Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Info starea drumurilor

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3303 replies to this topic

#469
racetobamako

racetobamako

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.04.2008
A mai fost cineva de curand pe traseul Severin-Timisoara? Cum e? S-a mai lucrat la el, se poate face intr-un timp rezonabil?

#470
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

 mareaexceptie, on Oct 30 2008, 19:34, said:

4. In ce stare se afla drumul prin Cheile Bicazului?

constatari facute saptamana trecuta:

- de la Lacul Rosu prin Cheile Bicazului pana la Piatra Neamt drumul e bun. Intre Gheorghieni si Lacul Rosu drumul este insa putin mai prost, fara gropi dar se simt plombele. Este in orice caz mult mai bun decat acum 3 ani cand am mai trecut pe acolo

- foarte bun drumul dintre Balauseri si Gheorghieni prin Sovata si Praid

- Santimbru - Blaj drum in stare buna cu unele portiuni mai rele in apropierea Blajului. Dinspre Blaj spre Copsa Mica drumul este putin mai rau, au fost reparate recent unele portiuni dar se simt cam tare diferentele dintre straturile de asfalt. Sunt doua semafoare si un pod in lucru dar din cauza traficului relativ redus nu sunt probleme. In apropiere de Copsa Mica drumul este din dale de beton care prezinta in unle locuri denivelari. De la Copsa Mica spre Sighisoara drumul este bun spre foarte bun.

#471
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,587
  • Înscris: 17.08.2007

 Tutankhamon, on Nov 1 2008, 06:29, said:

A mai fost cineva de curand pe Transfagarasan? As vrea sa stiu daca s-a inchis sau cand se va inchide.
Din cate stiu s-a anuntat la radio ca s-a inchis. Incearca sa suni la dispeceratul ministerului transporturilor.

#472
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
stie cineva daca iarna se poate urca cu masina la Muntele Mic? De vreo doi ani e asfaltat drumul pana sus si vara nu e nici o problema, dar iarna oare e dezapezit?

#473
X-ulescu256

X-ulescu256

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.12.2007
Salutari

Ce ruta sa aleg intre Pitesti si Bacau? In opinia mea sunt 2 variante:
1) Pitesti - A1 - Gaesti - Targoviste - Ploiesti - Mizil - Buzau - Focsani - Bacau
2) Pitesti - Campulung - Brasov - Targu Secuiesc - Onesti - Bacau

Pana acum am ales de 2 ori varianta 1, numai ca portiunea dintre Gaesti - Targoviste - Ploiesti - Mizil era ultima data (acum un an) plina de gropi. Stie cineva in ce stare se afla acum acest drum? Varianta 1 e mai lunga, dar nu trec muntii de 2 ori (Rucar-Bran + Oituz) iar de la Buzau drumul are 2 benzi pe sens. Plus ca fac drumul asta iarna si prin munte poate fi mai dificil.

De fapt cele 2 variante fac parte dintr-un drum mai lung: Drobeta Turnu Severin - Roman, dar alta ruta in afara de cele prin Pitesti si Bacau nu cred ca e mai buna...

Catre moderatori: Oare acest topic cu starea drumurilor din Romania nu ar merita o atentie mai mare? Poate un subforum ar fi mai potrivit...

Cu stima,
X-ulescu256

#474
marselcj

marselcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,006
  • Înscris: 13.09.2007
Cea mai scurta ruta e prin Brasov-Tg. Secuiesc-Onesti-Bacau 330km. Nu faci mai mult de 4 ore jumatate. Am facut de multe ori drumul asta si numai pe ruta asta am mers. Nu stiu cum mai e drumul pe Rucar, dar in rest e OK. Pe partea cealalta sunt 390 km. Eu as alege varianta pe Brasov, si peisajele sunt mai frumoase si in plus e mai scurt! Drum bun!

#475
geocosma

geocosma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.05.2007
Din auzite (deci nu este de bagat mana in foc):
- Gaesti-Targoviste este in aceeasi stare groaznica
- Targoviste-Ploiesti - cica s-a mai reparat (drumul ar fi plombat)
- Ploiesti-Mizil - era in stare buna si acum 1 an, este si acum. O portiune din Ploiesti-Mizil (Ploiesti-Albesti Paleologu) o parcurg destul de des si pot sustine in cunostinta de cauza ca drumul asta nu a fost niciodata plin de gropi de cand a fost largit la 4 benzi.

#476
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
am o intrebare si nu am gasit raspunsuri pe aici. vreau sa plec la sibiu zilele astea (din bucuresti) si nu stiu exact pe unde ar trebui s-o iau. din cate inteleg, varianta scurta ar fi bucuresti-pitesti-rm valcea-sibiu, dar trecand muntii pe transfagarasan - care iarasi inteleg ca este inchis. a doua varianta (mai lunga si mai grea, din punctul meu de vedere), ar fi prin brasov. nici drumul brasov-sibiu nu am idee in ce stare este. are cineva vreo recomandare, va rog?

#477
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 born2lose, on Nov 30 2008, 10:41, said:

am o intrebare si nu am gasit raspunsuri pe aici. vreau sa plec la sibiu zilele astea (din bucuresti) si nu stiu exact pe unde ar trebui s-o iau. din cate inteleg, varianta scurta ar fi bucuresti-pitesti-rm valcea-sibiu, dar trecand muntii pe transfagarasan - care iarasi inteleg ca este inchis. a doua varianta (mai lunga si mai grea, din punctul meu de vedere), ar fi prin brasov. nici drumul brasov-sibiu nu am idee in ce stare este. are cineva vreo recomandare, va rog?

nu mai pot da edit, asa ca am ales sa-mi dau quote. dupa ce am cercetat mai atent harta, am inteles ca am gresit. drumul prin rm valcea nu are legatura cu transfagarasanul. dar, dilema ramane - ce drum sa aleg intre bucuresti-sibiu? prin rm. valcea sau prin brasov?

#478
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007

 born2lose, on Nov 30 2008, 11:53, said:

nu mai pot da edit, asa ca am ales sa-mi dau quote. dupa ce am cercetat mai atent harta, am inteles ca am gresit. drumul prin rm valcea nu are legatura cu transfagarasanul. dar, dilema ramane - ce drum sa aleg intre bucuresti-sibiu? prin rm. valcea sau prin brasov?


noi l-am făcut prin rm.vâlcea și a fost ok. cel prin brașov parcă este mai lung.

#479
dordevil

dordevil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.07.2007

 born2lose, on Nov 30 2008, 11:53, said:

nu mai pot da edit, asa ca am ales sa-mi dau quote. dupa ce am cercetat mai atent harta, am inteles ca am gresit. drumul prin rm valcea nu are legatura cu transfagarasanul. dar, dilema ramane - ce drum sa aleg intre bucuresti-sibiu? prin rm. valcea sau prin brasov?

ia-o prin rm valcea - drumul e bun spre f bun (mai ales acum cand au facut centura pitestiului), eviti valea prahovei (unde poti sta cu orele din cauza aglomeratiei) si parca e si ma scurt, dar nu bagt mana in foc.
P.S. Atentie la camere!!!!! Au pus niste camere intre pitesti si rm valcea prin niste sate (nu mai tin minte numele). Eu am vazut doua. Sper ca nu au fost mai multe.

Drum bun!

#480
FLORINED

FLORINED

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.10.2008
Maine vreau sa plec pana la Curtea de Arges si parca m-as duce si pana la Vidraru. Aveti idee daca se poate si cum sunt drumurile?

#481
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 01.12.2005
Am de plecat diseara spre Predeal si ma gandeam ce alte alternative as avea. Stiu ca se poate pe la Pitesti - Bran dar nu stiu exact daca se merita, cum e drumul sau daca trebuie sa o iau prin Pitesti sau prin Targoviste. As vrea sa evit Buc-Buftea, nu stiu daca s-a reparat si era groaznic in primavara.

Daca avesti sugestii, sunt binevenite si va multumesc.

#482
kelloboss

kelloboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 25.04.2007
Sunt din oradea si vreau sa merg in weeku viitor la craiova. Cel mai scurt drum ar fi Oradea-Deva-Craiova.
M-ar interesa starea drumului de la Deva la Craiova. Pe defileul jiului e bun drumul ?

#483
FLORINED

FLORINED

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.10.2008

 FLORINED, on Dec 3 2008, 12:12, said:

Maine vreau sa plec pana la Curtea de Arges si parca m-as duce si pana la Vidraru. Aveti idee daca se poate si cum sunt drumurile?

Am fost si drumurile sunt ok, iar Transfagarasanul este inchis incepand cu km 104.

#484
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007

 kelloboss, on Dec 6 2008, 19:43, said:

Sunt din oradea si vreau sa merg in weeku viitor la craiova. Cel mai scurt drum ar fi Oradea-Deva-Craiova.
M-ar interesa starea drumului de la Deva la Craiova. Pe defileul jiului e bun drumul ?

Prin Valea Jiului am trecut ultima oara in noiembrie...in drum spre si de la Tg.Jiu.Intrebarea daca e ok drumul am pus-o si eu,la momentul respectiv si un coleg forumist mi-a dat un link in care am gasit,atunci,informatia cum ca pe Valea Jiului se fac lucrari si,la vremea respectiva,miercurea traseul era inchis intre anumite ore...in rest se circula normal,drumul este bun....Incearca informatii AICI la comunicate de presa.

Edited by dintimisoara, 09 December 2008 - 16:10.


#485
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
in sfarsit o veste buna, drumul dintre Sibiu si Brasov se prezinta in conditii excelente cel putin portiunea pana la Sercaia. Cu exceptia a trei semafoare la niste podete unde nu se pierde mult timp circulatia se desfasoara excelent. Totusi nu inteleg de ce unele scuaruri au fost facute asa inguste si cu borduri destul de mari, s-ar putea sa fie o problema mai ales pentru tiruri pe timp de noapte si vreme urata chiar zapada cum a fost luni cand am trecut pe acolo.

Eu din Sercaia am luat-o catre Zarnesti, Rasnov, Predea si mai departe spre Bucuresti. Cu exceptia unei portiuni dupa iesirea din Rasnov care tot timpul era cu proble din cauza dalelor de beton, drumul este bun. De remarcat ca pe centura Ploiestiului circulatia se desfasura normal, mai sunt lucrari pe margine dar nu se mai sta la cozile acelea din vara. Singura problema este intrarea in Bucuresti care fie ca se face prin Baneasa fie prin Pipera este de cosmar.

#486
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Trebuie sa plec pe 26 dec din Drobeta Turnu Severin spre Austria. Cum se mai prezinta Dn6/E70? Daca ninge nu voi merge pe acest drum, dar daca va fi uscat as incerca. Ce alt traseu recomandati spre Ungaria?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate