Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...
 Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!
 La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk
 

Alegere trepied

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
233 replies to this topic

#73
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
a aparut un tripod nou la bogen/manfrotto. goodbye cheile si levierele de pe picioare. apeshi si tragi, lashi si s'a blocat in pozitzie. suna extrem de bine. trebuie sa incerc unul.

#74
hErr

hErr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 16.12.2003
in momentul cind mi-am cumparat trepiedul m-am jucat si eu cu el. e absolut genial. are picioare telescopice pe care le extinzi in maxim 5 secunde dupa care moare acolo intepenit. apoi pt a-l stringe iti ia si mai putin. dar toata distractia asta costa insa 400 de euroi asa ca m-am multumit cu un Cullman de 35€.

#75
voicul

voicul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 07.10.2004
Ce parere va da-ti despre  Fomei Trepied W-355 ?
Link: http://www.fotoshop......dPVwZMJIcM4=c

Merci

#76
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,095
  • Înscris: 12.06.2004
Si ce vrei sa pui pe el? In functie de acest factor, parerile ar varia intre "mda... merge" si "n-ai ce face?" :naughty:
Daca n-am spus-o o repet: trepied ieftin = Manfrotto. Asta daca aveti cat de cat pretentii.

#77
voicul

voicul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 07.10.2004

Kunzite, on Aug 22 2005, 10:58, said:

Si ce vrei sa pui pe el? In functie de acest factor, parerile ar varia intre "mda... merge" si "n-ai ce face?" :naughty:
Daca n-am spus-o o repet: trepied ieftin = Manfrotto. Asta daca aveti cat de cat pretentii.

<{POST_SNAPBACK}>



ops  :)
am uitat sa specific ca vreau sa pun pe el un canon 350D

#78
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,095
  • Înscris: 12.06.2004
Ok, ia-ti Manfrotto atunci. Unul negru (conteaza :) ), dragut, cu low-angle adapter, inclinare variabila a picioarelor, posibilitatea de a monta orizontal coloana centrala. Si-un cap bun, 141RC (RC = quick release) e destul de laudat. Vezi ca s-a discutat mai sus.
Pun pariu ca Fomeiul ala este groaznic de instabil, ca toate facaturile de acest soi. Plus lipsa de versatilitate.

#79
voicul

voicul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 07.10.2004

Kunzite, on Aug 22 2005, 11:05, said:

Ok, ia-ti Manfrotto atunci. Unul negru (conteaza :) ), dragut, cu low-angle adapter, inclinare variabila a picioarelor, posibilitatea de a monta orizontal coloana centrala. Si-un cap bun, 141RC (RC = quick release) e destul de laudat. Vezi ca s-a discutat mai sus.
Pun pariu ca Fomeiul ala este groaznic de instabil, ca toate facaturile de acest soi. Plus lipsa de versatilitate.

<{POST_SNAPBACK}>


Am gasit la http://www.photosetu...id=85&cat_id=41

Quote

Manfrotto cap trepied foto "3-D" 141RC

Pret: 1.627.920 LEI (TVA inclus)

....mi se pare mult

Iar ca trepied nu stiu ce sa aleg din acea lista...

#80
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,095
  • Înscris: 12.06.2004
"Scump" (de fapt e ieftin ca braga, nu vrei sa stii cat e un trepied/cap cu adevarat scump :P) dar face.
Ca trepied, incepand cu 190DB in functie de ce facilitati din cele enumerate mai sus ai nevoie.

Dar nu te lua dupa mine, mergi la un magazin oarecare si testeaza (printr-o atingere usoara) un trepied d-ala ieftin. Apoi fa acelasi lucru cu un Manfrotto.
Pun pariu ca te mai si gandesti sa folosesti fomeiul cu coloana centrala ridicata :naughty:

Edited by Kunzite, 22 August 2005 - 12:19.


#81
BeDe

BeDe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 02.02.2005
As avea si eu nevoie de un sfat. As vrea sa-mi iau un trepied decent si nu stiu ce sa aleg din lista de mai jos. Pana acum am folosit (de fapt am incercat sa folosesc) o porcarie de Wei-Rahat (doresc sa "multumesc " pe aceasta cale celor de la Digtalworld/Spot ca au "uitat" sa-mi afiseze parerea mea despre execrabilul lor produs pe site).

Mentionez ca folosesc un Panasonic FZ20 cam de 600g greutate si poate rar ii voi adauga si blitz-ul extern pt o grutate totala de maxim 1,1 kg. N am pretentii de Manfrotto & Co, ci as vrea ceva usor de transportat si sufucient de stabil. Cred ca il voi folosi destul de rar. Oricum pt situatii de urgenta am intotdeauna la mine un minitrepied de vreo 20 de cm.

Am redus lista la urmatoarele modele:
Giottos VT-806
Bilora Action Line 260-N
Cullmann Alpha 2000
Mai gasisem un Unomat la Selgros dar la aceleasi caracteristici e mult mai scump.
Care dintre acestea credeti ca merita ?

#82
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,095
  • Înscris: 12.06.2004
Te-as sfatui, dar in lista aia nu vad nici un trepied decent :P

Vb serios: Manfrotto seria digi. Sau iti iei o alta porcarie.

#83
voicul

voicul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 07.10.2004
Am primit o oferta de la photosetup.ro

Manfrotto Kit trepied foto 055DB,141RC2, 055DB+141RC=121 EURO

ce ziceti?

#84
AvantGarde

AvantGarde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 25.04.2005

voicul, on Aug 22 2005, 20:34, said:

Am primit o oferta de la photosetup.ro

Manfrotto Kit trepied foto 055DB,141RC2, 055DB+141RC=121 EURO

ce ziceti?

<{POST_SNAPBACK}>

nu stiu daca iti dau un sfat avizat, dar stiu ca cei de la Manfrotto fac trepiede de calitate ..si mi se pare un pretz rezonabil.

#85
AvantGarde

AvantGarde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 25.04.2005

BeDe, on Aug 22 2005, 19:29, said:

As avea si eu nevoie de un sfat. As vrea sa-mi iau un trepied decent si nu stiu ce sa aleg din lista de mai jos. Pana acum am folosit (de fapt am incercat sa folosesc) o porcarie de Wei-Rahat (doresc sa "multumesc " pe aceasta cale celor de la Digtalworld/Spot ca au "uitat" sa-mi afiseze parerea mea despre execrabilul lor produs pe site).

Mentionez ca folosesc un Panasonic FZ20 cam de 600g greutate si poate rar ii voi adauga si blitz-ul extern pt o grutate totala de maxim 1,1 kg. N am pretentii de Manfrotto & Co, ci as vrea ceva usor de transportat si sufucient de stabil. Cred ca il voi folosi destul de rar. Oricum pt situatii de urgenta am intotdeauna la mine un minitrepied de vreo 20 de cm.

Am redus lista la urmatoarele modele:
Giottos VT-806
Bilora Action Line 260-N
Cullmann Alpha 2000
Mai gasisem un Unomat la Selgros dar la aceleasi caracteristici e mult mai scump.
Care dintre acestea credeti ca merita ?

<{POST_SNAPBACK}>

sincer din tot ce ai postat cel mai ok mi se pare Giottos...restul sunt petarde..nici asta nu cred ca este foarte stralucit..dar oricum este mai bun decat celelalte...mai intreaba si pe altii
spor la cumparaturi :)

#86
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
@BeDe:Si eu am Fz20 si folosesc la el un trepied Carena de aluminiu (petarda in toata regula). Giottos pare ok, desi toate trei fac parte cam din aceeasi categorie. Ce mi-a placut la Giottos e carligul in care poti agata o plasa cu pietre ca sa stabilizezi trepiedul...in masura in care carligul nu e de plastic.

#87
voicul

voicul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 07.10.2004

Kunzite, on Aug 22 2005, 12:19, said:

"Scump" (de fapt e ieftin ca braga, nu vrei sa stii cat e un trepied/cap cu adevarat scump :P) dar face.
Ca trepied, incepand cu 190DB in functie de ce facilitati din cele enumerate mai sus ai nevoie.

Dar nu te lua dupa mine, mergi la un magazin oarecare si testeaza (printr-o atingere usoara) un trepied d-ala ieftin. Apoi fa acelasi lucru cu un Manfrotto.
Pun pariu ca te mai si gandesti sa folosesti fomeiul cu coloana centrala ridicata :naughty:

<{POST_SNAPBACK}>



l-am luat si sunt super multumit!

#88
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,095
  • Înscris: 12.06.2004
Ok... ce anume ai luat?

#89
voicul

voicul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 07.10.2004

Kunzite, on Sep 1 2005, 12:09, said:

Ok... ce anume ai luat?

<{POST_SNAPBACK}>


cum am precizat mai sus:

Manfrotto Kit trepied foto 055DB,141RC2, 055DB+141RC=121 EURO de la Potosetup

...treaba buna au facut italienii

#90
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Felicitari ca nu te-ai zgarcit la bani. Cum sta? E teapan?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate