Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

De ce nu pot sa respir ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
417 replies to this topic

#1
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
va salut cu drag pe toti !

deci problema consta in felul urmator :

simptome :

prin februarie, am inceput sa am dificultati in respiratie. adica sa respir greu, sa simt ca ma sufoc. mai ales pe nas. simt ca pur si simplu nu mi se umplu plamanii la intreaga capacitate.

raze la plamani ok
ekg ok
analize la sange ok
controlul clinic ok

am avut o sinuzita anul trecut s-a tratat
acum am fost la medicul orl si am urmat alt tratament pentru sinuzita, corect si complet
am fost de doua ori racit in iarna cate o saptamana si s-a tratat corect si complet, atunci nu era problema cu respiratul

medicul orl mi-a spus ca am deviatie de sept nazal, si ca trebuie sa fac o punctie cu laser care sa faca nu stiu ce...

intrebarea mea este : aceasta sa fie oare cauza respiratie dificile si insuficiente ?...(mai ales la efort. la repaos e mai bine)
ma ingrijoreaza deoarece nici pe gura nu sunt mai breaz

asa ca cine stie sau a mai trecut prin asta, il rog sa ma lumineze
va multumesc anticipat

#2
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Am avut o problemă asemănătoare....

Acum 6 ani am fost operat de două ori (zile consecutive). Prima anestezie a fost prin sânge.

La a doua mi-au pus o mască şi m-au adormit. Am rămas cu senzaţia că nu mai am aer. Câteva zile eram terminat, simpţeam că nu intră aerul în plămâni.

În timp, cu mult calm, m-am reglat (nu 100%).

Deci dacă toate analizele sunt ok, poate e ceva de ordin psihic.

Sănătate!

#3
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Dacă nici pe gură nu poți să respiri ca lumea poate ai probleme cu traheea sau bronhiile. Polipi, ciuperci etc. Fă o endoscopie.

Later: da, este posibil ca deviația de sept să fie cauza respirației insuficiente *pe nas*. Și eu am avut problema asta până să mi-o operez, și încă o mai am parțial (septul tot nu e „standard”, deși e mult mai bine).

Edited by evilone, 27 June 2006 - 17:38.


#4
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
ceea ce ai descris tu aici se numeste in termeni de specialitate "dispnee de efort".

dupa cum bine stiti (cred) eu nu pun diagnostice pe net; dar oricum anamneza ta e incompleta - nu stiu varsta, fumator da/nu, expunere la factori de risc, boli pulmonare sau cardiace la rudele de gradul I. in al doilea rand, ce diagnostic a avut "raceala" de anul trecut - iar la aprecierea ta ca a fost tratata "corect si complet" nu stiu daca intr-adevar tu poti estima asta, probabil ai vrut sa spui ca ai respectat tratamentul indicat.

analizele de sange au inclus si ASLO?

cred ca sunt necesare si investigatii pulmonare mai amanuntite - ca de exemplu o spirometrie - iar ekg-ul sa fie facut dupa testul de efort, daca in aceste circumstante apar simptomele.

oricum, e mai complicat sa mergi tu la medic si sa spui "vreau spirometrie" - ce am insirat eu aici e orientativ, enumerarea ta mi s-a parut prea generala.

#5
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
varsta 22
am fumat 4 ani nu mai fumez de 6 luni deloc si nici nu stau in mediu toxic (pe cat posibil)factori de risc, nu cred, am 1.81 75 de kg, fac sport atat aerob cat si anaerob, boli cardiace sau pulmonare la rudele de gradul I nu sunt
raceala a fost : faringita si amigdalita...ceva de genul nu stiu diagnosticul exact ca nu mai am reteta
spun ca a fost corect si complet pentru ca am si urmat tratamentul exact, si am facut si follow-up, control dupa tratament, la acelasi medic, si era totul ok.

asta in decembrie, 7 zile

iar problema cu respiratul a aparut in februarie, dar nu stiu daca e "dispnee de efort" pentru ca apare si in repaos, dar e mult mai lejera.

analizele le-am facut in martie si au fost si nu au fost chiar atat de amanuntite dar nici nu am considerat necesar deoarece eu am nasul infundat in proportie de 95 %, cam 95 % din zi....deci respir cat de cat bine 30 deminute dupa ce bag un puf de Olynth pe care mi l-a prescris orl-istul acum.

deci pe fondul sinuzitei si al DSN am zis ca "asta o fi"...si dupa ce imi fac acea punctie cu laser, luni, sper sa scap

oricum ideea era ca simt c nu ma incarc 100 % cu oxigen...nu stiu sa pun in cuvinte dar cu totii intelegeti senzatia aceea de plin cand tragi odata aer tare in toti rarunchii...la mine nu e...se opreste pe la jumate si e foarte stresant...

dar nu am tuse
nu am dureri in gat, gura sau piept
n-am tusit de 6 ani DELOC decat normal, daca ma inec cu  ceva sau inghit un tzantzar :)...

si vroiam sa stiu daca ar putea fi, pe baza celor spuse, altceva decat nasul plin sau sinuzita sau dsn sau :)

..mi-e frica :)

#6
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
faringita sau amigdalita au fost cumva de origine streptococica? daca nu-ti mai amintesti, uita-te pe analizele de sange daca ti s-a facut cumva vreun ASLO vreodata; sau daca tratamentul a inclus penicilina sau ceva similar.

am mai discutat despre infectiile streptococice pe un alt topic - de asta am zis ca nu cred ca poti sti daca tratamentul a fost sau nu corect, ci doar ca l-ai urmat conform indicatiilor. sper sa nu fie asta cauza.

atat timp cat spui ca dispneea apare si la respiratia orala (pe gura), nu prea cred ca are drept cauza sinuzita sau deviatia de sept.

#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu mi s-a facut aslo
tratamentul nu a inclus penicilina sau ceva de genul, ci singurul antibiotic a fost axycef cred, cu amoxicilina...sau ceva de genul...in rest, pinosol pt. nas si ceva dropsuri pt. gat nu mai stiu care...si in 5 zile s-a redresat...
dupa cum ti-am spus...nu stiu sigur daca e dispnee..cert e ca nu ma umplu corect de aer...nu neaparat la efort, nu neaparat pe nas...depinde...
what should i do ?
ce doctori sa vad ?
ce analize sa fac ?
..fi-mi-ar scarba ca de 1 an de zile numa-n doctori si analize si operatii o tin...:(

#8
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
spirometrie? :scratchchin:

#9
oneill333

oneill333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 13.03.2006
si eu am problema asta respiratorie din cauza deviatiei de sept. trebuie sa fac operatie. mi se intampla rareori sa am nasul desfundat, nu am idee in functie de ce, poate aerul umed ma face sa ma simt mai bine. am sa-ti trimit un link de pe alt forum unde se discuta problema deviatiei de sept. desi am inteles ca e destul de scump. si m-a mancat sa rascolesc pe net, si uite ce site/poze am gasit, ca mi s-a facut...sa nu ma mai uit...http://www.facialsurgery.com/INTRAOP1.HTM, nu te uita pana la sfarsit daca nu esti tare.

oricum tinem legatura, ca vreau sa aflu exact cat costa operatia ca sa pregatesc banii.

#10
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu nu fac operatie pentru deviatie de sept, pentru ca este citez "usoara deviatie de sept nazal"...
eu am mucoasa din spatele a nu stiu ce....nu stiu cum...si trebuie sa fac o punctie cu laser in ambulator cu anestezie locala cu spray care dureaza foarte putin. ceea ce este cu totul si cu totul altceva...
sper sa nu ajung chiar la aia..desi nu am jene
atat timp cat urmeaza sa imi fie bine nu ma intereseaza ce=mi fac astia.

cat despre site-ul ala...esti simpatic...:)
vezi ca la 4 sau 5:00 a.m, pe reality Tv este o emisiune Middlemore.
este despre un spital din australia si arata diverse operatii "live"...adica nu sunt live dar sunt filmate in direct la locul faptei...am vazut extirpare de tumoare pe creier...am vazut rezectii, extirpare de biceps, transplant de cord...si multe chestii scarboase ;) oricum eu sunt pasionat de medicina si nu ma impresioneaza usor :)

recent (in martie) mi-a fost extirpata o glanda salivara din cauza unui calcul...si sa stii ca nu e o priveliste placut rana aia in gura 3 saptamani pana se vindeca...ca sa nu mai spun de durerea limbii si de faptul ca 2 saptamani am comunicat prin semne...
revenind...

ideea, in principal este ca am nasul infundat aprope mereu...iar pe gura nu pot respira..cum trebuie...
spirometria aia ce face ? ce este ?
...
cy soon

si inca ceva fara sa va suparati pe mine...unii dintre voi :

spirometria m-a condus catre bpoc, cine trebuie sa stie, stie ce e...

Simptome

Persoanele care sufera de BPOC de obicei au simptome atat de bronsita cronica cat si de emfizem. Simptomele variaza in functie de severitatea bronhopneumopatiei obstructive cronice.
Simptomele caracteristice includ:
- tusea cronica
- productia cronica de sputa odata cu tusea
- episoade repetate de bronsita acuta
- respiratii scurte, simptom care este persistent si care se agraveaza, aparand in timpul efortului fizic si agravandu-se in timpul infectiilor respiratorii, cum ar fi guturaiul


am spus ca nu am tusit de foarte multi ani...nu expectorez nimic...radiografia si examenul clinic pulmonar nu au evidentiat niciodata bronsite acute sau cornice, nu am respiratii scurte sau sacadate

Cauze

Cauza cea mai frecventa a bronhopneumopatiei obstructive cronice este fumatul. Aproape toti bolnavii de BPOC (mai exact intre 80-90% dintre ei) au fost fumatori pentru o perioada lunga de timp. Studiile sustin faptul ca fumatul creste riscul de a dezvolta BPOC. Cel putin 10-15% din fumatori dezvolta BPOC simptomatica. Unele studii releva faptul ca pana la 50% din fumatorii cronici cu varsta peste 45 de ani fac BPOC. Acest procent se datoreaza factorilor genetici (genelor mostenite), iar pe de alta parte expunerii la anumiti factori care afecteaza riscul de dezvoltare a BPOC.
Bronhpneumonia obstructiva cronica este adesea o combinatie a celor doua boli, si anume bronsita cronica si emfizemul. Desi bolnavii pot avea fie bronsita cronica, fie emfizem pulmonar, cei mai multi dezvolta o mixtura a celor doua boli.


am 22 de ani neimpliniti, am fumat 4 ani si m-am lasat complet de 6 luni, si nici nu mai locuiesc in mediu toxic...

nu mai fumez, fac mult sport aerob outdoors si anaerob, indoors...

problema nu e ca nu pot respira complet....ci ca foarte greu...si mai ales la efort se simte...

si uitati ce m-am gandit eu..eu dorm sau merg sau...ce fac eu, cu gura inchisa...evident, din reflex...nasul este infundat...si respir aproape deloc, in orice caz...total ineficient...dupa care...evident, neexistand o saturatie cu oxigen...deschid gura si trag tare aer..si evident nu pot compensa necesitatea curenta...

zic eu...
in fine....sa vedem dupa operatiunea sinusala...pana atunci daca mai aveti sfaturi sau experiente sunt binevenite si va multumesc...
citatele sunt de pe sfatulmedicului.ro

cy all

Edited by spare-me, 27 June 2006 - 23:28.


#11
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 spare-me, on Jun 28 2006, 00:16, said:

spirometria aia ce face ? ce este ?
...
cy soon

si inca ceva fara sa va suparati pe mine...unii dintre voi :

spirometria m-a condus catre bpoc, cine trebuie sa stie, stie ce e...


ok, dar n-a zis nime' ca ai bpoc. ce insiram eu acolo se refera la o afectare cardiaca sau la astmul bronsic. bine, luam in calcul si bpoc-ul, de asta te intrebasem de varsta si fumat. dar toate intrebarile astea ar trebui sa ti le puna medicul care te vede, nu eu.

cum il gasisi pe asta (bpoc-ul), gasesti si ce e spirometria. si atunci nu te vei mai mira ca ti-a fost deja sugerata de doua ori, cand tu repeti iar si iar ca ai senzatia ca nu ti se umplu suficient plamanii cu aer.

din reflex nu respiri doar pe nas cand ai o obstructie - ci tocmai din reflex apare respiratia orala.

#12
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
deci mianna...in primul rand iti multumesc pentru daruirea cu care esti prezenta aici
in al doilea rand :
1. am aflat ce este spirometria...am cautat-o si dupa aceea aceea am ajuns la bronsite , bpoc, etc...
2. la astmul bronsic sunt si cred ca medicul pneumolog la examenul clinic le-ar fi observat
3. am inteles de ce mi s-a recomandat spirometria...dar asociata cu boliele pe care le detecteaza de obicei, aparea discordanta intre ele si simptomele prezentate...
4.NU din reflex, orice om respira pe nas, si de-abia cand nu poate, pe gura. prin urmare, si eu merg sau dorm cu gura inchisa, cateva secunde, pana constat ca nu pot respira pe nasul aproape complet infundat si deschid gura...si atunci nu pot compensa nevoia mare de oxigen.

5...n-am dat in cap nimanui, nu sari :) chiar va suntr recunoscator :)

waiting for your move

#13
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 spare-me, on Jun 28 2006, 00:52, said:

la astmul bronsic sunt si cred ca medicul pneumolog la examenul clinic le-ar fi observat


sunt... simptome sau semne ai vrut sa zici, nu? banuiesc c-ai vrut sa zici simptome, dar te inselai, pe alea le observi tu, nu medicul. el vede semnele obiective (simptomele sunt subiective).

dar iata ce zice romedic (as zice si io, dar mie mi-e lene uneori sa elaborez fraze explicative, asa ca dau un copy/paste de pe ceva coerent):

REȚINEȚI:

- Simptomele în astmul bronșic apar, cel mai adesea, noaptea sau dimineața devreme;
- Există situații (frecvente) când, în momentul examinării la cabinet de către medicul dvs., examenul clinic este normal! Aceasta nu exclude astmul! Descrieți medicului cât mai fidel simptomele de la domiciliu pentru stabilirea diagnosticului!
- Nu este obligatoriu a avea toate simptomele pentru a se stabili diagnosticul de astm bronșic; mulți pacienți nu prezintă toate simptomele!
- Uneori poate fi identificat factorul declanșator a crizelor: exerciții fizice, expunerea la un alergen (praf de casă, polen, mucegai, etc), expunerea la un factor prezent la locul de muncă, etc



n-am zis ca-i astm bronsic, nu. dar nici nu zic ca nu-i.


eu deja recunosc alt gen de simptome, inca n-am denumit afectiunea  :D  - tu, la fel ca multi altii, pui aceste intrebari aici in speranta ca ti se va raspunde "nu-i nimic grav". eu asta nu fac, nici acum, nici altadata. dar daca ai un pic de rabdare, apar si useri hotarati care sa-ti spuna "stai linistit, asa am patit si eu acum 2 ani, n-ai nimic!"  :P

Edited by mianna, 28 June 2006 - 00:06.


#14
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
mianna...nu-ti contest capacitatile si competentele medical profesionale, dar pe cele uman relationale si pshio-socio-pedagogice ti le-as pune putin la indoiala...
eu nu astept sa mi se spuna asa ceva.
nu vreau si nici nu as avea incredere...eu sar direct in doctor la cea mai mica dovada de neregula...inclusiv acum.

mai precis :

august 2005 sinuzita - august 2005 tratament

decembrie 2005 faringita - tratament (de revelion am baut cola si bere fara alcool ca eram pe antibiotic

ianuarie 2006 quit smoking

februarie 2006 simptomele descrise, mai precis

(uneori, simt ca nu-mi ajunge aerul, ce sa mai !!!!) pot sa fac efort...pot sa alerg, etc...ba chiar ma simt mai bine atunci...si in repaos si in efort, uneori, parca nu mi se dilata cutia toracica suficient de mult cat sa intre tot aerul...uneori...alteori e perfect ok...

martie 2006

examen clinic - ok
ekg - ok
radiografie si consult pulmonar - ok

medicul primar, la vederea rezultatelor de la cardiologie si pneumologie a pus problema pe seama stresului, a noptilor nedormite si am urmat o "cura de vitamine si minerale"...oricum nu s-a schimbat nimic...

dupa care, am constatat ca am nasul aproape 100 % din timp infundat complet..si-am zis...dammm that's not ok...hai la ORL

la orl...vazut gat, ok, vazut urechi ok, vazut nas....luat cu mainile de cap

s-a uitat pe radiografia din 2005, pe reteta si diagnosticul de atunci, m-a consultat si s-a uitat cu instrumentele specifice, s-a ajus la concluzia ca nu este fizic suficient spatiu pentru respiratie...drept care este necesara o punctie cu laser

mai complet si mai frumos de atat nu iti puteam redacta. asta e completul si purul adevar...

toate analizele sunt facute la biomedica si la spitalul de urgenta floreasca

eu vroiam opinii si pareri, inclusiv avizate sau neavizate care sa-mi dea o pista...ca pana acum nu mi-a spus nimeni DA BA. dupa CHESTIA ASTA vei putea respira NORMAL !...desi eu asta vroiam, si asta sper sa se intample dupa punctia asta.

ok mianna ?:)
si daca recunosti niste simptome sau o afectiune...da-ti cu parerea, sa-mi intreb maine medicul cand merg la analize si sa vad ce spune...
ms

p.s in martie am fost internat 3 zile pentru interventia chirurgicala sublinguala...si cat am avut masca de oxigen pe figura, ziua aceea dupa operatie plus 3-4 zile dupa, m-am simtit perfect ok...dupa aceea a reaparut disconfortul

Edited by spare-me, 28 June 2006 - 01:04.


#15
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 spare-me, on Jun 28 2006, 01:59, said:

mianna...nu-ti contest capacitatile si competentele medical profesionale, dar pe cele uman relationale si pshio-socio-pedagogice ti le-as pune putin la indoiala...
eu nu astept sa mi se spuna asa ceva.






eu vroiam opinii si pareri, inclusiv avizate sau neavizate care sa-mi dea o pista...ca pana acum nu mi-a spus nimeni DA BA. dupa CHESTIA ASTA vei putea respira NORMAL !...desi eu asta vroiam, si asta sper sa se intample dupa punctia asta.


nu ti se pare ca in cele doua paragrafe te cam contrazici?

atata vreme cat ai si dispnee la respiratia orala, nu stiu cum te astepti ca acea punctie sa o rezolve complet; ca o sa apara o imbunatatire, sunt de acord, dar nu disparitia totala a simptomelor.

un ASLO si o spirometrie iti pot oferi indicii suplimentare. asta-i tot ce pot spune. examenul clinic si ekg-ul pot arata perfect normal in afara crizelor in o multime de situatii. singurul simptom pe care-l recunosc e dispneea de efort (desi daca mi-o mai descrii de multe ori o sa am tot mai multe indoieli). analize de sange - nu-i nevoie sa-mi mai repeti ca sunt normale, e o exprimare prea generala. acum o pot da si pe anemii si alte alea, dar n-are nici un sens, eu tot nu intentionez sa pun un diagnostic, asa cum ti-am spus de la inceputul inceputului. axycef-ul e o cefalosporina cu spectru foarte larg, deci tot nu sunt lamurita daca a fost ori nu infectie streptococica.

#16
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
si ce ma uimeste cel mai tare....si cu parere de rau spun asta, este ca nu poti intelege de la primul la ultimul meu post ca nu am nici un fel de CRIZE...obstructive...de sufocare, ca la dispnee sau astm...
am spus asta in absolut fiecare post...in fine...mersi oricum pt. timpul acordat...

#17
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
O cunostinta a mea a vut si ea aceasta problema. A rezolvat-0 cu niste aerosoli. Din pacate nu sunt in masura sa-ti dau mai multe detalii. Te pot ajuta cu un numar de telefon sa discuti cu ea.

#18
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 spare-me, on Jun 27 2006, 18:10, said:

deci problema consta in felul urmator :

simptome :

prin februarie, am inceput sa am dificultati in respiratie. adica sa respir greu, sa simt ca ma sufoc. mai ales pe nas. simt ca pur si simplu nu mi se umplu plamanii la intreaga capacitate.



 spare-me, on Jun 28 2006, 08:25, said:

si ce ma uimeste cel mai tare....si cu parere de rau spun asta, este ca nu poti intelege de la primul la ultimul meu post ca nu am nici un fel de CRIZE...obstructive...de sufocare, ca la dispnee sau astm...
am spus asta in absolut fiecare post...in fine...mersi oricum pt. timpul acordat...



Respiratia ingreunata este numita de medicina dispnee, iar acest fenomen negativ este explicat de conf. dr. Constantin Marica, sef de sectie la Institutul de Pneumologie "M. Nasta".

Dispneea este orice dificultate aparuta in respiratie, dificultate atat ca ritm al respiratiei, atat ca frecventa, cat si ca realizare a actului respirator, de fapt o dificultate instalata in toate amanuntele respiratiei. Senzatia este de lipsa de aer.




oricum, e bine ca macar imi multumesti pentru timpul acordat. sanatate!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate