Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 

Alegere trepied

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
233 replies to this topic

#37
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003

Quote

Originally posted by addicted
la tata la servici sunt strunguri. o sa-l rog sa faca el vreo cateva de-astea dupa ce gasesc un subler..

eventual inginerum, imi dai cotele la filetele alea? si cel interior si exterior?

pot face cateva bucati de-astea for free.


Pana la urma ai facut vreo bucata ? Mai exista amatori pe aici :P

Si o intrebare ontopic: filetul respectiv are acelasi diametru la orice aparat ? Nu vreau sa imi comand un trepied si apoi sa observ ca nu se potriveste.

#38
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 12.06.2004
Ascultati-l pe Arty mai bine, ca stie ce zice :)
Am vazut si eu de ce sunt in stare trepiedele astea ieftine (adica sub 3 milioane), cu coloana centrala reglabila + cremaliera. La o atingere cat de usoara se clatina de zici ca bate uraganul...
Sigur, Manfrotto 3001 e ceva mai scump de 90$ la noi, tinand cont ca ii trebuie si un cap... eu la asta ma gandeam, desi exista si variante mai bune si nu cu mult mai scumpe.
Insa pentru point&shoot-uri, un digitrepied ar putea fi un compromis destul de bun: http://www.fotomagaz...ca/digitripods/ Sunt totusi destul de scunde, si daca ridici coloana centrala pierzi mult din rigiditate (dar nu ca la prostiile alea cu cremaliera).
Va recomand sa testati (cu deshtu' :) ) un trepied de duzina si apoi un Manfrotto. Apoi mai vorbim...

#39
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
daca pui ceva pe trepied nu mai pui si mana. declansezi fie cu fir fie cu timer.
Pe ideea asta ar trebui sa ne luam cu totii ferrari ca in dacie ploua.

#40
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 12.06.2004
Mr Fred, am recomandat un amarat de Manfrotto, nu un trepied din fibra de carbon care costa cat o casa. Iar la SLR-uri (ce point&shoot-uri permit declansarea prin cablu, btw?), vibratiile cauzate de miscarea oglinzii si a obturatorului pun probleme serioase in cazul unui trepied prost. Adauga si ceva vant in ecuatie, si se schimba treaba...
Decizia o ia fiecare, desigur - insa cred ca ar fi bine sa vedeti cum arata si trepiedele low-end (!) de la o firma serioasa, inainte de a da banul. Iar multi de-aici au un DSLR, sincer nu vad de ce s-ar zgarci la 200$ (3001+cap).
Pe ideea ta ar trebui sa ne luam cu totii dacie lastun, ca tot 4 roti si volan are. ;)

#41
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
Nu sunt aici chiar asa multi cu DSLR cum crezi....in orice caz nici pe aproape cati cu point & shot. Mie imi trebuie ceva usor de carat in primul rand si nu sa dau pe el cat pe aparat. Am fost de curand la munte si am ratat o multime de poze din lipsa trepiedului :( Rucsacul e destul de greu si fara, nu am chef sa adaug X Kg in el...

#42
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 12.06.2004
Un "digitripod" cantareste aprox. 1 kg. daca asta e prea mult pentru tine (e posibil sa fie, nu zic nu) parerea mea e ca mai degraba ai cauta solutii alternative decat sa recurgi la chestii care oricum vor avea probleme serioase cu vantul si stabilitatea. Btw: designul trepiedelor ieftine nu prea permite asezarea acestora pe suprafete neregulate... si in plus am auzit destule povesti depre aparate suflate de vant - cu tot cu trepied - in prapastie.
Solutii alternative inseamna de exemplu fie sa renunti cu totul la trepied (sa pui aparatul pe o stanca, rucsac samd), sau poti sa recurgi la un minitrepied de calitate.

#43
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
De asta ce zici ?
http://f64studio.ro/...hp?c=13&pid=927

Are 740g si pretul merge.

Ma mai uitasem si la Velbon CX-300 de pe pagina urmatoare. Dezavantajul este greutatea mai mare 1.1 Kg si nu stiu ce aduce in plus...probabil ceva stabilitate datorita greutatii...recunosc ca nu ma pricep la asta.

http://www.focus94.r...se/trepiede.htm

#44
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 12.06.2004
Trepiedul de pe site-ul f64 nu-mi inspira deloc incredere; are exact caracteristicile unui jaf: prea usor, coloana centrala cu cremaliera, picioare reglabile doar pe lungime. Nici CX300 nu-mi place... macar poate fi coborat destul de mult.
IMO, ar trebui sa cauti ceva relativ rezistent (sa nu se clatine ca o frunza cand il atingi cu degetul), ale carui picioare sa permita folosirea si pe suprafete neplane, suficient de compact pentru a-l putea cara comod (probabil legat de rucsac) si eventual sa tina la ceva tavaleala. Un cap cu quick release ar fi interesant, pentru ca uneori vei dori sa iei aparatul rapid de pe trepied (poti lasa placuta pe aparat eventual, ca sa protejezi filetul daca e din plastic).
Din pacate, trepiedele ieftine nu indeplinesc aceste conditii (cu o exceptie: cele compacte sunt, ei bine, compacte - si asadar au o rigiditate mai buna decat ar lasa pretul sa se inteleaga)

#45
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
Filetul este in plastic :( Nu mi-a zis nimeni daca diametrul acela e standard. Cel putin sa stiu daca se merge orice trepied pe aparatul meu (canon a75).
Si care ar fi cel mai ieftin acceptabil ?

#46
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 12.06.2004
Iti zic eu: e standard. Teoretic cica se poate intampla sa fie mai lung decat e cazul (ai un warning in manual probabil), dar daca nu iei ultima chinezarie nu vad cum ai avea probleme.
"Acceptabil" pentru mine sau pentru tine? ;) Stii care e parerea mea, insa depinde de pretentiile tale, buget si de cat de mult poti sa cari.

#47
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
Acceptabil pentru mine :)
Trebuie doar sa il isi faca treaba, nu ceva cu pretentii. Sa nu fie prea greu sau scump ca e vorba de nivel amator. Cum sa spun....am fost nevoit sa fac poze cu timpi de expunere de pana la 0.5s si nu aveam trepied.....iti dai seama ce iesea din mana. Acesta e singurul motiv pentru care il vreau...chiar nu imi trebuie ceva profesionist. Inaltimea de 1.3 - 1.5m imi pare ok. Suprafete pe care va fi folosit....nu neaparat plane dar nici inclinate mult. In iarba poti sa infigi putin mai mult un picior :P
Bugetul nu pot spune ca este prea limitat dar nu vreau sa arunc cu banii pe ceva care oricum il voi folosi destul de rar.

#48
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
[QUOTE]Originally posted by azertiti
[B]De asta ce zici ?
[url="http://f64studio.ro/det.php?c=13&pid=927"]http://f64studio.ro/det.php?c=13&pid=927[/url]
QUOTE]

Mi-am cumparat eu unul (exact modelul acesta) tot de la F64. Se potriveste pe filetul de la A80 (deci banuiesc ca si la A70). Personal sunt multumit de el. Recunosc ca daca intind picioarele la max. si ridic si coloana centrala la max. e putin instabil. Din punct de vedere al suprafetei pe care-l poti pune, e ok, pt ca fiecare picior are mecanismul propriu de blocare si il poti extinde mai mult sau mai putin. Nu e un trepied super stabil - din cauza greutatii mici cred, dar la banii astia e ok.

Are talpa pe care prinzi aparatul detasabila f. usor si asta imi place ca atunci cand pun aparatul pe filet dau jos talpa si o pot pune cu atentie sa nu stric filetul din plastic  :ciocan:  de pe aparat. In multe situatii am pus talpa de la trepied pe aparat si am mai dat-o jos sa sfarsitul fotografiatului in ziua respectiva.

L-am luat din acelasi motiv ca Azertiti - pt timpi de expunere mai mari si pt a-mi putea face poze singur (sau impreuna cu sotzia) intr-o excursie cu temporizare la 10s fara a fi nevoit sa-l pun in mana unui oarecare trecator (naiba stie cum o ia la fuga cu el).

E normal ca un trepied mai scump sa fie mai bun, dar depinde de bani si de pretentii. De ex. eu nu am vrut sa dau milioane bune pt un trepied pe care oricm nu l-as monta la fiecare poza facuta.

#49
noname

noname

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 02.06.2003

Quote

Originally posted by azertiti
Pana la urma ai facut vreo bucata ? Mai exista amatori pe aici :P


ar mai merge o alta varianta in caz ca se buleste filetul de la camera. cea pentru care am optat eu: un filet f subtire si gol pe dinauntru pe care il pui in camera si acolo ramane si un adaptor pentru trepied de la filet mare la filetul cel nou care l-ai facut la camera.
ca sa fiu mai clar uite poza  la capul de la trepied. la camera nu am cum face decat cu sistem de 2-3 oglinzi, lucru care imi lipseste :(


Quote

Originally posted by azertiti

Si o intrebare ontopic: filetul respectiv are acelasi diametru la orice aparat ? Nu vreau sa imi comand un trepied si apoi sa observ ca nu se potriveste.


raspunsul este da. macar aici s-au gandit si ei inainte de a trece la fapte. :D

#50
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003

Quote

Originally posted by azertiti
Pana la urma ai facut vreo bucata ? Mai exista amatori pe aici :P



nope, c-am fost la mare. da ma duc pe capu lui zilele astea sa traga cateva. si tot n-am gasit specs de la filetu ala. asta e, masor pe a mea si sper sa n-o zbarcesc prea tare.

#51
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
update: i-am prezentat proiectu si a zis ca se poate face. in principiu din alama, da mai conteaza?

daca nu dorm maine pana la pranz ma duc pe acolo sa dau din urechi.

#52
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
Orice material este mai bun decat plasticul ala. Poti sa faci unu in plus ? ;)

#53
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
pai da.. oricum mie nu-mi trebuie. f707 are suportu ala din ceva material mai teapan, and besides, n-am trepied :)

#54
yyan

yyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 29.05.2004
Ce parere aveti de modelul 390 de la Manfrotto? E la acelasi pret cu Velbon-urile din oras si pare dragut. Problema este, cel putin asa ma gandesc eu, cu cele 4 sectiuni ale picioarelor.  E la www.simus.ro

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate