Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

DESPRE PORUMBEI SI GUGUSTIUCI

- - - - -
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#73
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

 testeronline, on Oct 10 2006, 05:26, said:

Daca nu-l hranesti v-a muri! Excelent sfatul lui 3com.

Si cel mai bine ar fi sa cauti in zona unde l-ai gasit cuibul din care a cazut si sa-l repui in el..are sanse mai bune de supravietuire daca faci asta.


daca-l mai accepta parinti

#74
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006
Nu uita sa ii dai apa. Vezi sa nu aiba gusa tare. Daca e prea tare da-i apa. CU o pipeta sau ceva asemanator. Si eu am crescut o pasare ca asta cand eram copil. Ii dadeam boabe de porumb / grau plus apa.

#75
unverdorben

unverdorben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.05.2005
Aseara i-am dat pina la urma niste boabe si apa, apoi l-am trimis la culcare. Ii cadea puf foarte mult si am mai observat ca sub git (pieptul), in partea din fata, ii aparea chiar pielea (nu pe o zona mare). 3com, era putin gabui la baza ciocului.

Azi dimineata m-a trezit asta micu', incerca sa zboare si facea prapad. Pisica a intrat si ea in alerta, dar am dat-o rapid afara. M-am bucurat ca-l vad miscindu-se, dar m-am temut sa nu se loveasca or sa-si rupa ceva. Era foarte agitat si se izbea de geamuri. Parea sa poata zbura sustinut, asadar am deschis larg fereastra si l-am pus pe pervaz. La vreo 30 de metri de balcon e un copac si a reusit sa ajunga pina acolo fara probleme. S-a ciugulit o ora prin pene si as fi vrut sa-l vad ca zboara mai departe, dar nu puteam sa stau toata ziua dupa fundu' lui. Cind m-am intors (acu vreo 5 min) nu mai era acolo (sau nu-l mai vad eu). Sper ca e bine, sanatos si ca o sa se descurce. E plin de gugustiuci in zona asta si poate o sa-si gaseasca locul printre ei.

Deja imi pare rau dupa el. Hihi, las' ca trece.

Va multumesc mult tuturor pentru sfaturi si incurajari. Nu cred ca m-as fi descurcat prea usor fara ele, fie chiar si pentru o noapte. Cu oameni de nadejde ca voi, porumbeii rataciti sint in siguranta! :oK:

#76
Iubita

Iubita

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.03.2005
Deja i-ai semnat condamnarea la moarte. El nu stie inca sa manance si va muri sigur de foame. Intodeauna invata sa zboare mai rpd decat sa manance, de aceea cad din cuib si sfarsesc in ghearele unei pisici sau mor de foame in cazul in care reusesc sa ajunga intr-un copac. Mai avea mult si bine, vreo cateva saptamani pana i se contura ciocul si putea manca. Eu am crescut porumcei cazuti din cuib si gugustiuci, stiu ca zburau in casa dar de mancat invatau abia dupa o luna.Ai facut f rau ca te-ai debarasat asa usor de el, puteai macar sa rogi aici pe cineva sa-l adopte sau sa-l cresti pana manca singur., pana atunci nu se elibereaza NICIODATA.

#77
unverdorben

unverdorben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.05.2005
Sper sa n-ai dreptate. O sa ma duc sa-l caut pe acolo pe unde a aterizat initial, desi a zburat multisor, fara eforturi prea mari. Peste noapte a facut vreo 4 gainati in cutia lui si CRED (dar nu sint sigur) ca a mincat din boabele si malaiul care i l-am pus in fata. Ma simt asa de cretin! Am disparut in cautarea lui.

#78
unverdorben

unverdorben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.05.2005
Am devenit ucigas cu singe rece peste noapte. Mai trist e ca am crezut ca fac bine, deci nu-i singe rece, e prostie (sau nestiinta). Nu am prea multe de spus, dar cei care gasesc porumbei/gugustiuci si incearca sa-i ajute sa nu-i lasati in libertate pina nu maninca singuri si zboara cum trebuie. Imi pare rau si tot sper ca o sa fie ok.

#79
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005
knda urgent:

Pe pervazul balconului de la tatal meu 2 gugustiuci au vrut sa faca un cuib. Adusesera niste crengute, dar le-a luat vantul si tatal meu le-a incropit un cuib de lemn. Astia au depus 2 oua acolo si au stat cu randul circa 2 saptamani pe ele. Tata le-a pus si mancare graunte si apa in apropiere de cuib.
Ieri au iesit puisorii. Problema este ca astia doi mari mananca si beau si apoi se pun inapoi pe puisori. Ce se intampla? Astia micii n-au mancat n-au baut nimic de ieri si astia ii clocesc in continuare. E normal?? Nu mor puii???

#80
pink_life

pink_life

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.03.2007
Poate ca parintii isi hranesc puii in absenta ta, doar ca ii hranesc cu altceva in afara de graunte -ele sunt destul de mici- asa ca poate le da ce gasesc... cred  :huh:

#81
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005
Dar ce lipici ai tu la "gugulei"...! :) In fiecare an vin la tine pe pervaz?Vezi ca anul trecut ne-ai lasat cu ochii in soare,nu ne-ai mai zis continuarea..!

    Cat despre grija aratat lor,numai de bine...in rest nu-ti face griji,stiu ei mai bine ce au de facut si chiar daca gresesc uneori..stii,selectia naturala isi spune cuvantul! ;)

#82
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005

 .Cris.M., on Apr 24 2007, 14:42, said:

Dar ce lipici ai tu la "gugulei"...! :) In fiecare an vin la tine pe pervaz?Vezi ca anul trecut ne-ai lasat cu ochii in soare,nu ne-ai mai zis continuarea..!
    Cat despre grija aratat lor,numai de bine...in rest nu-ti face griji,stiu ei mai bine ce au de facut si chiar daca gresesc uneori..stii,selectia naturala isi spune cuvantul! ;)
Primii au fost la mine la serviciu, astia de acuma sunt de la casa tatalui meu.
Din pacate cei de la serviciu la inceput au fost 2, apoi a ramas un singur gugu, care nu prea clocea si care apoi a parasit outele. :( Probabil ca se speria de zgomotele din birou, ca in rest jaluzelele erau mereu trase.
Acum nici nu speram sa iasa ceva, dupa patania cu primii, dar uite ca tatal meu s-a inteles mai bine cu ei.

#83
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
din cate stiu, gugustiucul secreta un fel de lapte pe penele de pe abdomen cu care isi hraneste puiii in primele zile
posibil sa gresesc, dar tot despre o pasare este vorba

#84
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
daca vedeam la timp as fi zis sa mai pui un cirnatz si gata-i cina. intre timp poate au mai crescut si iese de-o tokanitza

Quote

din cate stiu, gugustiucul secreta un fel de lapte pe penele de pe abdomen cu care isi hraneste puiii in primele zile
posibil sa gresesc, dar tot despre o pasare este vorba

nu gresesti deloc, se numeste lapte de pasare

Edited by Mosotti, 24 April 2007 - 15:28.


#85
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005

 Mosotti, on Apr 24 2007, 16:27, said:

daca vedeam la timp as fi zis sa mai pui un cirnatz si gata-i cina. intre timp poate au mai crescut si iese de-o tokanitza
nu gresesti deloc, se numeste lapte de pasare
:w00t:  :P  
Stiri de ultima ora/minut: le-a pus tata niste viermisori cumparati de la piata, s-a cam speriat gugu care cloceste pe pui, viermisorii au cazut in cuib. Dar cu putin timp in urma l-a vazut pe gugu ca-i indesa cu ciocu la unu mic ceva. Se pare ca a inceput sa-i hraneasca.

#86
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
buna strategie. ii indopati inainte de a-i arunca in oala :first:

#87
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005

 Mosotti, on Apr 24 2007, 16:56, said:

buna strategie. ii indopati inainte de a-i arunca in oala :first:
Mosotti numai mancare visezi :). Cel putin cu reteta aia de la Gastronomicus a ta, cu carnati, cartofi, cascaval, smantana si nu mai stiu ce, ai produs o mica revolta in familia mea referitor la ce gatesc si ce trebuie incercat nou.

Cei 2 gugu fac cu schimbul. Tura se schimba in jur de 9-10 dimineata. Eu cred ca se mai schimba si seara, dar n-a observat tatal meu. Doar n-o sa stea 24 de ore pe cuib. Puisorii sunt inca bine, dar aceeasi poveste. Astia mari mananca de sparg, ce le pune tata, iar pentru astia micii nici o miscare.

#88
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005
asa ca, in urma unor cereri staruitoare azi la mine in meniu:
http://forum.softped...m...st&p=286621
sau http://forum.softped...m...t&p=2719420
nici un gugustiuc :nonobad:
lipiti ultimele doua posturi please, ca sa nu vorbesc singura :)

#89
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
si la mine si-au facut cuib niste gugustiuci, tot 2 oua a depus, a clocit si a scos niste urateniii :P acuma s-au facut mari si si-au luat zborul.

Attached Files



#90
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005

 romaximusro, on Apr 26 2007, 16:06, said:

si la mine si-au facut cuib niste gugustiuci, tot 2 oua a depus, a clocit si a scos niste urateniii :P acuma s-au facut mari si si-au luat zborul.
super!!  :coolspeak: ce loc bun a gasit! Trebuie sa ma duc si eu la tata sa le fac niste poze. Ce se uita gugu mare cu un ochi - ce vlei, ma? Ai lui tata sunt mici - doua pufuri, azi fac 3 zile.
Oare astia mari daca se invata intr-un loc, mai vin si altadata sa faca pui?  ^_^

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate