Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

DESPRE PORUMBEI SI GUGUSTIUCI

- - - - -
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#91
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
da. la mine e a treilea sezon cand fac acolo, prima data nu stiu de ce au abandonat cuibul, a doua oara din greseala cand spalam geamurile am spart un ou si au plecat, anul asta e prima generatie de gugustiuci a la bloc :lol:

#92
paulhap

paulhap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.04.2007
Sunt si eu un "crescator" de gugustiuci de vreo 3 ani. Prima oara am vazut ca pe unul din pervazele de la  geamuri (unde am niste ghivece cu flori) a parut o familie, el si ea,cam prin martie si intr-un ghiveci unde florile erau mici au inceput sa care crengute si alte cele dupa care a inceput "productia". Cite doua oua in trei rinduri. L-am pus apa, mincare (griu,arpacas, sunt mofturosi la piine sau isi dau seama ca piinea pe care o mincam noi nu e piine!)
Ce am observat: de clocit cloceste ea, el "bagabontul" cum ii spunem noi, vine, maninca, pleaca, deci freaca mangalul.Dupa ce ies puii in primele 5-6 zile ea ii ocroteste si ii incalzeste stind pe ei,(puii traiesc  din restul de galbenus pe care il au in ei dupa ce ies din ou), apoi incepe sa plece, probabil dupa alt fel de mincare decit ce le-am pus noi, dupa catre vine si ii hraneste prin prin regurgitare. Pentru cei care nu cunosc termenul, este mincare depozitata in gusa care este pe jumatate digerata si pe care o regurgiteaza puilor, de asta "stau" cioc in cioc cu puii. Puii cresc destul de repede cam in trei saptamini isi iau zborul.
Al doilea an au venit iarasi, cred ca aceeasi familie, s-ar putea sa fie urmasii, nu-mi dau seama, acceasi poveste.
Anul asta le-am schimbat ghiveciul am pus unul mai mare pe care l-am umplut jumatate cu pamint si am avut surpriza ca pe la sfisitul lui ianuarie sa apara iar familia care a inceput sa-si faca cuib carind cum am spus crengute +frunze uscate iar la inceputul lui februarie au facut un ou, cea ce ma mirat f. mult deoarece era destul de frig si totusi puiul a iesit s-a facut mare.Pina acum sunt la a treia productie pe anul asta(acum se cloceste).
Ce e de remarcat:cred ca ne cunoastem f. bine; daca deschid geamul sa le pun mincare sau apa nici nu se misca de pe oua sau de pe pervaz as putea sa spun ca aproape sunt domesticiti. M-am apropiat la 10 cm de ei si nici nu s-au miscat.
Deja au inceput sa se intreaca cu gluma cred c-au transmis pontul intre ei, la alte doua geamuri s-au prezentat alte familii, de, daca potolul e de moka, spatiul  moka, apa  moka, curatenie  moka, na, si eu as face niste oua!

#93
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

 irennescat, on May 22 2006, 17:49, said:

am vazut-o cu niste puf in cioc pe la oua.
:peacefingers:
erau mari?  :naughty:

#94
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005

 paulhap, on Apr 28 2007, 11:54, said:

.......
"Ce am observat: de clocit cloceste ea, el "bagabontul" cum ii spunem noi, vine, maninca, pleaca, deci freaca mangalul.Dupa ce ies puii in primele 5-6 zile ea ii ocroteste si ii incalzeste stind pe ei,(puii traiesc  din restul de galbenus pe care il au in ei dupa ce ies din ou), apoi incepe sa plece, probabil dupa alt fel de mincare decit ce le-am pus noi, dupa catre vine si ii hraneste prin prin regurgitare."
asa fac si la tata, ii hranesc pe aia micii prin regurgitare, dar i-am vazut chiar eu cum s-au schimbat, a venit al doilea, a zburat primul, asta al doilea a mancat, a baut si apoi s-a asezat in cuib. Deci fac cu schimbul astia.
............
"Pina acum sunt la a treia productie pe anul asta(acum se cloceste)."
:lol:  :coolspeak:
.........
"Ce e de remarcat:cred ca ne cunoastem f. bine; daca deschid geamul sa le pun mincare sau apa nici nu se misca de pe oua sau de pe pervaz as putea sa spun ca aproape sunt domesticiti. M-am apropiat la 10 cm de ei si nici nu s-au miscat.
Deja au inceput sa se intreaca cu gluma cred c-au transmis pontul intre ei, la alte doua geamuri s-au prezentat alte familii, de, daca potolul e de moka, spatiul  moka, apa  moka, curatenie  moka, na, si eu as face niste oua!"

:roflmaofast:
dap, si pe tatal meu il cunosc si nu mai zboara. Pe mine nu prea, eu doar vin si plec, dar nici nu ma apropii sa nu se sperie.

Le-am facut poze:

Attached Files


Edited by irennescat, 01 May 2007 - 09:35.


#95
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 irennescat, on May 1 2007, 10:28, said:

Le-am facut poze:

vad un vas de gatit in poza... din gugustiuci ciulama si din oua faci o omleta!
PS:pot face rost de o pusca cu aer comprimat modificata! foarte mult modificata...rezultat garantat!

#96
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005

 carman, on May 1 2007, 10:33, said:

vad un vas de gatit in poza... din gugustiuci ciulama si din oua faci o omleta!
PS:pot face rost de o pusca cu aer comprimat modificata! foarte mult modificata...rezultat garantat!
Raule!  :lol: Aia e pentru apa - nu stiu de cate ori au varsat-o, pana cand a fixat-o tata mai bine.

#97
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 irennescat, on May 1 2007, 10:37, said:

Raule!  :lol: Aia e pentru apa - nu stiu de cate ori au varsat-o, pana cand a fixat-o tata mai bine.

pai nu iti trebuie apa pentru ciulama? si mamaliguta...

#98
spuby

spuby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 16.09.2005
Salutare tuturor,
Va cer si eu un sfat referitor la porumbei. Am 2 porumbei mici care au aproape 3 saptamani, au si cateva pene, mai au inca si puf.
De ceva vreme am inceput sa intervenim si noi ca doar de :( ii gazduim. Astfel am inceput sa le dam parintilor grau. Vestea s-a raspandit si ne-am pricopsit cu o multime de porumbei. Acum eu nu mai stiu care le sunt parintii, oricum nici inainte nu stiam care e el sau care e ea, dar acum confuzia e imensa. In fine au loc tot felul de lupte pe balcon la noi si din cate am citit pe net se pare ca erau masculi ca tot gangureau sau cum se spune. In fine,, problema e ca acu ne-am gandit sa le dam mancarea mai aproape de cuib... ce sa zic,, mare prostie! azi am gasit un porumbel pui, ranit la aripioara ca probabil ceilalti hapsani au navalit peste ei...
Oricum eu de mancare nu vreau sa le mai dau,,
Ca sa nu spun ca azi am pus mana pe pui, deoarece avem impresia ca parintii nu mai veneau la ei si am vrut sa le dau niste pasat (malai cu apa) in fine nu am reusit sa le dau ca nu au vrut sa deschida ciocul.
Deci, ca probabil v-am zapacit de tot, va rog sa imi spuneti daca stiti:
1. cum imi dau eu seama daca sunt bine ingrijiti? din moment ce mereu parintii umbla brambura?
2. as vrea sa le dau si eu mancare. Am inteles ca exista ceva hrana speciala pentru pui si o sa cumpar si eu.
3. si cel mai important. Am cam pus mana pe pui astazi, incercand sa -i curat, dupa ce tot eu ii murdarisem cu malai.

Oricum nu le mai dau de mancare la celelalte inaripate...
Multumesc,
Sper sa imi raspunda cineva.
10x

#99
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
asa-i ca-s caraghiosi cu ciocurile alea mari ? :D

#100
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004

 romaximusro, on May 5 2007, 01:15, said:

asa-i ca-s caraghiosi cu ciocurile alea mari ? :D

sa vezi cum arata puii de porumbei cu ciocul mare  :lol:
tata crestea in pod pana de curand porumbei, dar faceau mizeria si i-a dat. <_<

#101
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005
Vroiam sa va spun ca puisorii din cuibul facut de gugustiuci pe balcon la tata, au crescut si si-au luat zborul. Au ramas doar parintii care vin din cand in cand la cuib sa manance. Tatal meu a pastrat cuibul in speranta ca vor mai veni sa faca alta productie de puisori (ii spusesem ce-am citit pe-aici pe la voi, ca pot veni in fiecare an sau chiar de mai multe ori pe an).

Acum o saptamana unul din gugustiuci a venit insotit de "puisori" care au mancat pe rupte; asta mare se uita in jur, iar astia "mai mici" n-aveau treaba decat cu haleala. :). Mai nou s-au invatat sa vina si vrabiute la umplut ghiozdanul.

#102
gepeto

gepeto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,069
  • Înscris: 19.08.2003

 spuby, on May 2 2007, 18:38, said:

Salutare tuturor,
Va cer si eu un sfat referitor la porumbei. Am 2 porumbei mici care au aproape 3 saptamani, au si cateva pene, mai au inca si puf.
De ceva vreme am inceput sa intervenim si noi ca doar de :( ii gazduim. Astfel am inceput sa le dam parintilor grau. Vestea s-a raspandit si ne-am pricopsit cu o multime de porumbei. Acum eu nu mai stiu care le sunt parintii, oricum nici inainte nu stiam care e el sau care e ea, dar acum confuzia e imensa. In fine au loc tot felul de lupte pe balcon la noi si din cate am citit pe net se pare ca erau masculi ca tot gangureau sau cum se spune. In fine,, problema e ca acu ne-am gandit sa le dam mancarea mai aproape de cuib... ce sa zic,, mare prostie! azi am gasit un porumbel pui, ranit la aripioara ca probabil ceilalti hapsani au navalit peste ei...
Oricum eu de mancare nu vreau sa le mai dau,,
Ca sa nu spun ca azi am pus mana pe pui, deoarece avem impresia ca parintii nu mai veneau la ei si am vrut sa le dau niste pasat (malai cu apa) in fine nu am reusit sa le dau ca nu au vrut sa deschida ciocul.
Deci, ca probabil v-am zapacit de tot, va rog sa imi spuneti daca stiti:
1. cum imi dau eu seama daca sunt bine ingrijiti? din moment ce mereu parintii umbla brambura?
2. as vrea sa le dau si eu mancare. Am inteles ca exista ceva hrana speciala pentru pui si o sa cumpar si eu.
3. si cel mai important. Am cam pus mana pe pui astazi, incercand sa -i curat, dupa ce tot eu ii murdarisem cu malai.

Oricum nu le mai dau de mancare la celelalte inaripate...
Multumesc,
Sper sa imi raspunda cineva.
10x

Nu este usor sa cresti pui de porumbei...Nu este acelasi lucru ca la cei de gaina sau rata care mananca singuri de cand se nasc...
Nu-i chinui sa le bagi tu mancare pe cioc...Parintii le dau mancarea regurgitata care este inmuiata...
1. daca vrei sa vezi ...daca sunt bine ingrijiti, verifica-le gusile...daca sunt pline, inseamna ca au mancat, daca nu...
2. nu exista hrana speciala pentru puii de porumbei...in plus, acestia sunt hraniti de parinti, cateodata chiar si cand pot zbura...doar in cazuri extreme, poti sa le dai putin miez de paine inmuiat cu apa..cateva boabe de grau, orez...dar, repet, trebuie sa aiba apa altfel li se face pietroi in gusa si pot muri..Puii nu pot/stiu sa bea apa...
3. Nu iti face probleme ca ai pus mana pe pui...Porumbeii nu sunt ca mamiferele care simt miros strain pe puiul lor si-l abandoneaza...La fel, nu e problema daca pui mana pe ouale lor...In plus, porumbeii pot accepta pui de aceeasi varsta cu ai lor, ii adopta...in marea majoritate a cazurilor...

#103
Cafea_albastra

Cafea_albastra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.02.2007
Am gasit un pui de porumbel pe strada, amarat, mic, urat si nu stiu ce sa fac, afara e furtuna si un distrus de spaniol i-a trantit un picior, asa l-am observat. L-am luat acasa dar nu ma pricep la ei, i-am dar sa bea apa dar e inca mic, nu cred ca are reflexele formate, imi e frica sa nu aiba leziuni. Ce ma sfatuiti sa-i fac, cum sa verific daca e ok? Maine il duc intr-un parc si il las acolo, dar as vrea sa stiu ca nu va muri in urma loviturii. Am atasat o poza, pentru cunoscatori, daca imi puteti da un sfat, imi pare rau de el.

Attached Files



#104
drlidia

drlidia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.06.2007
salut tuturor!am si eu o problema ......mica si gri :D un pui de porumbel pe care l-am gasit in spatele blocului.e destul de maricel,dar nu stie sa zboare inca,de mincat am reusit de ieri sa-l fac sa manince,iar apa abia azi a baut singur(pina ieri tineam un servatel imbibat in apa in mina si isi baga el capul in palma mea).i-am dar piine,brinza,faina de malai,mamaliga..CE sa-i mai dau si cum sa fac ce el....ca nu ma pricep :P ar fi super sa-mi dati niste sfaturi!

Din cite am mai citit pe forum....zicea cineva ca intii invata sa zboare si apoi sa manice.Asta al meu ...botezat MARIO,la o zi dupa ce la-am luat(nu il am decit de 3 zile) a inceput sa ciuguleasca singur ,dar nu zboara doar sare si se plimba prin camera .in plus am si un Cane Corso de 6 luni si nu il pot lasa in toata casa ca,Egon(asa il cheama pe ciine)vrea sa se joace cu el si da cu laba dupa el :D :D  il mai scot  si pe balcon la soare.dar cred ca inca e mic sa se descurce singur....asa ca o sa incerc sa-l cresc eu...

Edited by me_and_myself, 25 June 2007 - 18:17.


#105
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005
Tatal meu le dadea la gugustiuci porumb boabe si seminte de grau, le gasesti in piata, semintele 1 leu 1 kg sau o jumatate nu mai stiu. Mult succes :)

#106
drlidia

drlidia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.06.2007

 irennescat, on Jun 25 2007, 09:16, said:

Tatal meu le dadea la gugustiuci porumb boabe si seminte de grau, le gasesti in piata, semintele 1 leu 1 kg sau o jumatate nu mai stiu. Mult succes :)
pai sper ca le poate minca,ca porumbul are bobul cam mare.cind ii dau piine tot scutura din cap sa o farimiteze...o sa-i iau si griu
mincare de papagali maninca?(amestec din ala de seminte)cel mai mult ii place brinza....Experimentez si eu :lol:

stii cumva cum il invat sa zboare?ca da el din aripi dar nu zboara...

Edited by me_and_myself, 25 June 2007 - 18:17.


#107
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005

 drlidia, on Jun 25 2007, 12:17, said:

stii cumva cum il invat sa zboare?ca da el din aripi dar nu zboara...
nu stiu ... :(, dar cred ca invata el pana la urma singur. Sper.

#108
darkwings

darkwings

    satana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 06.04.2006
salut..am gasit de dimineatsa in balcon un pui de turturica..ce pot sa-i dau de mancare....il pot incredintsa unui cabinet veterinar? sa il pastrez este peste putere..ar deveni hrana imediat pt motanii mei..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate