Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Intrebări în legătură cu electricitatea din Romania

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
13820 replies to this topic

#2269
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,071
  • Înscris: 14.10.2008
Pai puteai posta aici, care e tot pe aceasta arie dar la topicurile Pinned, asta e topic de ciudatenii si curiozitati sau nostalgii electrice in special iluminatul public.

https://forum.softpe...18/page__st__18

Eu zic ca nu la datorezi nimic si e datoria lor sa-ti lege si nulul de protectie aka impamantarea. Suna-i de luni sa vina. O mare problema era aceasta impamantare, in apartamentul de la blocul Union din Slatina, doar 2 prize aveau impamantare, la bucatarie si langa usa baii.

***************

In aceasta seara becurile de pe strada Draganesti au functionat (probabil tot in strobing mode) pana la ora 21, de atunci pauza totala, au murit de tot.

#2270
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,755
  • Înscris: 30.07.2006

View PostNeaceasca85, on 01 decembrie 2018 - 00:46, said:


In aceasta seara becurile de pe strada Draganesti au functionat (probabil tot in strobing mode) pana la ora 21, de atunci pauza totala, au murit de tot.

Probabil a cedat pana la urma cablul sau clema de legatura care nu facea contact perfect,intrerupand complet alimentarea.

#2271
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,071
  • Înscris: 14.10.2008
Ori a intrat in scurt permanent si a dat afara siguranta.

Dupa viscolul din 24 ianuarie 2014, ultimul puternic la Slatina, linia de pe Plevnei (inclusiv mercurul pozat de mine) a fost nefunctionala o noapte, cea de dupa noaptea viscolului, in care a functionat.

#2272
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,762
  • Înscris: 13.06.2004
Există o carte numită "Construcţia şi exploatarea iluminatului public", dar fiind din seria "Colecţia electricianului" nu cred că e cine ştie ce (nu am văzut-o "la faţă"). Cartea se găseşte aici de vânzare: http://www.targulcar...ca-1977-1060234
Dacă căutaţi pe scribd iluminat public veţi găsi câteva chestii.

#2273
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View Postvalirex, on 28 noiembrie 2018 - 23:47, said:

Aceeasi gradina interioara de la Lido,dar 60 de ani mai tarziu.Au disparut petrecaretii din poza si s-a asternut uitarea si paragina.
Nu multa lume stie ca aici se afla singurul bazin cu valuri,o unicitate pentru acele vremuri.
Am avut ocazia (sau cred că mai degrabă ar trebui să scriu „privilegiul”) de a mă scălda în respectivul bazin prin 1981.

View PostNeaceasca85, on 01 decembrie 2018 - 00:46, said:

O mare problema era aceasta impamantare, in apartamentul de la blocul Union din Slatina, doar 2 prize aveau impamantare, la bucatarie si langa usa baii.
Nu era nicio problemă, toate blocurile construite în perioada anilor 60-80 au fost la fel. Așa era normativul în acele vremuri, obligativitatea împământării era instituită doar pentru prizele amplasate în încăperi cu pardoseala conducătoare de electricitate (în speță mozaicul ăla sclivisit). În camere de locuit, care aveau parchet sai linoleum (pardoseală electroizolantă) prizele erau fără împământare.

#2274
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,755
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 01 decembrie 2018 - 03:00, said:

Există o carte numită "Construcţia şi exploatarea iluminatului public", dar fiind din seria "Colecţia electricianului" nu cred că e cine ştie ce (nu am văzut-o "la faţă"). Cartea se găseşte aici de vânzare: http://www.targulcar...ca-1977-1060234
Dacă căutaţi pe scribd iluminat public veţi găsi câteva chestii.
Eu am aceasta carte,am pus si aici de cateva ori poze de acolo si cateva pagini interesante acum ceva timp.
O am si in format electronic,cand ajung acasa o voi pune eu aici,s-o aiba toata lumea interesata.

#2275
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,762
  • Înscris: 13.06.2004
Neaceaşcă85 , voi mai aveţi ceva din Uzina Electrică de pe Str. Tudor Vladimirescu?   :rolleyes:
Centrala Casei Presei e numai termo sau şi electrică?   :huh:

#2276
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,762
  • Înscris: 13.06.2004
Ah, pe scribd se găseşte o carte despre contoare. Tot din seria "Colecţia electricianului".

#2277
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,755
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 01 decembrie 2018 - 17:17, said:

Ah, pe scribd se găseşte o carte despre contoare. Tot din seria "Colecţia electricianului".

cum se numeste mai exact?

#2278
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,755
  • Înscris: 30.07.2006
Asta e cartea cu iluminatul public de care zice Djl mai sus Posted Image ,descarcati si cititi:

Attached Files



#2279
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,071
  • Înscris: 14.10.2008

View Postdjl, on 01 decembrie 2018 - 13:59, said:

Neaceaşcă85 , voi mai aveţi ceva din Uzina Electrică de pe Str. Tudor Vladimirescu?   Posted Image
Centrala Casei Presei e numai termo sau şi electrică?   Posted Image
Nu stiu ce a fost acolo, stiu doar ca au fost niste sere si prin 2014 incercau sa construiasca o centrala futovoltaica, dar a tot picat licitatia datorita contestatiilor.

Eu m-am bucurat ca noul primar nu a mai reluat proiectul fantezist al lui Prina de a trece iluminatul public pe fotovoltaic, nu vreau asa ceva, detest panourile solare de orice fel.

#2280
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,762
  • Înscris: 13.06.2004

View Postvalirex, on 01 decembrie 2018 - 17:58, said:


cum se numeste mai exact?

Cred că Contoare.

#2281
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,755
  • Înscris: 30.07.2006
cumva se numea:  Utilizarea contoarelor electrice de curent alternativ?

#2282
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 09.11.2017
Corpuri de iluminat glob formate din 2 parti, parca au existat si prin Bucuresti demult(am vazut ceva de genul), erau cu vapori de mercur din ce imi amintesc, mai sunt si in Craiova ramasite. Este una in Craiova, care mai are doar jumatate de glob si un bec cu vapori de mercur fara balonul alb in ea(a ramas doar tubul de descarcare), cand trec prin zona ii voi face poza.
Am si eu un glob de sticla mare, dar nu stiu sigur daca este de lampa pentru exterior. E cam mare pentru interior din ce observ. Poate ii construiesc un suport si incerc sa pun un bec cu vapori de mercur 125W, cred ca ar rezista sticla globului.
Parca djl zicea ceva la un moment dat de lampi cu glob.

Attached Files


Edited by cristi699, 03 December 2018 - 23:29.


#2283
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,755
  • Înscris: 30.07.2006
Corpuri din acestea tip glob,au fost multe de-alungul timpului,produse de fel de fel de firme,si cum nu prea difera ca forma si design,e greu sa determini producatorul.Au fost si in trecut si se mai fabrica si azi,modelul asta nu va disparea niciodata,atat pentru exterior cat si pentru interior.Modelul format din 2 parti,din prima poza,se gaseste la spitalul Floreasca,in curtea din spatele blocului,sunt destul de vechi,nu stiu daca mai sunt functionale si,intr-adevar,sunt echipate cu vapori de mercur,insa cele mai multe de acest tip,au becuri cu incandescenta.Mai nou si in parcul Cismigiu,au schimbat toti stalpi echipati cu corpuri Selux,cu alti stalpi,echipati cu globuri mari,bineinteles,cu leduri.
Mai jos poze cu stalpii de la Spitalul Floreasca:

Attached Files



#2284
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 09.11.2017
Acesta este primul model de corp de iluminat cu leduri montat de Luxten in Bucuresti, cred ca prin 2009 a aparut prima data.

Attached Files

  • Attached File  123.jpg   37.25K   17 downloads

Edited by cristi699, 04 December 2018 - 02:07.


#2285
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 09.11.2017
Cred ca acest model de lampa cu LED-uri este fabricata de Luxten, era la ei pe site la un moment dat. Ultima poza este de pe site-ul Luxtenului. Este tot printre primele modele de lampi cu LED-uri.

Attached Files


Edited by cristi699, 04 December 2018 - 18:48.


#2286
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,762
  • Înscris: 13.06.2004
S-au reapucat de tronconice?   :w00t:
Cineva vinde cu 100 Lei (negociabil) un C sau ceva asemănător, dar fără abajur    :sadwalk:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate