Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Masini de spalat vase (2005-2018)

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5847 replies to this topic

#1
kwark

kwark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 10.03.2005
Ma bate tare gandul sa-mi cumpar o astfel de masina. M-am invartit putin prin Carrefour, etc... dar avand in vedere ca pretul dihaniilor este destul de piperat, prefer sa ma consult inainte cu cei care sunt in bransa si abia dupa aia sa cumpar.

Recunosc ca in acest domeniu sunt complet afon, singurele informatii pe care le detin sunt legate de aspectul exterior si ceva informatii ref. la pret. :(

Iata cateva intrebari care imi vin in minte pe moment:

- Exista mai multe modele constructive? Daca da, care spala mai bine? Care e mai fiabil? Care are consum redus de curent / apa?

- Exista si o oferta second-hand? Care ar fi "Miele-ul" masinilor de spalat vase? :)

- Etc...

Multumesc anticipat pentru sfaturi!

Edited by kwark, 04 April 2005 - 10:06.


#2
James

James

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.06.2003
Miele face si masini de spalat vase, dar cam greu de gasit la noi :(
Nu sunt mai multe modele constructive, respectiv nu am vazut masina de spalat vase cu incarcare verticala.
Cauta pe la vanzatorii de masini de spalat SH poate gasesti si asa ceva, eventual poate aduc la comanda ceva de firma.
Adevarul este ca la noi nu prea se folosesc asa ca trebuie sa cauti bine, si referitor la eficienta si consum daca iei noua cauta sa fie clasa A, daca iei SH sa fie model cat mai nou si neaparat o firma renumita.

#3
algos

algos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 21.10.2004
Salut
Nu ma pricep nici eu prea mult, dar pot sa spun ce am vazut...
La noi in institut aveam o masina de spalat vase Indesit, cred ca avea 3 ani vechime. Era folosita cam odata la doua zile, cert e ca in vara anului trecut incepuse sa se defecteze lunar, sau chiar mai des. Dupa inca vreo 3 luni de probleme, s-a renunta la ea si a fost inlocuita cu un Bosch... Pana acum Bosch-ul functioneaza perfect. Concluzia ar fi ca e cam la fel ca in lumea masinilor de spalat rufe...

#4
kwark

kwark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 10.03.2005
Damn! Se pare ca alegerea unei masini de spalat vase este muuult mai complicata decat am crezut initial... Iata numai cateva diferente constructive care influenteaza destul de mult performantele unei astfel de masini:

- Filtrul de particule (resturi de mancare) poate fi din inox sau plastic. De asemenea curatarea acestuia dupa spalare se poate face automat sau manual.

- Masina poate sa aiba o singura pompa (folosita atat la spalare cat si la evacuarea apei) sau doua pompe separate.

- Unele masini au presostat pentru a controla nivelul apei, altele (mai ieftine) se bazeaza pe o simpla temporizare.

- Unele masini au un senzor separat "antiinundatie" care opreste alimentarea cu curent electric (si implicit opreste si apa) in caz ca se defecteaza presostatul sau temporizatorul.

- Unele masini au un senzor de "mizerie" cu care masoara cat de murdara este apa din circuit, dupa filtrare. In caz ca nu e f. murdara, apa existenta nu mai e eliminata "la canal" ci e refolosita pt. etapa a II-a de spalare, rezultand o economie de apa.

- Unele masini au un senzor (cu asta nu m-am lamurit eu prea bine ce si cum) care masoara ceva legat de salinitatea apei. Astfel masina poate sa-si dea seama cand vasele sunt curate si opreste procesul de spalare, deci economie de curent.

- Senzorul de deschidere usa sau mecanismul de blocare usa sunt prezente numai la unele modele.

- F.F.F important pentru calitatea spalarii: din cate directii sunt stropite vasele (cate "brate de stropire" are masina). Aici avem masini cu un rand de jeturi, doua sau trei.

- Alt lucru extrem de important: cate reglaje permit sertarele, pentru a putea pune diferite dimensiuni / combinatii de vase / pahare / tacamuri. Sunt modele in care nu poti sa bagi de ex. platouri, tigai, oale, halbe de bere, etc...

- Diferente exista si la dozatoarele de detergent: masinile bune pot folosi fie detergent lichid, praf sau "pastile". De asemenea avem modele cu doua sau mai multe compartimente (spalare, agent de lustruire, parfumare, etc...).

- Importante sunt si temperaturile la care se face spalarea. Masinile ieftine spala la o singura temperatura (50 sau 60 de grade) in timp ce cele avansate au termostat reglabil in gama 40-70 de grade. Miele (surprinzator, nu?) e singura care are si treapta de 75 de grade. :D

- Exista doua sisteme de incalzire electrica a apei: fie cu o rezistenta amplasata in cuva - ca la masinile de spalat rufe, fie sistemul avansat de incalzire tip "serpentina" - ca la filtrele de cafea.

- Materialul din care e facuta cuva cunoaste aceleasi variatii ca la masinile de spalat: de la inox pana la plastic.

- In principiu exista trei "dimensiuni" de masini atunci cand vine vorba de capacitatea de spalare: spalare set vesela de 6 persoane, de 8 persoane si de 12 persoane.

- Exista si diferite solutii de uscare a veselei dupa terminarea spalarii... MULTE solutii din pacate, mergand de la un simplu ventilator si pana la ciudatenii de tipul "uscare cu vapori de apa suprasaturati"... Of...

Si fiti convinsi ca am enumerat aici (in graba) numai cateva dintre diferentele constructive pe care le-am gasit azi, cu Google. :)

Asadar... ce cumparam? :D

Late edit: Ma duc la Unirea sa vad niste FRANKE... :)

Edited by kwark, 06 April 2005 - 13:11.


#5
loluta

loluta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.08.2004
Eu va recomand o masina Bosch de spalat vase. Am auzit ca sunt cei mai tari din Europa la masini de vase.

#6
dant

dant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.10.2005

deiu, on Sep 29 2005, 15:10, said:

As vrea si eu sa-mi cumpar o masina de spalat  vase si nu prea stiu ce, care sa se incadreze si in banii pe care ii am la dispozitie (aprox 15 mil.) Ceva sugestii??

<{POST_SNAPBACK}>

Ti-as recomanda un Whirlpool. Tare . O am de 1 an si spala de-i sar capacele.

#7
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
in Ro masina de spalat vase este putin cunoscuta din pacate.

desigur in Occident fiecare are masina spalat vase.

problema este spatiul mare care il ocupa masina spalat vase in locuinta noastra.

pe langa pretul cam piperat al produsului :angry: , acest tip de masina spalat vase nu are ce cauta printre oameni de rand dar numai cei cu bani.

e mult mai simplu sa speli acasa vase ce nu se pot spala la masina spalat vase.

spala numai pahare ( cine spala pahare acasa?), farfurii, tacamuri ce par simplu de facut cu mina.

masina este cam lenesa ca nu spala bine oale pline de jeg (grasime arsa) ce tb sterse cu efort cu burete de sarma.
in plus vesela de mare dimensiuni ca oale, cratite, tigai nu incap in masina ci numai o singura vesela impreuna cu farfurii.......... :cursing:

nu merita toti banii sa cumperi masina sp. vase :nonobad:

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,210
  • Înscris: 05.06.2002
mi-am cumparat o masina de spalat vase. toate bune si frumoase. dar necesita o sare de dedurizare ce costa cam 80mii/kg si cand ma uit pe cutie contine clorura de sodiu. pai domle, la cat imi mai aduc aminte eu chimie asta-i sare de bucatarie. cum palaria mea sa platesti 80 mii/kg pe asa ceva? stie cineva daca nu se poate baga in ea sare de bucatarie normala? are ceva caracteristici mai speciale si mie-mi scapa?

#9
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005

Fane, on Oct 2 2005, 19:37, said:

mi-am cumparat o masina de spalat vase. toate bune si frumoase. dar necesita o sare de dedurizare ce costa cam 80mii/kg si cand ma uit pe cutie contine clorura de sodiu. pai domle, la cat imi mai aduc aminte eu chimie asta-i sare de bucatarie. cum palaria mea sa platesti 80 mii/kg pe asa ceva? stie cineva daca nu se poate baga in ea sare de bucatarie normala? are ceva caracteristici mai speciale si mie-mi scapa?

<{POST_SNAPBACK}>


cum functioneaza masina spalat vase si cum introduci vase de dimensiuni mari(oale,cratite)?
cat dureaza o spalare obisnuita?
ce fel de detergent folosesti?
poate spala si vase foarte murdare si greu de indepartat( grasime arsa/prajita)?

#10
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

dave, on Oct 3 2005, 16:01, said:

cum functioneaza masina spalat vase si cum introduci vase de dimensiuni mari(oale,cratite)?
Vasele sunt puse doua rafturi si sunt spalate cu jet de apa. Se pot pune si vase de dimensiuni mari, depinde si de tipul de masina. Unele masini au latime de 45cm, altele de 60cm. Eu am de 45.

dave, on Oct 3 2005, 16:01, said:

cat dureaza o spalare obisnuita?
La mine depinde de program. In general, intre 60-145 min.

dave, on Oct 3 2005, 16:01, said:

ce fel de detergent folosesti?
In general folosesc un trei-in-unu (un cub care contine detergent, balsam si sare).

dave, on Oct 3 2005, 16:01, said:

poate spala si vase foarte murdare si greu de indepartat( grasime arsa/prajita)?
Pe unele le spala, pe altele nu.

Ideea este ca masina de spalat vase te scuteste de o rutina zilnica destul de stresanta. Este bine sa ai vesela multa; pe masura ce murdaresti pui in masina. O data pe zi sau la doua zile, pui detergent si ii dai drumu' :coolspeak:. Daca se intampla (rar) ca ceva sa nu fie bine spalat, nu e nici o nenorocire, poti sa mai corectezi de mana :lol:.

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,210
  • Înscris: 05.06.2002
vad ca lumea pe aici e avida de informatii despre asa ceva asa ca am sa-mi obosesc degetelele si am sa-mi uzez tastatura sa impartasesc din experienta mea :D .

eu am masina de spalat marca Beko. cand m-am hotarat sa o cumpar am mers la baietii de la magazin (pe care-i cunosteam) si i-am intrebat care-i cea mai ieftina marca de masina de spalat vase care sa se merite cumparata. ei mi-au recomandat Beko. sunt multumit de ea (o am doar de 2 luni). spala f. bine vasele, foarte rar se mai intampla sa nu bata bine apa pe vreun vas si sa mai trebuiasca lasat pt spalarea urmatoare. se pot pune si oale, tigai si altele din astea, singura contraindicatie de pe prospect sunt obiectele de lemn. pe multi i-am auzit ca ar trebui sa speli prima data vasele la mana si dupa aia sa le bagi in masina de spalat vase. e o aberatie, ce nu trebuie sa bagi in ea sunt cam chestiile care ar putea infunda o chiuveta. eu, de exemplu, cum stau la casa si am catel, curat vasul de resturile de mancare si o dau la catel iar vasul il pun asa in masina, fara sa-l trec pe sub apa.

o chestie simpatica la masina de spalat vase e ca foloseste agent de clatire, cea ce face ca vasele sa iasa din ea cu un luciu impecabil, fara urme de calcar sau amprente. puteti voi sa va bateti sotia cat vreti, tot nu le scoate asa.
la o masina de spalat vase trebuie sa luati in considerare faptul ca veti avea de platit consumabile.

detergentul de spalat vase - din Metro am luat o cutie de 2,5Kg cu 25RON. se foloseste cam 15-25gr/ spalare.

sare de dedurizare - cam 8 RON / Kg. inca nu va pot spune in ce ritm se consuma.

agent de clatire - cam 10 RON / litru, foloseste 2-3 ml / spalare. se poate regla, sa iasa mai lucioase, sau mai putin, implicit consuma mai mult sau mai putin.

curent electric - eu folosesc exclusiv spalarea rapida ( 30 minute la 35 grade) si la programul asta consuma 0,7KW. la celelalte programe merge de la 1,4 pana la 2KW. (e clasa energetica A).

o familie de 3-4 persoane o foloseste undeva intre o spalare pe zi si una la doua zile.

ca sa renteze sa o tii pe langa casa trebuie sa ai prin casa tacamuri pt vreo 12 persoane, dealtfel o sa ajungi sa o pui in functiune inainte de a se fi umplut si consumi curent si detergent aiurea.

dupa ce pui un rand de vase ii dai un ciclu de inmuiere, la care consuma doar un pic de apa si insignifiant curent, pt a nu apuca sa se pietrifice mizeria pe vase.

astept intrebari.

#12
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
din cele de mai sus rezulta urmatoarele:

Daca esti single - nu merita sa iei masina de spalat vase.
Trebuie sa fii atat de ocupat incat sa nu ai niciodata in saptamana 45 de minute sa iti speli vasele sau sa fii foarte lenes.

Daca esti atat de ocupat, dece mai ai timp sa mananci acasa?

2. Daca esti un cuplu (si ma  dezic aici de remarcile misogine si injositoare la adresa femeii- oricat de funny sunt ele) oricum nu murdaresti pe zi atat cat sa o umpli pe masina de spalat... si sa lelasi pana se aduna de un plin.... este iarasi ceva rusinos....

Pana sa citesc postul asta eram convins ca imi iau si eu una... acum stiu ca nu imi trebuie. Mie imi place sa spal vase. De obicei ea gateste si le murdareste, mancam si eu le spal. Si pariez ca o fac mai bine ca masina.

Cum adica sa o mai pui o datadaca nu se curata din prima?!!!! e absurd. mai ales ca dureaza atat de mult sa le spele.

Referitor la curatarea farfuriei inainte. care oricum trebuie facuta. timpul pierdut cu curatatul, asezatul in masina, setatul, banii pierduti pe dedurizante , detergenti, si alte prostii nu merita efortul de acumpara o masina.

Este buna doar daca ti-e lene sa speli.

3. daca esti de la 4 in sus, femeia lucreaza, tu lucrezi, copii sunt prost crescuti (nu el palce sa spele) si se mananca in draci ...atunci cumpără una

#13
mark ashley

mark ashley

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.07.2005
Adizaha,

Crede-ma, dupa 2 saptamani de concubinaj cu masina de spalat vase, am descoperit ca e fff. bine sa fii lenes... Si fac parte din categoria 2+1/2, adica cuplu + 1 copil.
Pana nu incerci nu iti dai seama...

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,210
  • Înscris: 05.06.2002
se cam abereaza adizaha. mi-o fost lene sa-i raspund. mie personal nu-mi place sa fac munca negrilor si a masinilor. el, probabil, e genul care isi petrece juma din viata dereticand pe langa casa ca apoi sa-si faca un titlu de glorie din faptul ca-i ordonat. si mie o sa-mi fie rusine ca pun vasele in masina si nu le spal pe loc atunci cand si el o sa se apuce sa-si spele sosetele imediat ce o sa le dea jos, nu o sa le arunce in cosul de rufe murdare si puturoase :P .


 adizaha, on Nov 2 2005, 11:49, said:

Si pariez ca o fac mai bine ca masina.
pariez ca nu.

 adizaha, on Nov 2 2005, 11:49, said:

Cum adica sa o mai pui o datadaca nu se curata din prima?!!!! e absurd. mai ales ca dureaza atat de mult sa le spele.
descoperit unde era problema dupa ce m-am obosit sa citesc manualul. era o prostie de filtru care din timp in timp mai trebuie curatat. acuma nu mai da nici un rateu :P . si care-i problema ca dureaza? nu trebuie sa stai si sa te uiti la ea, ai apasat pe buton si te duci in oras la o bere, cand te intorci gasesti toate vasele curate, si lucioase ca tie ti-ar fi luat o ora de frecat ca sa le scoti asa. sa vezi ce fain e cand iti vin musafiri si pui pe masa niste pahare fara nici o urma de calcar sau amprente si asta fara sa-ti sara ochii la frecat cu prosopul de vase. si cand pleaca poti sa stai si tu cu burta in sus, nu trebuie sa te pedepsesti spaland ce au lasat ei....

Edited by Fane, 11 November 2005 - 16:46.


#15
kikina

kikina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.01.2006
Fratzilor,cine spune ca masina de spalat vase e un lux,nu stie ce inseamna!Eu am un Beko din august 2005 si e super!Am cumparat initzial o cutie de sare,solutzia de clatire si detergent praf.la 1 kg.toate Calgonit!(e important sa folositzi aceeasi firma!)Acum sunt la a 2 a sticla de detergent,dar mai am inca sarea si lichidul de clatire!Asta nu inseamna ca nu spal si fac economie,dar sarea se pune initzial cand cumperi masina,mai exact se umple cutia,apoi la o luna s-au o luna si jumatate in functzie de cat e de dura apa in zona,solutzia de clatire o pun cand semnaliz.becul ca-i trebuie!Deci nu sunt prea scumpe cum se exagereaza!Daca avetzi bani merita sa investitzi intr-un Bosh daca nu facetzi ca mine ca merita!Bafta!

#16
calinux

calinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 19.09.2002

 kikina, on Jan 23 2006, 14:07, said:

Acum sunt la a 2 a sticla de detergent,dar mai am inca sarea si lichidul de clatire!

Am de 2 luni un Ariston care face treaba buna, doar ca nu prea am inteles cum e treaba cu detergentul, drept pentru care am folosit doar pastile 3-in-1, asta dupa ce i-am dat kilul regulamentar initial de 'sare'.
Sunt doua lumini rosii care tot clipesc, da' scria ceva prin carte ca la pastile skip.
Iesi mai ieftin cu produsele luate separat?
Solutia de clatire: cam la cite cicluri trebuie reumplut rezervorul?
Detergentul: se 'dozeaza manual' la fiecare spalare?

Am vazut recent pe un post tv francez reclama la pastile 4-in-1, ce-or mai fi inventat?
servus,

#17
kikina

kikina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.01.2006

 calinux, on Jan 23 2006, 16:15, said:

Am de 2 luni un Ariston care face treaba buna, doar ca nu prea am inteles cum e treaba cu detergentul, drept pentru care am folosit doar pastile 3-in-1, asta dupa ce i-am dat kilul regulamentar initial de 'sare'.
Sunt doua lumini rosii care tot clipesc, da' scria ceva prin carte ca la pastile skip.
Iesi mai ieftin cu produsele luate separat?
Solutia de clatire: cam la cite cicluri trebuie reumplut rezervorul?
Detergentul: se 'dozeaza manual' la fiecare spalare?

Am vazut recent pe un post tv francez reclama la pastile 4-in-1, ce-or mai fi inventat?
servus,
      Stai ca nu pricep ai pus toata sarea?Cum ti-o fi intrat?! :confuzzled:  :confuzzled: Eu am masina de 6 luni si cred ca mai am din prima cutie de sare 1/2!Ma rog,eu folosesc separat nu sunt incant.de 3 in 1!Nu stiu daca iesi mai ieftin cu mult,dar spalarea e eficienta si protejezi masina!Eu stiu o treaba,la prod.cosmetice 2 in 1 ,3 in 1 sunt o mare tzeapa! Daca te hotarasti ia gama Calgonit ca-i cel mai eficient!Cred ca beculetzul care pulseaza e de la sol.de clatire asa ma atentzioneaza si pe mine!Sper sa-tzi fie utile sfat.mele!Sa speli mult timp!

#18
adic

adic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 04.03.2003
Salut,
Noi avem o masina de 1 an. Acum ma felicit ca am cumparat o astfel de masina. Confortul personal iti da timp pentru lucrurile la care tii cu adevarat. Ca si curentul electric, masina, si alte utilitati comodizate.
Noi o folosim cel putin 1 data pe zi iar mie NU IMI PLACE SA SPAL VASELE. Am prins o oferta la Media Galaxy cand plateau ei TVA-ul si am luat-o.
O recomand tuturor familistilor si mult mai mult celor cu copii mici (ca si noi).
Costurile sunt perfect suportabile pentru 2 salarii in casa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate