Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

DESPRE PORUMBEI SI GUGUSTIUCI

- - - - -
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#55
Gilda

Gilda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 13.03.2006

View Post3com, on Aug 30 2006, 00:39, said:

da e reala...ma interesez ce specie de pasare e...dar e fraticida...

Rau de tot...au natura si fauna  atatea "secrete"....

#56
GreuHip

GreuHip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 29.07.2006

View PostGilda, on Aug 30 2006, 01:05, said:

Rau de tot...au natura si fauna  atatea "secrete"....
unii o numesc lupta pentru supravietuire

#57
Gilda

Gilda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 13.03.2006

View PostGreuHip, on Aug 30 2006, 01:12, said:

unii o numesc lupta pentru supravietuire

Eu nu as numi-o in cazul acesta asa.
Eu inteleg prin lupta pentru supravietuire ca un animal ucide fie de foame,fie cand viata ii este direct amenintata.

#58
3com

3com

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 15.05.2005
maaa da ' parca alea de afara sunt mai grase...columbeanu asta nu ne ajunge nici pe o masea <_< , oare daca-i facem vant pe geam ii place?
[ http://i63.photobucket.com/albums/h144/vesta1_photos/08062219.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 3com, 30 August 2006 - 00:45.


#59
Gilda

Gilda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 13.03.2006

View Post3com, on Aug 30 2006, 01:45, said:

maaa da ' parca alea de afara sunt mai grase...columbeanu asta nu ne ajunge nici pe o masea <_< , oare daca-i facem vant pe geam ii place?
[ http://i63.photobucket.com/albums/h144/vesta1_photos/08062219.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Poza e super...matzele rapitoare...dar ai grija sa nu sara columbeanu si vreuna mai posesiva dupa el...

#60
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
parca in poza se vede o plasa de tantari ... :)

#61
GreuHip

GreuHip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 29.07.2006

View PostGilda, on Aug 30 2006, 01:39, said:

Eu nu as numi-o in cazul acesta asa.
Eu inteleg prin lupta pentru supravietuire ca un animal ucide fie de foame,fie cand viata ii este direct amenintata.
e un instinct primar
puiul stie ca daca mama are mai putine guri de hranit lui o sa-i revina mai multa mancare
mai multa mancare inseamna supravietuire sigura si dezvoltarea lui in termeni normali

#62
Gilda

Gilda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 13.03.2006

View PostGreuHip, on Aug 30 2006, 02:05, said:

e un instinct primar
puiul stie ca daca mama are mai putine guri de hranit lui o sa-i revina mai multa mancare
mai multa mancare inseamna supravietuire sigura si dezvoltarea lui in termeni normali

Deh,asa o fi...Este logic.Dar e trist.

#63
GreuHip

GreuHip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 29.07.2006

View PostGilda, on Aug 30 2006, 02:36, said:

Deh,asa o fi...Este logic.Dar e trist.
nu mai tin minte daca am invatat la scoala sau am vazut vre-un documentar
dar sunt cazuri cand puiul mai mare isi impinge fratiorii mai mici si neajutorati din cuib
asta e mai trist decat sa arunce oul

#64
Gilda

Gilda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 13.03.2006

View PostGreuHip, on Aug 30 2006, 02:46, said:

nu mai tin minte daca am invatat la scoala sau am vazut vre-un documentar
dar sunt cazuri cand puiul mai mare isi impinge fratiorii mai mici si neajutorati din cuib
asta e mai trist decat sa arunce oul

La orice specie de pasari se poate petrece asta?

Ce ma mai intreb,ca si pisoii la alaptat se imping unul pe celalalt.
Daca nu as fi eu atenta sa suga toti,eventual sa il pun pe cel dat la o parte sa suga cand dorm ceilalti,daca nu as completa eu mesele cu lapte praf...unii ar muri de foame,dati la o parte de la supt de cei mai vigurosi...

#65
3com

3com

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 15.05.2005
Oferta mai e valabila..daca vrea sa-l infieze cineva pe columbeanu sa imi spuna.
[ http://i63.photobucket.com/albums/h144/vesta1_photos/ews.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#66
unverdorben

unverdorben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.05.2005
Frate-meu a gasit un gugustiuc care se zbatea in tufe, l-a descilcit si l-a adus acasa. E mai mic decit aia care vin de obicei sa manince pe pervaz orez si sa dea la schimb gainatz, dar nici mic-mic nu e. Chestia cu el e ca nu zice nimic. Sta si clipeste, nu se opune deloc cind il iau in mina si nici nu vrea sa plece. De mincat nu maninca, de baut nu bea si nici nu cred ca fumeaza, desi asta n-am incercat. Ce sa fac cu el ? Sa-l duc inapoi de unde a fost cules, sa merg la veterinar ? Nu pare sa fie ranit (adica nu se vede nimic la exterior), aripile sint intregi, picioarele la fel. L-as mai tine vreo doua zile sa vad ce zice, dar am si o pisica. Daca afla ca am tradat-o, ne omoara! Orice sfat (legat de subiect) este binevenit. Multumesc!

#67
3com

3com

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 15.05.2005
Daca e mic si nu zboara nu stie sa mananace singur.
Inarmeaza-te cu rabdare si vei avea o experienta de neutat hranind puiul.
poti sa-i faci o poza sa vad cat de "mare" este?
Mananca seminte de grau (pone la muiat cateva ore grau si da-i bob cu bob).
Ii deschizi usor ciocul si ii dai cate un bob. Ia o ceasca pentru apa la indemana si baga-l cu ciocul in apa si vezi daca bea...
Mai manaca porumb boabe zdrobite(si muiate in apa), orez(integral ar fi ideal), mei, hrisca, floarea soarelui (seminte crude si nesarate, putine, nu exagera).
Trebuie sa manance macar o lingura plina de seminte in fiecare zi (impartita in portioare)
Dar mai intai afla ce varsta are...are pene? mai are puf?
Succes.

Attached Files


Edited by 3com, 09 October 2006 - 19:12.


#68
unverdorben

unverdorben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.05.2005
Oh, el e destul de marisor... asa. Ii cade ceva puf, dar pene are si arata exact ca unul matur, numai dimensiunile difera. Cel putin asa cred. Atasez o poza facuta cu webcam-ul. Se vede rau, dar sper ca isi atinge scopul (rigla aia are 15 cm).

Cu apa n-a mers, n-a vrut, iar cu mincarea nu am insistat. O sa incerc sa-i dau boabe de porumb, farime inmuiate in apa (ii deschid ciocul usurel). Problema e ca nu-mi dau seama daca e destul de mare sa manince si sa zboare singur. Daca e, probabil cauza pentru care nu reactioneaza e alta. Cit l-am tinut in palma am transpirat, dar parca stiam ca temperatura lor e mai mare decit a noastra.

Multumesc mult pentru indicatii!

Attached File  gugu.jpg   72.76K   188 downloads

#69
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pune-l in tigaie...

#70
3com

3com

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 15.05.2005
Sa-ti traiasa..e foarte frumusel.
Vezi daca la baza ciocului mai are culoarea putin galbui deoparte si de alta a ciocului
Insista sa ii dai sa  manance...asa fac ei cand sunt mici : se stramba la mancare dar trebuie sa-l hranesti. Verifica sa aiba permanent mancare in gusa (adica in sona centrala a pieptului). Daca ii pui grau inainte si mananca singur e bine, daca nu trebuie sa-l hranesti. De obicei cand incep sa manance singuri pot si zbura. Daca isi ia singur zborul din locul in care sta , inseamna ca stie sa zboare.  Sa nu incepeti sa-l aruncati in sus prin casa ca nu asa se invata puiul sa zboare.
Si mare atentie la pisica...
Succes!

Edited by 3com, 09 October 2006 - 20:19.


#71
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
heeii ce scump e :console:
mai rar persoane cu suflet ca al tau. felicitari :kisstogether:

#72
testeronline

testeronline

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.05.2005
Daca nu-l hranesti v-a muri! Excelent sfatul lui 3com.

Si cel mai bine ar fi sa cauti in zona unde l-ai gasit cuibul din care a cazut si sa-l repui in el..are sanse mai bune de supravietuire daca faci asta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate