Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cu trenul prin Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
1224 replies to this topic

#1
NihilX

NihilX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.12.2001
http://www.interrail...hp4?language=en

Acesta e biletul.
Se poate cumpara si de la agentiile CFR.
Cateva intrebari:

1. A mers cineva pana acum? Daca da, poate expune cateva pareri? Adica:
- cum sunt orarele cailor ferate europene? Exista multe trenuri pe timpul noptii intre tari? Legaturile sunt bune, trenurile "se pupa" in general?
- cam la cat se ridica costurile de rezervare
- am inteles ca intre cuseta si loc normal nu ar fi diferente de pret. E adevarat?

2. S-a interesat cineva direct la o agentie CFR? Am inteles ca pretul ar fi ceva mai mic decat cel afisat pe net. Oricum, treaba asta o s-o fac eu luni cand o sa am timp

3. Eu plec in Septembrie cu destinatia Portugalia, unde teoretic am de stat o luna. Ma gandeam sa fac o multime de "pit-stop-uri" pana acolo, iar dupa ce ajung la destinatie, sa fac cel putin o iesire saptamanala in afara tarii, folosind biletul asta.
Eu mai plec cu o colega, care va ramane in Spania, dar cu care probabil ca voi organiza majoritatea "iesirilor".

Mai exista persoane care ar fi dispuse la asemenea calatorii prin Europa?

Eventual sa ne interesam mai multi de preturile de cazare, orare, chestii de vizitat, etc. Sa plecam din tzara oarecum impreuna sau sa ne vizitam prin ce orase ne ducem, fiecare gasind cazari ieftine pentru ceilalti samd.

Astept raspuns la oricare dintre punctele de mai sus ;)

#2
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005
Biletul InterRail poate fi cumparat de la agentia de turism a CFR-ului. Wastels. E chiar in gara de nord.
Nu il poti lua de la orice agentie.
Ai tarif de baza + supliment cuseta/vagon de dormit. In general se vand bilete pe zone. O zona are mai multe tari. In functie de asta si de valabilitate afli pretul.
Dute pana la ei sau suna.

#3
NihilX

NihilX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.12.2001
Stiu tarifele, sunt afisate pe site. Acolo sunt explicate si diferentele pe zone:
- o zona - 16 zile - 190 euro
- doua zone - 22 zile - 275 euro
- toate zonele - 30 zile - 385 euro

Eu intrebam daca pretul e mai mic decat cel afisat pe site, cum mi-a zis o prietena.

"Ai tarif de baza + supliment cuseta/vagon de dormit"
Deci mie biletul imi acopera tariful de baza, dar am de platit suplimentul de cuseta, nu?

Multumesc pentru ajutor!

#4
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003
Eu am fost cu Interrail acu multi ani (98) prin Franta si Spania. Diferentele de pret pentru viteza/cuseta sunt semnificative, dar oricum iesi mult mai ieftin decat daca ai plati bilete. Cele mai mari diferente sunt la TGV, care e f. scump. Cele mai mici (zero) sunt la trenuri locale, pe care le-am folosit pentru excursii de o zi.

Pentru mersul trenurilor (si chiar si preturi) din toata Europa cel mai bun site este www.bahn.de. Versiunea in engleza: http://reiseauskunft...in/query.exe/en

#5
NihilX

NihilX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.12.2001
gniv, MULTUMESC MULT pentru informatie!
Cautam o asemenea pagina si ce mi-ai dat tu acolo e o mina de aur!

O sa planific mult mai usor acum calatoriile!

Multumesc inca o data!

#6
Willi73

Willi73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.01.2004
exista un tren direct bucuresti-venetia. a mers cineva cu trenul pe aceasta ruta? cum e? cat de sigur e vagonul? ce pareri aveti de aceasta ruta? raportul siguranta/timp e bun? o alta varianta terestra exista? eventual tot cu trenul.

#7
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

 Willi73, on Oct 17 2005, 15:34, said:

exista un tren direct bucuresti-venetia. a mers cineva cu trenul pe aceasta ruta? cum e? cat de sigur e vagonul? ce pareri aveti de aceasta ruta? raportul siguranta/timp e bun? o alta varianta terestra exista? eventual tot cu trenul.

http://reiseauskunft...in/query.exe/en

#8
Willi73

Willi73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.01.2004
multumesc. asta stiam si eu.
vroiam pareri despre calatorie, siguranta, etc. nu mersul trenurilor.

#9
amicu

amicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.05.2005
astept pareri avizate despre cum pot ajunge mai bine ( rapid,ieftin) cu trenul la Viena;cat de departe este gara de centrul orasului,preturi transport in comun,ce trenuri exista din bucuresti...MULTUMESC anticipat!!

#10
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004

 amicu, on Dec 2 2005, 16:57, said:

astept pareri avizate despre cum pot ajunge mai bine ( rapid,ieftin) cu trenul la Viena;cat de departe este gara de centrul orasului,preturi transport in comun,ce trenuri exista din bucuresti...MULTUMESC anticipat!!


Ai rapid direct Bucuresti Nord-Wien West. Preturi dus-intors aproximative: 5,2 mil vag de dorm cls I (2 lupi in cabina), 4,5 mil. vag dormit cls a II-a (3 lupi in cabina), cel mai ieftin e vreo 3,2 mil la vagon clasa. Poti suna la agentia cfr pt international (intri pe www.cfr.ro si gasesti nr. pe acolo).  Am mers cu trenul asta acu vreo luna, e super ok. Cabinele arata ff. bine, cu chiuveta, dulap, si e f. curat. Iti da cfr-ul si prosop/pasta de dinti/periuta de dinti de unica folosinta. Trenul are vagon bar. Ca timp, pleaca la 17:05 din bucuresti si ajunge pe la 9:30 in Viena. Gara e in oras, destul de departe de centru, dar nu prea conteaza....

Si eu fac revelionul la viena si daca sunt drumurile impracticabile nu mai plec cu loganu, iau trenul si nu ma doare capu'.

Succes si sper ca te-am lamurit cat de cat.

Alex

#11
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

 alexxxxx, on Dec 2 2005, 19:26, said:

Si eu fac revelionul la viena si daca sunt drumurile impracticabile nu mai plec cu loganu, iau trenul si nu ma doare capu'.

Succes si sper ca te-am lamurit cat de cat.

Alex
De curiozitate, cīt te-a costat revelionul la Viena?

#12
abe

abe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 04.09.2004

 mufć, on Dec 3 2005, 18:31, said:

De curiozitate, cīt te-a costat revelionul la Viena?

Te costa in jur 250 de euro, 4 nopti, mic dejun la un hotel de 3 stele fara transport, cred ca gasesti si mai ieftin dar oferta asta mi s- a parut mie interesanta.

#13
amicu

amicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.05.2005
@alexxxxx : multumesc de raspuns ! Poti sa-mi spui trenul de intoarcere la ce ora pleaca din Viena ??

#14
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
Ai grija in tren, daca mergi la cuseta, pe teritoriul Romaniei. Mi s-a intamplat sa incerce un tuciuriu sa intre in cuseta! Muuult mai bine la vag. de dormit! Reteaua de metrou, in Viena, este exact asa cum ar trebui sa fie... nu ai cum sa te ratacesti!!!

Ai aici cateva info despre trenuri.

#15
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Ma bucur ca ti-am fost de folos.
Tren de intoarcere e din viena seara, pe la 4-5 si ajunge la 8:58 in bucuresti.

Revelionul m-a costat dupa cum urmeaza:

Reservation number: 291205799


1. Double room  single used    44,00 EURO per person/day
1. Double room  shower/WC      28,00 EURO per person/day

Check-in :  29.12.2005
Check-out:  02.01.2006

All prices per day and person incl. breakfast and taxes.

Transportul.....in principiu plec cu masina, dar daca sunt drumuri inchise, etc la noi, ma sui in tren si cobor in Viena.

P.S. E interesant ca in cabine sunt prize de 220V, eu m-am uitat la filme tot drumul pe laptop, asa ca daca ai unul va fi folositor. Si daca sunteti 3 sau multiplu de 3 merita sa luati cabina de 3, sunt aceleasi cabine de la cls I doar ca au 3 paturi, sunt si in acelasi vagon,deci merita

#16
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003

 alexxxxx, on Dec 4 2005, 10:42, said:

E interesant ca in cabine sunt prize de 220V, eu m-am uitat la filme tot drumul pe laptop, asa ca daca ai unul va fi folositor. Si daca sunteti 3 sau multiplu de 3 merita sa luati cabina de 3, sunt aceleasi cabine de la cls I doar ca au 3 paturi, sunt si in acelasi vagon,deci merita
Ceva nou! Eu acum 2 ani am ars o astfel de priza, tot cu laptop-ul...  :peacefingers:

Si nu uita de banditii din Ungaria care baga anestezice prin aerisire, "lucreaza" usile si te lasa fara banii de cheltuiala!  :nonobad: A fost un caz acum o luna parca.

#17
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003

 DanCld, on Dec 4 2005, 20:05, said:

Si nu uita de banditii din Ungaria care baga anestezice prin aerisire, "lucreaza" usile si te lasa fara banii de cheltuiala!  :nonobad: A fost un caz acum o luna parca.
... de asemenea sa ne ferim si de varcolacii din Transilvania.

Asta e bancul lunii sau ce?
Stiu persoane care fac Bucuresti - Viena de 2 ori pe luna cu trenul de 3 ani de zile incoace si nu a auzit nimeni de asa ceva.

#18
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

 Irishman, on Jan 22 2006, 17:56, said:

... de asemenea sa ne ferim si de varcolacii din Transilvania.

Asta e bancul lunii sau ce?
Stiu persoane care fac Bucuresti - Viena de 2 ori pe luna cu trenul de 3 ani de zile incoace si nu a auzit nimeni de asa ceva.
am vazut si eu la stiri.
se intampla cica numai in vagoanele austriecilor si pe teritoriul ungariei.
a fost de vreo 3 ori la stiri

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate