incarcate o singura data si au mai avut viata si pentru descarcare si vizualizare poze de pe aparat.

Sunt super multumit de el. Si durata de viata la accu Duracell cica este de 1000 de incarcari. Asa scrie pe ele cel putin.

nu cred ca e cea mai buna afacere sa cumperi de la flanco... au preturi mai mari decat la alte magazine. chiar si la produsele lor promotionale. cel putin eu unu asta am constatat cand am vrut sa cumpar de la ei. la un tv, care la ei era la oferta, pretul era de 650 ron. la un alt magazin, nu dau nume, l-am gasit cu 575 ron. acelasi produs :)

#45
cafeluta

cafeluta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.10.2006
Eu am un hp M517 cu acumulatori nimh de 700 ma care seincarca in camera in 13-15 h

#46
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
HUH? cum adica se incarca in camera ? Vrei sa zici ca aparatul face incarcarea acumulatorilor ? Nu-i de mirare ca pica asa des hp-urile astea  death.gif

#47
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
cred ca au un circuit direct pentru reincarcare ... n-ar trebui sa fie o problema

#48
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Toti acumulatorii se incalzesc destul de mult in timpul incarcarii. 15 ore intr-un asemenea regim ? Permite-mi sa fiu sceptic :P

#49
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
aaa ... la asta nu m-am gandit ... u got a point there.

#50
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
La finalul incarcarii trebuie sa apara un beculet verde , nu ?

#51
ionioni2000

ionioni2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.08.2004
Pentru yo_2fast4u:
Acumulatorii aia sunt modesti (ca sa nu spun mai rau).
Iar incarcatorul este si mai ...modest!
Am avut si eu, in total, 8 acu Energizer de 2500mAh cunparati pe rind cu 2 incarcatoare din astea lente (diferite) la set.
Deoarece 8...12 ore era prea mult pentru mine, le-am incarcat de la inceput doar cu un Maha C9000.
4 dintre ei sunt aproape inutilizabili (mai au cam 1300...1500mAh), ceilalti 4 merg asa si asa (cam 2100mAh) intr-un radio.
(dupa 3 ani de la achizitionare, dar doar 6 luni de folosire).
Curios, cei picati sunt 2 dintr-un set, 2 din altul..
M-am invatat minte si acum folosesc exclusiv Sanyo Eneloop sau Ansmann MaxE si-am terminat cu nebunia.

#52
hosy

hosy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.08.2009
Eu am niste acumulatori 18650, 3,7V,  4900mAh. Cat ar trebui lasati la incarcat? Pe niste acumulatori AA de 2450mAh scrie ca se lasa 16 ore la incarcat, asa am facut timp de 2-3 ani de cand ii am si au functionat foarte bine. Deci, revenind la acumulatorii 18650, aveti idee? Merci!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate