Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Intrebări în legătură cu electricitatea din Romania

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
13802 replies to this topic

#2251
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
Tot "ciupercile" de la ROMEXPO noaptea, dar de data asta color. Probabil prin 1966-1970.

Attached File  Pavilionul central al T.I.B. - ROM.EXPO. probabil in a 2-a jumatate a anilor '60.jpg   406.31K   12 downloads

#2252
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,749
  • Înscris: 30.07.2006
La podul Grozavesti putem vedea foarte clar,noaptea,diferentele estetice si constructive dintre sodiu si led.Acum cativa ani partea spre Cotroceni a fost schimbata pe led,partea spre Ciurel a ramas pe sodiu.Cel mai bun instrument ramane ochiul uman,nu poti reusi sa distingi clar si obiectiv diferentele indiferent de aparatul de pozat folosit,cu toate astea,am incercat sa exemplific pentru toti cei din fata calculatoarelor prin filmuletul de mai jos.Ramane sa votati si voi,ce ziceti,sodiu sau led?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2ccoBnDf4DM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2253
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 09.11.2017
Sodiu.

#2254
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
Am văzut la Cârcotaşi o dumă legată de înalta tensiune. Aşa că m-au făcut curios: de ce înaltă tensiune (sau frecvenţă) şi nu mare? S-au gândit că e cumva deasupra sau e vreo chestie legată de traducere. În Engleză e high voltage şi high frequency, dar high mai înseamnă şi mare, nu numai înalt sau înălţime.

#2255
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,749
  • Înscris: 30.07.2006
Si la joasa tensiune trebuia sa-i zica mica tensiune pe principiul asta?

#2256
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
Globuri mate de stâlp aprinse la Hotelul "Lido" în 1958. Ce mai găseşti pe grupurile de pe fb.

Attached File  Hotel Lido din Bucuresti in 1958 10653419_816150085072611_6830427322133208713_n.jpg   170.55K   13 downloads

Îmi pare rău că de la persoana de la care am luat filmele nu am luat şi nişte chestii electrice vechi. Îşi refăcea instalaţia... scoteau tuburi Bergman. Dar poate la primăvară...

Edited by djl, 28 November 2018 - 00:43.


#2257
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008
Tribunalul Olt in jurul cladirii Philips Malaga SGS 102 cu mercur identice cu ce am avut eu la poarta intre 2001 si 2007, dar montate in 2004 de acelasi vecin care le montase si aici.

Cateva dintre ele nu mai functioneaza. Asta seara am prins o aprindere a lor din mersul masinii, aprindere intarziata spre norocul meu.

De atatia ani de zile. Unele becuri cu mercur sau cu sodiu pot fi foarte longevive. La sodiu am impresia ca cele foarte puternice se duc mai repede, desi cel mai repede s-au ars alea de 70 w dintre blocuri.

#2258
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,749
  • Înscris: 30.07.2006

 djl, on 28 noiembrie 2018 - 00:42, said:

Globuri mate de stâlp aprinse la Hotelul "Lido" în 1958. Ce mai găsești pe grupurile de pe fb.
Hotel Lido din Bucuresti in 1958 10653419_816150085072611_6830427322133208713_n.jpg


Aceeasi gradina interioara de la Lido,dar 60 de ani mai tarziu.Au disparut petrecaretii din poza si s-a asternut uitarea si paragina.
Nu multa lume stie ca aici se afla singurul bazin cu valuri,o unicitate pentru acele vremuri.

Attached Files



#2259
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,749
  • Înscris: 30.07.2006

 Neaceasca85, on 28 noiembrie 2018 - 02:11, said:


De atatia ani de zile. Unele becuri cu mercur sau cu sodiu pot fi foarte longevive. La sodiu am impresia ca cele foarte puternice se duc mai repede, desi cel mai repede s-au ars alea de 70 w dintre blocuri.

Asta cu durata de viata a becurilor,depinde de multi factori,e mult de discutat aici,ca sa nu mai zic de cele de la privati care le aprind doar cand au nevoie si poate nu zi de zi,deci e normal sa dureze mai mult,fata de cele din iluminatul public care merg zi de zi cateva ore.

#2260
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
Dar la sate oare interveneau repede? Existau în zonele rulare depozite cu becuri şi maşini de intervenţie sau autoturnuri pentru ridicat muncitorii la schimbat becuri? Sau primăriile se ocupau de alea?
La primăvară trebuie pozată instalaţia aia a Politehnicii aflată în Parcul Politehnicii. Aia de încercări de înaltă tensiune.

#2261
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,749
  • Înscris: 30.07.2006

 djl, on 29 noiembrie 2018 - 00:11, said:

Dar la sate oare interveneau repede? Existau în zonele rulare depozite cu becuri şi maşini de intervenţie sau autoturnuri pentru ridicat muncitorii la schimbat becuri? Sau primăriile se ocupau de alea?

Daca vorbesti de perioada de dinainte de '90,nici in Bucuresti nu se intervenea prompt,daramite la sate.Serviciul de iluminat public in acea perioada tinea de compania de electricitate,era un departament lasat la coada prioritatilor,slab bugetat,si de care nu raspundea mai nimeni.
In zilele noastre alta e treaba,fiecare primarie ori si-a facut echipa ei,ori a angajat firme care sa se ocupe de asta.

#2262
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 09.11.2017
Elba Conus PCI 03 cu vapori de sodiu 100W.

Attached Files


Edited by cristi699, 29 November 2018 - 01:00.


#2263
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008

 valirex, on 29 noiembrie 2018 - 00:03, said:


Asta cu durata de viata a becurilor,depinde de multi factori,e mult de discutat aici,ca sa nu mai zic de cele de la privati care le aprind doar cand au nevoie si poate nu zi de zi,deci e normal sa dureze mai mult,fata de cele din iluminatul public care merg zi de zi cateva ore.
La Tribunal sunt mereu aprinse toata noaptea. Philips era Philips pe mercur si sodiu.

 valirex, on 29 noiembrie 2018 - 00:33, said:

Daca vorbesti de perioada de dinainte de '90,nici in Bucuresti nu se intervenea prompt,daramite la sate.Serviciul de iluminat public in acea perioada tinea de compania de electricitate,era un departament lasat la coada prioritatilor,slab bugetat,si de care nu raspundea mai nimeni.
In zilele noastre alta e treaba,fiecare primarie ori si-a facut echipa ei,ori a angajat firme care sa se ocupe de asta.
La Slatina se intervine la orice ora, fie se aprind ziua anumite segmente pentru probe fie se fac reparatii noaptea, sub tensiune cu multe artificii si injuraturi de la cel din nacela.

In anii '90 nu era deloc asa, trecea anul pana sa observe un bec nefunctional si nu reparau nimic noaptea.

*******************

Ninsoare apoasa, grea, fara vant, grosimea firelor s-a triplat astazi in Slatina. Zapada multa pe fire. Probleme cu iluminatul doar pe strada Draganesti, unde e singura linie pe funii neizolate vechi, fara cablu torsadat.

Dar se manifesta tare funny, becurile (cu sodiu) au facut ca stroboscopul permanent in prima ora, apoi treptat tensiunea pe circuit s-a normalizat pana la functionare normala. Palpaire absolut nebuna, dar nu vedeam nicaieri flama/arc electric, tremurau/palpaiau si nu ajungeau la lumina maxima, dar nici nu se stingeau.

Pe Artileriei vreo 2 dintre lampi pareau influentate indirect de stroboscopizarea celuilalt circuit, cel de pe Draganesti, dar la ele se marea putin tensiunea, tot in stil tremurat asa.

Linia de pe Draganesti prin 2008-2010 facea scantei la vant, pana le-au legat sa nu se mai atinga, prin mai 2010 la o furtuna s-a auzit un bum si iluminatul s-a stins, in aceasta seara s-a incapatanat sa functioneze cu tot cu scurt circuit, cum am zis mai sus, dupa 1-2 ore mergea perfect, dar in prima ora era disco.

 djl, on 29 noiembrie 2018 - 00:11, said:

Dar la sate oare interveneau repede? Existau în zonele rulare depozite cu becuri şi maşini de intervenţie sau autoturnuri pentru ridicat muncitorii la schimbat becuri? Sau primăriile se ocupau de alea?
La primăvară trebuie pozată instalaţia aia a Politehnicii aflată în Parcul Politehnicii. Aia de încercări de înaltă tensiune.
La sate nu se intervine prompt nici astazi, ce ai scris tu aici e absolut naiv sau prea optimist. In anii '90 se urca unul pe stalp sa puna sau sa repare becuri. Acum sunt LED-uri chioare la Spineni sau CFL-uri, in corpuri vechi, la Miesti sunt LED-uri super, noi.

#2264
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008

 cristi699, on 29 noiembrie 2018 - 00:49, said:

Elba Conus PCI 03 cu vapori de sodiu 100W.
Eu nu am vazut Conus cu sodiu vreodata, ci numai cu mercur. Manastirea Cozia are asa ceva arhitectural, din 2001. Garnitura este rosie la Conusurile lor si becul cu mercur este mare, cel putin 200 W.

#2265
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 09.11.2017
Eu am vazut conus cu sodiu la stalpii din parcarea gării Craiova, spre finalul vietii lor, înainte să fie schimbați, Conusurile erau intercalate si cu mercur si cu sodiu.

Edited by cristi699, 29 November 2018 - 11:58.


#2266
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
Eu mai sus întrebam cum era la sate începând cu 1990 şi până azi.

#2267
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008
Pai la Spineni pana in 1996 nema iluminat public, apoi un iluminat public anemic, acum si mai anemic cu LED/CFL chioare. La Miesti LED profi desi nici telefon fix nu e pe stalpii aia.

Stroboscop si in aceasta seara pe strada Draganesti, ajungeau sodiurile la lumina maxima, hop stingere si palpairi dupa reaprindere. Fac si o parte dintre cele de pe Artileriei-sens giratoriu Steaua, o parte care culmea sunt pe cablu torsadat, deci altundeva e problema. Oricum, vreau cat mai multa zapada. Posted Image

Doar ca sunt mai rare stingerile pe masura avansarii in timp, la inceput este show.

#2268
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Salutare am si o intrebare legata de inlocuirea instalatiei electrice de catre CEZ probabil prin subcontractori si nu stiu unde sa intreb aici pe softpedia. Au inlocuit instalatia de pe scara si au scos contoarele pe casa scarii. La mine au facut operatiunea astazi in mare viteza si nu mi-au legat impamantarea motivand ca nu o gasesc si ca se grabesc si nu au timp sa scoata sigurantele si tabloul sa vada daca firul este acolo sau nu. La insistenta mea a ramas sa-i mai caut eu la telefon sa vina cand au mai mult timp. La vecini au gasit aceste fire mai groase de culoare neagra. In sarcina cui cade aceasta lucrare? ca sa stiu daca le datorez ceva sau nu. Multumesc.
LE
1 sa caute si sa constate daca exista fir de impamantare
2 sa-l lege la tablou

Edited by Fuserisk, 30 November 2018 - 15:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate