Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

DESPRE PORUMBEI SI GUGUSTIUCI

- - - - -
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#109
drlidia

drlidia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.06.2007

 darkwings, on Jul 2 2007, 13:56, said:

salut..am gasit de dimineatsa in balcon un pui de turturica..ce pot sa-i dau de mancare....il pot incredintsa unui cabinet veterinar? sa il pastrez este peste putere..ar deveni hrana imediat pt motanii mei..
eu la puiul meu de porumbel ii dau brinza cu faina de malai,griu si hrana pt pui de papagal.depinde daca maninca singur.al meu la inceput trebuia sa-i bag eu mincarea in cioc,dar ii puneam mincarea pe masa si ii aratam dind cu degetul in mincare si a inceput si el.cu apa a fost mai greu.nu stiu daca un cab veterinar o sa-l ia.poate gasesti pe cineva care il vrea.si eu am si un ciine si tre sa tin porumbelut ferit ca vrea sa se joace cu el :D

#110
darkwings

darkwings

    satana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 06.04.2006
multam fain..i-am cumparat mei si i-am dat..a zburat un pic si prin casa...dar nu are pic de stabilitate..

#111
drlidia

drlidia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.06.2007

 darkwings, on Jul 4 2007, 15:46, said:

multam fain..i-am cumparat mei si i-am dat..a zburat un pic si prin casa...dar nu are pic de stabilitate..
la inceput asa fac ei exercitii de zbor.al meu deja zbura binisor si i-am instalat o casuta din lemn pe balcon.ieri seara a zburat.am fost oarecum putin trista ca il aveam de aproape o luna si m-am atasat de el....dar azi dimineata s-a intors,a mincat si s-a asezat sa doarma deasupra casutei.imi era frica ca nu zboara suficient de bine dar din fericire m-am inselat.stie si unde sa se intoarca.a prins puteri.sa stii ca mincarea de papagali vitaminizata functioneaza :D :rolleyes: :D   bafta cu al tau in continuare.....o sa fie cam greu cu pisoii,stiu cum a fost la mine cu catelu ca vroia sa se joace ce el numai ca puiutul meu de catel e un cane corso ce are la 6 luni peste 30 de kg si daca ii da din joaca o labuta.porumbelul,ajunsese sa umble dupa mine prin casa daca il lasam,dar pe jos nu in zbor,e asa simpatic!acum e numai pe balcon,dar zboara cind vrea,e liber :peacefingers:

#112
darkwings

darkwings

    satana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 06.04.2006
merci..motanii l-au adoptat si absolut ciudat nu mai prezinta nici o tentatie pt ei..ce iti e si cu animalutele astea..

#113
lordseth

lordseth

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.04.2007
salut eu as avea nevoie de o carte despre cresterea porumbeilor daca are cineva ...
NU se mai prea gasesc din cele vechi care sa explice pe rase ce trebuie facut ...
Multumesc

#114
qqnqqch

qqnqqch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.12.2006
Salutare!Am gasit si eu un porumbel(eu zic ca e destul de mare dar abia se tine pe picioare-mai da din aripi si merge repejor dar nu vrea sa zboare deloc si nici nu mananca)Apropo porumbeii au ochii rosii (un rosu inchis )si pupila neagra(nu stiu de ce da e cam sadic).Sa vad daca reusesc sa pun pozele daca nu pe mess ine vrea sa-l vada si se mai pricepe.

Attached Files



#115
drlidia

drlidia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.06.2007

 qqnqqch, on Aug 10 2007, 10:09, said:

Salutare!Am gasit si eu un porumbel(eu zic ca e destul de mare dar abia se tine pe picioare-mai da din aripi si merge repejor dar nu vrea sa zboare deloc si nici nu mananca)Apropo porumbeii au ochii rosii (un rosu inchis )si pupila neagra(nu stiu de ce da e cam sadic).Sa vad daca reusesc sa pun pozele daca nu pe mess ine vrea sa-l vada si se mai pricepe.
ce dragut e.e un pui de turturica(gugustiuc).ai reusit sa-l hranesti pina la urma?si mie mi-a trebuit multa rabdare cu puiul de porumbel dar acum e mare si vine in balcon sa manince.bafta.

#116
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005
Gugustiucii de la tatal meu s-au obisnuit sa vina la cuibul improvizat de el, sa manance, doi cate doi (parintii mai mari si mai grasuti cu penaj mai inchis) si fostii pui clociti in cuib (mai mici si mai slabuti); si pe langa ei vreo 4-5 vrabiute de fiecare data.

Attached Files



#117
oviliv79

oviliv79

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 339
  • Înscris: 18.09.2006
se pricepe cineva la sexarea porumbeilor???......da-ti-va cu parerea privind acest lucru asupra acestor porumbei....
[ http://img233.imageshack.us/img233/3669/p9260807600x449yw3.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img410.imageshack.us/img410/6366/p9260806600x449gh7.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img230.imageshack.us/img230/8881/p9260814600x449br4.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img210.imageshack.us/img210/5752/p9260829600x449ee4.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img250.imageshack.us/img250/5628/p9260831600x449ih9.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img249.imageshack.us/img249/7979/p9260811600x449ff0.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#118
black~angel

black~angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 04.07.2007
scuze de off topic,dar ma intereseaza cat traieste o rata domestica romaneasca normala.stie cineva?

#119
bladecris

bladecris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.09.2006
Sal, all, azi am gasit un gugustiuc sub o masina. L-am dus la veterinar si i-a dat o pastila, mi-a spus sa il tin in casa o zi doua pana isi mai revine, dar nu mai mult pt ca nu stie sa zboare. Avand in vedere ca afara e cam frig as vrea sa il mai tin.
Voi ce ziceti? Chiar asa e? Daca il tin 2 zile nu mai stie sa zboare?

Va rog sa imi raspundeti! Multumesc.
Cristi

#120
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
am gasit de dimineata un pui de porumbel cazut tocmai intr-o balta mare si plin de namol dein cioc pana-n picioare.
L-am recuperat , am ajuns acasa si l-al spalat usor de namol cu un buretel cu apa calda, apoi l-am pus intr-o cutie mai mare de carton si l-am incalzit cu uscatorul de par (incalzit nu rumenit) pentru a-i usca un pic penele ce le are la aripi si puful de pe piept. de mancare i-am pus malai si paine inmuiata cu apa . E vreo sansa sa-si revina ? doarme mai tot timpul dar probabil este ori prea obosit ori prea speriat inca asa ca nu prea maninca. Cred ca va trebui sa-l alimentez fortat insa problema mea este daca am facut bine cind l-am spalat ?

PS: Nu l-am stors.

#121
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005
In toata perioada cat a fost frig - la tatal meu pe balcon au inceput sa apara tot mai multi gugustiuci la ora de masa. Intr-o zi cand am venit la el, am numarat 22 de mogaldete pe crengutele din jurul blocului; le-a marit balustrada pe care le pune mancare - grau si porumb :P. Acum s-au mai rarit. De venit sa incropeasca un cuib insa nu mai vin. Probabil e prea aglomerat.  :eheyebrow:
@keta, ce s-a mai intamplat cu porumbelul tau? :unsure:

#122
Alexutz_C

Alexutz_C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 16.06.2004
Am eliberat si eu un porumbel alb din ghearele unui ciine care il visa friptura. A primit o piatra in dinti in schimb. Pare destul de pui, are tentative de zbor insa nu maninca si nu bea deloc. Azi l-au apucat niste semifrisoane (o avea gripa aviara?) l-am pus pe calorifer si de nervi l-am indopat cu niste mei/griu asezonat cu putina sare si apa. Si-a revenit dar tot cam apatic e, are si niste zone unde nu prea are pene. Din ce am inteles pe aici, o sa il mai tin cam 2 saptamini pina isi revine si poate mai si zboara. Il tin in balcon inchis insa e suficient de fraer sa cada pe dupa diverse dulapuri. Sper sa nu moara. Poze miine. Ceva sfaturi in plus de la cunoscatori?

#123
Alexutz_C

Alexutz_C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 16.06.2004
.sper sa faca merge de posturi automat...

Vad ca si-a mai revenit, da cu ciocu acu sa ma ciupeasca cind ii indes boabe de griu pe git. :cursing:

:photo:
[ http://img227.imageshack.us/img227/3631/1503081424px3.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img153.imageshack.us/img153/3899/1503081423sn8.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img227.imageshack.us/img227/8494/1503081422oc9.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Alexutz_C, 15 March 2008 - 14:42.


#124
Mr. Grumpy

Mr. Grumpy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.09.2002
Fratilor, am citit pe aici unele aberatii de m-am crucit!
Este multa dezinformare, dar va felicit pentru gesturile voastre frumoase dorind sa ajutati aceste inaripate, asta conteaza cel mai mult.  

Deci, porumbeii si gugustiucii:
1. NU mananca viermi sau insecte ci doar cereale (grau, porumb, mei, floare, orez, mazare, etc). Cu accent pe primele doua.
2. In primele zile puii sunt hraniti cu "lapte de porumbel" care este secretat de gusa ambilor parinti.
3. Au mare grija de pui, nu va temeti voi ca-i lasa nemancati...dispareau de mult ca specie daca erau asa tampiti. Lasati natura sa-si urmeze cursul. NU le umblati la cuiburi crezand ca ii ajutati. Nu le puneti mancarea foarte aproape de cuib sau in cuib, si nu incercati sa hraniti puii fortat, daca acestia au parinti. Hraniti-i doar pe cei orfani gasiti pe jos. Detalii despre asta pe porumbei.ro la ghidul incepatorului.
4. Ambii parinti au grija de pui, dar nu o fac decat rar cand va holbati la ei. Hranirea puilor se face de regula cand nu au asistentza! Clocirea o fac tot ambii, masculul ziua si femela noaptea.
5. Iarna aveti mai multi vizitatori pe la geamuri pentru ca gasesc mai greu hrana si in plus le trebuie mai multa mancare(deci energie) pentru a face fatza gerului din timpul noptii producand caldura.

Merci ca aveti grija de ei. Numai bine!

#125
patri_cia

patri_cia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.03.2008
Acum ceva timp am observat ca pe balconul meu si-a facut cuib un porumbel  ^_^ (nu in balcon propriu-zis,pe pervaz cumva).a facut si oua,au iesit si puii.
foarte draguti  :rolleyes:
azi a venit o vecina la mine cu unul din puii de porumbel,care cazuse din cuib(stau la etajul 2) :o
eu l-am luat si l-am pus al loc langa celalalt pui...dar mi-e frica ca nu o sa mai vina mama lor sa aiba grija de ei(am auzit ca daca umbli la cuib,pui mama nu mai recunoaste puii si nu mai are grija de ei).au trecut deja multe ore de cand n-a mai venit.
eu n-am cum sa am grija de ei.
ce sa fac in caz ca nu mai vine mama lor?am unde sa-i duc sa aiba cineva grija de ei?
mersi anticipat pt raspunsuri

#126
Alexutz_C

Alexutz_C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 16.06.2004
Dupa ce a evoluat bine si a inceput sa manince si sa zboare prin balcon (plus mizeria aferenta) azi l-am gasit cu ciocul strimb rau. L-am prins si am vazut ca mincase ceva care ii ramasese pe margine ciocului si nu mai putea sa apuce nimic. I-am scos chestia aia din cioc cu o penseta, dar am observat o formatiune ciudata in interiorul gitului, ceva albicios galbui, ca un chist tumoare. Stie cineva ce are si ce pot sa ii fac?

[ http://img218.imageshack.us/img218/1452/3003082301lp4.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Alexutz_C, 30 March 2008 - 22:19.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate