Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Info starea drumurilor

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3303 replies to this topic

#1
alvis

alvis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 02.04.2005
Care mai e starea lui A2, Autostrada di Sole (am vrea noi)? Pana unde merge inspre mare si cum e drumul a acolo mai departe? E politie pe drum? E radare fixe de'alea gen DeNe 1? Mersi!

#2
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View Postalvis, on May 28 2006, 13:21, said:

Care mai e starea lui A2, Autostrada di Sole (am vrea noi)? Pana unde merge inspre mare si cum e drumul a acolo mai departe? E politie pe drum? E radare fixe de'alea gen DeNe 1? Mersi!


inca arata bine autostrada. tine pana la drajna. apoi mai e segmentul fetesti cernavoda unde se circula pe un singur sens. singura portiune cu probleme e valu - basarabi unde s-a cam distrus asfaltul. radare sunt,dar nu sunt mereu in acelasi loc

#3
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Cum este starea drumului Bucuresti-Ploiesti-Siriu (jud. Buzau) ?
A fost cineva de curand ?
Mersi.

#4
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006
Cred ca ar fi mai bun prin Urziceni - Buzau - Berca.

Eu am fost acum o luna pana la Berca si era ok drumul. Pana la Buzau mergi pe E85 n-ai treaba (cruising 100 km/h, atentie la maxim 2 radare). De la Buzau la Berca era drum cu doua benzi destul de bun, fara gropi sau alte obstacole.

Mai departe imi pare rau, dar nu am ajuns de multa vreme.  :peacefingers:

#5
rmy78

rmy78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.03.2006
cine poate sa-mi spuna cum este autostrada A2 ? se poate merge buc-ct sau merg pe urziceni? mersi

#6
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003

View Postrmy78, on Jun 17 2006, 09:15, said:

cine poate sa-mi spuna cum este autostrada A2 ? se poate merge buc-ct sau merg pe urziceni? mersi

A2 este de la București (ieșirea pe la Policolor) până la Drajna, la intersecția DN 3A Lehliu-Fetești / DN 21 Slobozia - Călărași. În acest moment nu mai există restricții de viteză sau zone în lucru pe autostradă. De la capătul A2 ai varianta Slobozia-Hârșova-Constanța sau DN-ul îngust și cam aglomerat spre Fetești, cu avantajul că nu trece prin nici o localitate până la Fetești.

Între Fetești și Cernavodă se circulă pe un fir al viitoarei autostrăzi (relativ civilizat, nu se compară nici pe departe cu betoanele pe care se circula anul trecut), iar de la Cernavodă se merge pe DN22C / DN3 de la Basarabi. Carosabilul nu e însă foarte strălucit, până la intrarea în Constanța.

Edited by DanCld, 17 June 2006 - 11:31.


#7
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003

View PostIgnition, on Jun 16 2006, 13:41, said:

Cum este starea drumului Bucuresti-Ploiesti-Siriu (jud. Buzau) ?
A fost cineva de curand ?
Mersi.
Zona Berca-Ciuta-Viperești este în lucru, îți garantez că nu vrei să treci pe acolo :peacefingers:

Eu personal aș merge pe DN1 - Ploiești, DN1A - Vălenii de Munte, DJ102B - Drajna de Jos - Cislău, apoi DN10 până la Siriu. Porțiunea de drum județean e "așa-și-așa", dar cei 15km din județul Buzău sunt incomparabili mai buni (fără gropi!!) decât ce vei găsi de la Berca în sus. Plus că, ținând cont de traficul foarte subțire, poți ocoli fără probleme orice fel de "surprize".

Plus avantajul distanței - varianta de mai sus are 150km. Varianta prin Buzău are 180. Da' tu alegi  :photo:

#8
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Am fost pana la urma pe varianta Bucuresti-Buzau.
Intradevar drumul este partial in lucru.... aaa adica stau muncitorii pe margine si freaca menta.
De la bifurcatie pana la vulcanii noroiosi sunt cateva portiuni incepand de la cativa metri pana la maxim cateva sute de metri de drum forestier cu pietris.
Mai nou s-a introdus taxa la obiectiv de 1 pt copii, 2 studenti, 4 restul.
De la bifurcatie spre Siriu este o portiune de drum aprox. 20 km de drum forestier sau drum pe un singura banda cu stop, fiind in reparatii.

La Siriu am gasit cazare buna raport pret/calitate la 14 scaune.... insa nu am gasit si locuri libere :(
camera 3 paturi grup sanitar propriu la 70RON.
Apropo iar trebuie sa circuli 4-5km pe drum forestier pana la cabana respectiva... si cumea, te simti ca in Bucuresti... nu erau suficente locuri de parcare !
Mai era un loc in localitate cu camere (mici) 2 paturi, fara grup sanitar propriu....la 90RON.... acolo din 4 camere nu era inchiriata decat una.

Am plecat mai departe sa cautam la hotelul de langa baraj.
Bezna totala.... nu am gasit nici un hotel...
Pe drumul spre Brasov am mai oprit la o pensiune insa tot asa... nu au locuri... ca este o sarbatoare... floare de colt.

Am ajuns in "orasul" intorsura Buzaului unde localnicii ne-au spus ca exista 2 hoteluri, care de fapt era doar unul si era motel.
Cred ca Rocab ii zice la motel.... oricum si aici era bezna totala (ora 22:40) nici macar un bec aprins in toata cladirea care de afara parea noua. Drumul din centrul orasului pana la motel seamana cu peisajul selenar :)
Am fost la un nene la poarta intreprinderii.... care se ocupa de motel... nene care era cam beat si surd... si care nu a fost in stare nici macar sa vorbeasca coerent.
Asa ca am plecat mai departe spre Brasov.... aici scoruri de te doare capul la hotel de 3 stele camera de 210 RON.
Asa ca am plecat inapoi spre Bucuresti....

Per total zona este frumoasa....insa daca vrei sa nu ai surprize e bine sa faci rezervare inainte.... sau mergi cu cortul :)

#9
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
Pariu ca ai ratat "setul 2" de vulcani. Asa-zisa rezervatie cu taxa poarta numele de "Paclele Mici" iar undeva pe un deal vecin care trebuie escaladat cu telepiciorul se afla "Paclele Mari" - acolo baltile alea cu noroi sunt pe varful unor conuri de zici ca sunt vulcani pe bune  :photo:

#10
george_gina

george_gina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.06.2006
Stie cineva daca se mai poate ajunge cu masina din sinaia sus, pe platoul Bucegilor, in zona lacului bolboci-cabana bolboci-cheile zanoagei?!! acum cativa ani exista un drum.. nu stiu daca mai este practicabil acum...ma poate cineva ajuta?!

#11
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005
In mai, cind am fost pe acolo si am intrebat, mi s-a raspuns ca doar cu masina de teren! Suna la cabana la Bolboci sau la Cuibul Dorului sau la Scropoasa si intreaba, eu n-am avut curaj sa plec, mai ales ca ploua de rupea pamintul.

#12
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Le-am gasit si pe celelalte intamplator... mai exact am descoperit ca zona invecinata unde era verdeata era plin de fragi... si tot culegand si mancand am ajuns si acolo... sau cel putin asa cred :)

#13
cyrus33

cyrus33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 04.07.2005
se poate ajunge de pe platou la Bolboci prin Piatra Arsa, dar cu masina mai zdravana...drumul este destul de accidentat....desi nu stiu cum o sa ajungi tu pe platou fara sa te intersectezi cu drumul care duce la Bolboci ???

#14
catadumi1

catadumi1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.07.2005

View Postcyrus33, on Jun 20 2006, 10:31, said:

se poate ajunge de pe platou la Bolboci prin Piatra Arsa, dar cu masina mai zdravana...drumul este destul de accidentat....desi nu stiu cum o sa ajungi tu pe platou fara sa te intersectezi cu drumul care duce la Bolboci ???
din sinaia nu cred ca poti..dar e mai usor sa incerci din dimbovita  - pe la pietrosita...

#15
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
pai se laudau astia ca fac autostrada bucuresti-fetesti-cernavoda pana pe 1 iulie! sau au ramas din nou in urma?

#16
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 06.06.2005
sunt 2 posibilitati de acces ...popular 1." pe orzea" si 2."pe dichiu"

1. de pe dn 71 Targoviste-Sinaia in localitatea Moroieni (Glod)se face un drum pe partea stanga ( imediat dupa un pod in curba...e un indicator in stalp-hotel pestera 25 km) ..duce la Sanatoriul Moroieni (asfaltat pana aici)si mai departe la scropoasa, bolboci, pestera

2. tot de pe dn 71 imediat cum treci pasul Paduchiosu se face tot la stanga (in sensul tgv-sinaia) drumul de acces, trece pe langa cabana Cuibul Dorului si apoi urca pe muntele Dichiu catre cabane.

Aceste 2 drumuri se intersecteaza la un moment dat. Drumul pe Orzea e mai bun si mai usor decat cel pe Dichiu (sau era..ca cu ploile astea.)...dar mai putin spectaculos dpdv al panoramelor montane. Nu stiu cum sunt anul asta...dar in general stiu ca drumul pe Orzea se intretine cat de cat ...chiar cineva mi-a spus ca se punea problema asfaltarii lui  ..dar...

Edited by kriiss, 20 June 2006 - 13:39.


#17
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003

View Postwolfyman, on Jun 20 2006, 14:10, said:

pai se laudau astia ca fac autostrada bucuresti-fetesti-cernavoda pana pe 1 iulie! sau au ramas din nou in urma?
:lol:

Planurile inițiale din contract stipulau ceva de genul "primăvara 2007" pentru segmentul Drajna-Cernavodă. După ce i-au băgat europenii cu capu' la apă rece, guvernanții au plusat la buzunar și au început să arunce cu noi termene, mai ales Dobre s-a specializat în așa ceva, cum se zvonea că îl remaniază, mai scotea un porumbel... și fiecare ziarist publica exact ce pricepea, cel mai adesea aiureli.

Adevărul e că există 2 termene, 30 iunie acum pentru 1 fir din Drajna-Fetești și 1 august pentru Fetești-Cernavodă complet (un fir e deja gata de anul trecut). Însă noul ministru, adică Berceanu, a declarat la conferința de presă că nu i se pare că lucrările ar fi suficient de avansate pentru a se respecta vreunul din aceste termene. Deci.... 2007  :photo:

#18
eyer

eyer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 09.03.2006
De retinut ca, in mai putin de 2 ani, pe tronsonul Buc-Drajna s-a inregistrat un JAF de proportii:

Quote

Lasand la o parte lipsa unor utilitati de prima necesitate, un capitol aparte il constituie furturile si degradarile de pe Autostrada Soarelui. Pe langa faptul ca, in nenumarate randuri, s-a scris despre hotia perpetua de pe acest tronson, nici pana in acest moment nu s-a gasit o solutie. Deja pe sensul Bucuresti-Drajna nu mai exista decat doua-trei panouri de preselectare spre destinatii adiacente, sensul opus fiind mai putin vitregit. In rest, stalpi golasi au ramas marturie a panourilor care au fost furate. Ca ordin de marime, per total suma este imensa: 1.571.733 euro. Ea include furtul a
41.000 de panouri antiorbire, a 968.420 euro;
18,120 km de gard, a 217.440 euro;
1,824 km de parapet marginal, a 95.650 euro;
1,5 km parapet median, a 79.603 euro;
62 de indicatoare de kilometri, a 4.464 euro,
60 de capace de vizitare camin, a 14.607 euro;
4.666 de butoane reflectorizante de pe carosabil, a 20.997 euro;
1.946 stalpi de ghidare, a 47.132 euro si
17.000 bucati de catadioptri, a 123.420 euro.
Toate acestea, din bani publici, bineinteles.

sursa: Romania Libera, 19.06.2006


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate