Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce se sterg topicurile?

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

Alegere trepied

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
233 răspunsuri în acest subiect

#109
Radio

Radio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 76
  • Înscris: 11.12.2005
Eu mi-am luat un Hama Star 62 cu 35$, imi place adika e destul pentru mine, sunt multumit.

#110
Bogdan!

Bogdan!

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 718
  • Înscris: 28.06.2005
Am vazut un trepied, jos la Magazinul unirea cu 55 lei. Mie mi-ar fi bun pentru a face poze tip buletin. insa vreau sa stiu daca toate aparatele au acelasi sistem de prindere pe el, pentru ca in viitor as vrea sa imi schimb Werlisa mea cu un Canon sau ceva mai bun. Al meu are loc de infiletare pentru un surub cam de 6 mm

Am vazut un trepied, jos la Magazinul unirea cu 55 lei. Mie mi-ar fi bun pentru a face poze tip buletin. insa vreau sa stiu daca toate aparatele au acelasi sistem de prindere pe el, pentru ca in viitor as vrea sa imi schimb Werlisa mea cu un Canon sau ceva mai bun. Al meu are loc de infiletare pentru un surub cam de 6 mm

#111
bodox2

bodox2

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 475
  • Înscris: 24.05.2004

 Bogdan!, on Dec 23 2005, 23:39, said:

Am vazut un trepied, jos la Magazinul unirea cu 55 lei. Mie mi-ar fi bun pentru a face poze tip buletin. insa vreau sa stiu daca toate aparatele au acelasi sistem de prindere pe el, pentru ca in viitor as vrea sa imi schimb Werlisa mea cu un Canon sau ceva mai bun. Al meu are loc de infiletare pentru un surub cam de 6 mm
da, au

#112
R.E.M

R.E.M

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 292
  • Înscris: 31.01.2005
A venit mosul!!!!!!!!!!!!!
http://www.swoptics....ew.asp?KEY=2203
Prima impresie: robust ca un tanc.
Maine il scot la treaba  :D

#113
Bogdan!

Bogdan!

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 718
  • Înscris: 28.06.2005
si la mine a venit mosul cu un  trepied :D  Imi urez sa il folosesc cu placere  :rolleyes:

Editat de Bogdan!, 25 decembrie 2005 - 09:39.


#114
Dragos_v3

Dragos_v3

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 671
  • Înscris: 22.08.2005
Fratior...hmm...daca aveti camera pana in 500$ nu merira sa dai pe un trepird scump...eu am unu ieftin (giottos 809) si tocmai 'i blew his head'...a cazu din picoare si a facut poc suportu care culiseaza de pe plan orizontal pe cel vertical...acum e in proces de lipise...se repara...si cu siguranta acum va si mai solid(cum mah sa tine o bucatica de plastic un aparat mai greu de 3kg?m-am ingrozit cand am vazut din ce e facut surubul pivotului...acum imbinarea s-a facut cu un creion incleiat in nu stiu ce lipici)...oricum Take care what you wish for!

#115
Flavinho

Flavinho

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 384
  • Înscris: 08.09.2005
Am o rugaminte la voi si eu...
  Ce parere avetzi despre acest trepied:http://www.flamingo.ro/produs.asp?id=3744? Bineinteles nu la pretul asta.Pot sa-l iau din ungaria la 4 mil.
Multumesc anticipat...

#116
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.131
  • Înscris: 12.06.2004
La ce vrei sa-l folosesti? Presupun ca video?
Btw: tocmai m-am ales cu un 190 ProB +141RC.

#117
Flavinho

Flavinho

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 384
  • Înscris: 08.09.2005

 Kunzite, on Feb 20 2006, 01:37, said:

La ce vrei sa-l folosesti? Presupun ca video?
Btw: tocmai m-am ales cu un 190 ProB +141RC.
Pai la video mai mult pt comenzile alea dar si la foto.Ce parere avetzi?

#118
bgp_ro

bgp_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 54
  • Înscris: 10.10.2003
Vreau si eu trepied :)

Inca nu sunt hotarat cam la cati bani sa ma intind, asa ca am doua clase de preturi asupra carora trebuie sa ma hotarasc, si in fiecare clasa am cate doua trepiede :) Am un Canon 300d si cel mai greu obiectiv de pana acum are 510g).

1) Clasa ieftinache:
1.1) Giottos VT809 - 130lei
1.2) Velbon CX640 - 175lei

2) Clasa care se lasa cu economii dupa achizitie
2.1) Fancier FT6307 - 250-300lei
2.2) Manfrotto 190DB + cap 141 RC - 400lei  :bouncey:

Din prima serie... banuiesc ca amandoua sunt junkuri, dar e vreunul mai bun decat celalalt? Sunt bani aruncati?

Din a doua... hmm... diferenta de pret e maricica. Fancier pare destul de solid. Manfrotto lasa impresia de mai firav, dar e Manfrotto.

Help :D

Editat de bgp_ro, 01 martie 2006 - 01:33.


#119
chacha

chacha

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 264
  • Înscris: 11.05.2005
Cam aceeasi intrebare: am un A520 si vreau sa folosesc timpii de expunere mai mari. Sunt indecis daca sa iau unul mic sau unul mare, oricum bugetul alocat este maxim 100 RON. Intrebarea ar fi, care merita din linkurile de mai jos?

http://www.f64studio...id=325&pid=1820
http://www.f64studio...p?id=325&pid=20
http://www.f64studio...?id=325&pid=758
http://www.f64studio...?id=325&pid=927

Sau daca aveti alta recomandare... Ideea este ca maxim 100 RON pot sa aloc pe el, stiu ca va fi un junk, dar care din ele e un junk mai bun?  :coolspeak:  Sau aleg unul mic pe la 30-40 RON? A520 este un aparat foarte usor oricum, mai ales ca nu am si blitz extern la el.

Multumiri anticipat....

#120
bgp_ro

bgp_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 54
  • Înscris: 10.10.2003
@chacha: pe al doilea nu prea l-ai nimerit bine, Manfrotto e 7 milioane :D

Din lista ta, sub un milion, as alege Giottos, motivatia fiind ca e facut de o firma :)

Dar eu? Eu ce sa imi iau?

Editat de bgp_ro, 01 martie 2006 - 09:33.


#121
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.131
  • Înscris: 12.06.2004
Bgp, de unde impresia ca Manfrotto e mai firav? Le-ai testat? Intr-adevar, e mai greu; desi 190ProB-ul meu cu un 141RC cam tot atat trage la cantar.
Chacha, nu merita un 055 sau chiar un 190 pentru un amarat de point&shoot (si ma refer aici la greutate). Iti sugerez sa arunci o privire asupra seriei Manfrotto Digi. Chiar daca-i mai mult de 1 mil, merita cu varf si indesat!

#122
bgp_ro

bgp_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 54
  • Înscris: 10.10.2003
Kunzite, vroiam sa spun ca probabil se vor din clase diferite, cred ca 190DB este mai low end pentru Manfrotto, in timp ce chinezaria se doreste a fi ceva profesional (iar ceva similar de la Manfrotto ar fi mult mai scump). Din pacate e doar o banuiala, nu am studiat oferta Manfrotto din simplul motiv ca trepiedele mai scumpe depasesc cu mult bugetul si nevoie mele. Pe 190DB cu 141RC am pus mana si cam atat, nu l-am folosit in adevaratul sens al cuvantului. Cu o chinezarie asemanatoare cu Fancierul am facut poze in vreo doua randuri, mi s-a parut decent si putin mai ergonomic decat 190 -nu pro b-  (desi ma cam temeam de coloane centrale cu cremaliera). Nu sunt dispus sa investesc prea multi bani pentru ceva ce folosesc rar, dar nici sa regret ca am aruncat niste bani sau ca nu am un trepied cand am nevoie de el.

Editat de bgp_ro, 01 martie 2006 - 13:46.


#123
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.131
  • Înscris: 12.06.2004
Eu as prefera Manfrotto (vorba vine, ca deja am asa ceva), in special pentru posibilitatea de a regla separat inclinarea picioarelor si pentru 'low angle' (atentie, la 190DB trebuie cumparat un "adaptor" ce inlocuieste coloana centrala! Unul din motivele pentru care am preferat versiunea Pro).
Coloana centrala, de altfel, e IMO dispensabila - asta daca nu vrei sa rastorni aparatul sau sa o montezi orizontal. Pierzi cel mai mult la stabilitate daca o folosesti.

#124
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.945
  • Înscris: 18.01.2005
io am giottosu ala vt806 pe un a510 si pot sa zic ca momentan sunt multumit, nu prea am avut ocazia sa-l pun de multe ori la incercare ...

#125
chacha

chacha

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 264
  • Înscris: 11.05.2005
Deci eu ce sa inteleg daca nu vreau sa dau mai mult de 100 RON pe un trepied? Decat unul de 100 RON, mai bine deloc? Deci, chiar nu se gaseste ceva la 100 RON care sa pto sa il folosesc ca un amator, nu pentru lucruri extra? Asa imi iau unul mic? Ideea este ca mie imi tremura mana de la cafea  :cursing: si am nevoie des de ceva fix...

#126
Stendec

Stendec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 66
  • Înscris: 18.01.2006
Trepiedele ieftine sunt... well... ieftine. Și firave. Cât dai atâta fac. Au articulații din plastic, rigiditate scăzută, fiabilitate idem.

Ce trebuie avut neapărat în vedere la cumpărarea unui trepied este greutatea lui. Cu un fier de 3 (sau chiar mai multe) kg  în spate o să te apuce foarte repede cheful de a-l lăsa acasă. Asta dacă nu ai musai nevoie de el. Părerea mea e că trepiedele peste 2 kg ar trebui să stea acasă sau în studiouri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate