Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

DESPRE PORUMBEI SI GUGUSTIUCI

- - - - -
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#127
sarp

sarp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.04.2008
Avem si noi un pui de gugustiuc de vreo 10 zile in jardiniera de la bucatarie. Pana ieri statea mereu unul din parintii cu el (de fapt pe el) dar astazi l-au lasat singur. Dimineata mai venise unul dintre parinti si se uita la el apoi a plecat. Am lipsit si noi toata ziua dar acum e tot singur. E normal sa-l lase singur atata timp ? Exista vreun motiv pentru care sa-l abandoneze ? Nu pare bolnav, dar nici nu se misca prea mult. Noi nu am umblat deloc la cuib sau la pui pana astazi dar acum ne gandim ca poate ar trebui sa-l hranim. Ne puteti ajuta cu vreun sfat ?

#128
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Salutare,

Am gasit un porumbel cu inel roz cu numarul 781611. Daca stie cuneva cum pot sa aflu care este proprietarul si sa il returnez il rog sa ma ajute. De asemenea am nevoie sa imi spuna cineva cum pot sa il determin sa manance ceva ca nu vrea sa se atinga de mancarea pe care i-am pus-o (porumb, ovaz si malai) de 2 zile.
Attached File  porumbel1.jpg   91.55K   52 downloads
Attached File  porumbel2.jpg   89.14K   43 downloads
Attached File  porumbel3.jpg   136.32K   60 downloads

#129
jamalex2000

jamalex2000

    Astept sa apara Starcraft 2!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 05.07.2006
nu poate zbura inapoi ? e ranit?

#130
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Nu pare ranit dar nu vrea sa se miste din coltul cotetului unde l-am pus..... daca il imping de la spate merge, daia zic ca nu pare a avea ceva, dar parca ar vrea sa se sinucida :huh: De asemenea nu pare anemic. Nu stiu daca nu cumva are ceva la aripi, sange in nici un caz nu am vazut.

#131
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Revin cu noutati,.... in dimineata asta am observat ca a mancat boabele de porumb pe care i le pusesem (cele de orz sau de malai nu s-a atins de ele). Daca se face bine si o sa vrea sa zboare o sa ii dau drumul.... sau poate intre timp reusesc sa gasesc proprietarul.

#132
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Nu exista nici o asociatie columbofila pe care sa o poti contacta telefonic sau prin e-mail?
Eventual vreun entuziast columbofil cu prezenta pe internet...
Bravo si fa binele pana la capat!

#133
SmartForce

SmartForce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 29.04.2008
te pot ajuta cu un link nu stiu daka e folositor dar uite
http://www.porumbei....lui-dupa-serie/

sau pe alt site il poti dona

http://porumbel.net/2007/donatii/

Edited by SmartForce, 29 April 2008 - 19:59.


#134
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Pe porumbei.ro am pus anunt la "Porumbei pripasiti", nu mi-a raspuns nimeni inca, o sa il hranesc in continuare si daca vad ca vrea sa zboare ii dau drumul, intre timp o sa mai caut proprietarul.

#135
SmartForce

SmartForce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 29.04.2008
eu anul trecut am gasit un porumbel calator pe un camp cand a mers bunicul meu la cosit dar situatia era diferita avea un picior muscat de ceva[cred ca caine]
l-am inchis intr-o cusca  si facea numai gainat verde [kred ca pe camp manca iarba] asa ca i-am dat grau pe care nu a vrut sa-l manance vreo 2-3 zile dar porumbul asa-l manca de numa
apoi cand incerca sa zboare in cusca i-am dat drumul si s-a intors inapoi
sa fiu mai sigur ca isi gaseste propietarul l-am dus de unde l-am gasit

#136
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Noutati:
- porumbelul a inceput sa manance din ce in ce mai mult, am vazut ca ii plac mai mult boabele de porumb decat cele de orz, malaiul nu ii place deloc
- am incercat sa ii dau drumul sa zboare, dar si-a luat avant si a cazut,....
- am discutat cu un columbofil pe net si am aflat mai multe despre el, inclusiv ca este o femela
pza mai recenta:
Attached File  DSC07929.JPG   560.59K   69 downloads

#137
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Am gasit proprietarul!!!  :first: maine returnez porumbelul.

#138
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
Good one.....! Bravo!

#139
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Ce om! :angry:  Am stabilit sa ma intalnesc cu el in Bucuresti si nu a venit! L-am sunat de nenumarate ori si nu raspunde. Dupa ce ca am venit cu porumbelul pe tren atata drum, acuma ce fac cu el? Eu stau in camin, cum sa il tin si pe el? Cunoasteti vr-un columbofil prin bucuresti? Daca nu reusesc sa dau de proprietar vreau sa il donez pentru ca nu am cum sa-l tin in camin! :confuzzled:

#140
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
In sfarsit, am reusit sa ma intalnesc cu proprietarul.... i-am dat porumbelul,.....
A avut si el o intamplare proasta, i s-a furat telefonul chiar inainte de intalnire si asa din ochi nu ne-am vazut.
Acum totul e bine.

#141
mzm8055

mzm8055

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 27.10.2007
http://www.animale.r...pic.php?t=19229
" Am si eu nevoie de ajutorul vostru intr-o problema care ma depaseste:

Langa blocul meu este un cartier de case si vile cochete. Intr-un apartament situat la ultimul etaj locuia un domn care crestea cca 50/70 de porumbei. Acest domn acum cateva saptamani s-a spanzurat in casa.
Au ramas porumbeii lui ai nimanui. Nu-i adapa nimeni, nu-i ingrijeste nimeni. Isi iau zborul si mai cauta de mancare pe aici pe acoperisul centralei unde la arunca paine vecinii care cunosc drama lor.
Vin si pleaca in stol, dar nu se indeparteaza de casa in care au locuit impreuna cu stapanul lor.

Cine poate sa ofere solutia pentru acest stol mare de porumbei? Ii poate aduna cineva? ii poate alipi de un grup deja format? cine cunoaste aceste pasari? ce se poate face efectiv pentru ele?

datele mele de contact sunt: 0744340074, 0732622567, 0762734383 [email protected] si IDul cricon4ever
voi comunica locatia lor celui/celei care va avea si solutia pentru ele "

daca exista cineva interesat si le poate oferi un adapost....

#142
alinaemi

alinaemi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.06.2008
Am nevoie de ajutor !!!!
Acum vreo 10 zile am gasit un porumbel voiajor cu seria RO 2008 1200040 ranit, cu ambele picioare rupte si o rana mica la aripa. Ne-am dat peste cap, am umblat la 4 doctori, i-au pus atele, l-am hranit, l-am indopat cu vitamine si antibiotice si i-am oblijit ranile cu diverse pomezi de 2 ori pe zi. Ce sa mai…. Il iubim ca pe ochii din cap si am da orice sa stim ca se face bine si ajunge in siguranta acasa. In curand probabil ca va fi pe picioare (déjà i-au scos atelele) dar inca nu sta in ambele picioare probabil ca vor mai trece cateva zile pana isi revine complet….. Intrebarea este : ce facem cand isi revine ? cum stim cand si mai ales cum sa-i dam drumul ? vreau sa fiu sigura ca atunci cand ii dau drumul este complet refacut, ar fi pacat ca dupa atata efort sa moara dupa ce-l eliberam. Cel mai mult as vrea sa-l pot duce la el acasa, dar CUM POT AFLA AL CUI ESTE ? am cautat seria pe net si un am gasit nimic. Totodata as vrea sa ma asigur ca stapanul initial (daca il vom gasi)  il va avea grija de el si un ii va suci gatul in cazul in care un va mai fi cumva in aceeasi forma ca inainte de accident…. CE MA SFATUITI ?

Email : [email protected]

#143
mitza222

mitza222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.11.2008
dati-mi is mie un punct pe http://www.tamagochi.ro/pet-coco1 ca sa nu imi moara papagalu . :D

#144
ankka20

ankka20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.11.2008
Buna seara tuturor iubitorilor de animele. Astazi s-a intamplat ceva straniu, respectiv dimineata eram la serviciu si am auzit o bubuitura ff mare. Cand m-am uitat era un "gugustiuc" care se izbise de geam. Era jos, inca mai respira, dar avea gatul rupt. Parea sanatos. Nu stiu ce s-a putut intampla. Dupa un minut a si decedat. L-am inmormantat la tulpina unui copac. Foarte trist. Nu stiu ce a fost in capul lui. :confuzzled:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate