Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Cu trenul prin Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
1224 replies to this topic

#1207
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.05.2015
salut,in septembrie vreau sa plec 2 saptamani prin Europa cu interrail(global pass) si  as dori sa stiu amanunte daca ati fost cumva,legat de rezervari loc,cazare ,etc.

#1208
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Unde vrei sa ajungi? Daca ai doar o singura "tinta" si e destul de indepartata, uita-te si dupa bilete de low-cost (Ryanair, Easyjet, Wizzair, Blueair etc.).

#1209
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.05.2015
pai am scris global pass , adica mai multe tari

#1210
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Trebuie sa ajung pe 4 august in jaromer cehia. Am inteles ca trebuie sa iau bilet timisoara - brno si de acolo sa iau brno - jaromer.
De unde sa iau bilet? Pe CFR e ~220 euro :o

#1211
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Vezi că pe 4 august ai Timișoara-Veneția și Veneția-Praga cu Wizz + din Praga autobuz care face mai puțin de 2 ore până la Jaromer. Totul face sub 200 de euro și e mai comod și mai rapid. Pleci dimineața iar după-amiază ești acolo. Nu merită 220 de euro la CFR.

#1212
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
E tampit site-ul lor.
Am luat biletele de la agentia de voiaj CFR. 640 lei dus intors pentru doua persoane. Timisoara - Brno

#1213
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Un pret bun. La vagon clasa?

#1214
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001

 inside_spy, on 29 iulie 2015 - 17:06, said:

Un pret bun. La vagon clasa?

Cel mai probabil ca da. Exista biletele Fortuna cu 19 Euro pana la Budapesta/ sens din marea majoritate a oraselor din Transilvania, Brasov fiind cel mai departe cu pretul de 19 Euro, iar din Bucuresti cu 29 Euro/ sens. Din Budapesta sunt bilete la fel 13/14 sau 19 Euro catre Viena, Praga si alte capitale Est Europene, la clasa a doua. Sunt foarte interesante aceste variante, momentan insa nu prea se recomanda datorita imigrantilor, in vara cand am fost de la Budapesta la Viena a cam fost plin trenul de ei, insa atunci nu erau foarte multi si ocupau doar locurile, nu stateau in picioare cum stau acum.

Biletele din Budapesta se pot lua fie din Romania de la casa internationala, fie de pe internet de la http://elvira.mav-start.hu . Cele de pe internet nu se pot printa acasa, trebuie colectate de la un automat din gara, este foarte simplu si rapid de folosit, doar se introduce un cod primit dupa achizitionarea biletului.

Edited by Florin_Alex, 17 September 2015 - 09:49.


#1215
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006

 Florin_Alex, on 17 septembrie 2015 - 09:48, said:

Cel mai probabil ca da. Exista biletele Fortuna cu 19 Euro pana la Budapesta/ sens din marea majoritate a oraselor din Transilvania, Brasov fiind cel mai departe cu pretul de 19 Euro, iar din Bucuresti cu 29 Euro/ sens. Din Budapesta sunt bilete la fel 13/14 sau 19 Euro catre Viena, Praga si alte capitale Est Europene, la clasa a doua. Sunt foarte interesante aceste variante, momentan insa nu prea se recomanda datorita imigrantilor, in vara cand am fost de la Budapesta la Viena a cam fost plin trenul de ei, insa atunci nu erau foarte multi si ocupau doar locurile, nu stateau in picioare cum stau acum.

Biletele din Budapesta se pot lua fie din Romania de la casa internationala, fie de pe internet de la http://elvira.mav-start.hu . Cele de pe internet nu se pot printa acasa, trebuie colectate de la un automat din gara, este foarte simplu si rapid de folosit, doar se introduce un cod primit dupa achizitionarea biletului.

Nu am calatorit niciodata cu trenul din Romania intr-o alta tara. Imi poti spune te rog, daca pot vedea undeva cate ore as face din Bucuresti pana in Budapesta si apoi pana in Viena/Praga?

Multumesc.

#1216
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
In Mersul trenurilor / pe site-ul CFR ai incercat ?  
Parca erau vreo 12 ore pana la Viena, stiu ca m-am uitat candva.

#1217
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 12.02.2008
Aproximativ 13 ore pana in Budapesta
Buda - Viena aprox. 2 ore jumatate

#1218
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
dodoo imi pare rau  ca vad asa tarziu postarea ta . Puteai cumpara un bilet interrail pt a putea calatori oriunde in Europa cu trenul. Iti poti face singur planul de calatorie, ce orase sa vizitezi, unde sa te cazezi , fara costuri suplimentare. Dupa ce cumperi interrailul trebuie sa platesti doar rezervarea de loc ,doar la trenurile unde aceasta este obligatorie. Eu am calatorit astfel din Bucuresti  la Paris.  Noaptea am calatorit cu trenul , ziua vizitam orase precum Budapesta, Viena , Munchen , Berlin, Paris. Nu a fost nevoie sa ma mai cazez. A fost o mare porovocare pt mine !

#1219
adysab

adysab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 15.04.2006
Stie cineva daca mai exista acel Balcan FlexiPass ?
Pe site ul CFR-ului vad ca inca mai e, dar in afara nu l-am mai gasit pe niciunde.

#1220
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Eu am facut aproape 20 de ore cu IR-ul Dacia de la Buc la Vie acu ceva ani. Horror !

#1221
krisz_14

krisz_14

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.02.2012
Buna

As avea si eu neoive de un pic de ajutor, daca poate cineva sa ajute.
Trebuie sa ajungem in data de 21 ianuare 2016 de la aeroportul din Dortmund pana la Flensburg (Germania), destinatia finala fiind Danemarca, dar din Flensburg ne poate lua cineva cu masina.
M-am uitat la trenurile Bahn, nu prea ma stiu cu germana...e greu sa inteleg pe site lucrurile.
Am aflat ca de la aeroport este tren pana la gara centrala din Dortmund, si de acolo este tren la ora 17 cu schimb in Hamburg.
Daca a fost cumva cineva pe acolo...biletele sunt mai scumpe daca le cumperi la fata locului?
Exista o modalitate mai ieftina de a ajunge la destinatie??? Pls help daca poate cineva...

#1222
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009
Hello,
Incearca varianta in limba engleza: http://www.bahn.com/.../en/index.shtml

Momentan vad ca tariful unui bilet de tren,pentru o singura persoana este 48€, calatorind de la gara din Dortmund pana la Flensburg, cu schimbare de trenuri la Hamburg. La acest cost se mai adauga si biletul de autobuz de la aeroport (DTM) la gara Dortmund. Biletele de tren se pot compara online, direct de pe bahn.com.
O alta varianta ar fi autobuzul. Faci ceva mai mult, dar costa cam pe la jumatate. Compania se numeste Flixbus, am folosit recent, sunt foarte ok, punctuali, autobuze curate etc. vad ca au destul de multe optiuni pe ruta dorita de tine, in ziua respectiva. Biletele se pot rezerva online, pe site-ul companiei: https://www.flixbus.com

Bafta!

#1223
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013

 CoBr4, on 10 decembrie 2015 - 11:18, said:

Eu am facut aproape 20 de ore cu IR-ul Dacia de la Buc la Vie acu ceva ani. Horror !
Eu am fost pana in Franta cu trenul, si a fost super. Pt cei care iubesc sa calatoreasca trenul e cel mai ok. totusi puteai alege vagonul cuseta,care e mult mai comod. La intoarcere am venit cu tren EN , vagon dormitor, si a fost foarte bine. Daca as fi ales un tren mai rapid(ICE) as fi ajuns prea repede, asa am dormit deajuns , si dimineata am ajuns in Munchen, avand timp destul sa vizitez pana seara tarziu.

#1224
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
A fost cineva recent pe ruta Banat Special: Timisoara - Belgrad?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate