Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

DESPRE PORUMBEI SI GUGUSTIUCI

- - - - -
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#145
fandel_viorel

fandel_viorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 01.08.2005
buna ... am gasit si eu un gugu compostat de-o aripa de (posibil de vreo pisica) si de ceva vreme il tin in casa . Rana de la aripa s-a vindecat dar nu mai poate zbura cum trebuie ci doar se ridica la mica inaltime si a cazut de cateva ori  asa ca ma vad nevoit sa-l tin in continuare in casa caci nu s-ar mai descurca in libertate.

  Am inteles ca sunt si crescatori de gugu ( domesticiti) . As vrea sa-i fac rost de o pereche daca se poate . Ca tovaras are un porumbel rezident mai vechi la mine dar totusi cred ca isi doreste pe cineva din specia lui. O sa revin cu poze poate identifica cineva sexul celor 2 zburatoare.

  Porumbelul a fost gasit de mama mai mult mort decat viu salvandu-l de niste catei care-l foloseau pe post de jucarie de plush.Din pacate nici el nu mai poate fi eliberat pentru ca zboara doar pe distante scurte , cu toate ca am incercat sa-l eliberam el s-a intors inapoi , putem sta linistiti cu geamul deschis pentru ca stim ca se intoarce .

#146
sorinache_24

sorinache_24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.04.2009
Am luat si eu de la geamul de la baie un pui de porumbel sau gugustiuc la care numai veneau parintii .Il am de 2 saptamani si il hranesc singur.Astazi l-am gasit cu o problema. Laun ochi este  putin umflat ,lacrimeaza si cam sta cu ciocul deschis si din cand in cand este umed.Oare a racit eu l-am tinut in camera!Am tot citi despre ei si se pare ca o o boala destul de intalnita la porumbei .Atasez cateva poze cu ochiul bolnavior in speranta ca poate ma ajutati!

Attached Files



#147
haille

haille

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.05.2007
Buna ziua! am nevoie de cateva sfaturi despre ingrijirea proumbeilor. Am gasit si eu un porumbel ranit putin la o aripa, l-am luat acasa,insa sta tot timpul infoiat in pene. bea doar apa, multa apa, si doarme aproape tot timpul. i-am dat sa manince paine. ce ar trebui sa ii mai dau? rana i-am ingrijit-o, dar inca nu zboara.

#148
kathyy

kathyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.06.2008
nu ii da apa la discretie ca face diaree.  
de mancare da-i firmituri de paine, grau, porumb, orez, viermisori, seminte de floarea soarelui (crude).
daca nu mananca singur indeasa-i pe cioc si verifica-i gusa.
fa lectii de zbor zilnice cu el ca nu prea invata singuri sa zboare.

#149
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Am zis sa va arat si voua un cuib de gugustiuci facut pe un colacel de cabluri de la aerul conditionat. Acum vreo 2, 3 saptamani au inceput "lucrul" la cuib,apoi noi am plecat de acasa. Cand ne-am intors abia, am vazut ouale. Peste putin timp insa, pt. ca era cam inclinat cuibul, ouale cred ca au cazut, ca nu le-am mai vazut. Pe 1 mai am vazut iar miscare, ne-am uitat si iar oua !!! Nu stiu daca sunt aceiasi sau altii.
Am indreptat cuibul sa nu mai stea aplecat si acum e Ok. Ne era cam teama ca daca umblam la cuib nu se mai intorc. Acum ramane de vazut cum vor avea loc puii in cuibul micut.
Nu am mai vazut niciodata un cuib de gugustiuci :rolleyes: uimitor cum a fost facut cuibul; are o insertie de sarme subtiri si cabluri.
Attached File  DSC00635.JPG   414.39K   72 downloads   Attached File  DSC00634.JPG   421.87K   56 downloads

poza cu ouale e cea de acum, dupa ce am indreptat cuibul, prima fiind cu cei carora le-au cazut ouale

#150
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Cred ca am un cuib de vrabii :)

Attached Files



#151
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Incredibil ! Si al doilea rand de oua a disparut, desi , zic eu, de data asta chiar nu mai aveau cum sa cada. Si  stiind ca ouale le clocesc 17 zile, mai aveau maxim 5 zile pana ieseau puii.
Nu inteleg ce s-a mai intamplat ! :confuzzled: Ieri erau azi nu mai sunt.

Edited by G_DD, 13 May 2009 - 15:01.


#152
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Au mai crescut putin puisorii!  ^_^

Attached Files



#153
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006
am gasit si eu un pui de porumbel mic, atasez cateva poze... nu stiu daca e destul de mare sa manance singur dar in mod sigur nu e destul de mare ca sa zboare. doar l-am prins. :) am citit cam ce ii trebuie de mancare, am inteles ca nu prea multa apa... altceva ce ar mai trebuii sa stiu? as vrea sa stiu cam cat e de mare si cam in cat timp as putea sa ii dau drumu fara sa imi fie frica ca il papa o mata?


P.S. Atasez ceva poze cu Jimmy

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   363.42K   41 downloads
  • Attached File  2.jpg   313.15K   38 downloads


#154
Lulu04

Lulu04

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.06.2009
Parca e un pui de gugustiuc, nu de porumbel :)....
Am gasit si eu un pui de porumbel albastrel :)... a fost chinuit de niste copii in spatele blocului si acum il cresc eu vreo 2-3 saptamani, cat e nevoie ca sa il vad mare si voinic.... o sa pun poze si cu el

#155
Lulu04

Lulu04

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.06.2009
De ce nu mananca singur boabe de grau :-?... e destul de maricel... din 100 de boabe de grau mananca vreo 2 singur, restul le ia in varful ciocului apoi le scapa... pana acum iam dat sa manance "manual" boabe de porumb si grau... cam pe cand incepe sa manance singur?

Attached Files



#156
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View PostHEFE, on 1st June 2009, 19:25, said:

am gasit si eu un pui de porumbel mic, atasez cateva poze... nu stiu daca e destul de mare sa manance singur dar in mod sigur nu e destul de mare ca sa zboare. doar l-am prins. :) am citit cam ce ii trebuie de mancare, am inteles ca nu prea multa apa... altceva ce ar mai trebuii sa stiu? as vrea sa stiu cam cat e de mare si cam in cat timp as putea sa ii dau drumu fara sa imi fie frica ca il papa o mata?


P.S. Atasez ceva poze cu Jimmy


View PostLulu04, on 16th June 2009, 10:40, said:

De ce nu mananca singur boabe de grau :-?... e destul de maricel... din 100 de boabe de grau mananca vreo 2 singur, restul le ia in varful ciocului apoi le scapa... pana acum iam dat sa manance "manual" boabe de porumb si grau... cam pe cand incepe sa manance singur?
Cat de pufosi sunt ! :inlove:

#157
Lulu04

Lulu04

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.06.2009
Al meu mai are vreo 8 fire galbene pe cap si putine pe spate. De zburat zboara destul de bine prin casa, dar cand il pun pe geam numai priveste imprejurimile si nu se incumeta sa-si ia zborul(poate ca cazut odata de pe bloc atunci cand l-am gasit si ii e frica la inaltimi mari). Niste poze facute cu telefonul ca nu-i la mine aparatul :)



:)

Attached Files



#158
Rogozaurus

Rogozaurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.11.2005
Salve,

m-am pomenit acum 2 zile cu un porumbel (pui) a carui varsta o aproximez la 30 zile dupa ce poze am gasit pe net.
Pana acum l-am tinut noaptea intr-o cutie mare de plastic iar ziua a stat  cateva ore liber prin camera insa din motive de gainat nu cred sa il mai las foarte mult liber.
Manaca foarte bine grau si bea apa, doar asta i-am dat. Poate sa zboare un metru doi adica de pe parchet sa se suie pe canapea sau sa iasa din cutie insa deocamdata atat.

Stie cineva ce ar trebui sa fac in continuare. Pe termen scurt presupun ca o sa-i gasesc mancare la petshop precum si ceva minerale pentru ciugulit dar pe termen lung habar nu am ce sa-i fac si ma refer aici la vaccinare la eliberare etc. Daca m-ati putea ajuta cu ceva sfaturi ar fi minunat.

Multumesc.

Attached Files



#159
Gabystelistu95

Gabystelistu95

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.07.2009
nu am mai vazut un porumbel ca asta, e foarte frumos  ^_^

#160
Rogozaurus

Rogozaurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.11.2005

View PostGabystelistu95, on 13th July 2009, 17:32, said:

nu am mai vazut un porumbel ca asta, e foarte frumos  ^_^



Multumesc pentru apreciere si pentru sfaturile utile!


Daca te roade curiozitatea cauta pe net o poza cu un pui de porumbel si mai mic, sa vezi acolo frumusete :) .

#161
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009

View PostRogozaurus, on 13th July 2009, 15:39, said:

Salve,

m-am pomenit acum 2 zile cu un porumbel (pui) a carui varsta o aproximez la 30 zile dupa ce poze am gasit pe net.
Pana acum l-am tinut noaptea intr-o cutie mare de plastic iar ziua a stat  cateva ore liber prin camera insa din motive de gainat nu cred sa il mai las foarte mult liber.
Manaca foarte bine grau si bea apa, doar asta i-am dat. Poate sa zboare un metru doi adica de pe parchet sa se suie pe canapea sau sa iasa din cutie insa deocamdata atat.

Stie cineva ce ar trebui sa fac in continuare. Pe termen scurt presupun ca o sa-i gasesc mancare la petshop precum si ceva minerale pentru ciugulit dar pe termen lung habar nu am ce sa-i fac si ma refer aici la vaccinare la eliberare etc. Daca m-ati putea ajuta cu ceva sfaturi ar fi minunat.

Multumesc.
Mai tine-l vreo cateva zile si dupa aia poate isi da drumul sa zboare si reusesti sa ii dai drumul.
Asta nu e animal care sta in casa.

#162
Rogozaurus

Rogozaurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.11.2005
Multzam.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate