Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Masini de spalat vase (2005-2018)

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5847 replies to this topic

#5041
erik

erik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 22.12.2004
Am primit resigilata de care ziceam mai sus. Povestea am pus-o in topicul despre emag:
https://forum.softpe...0#entry20667840

#5042
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Hai salut,
N-am mai intrat de mult pe aici, dar astazi am stat de vorba cu un chimist de la o fabrica de detergent si mi-am adus aminte de faza cu sticla care se zgarie/matuieste. Asa ca l-am intrebat daca detergentul pe care il produc ei contine nisip. Mi-a spus ca nu, iar coroziunea vaselor de sticla se intampla din cauza reactiei chimice dintre NaSiO3 (sticla=sare), apa usor acida, solutia de limpezit (acid)si detergent (de regula alcalin).
Discutia fost mai lunga, mi-a aratat cum se testeaza calitatea detergentului cu instrumente de laborator, cum P&G au patentat tot ce se poate posibil si cum analizeaza enzimele detergentului de la competitie la nivel molecular ca sa vada daca au incalcat patentul, iar eu eram pe fuga, dar as fi stat sa casc gura la el ca era interesant.
Duc dorul Bosch-ului, masina merge impecabil si acum (am vandut-o unui prieten), vecinii mei actuali au tot Bosch de 8 ani fara probleme, asa ca recomandarea mea ramane tot Bosch, sau Miele pt cine isi permite.
Ca sa va distrez, va pun si o poza cu msv actuala, cred ca este asa zisa de 6 seturi. Spalam la ea cam de 3 ori/zi, sper sa tina vreo 2 ani.Attached File  IMG_20170207_180949.jpg   35.02K   95 downloads

#5043
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Salut geekos si bine ai revenit!Intrebare fara iz de ironie sa altele,in masinuta ta are loc o tava?sau oala?

#5044
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 dantt, on 10 februarie 2017 - 22:22, said:

Salut geekos si bine ai revenit!Intrebare fara iz de ironie sa altele,in masinuta ta are loc o tava?sau oala?
Si eu ma intrebam ce incape si cit de utila este pusa acolo peste spalator ?
Niste farfurii cred ca incap , dar doar dupa ce le scapa pe jos ...

#5045
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Fratilor, incap farfurii normale destule. Problema mea este ca am cateva farfurii atat de mari incat nu le pot aseza in rack in mod normal ca nu intra pe inaltime.Asa ca trebuie sa le pun intr-o parte, sa intre inclinate si daca am 2 din astea, mi-au ocupat tot spatiul. Dar vorba lui maximg, poate le mai scap pe jos si scap de ele. Nu prea le folosim des, doar cand face sotia paste.
Deci intra cam 5-6 farfurii normale, rackul cu tacamuri vreo 2-3 cani, un ibric si caserola in care imi iau mancare la job. Daca bag o oala de ciorba, mai ramane loc de 3-4 cani si o farfurie intinsa, fara tacamuri. Asta este aplicabil daca bag eu vesela in msv, ca daca baga nevasta-mea, incap vreo 2 cani si-o furculita Posted Image si nici alea nu se spala bine.
Venind de la 12 seturi, asta este minuscula, dar din pacate acum stau cu chirie, nu am voie masina de spalat vase sau rufe si bucataria este minuscula si prost organizata. A trebuit sa-mi iau o msr suficient de mare ca sa nu trebuiasca sa spal doar doua batiste, dar suficient de mica (~5 kg) ca sa o pot muta si ascunde cand am inspectie si a trebuit sa o pun in bucatarie si astfel singura varianta pt msv a fost un countertop.
De utila, este utila ca nu mai trebuie sa spalam de mana si pana la urma nu ma costa nimic sa spal de cate ori este nevoie. Si a fost si ieftina, ca si cum ai da 170 lei pe ea.

Edited by geekos, 11 February 2017 - 02:25.


#5046
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 geekos, on 11 februarie 2017 - 02:22, said:

Fratilor, incap farfurii normale destule. Problema mea este ca am cateva farfurii atat de mari incat nu le pot aseza in rack in mod normal ca nu intra pe inaltime.Asa ca trebuie sa le pun intr-o parte, sa intre inclinate si daca am 2 din astea, mi-au ocupat tot spatiul........
Acum e clar ce problema ai ...
Asta cu farfuriile prea mari , cred ca nu esti singurul care pateste . Si la masinile normale se mai intimpla . Trebuie adaptata vesela Posted Image
Sint unele seturi la care farfuria " intinsa " a ajuns sa semene cu un platou , iar cea " adinca " , numai adinca nu este , ca daca pui ceva in ea , nu poti face doi pasi ...adica aberant , sau incepem sa folosim ca in vremurile bune , adica in perioada comunismului , castron de servire supa ....

#5047
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Cam la asta am ajuns, la castron pt supa si farfurii intinse cat platourile, dar calul de dar nu se cauta la dinti :)
Attached File  IMG_20170212_135517.jpg   102.5K   84 downloadsAttached File  IMG_20170212_135459.jpg   92.76K   85 downloads

Edited by geekos, 12 February 2017 - 20:59.


#5048
alinutz1st

alinutz1st

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.09.2014
Buna seara! V-am citit in mare dar nu am gasit un raspuns la problema mea. Va rog, o parere: De vreo luna am achizitionat o msv incorporabila Hotpoint http://altex.ro/masi...programe-lcd-a.
A venit tipul cu mobila si a incorporat-o dar nu sub blat, i-am facut loc intr-un "dulap" langa frigider si el incorporat, adica deasupra sunt rafturi. Masina spala f bine, suntem multumiti, dar...de vreo 2 zile am observat ca in timpul ciclului de spalare palul de deasupra masinii este plin de condens, si usor in parti, dar deasupra este efectiv multa apa. Unde sa fie problema? V-ati lovit de asa ceva? Usa pare ca se inchide ok, se aude acel click.

#5049
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 alinutz1st, on 12 februarie 2017 - 21:36, said:

.........am observat ca in timpul ciclului de spalare palul de deasupra masinii este plin de condens, si usor in parti, dar deasupra este efectiv multa apa. .......
Poti face o poza .
Condens in dulap , mai greu , sau ai un dulap pe perete exterior , neizolat ...
De regula condesn se face la masinile incorporabile deasupra zonei usii ...si exista o banda speciala de protectie , desi nu este mult ...

#5050
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012

 Hansolo, on 06 februarie 2017 - 09:54, said:


Nu atat de bune incat sa merite totusi diferenta de pret... raman la pernutele cu lichid de la DM.

Eu la alea de la Lidl.
Sor-mea care sta in Germania de peste 10 ani, numai cu d-alea spala, ea mi le-a recomandat pe astea, pt raportul mai mult decat optim, calitate-pret.
60 de pastile vreo 17 lei.


In alta ordine de idei, sare cand se mai pune in masina? Am pus cand am luat-o, Nov. 2015 si vad ca dupa 1 an si 4 luni, inca nu s-a aprins ledul care cere sare.
Sa pun ori ba?

#5051
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Eu pun sare cam o data  pe luna, la o frecenta de spalare de un ciclu pe zi (uneori 2 in weekend).
La fiecare alimentare intra cam 1 kg de sare.

Edited by inevitabil, 13 February 2017 - 13:04.


#5052
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
in carrefour gasiti sare-pastile pentru msv, dar nu la raftul cu "consumabile" ptr msv, ci la electrocasnice. cel putin asa e in carrefour ploiesti, nu stiu in alte orase daca e la fel sau daca se gaseste.
o cutie are 2 kg, nu stiu pretul actual, eu am cumparat acum 1,5 ani cu pret redus (era la oferta).
sarea mi se pare mai incomod de folosit in comparatie cu pastilele, deoarece trebuie sa folosesti palnia speciala a masinii si trebuie sa fii atent, sa cureti orice cristal de sare cazut prin masina (cel putin asa scrie in manualul de utilizare al masinii mele, la instructiunile privind incarcarea cu sare)
produsul arata astfel, poate se gaseste de comandat si on-line.
[ https://res.cloudinary.com/dtk4ybaqk/image/private/t_wm_partmaster_420/prod/f07brliynfkwry1vbuzd.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5053
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012

 inevitabil, on 13 februarie 2017 - 13:01, said:

Eu pun sare cam o data  pe luna, la o frecenta de spalare de un ciclu pe zi (uneori 2 in weekend).
La fiecare alimentare intra cam 1 kg de sare.

Pui tu ca vrei, ca trebuie sau te anunta MSV?

#5054
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009

 -Diana-, on 13 februarie 2017 - 17:23, said:


Pui tu ca vrei, ca trebuie sau te anunta MSV?

e bine sa completezi rezervorul de sare din cand in cand, nu sa astepti sa se aprinda indicatorul. pentru ca, cine stie, te obisnuiesti atat de mult cu prezenta masinii in bucatarie/viata ta, incat aprinderea unui indicator luminos poate trece uneori neobservata.

#5055
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
:)))
Nu suntem chiori, am vedea si noi un bec rosu aprins.

#5056
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
Mie mi s-a intamplat, de aceea am zis. Insa la mine apare o pictograma luminoasa pe display, e usor s-o trec cu vederea pe langa cifrele care indica numarul programului si minutele ramase. Am remarcat faptul ca pastilele despre care povesteam intr-un mesaj anterior, se consuma mai greu/lent in timp, fata de cristalele de sare pentru msv.

#5057
alinutz1st

alinutz1st

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.09.2014

 maximg, on 12 februarie 2017 - 21:41, said:

Poti face o poza .
Condens in dulap , mai greu , sau ai un dulap pe perete exterior , neizolat ...
De regula condesn se face la masinile incorporabile deasupra zonei usii ...si exista o banda speciala de protectie , desi nu este mult ...

Dulapul este in interior, nu e perete exterior, am lipit banda aceia speciala deasupra usii, dar condensul apare pe toata suprafata palului de deasupra masinii...mi se pare prea mult, sper sa se inteleaga din poze.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   59.6K   82 downloads
  • Attached File  2.jpg   62.12K   71 downloads


#5058
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Tare ciudat ! Ai scos cumva la montaj izolatia masinii ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate