Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#55
last

last

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 03.11.2007
Este suficient sa intocmesti un contract de vanzare-cumparare tip, la o firma de intermedieri auto.
Succes!

#56
paulalin

paulalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.12.2007
bun . o intrebare . eu vreau sa cumpar o masina din bucuresti si sa vin cu ea in suceava. problema e cum vin cu ea pana la suceava ? platesc rca -ul in bucuresti si rovineta ?sau vin pe rca-ul si rovinieta vanzatorului si pe urma le platesc la suceava?. si care ar fi pasi care trebuie sa-i fac la bucuresti . ma refer la acte. si unde.multumesc anticipat

#57
altauprieten

altauprieten

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 26.03.2007

 paulalin, on Jul 3 2008, 19:30, said:

bun . o intrebare . eu vreau sa cumpar o masina din bucuresti si sa vin cu ea in suceava. problema e cum vin cu ea pana la suceava ? platesc rca -ul in bucuresti si rovineta ?sau vin pe rca-ul si rovinieta vanzatorului si pe urma le platesc la suceava?. si care ar fi pasi care trebuie sa-i fac la bucuresti . ma refer la acte. si unde.multumesc anticipat

Sal, Paul

Poti veni linistit cu ea pe baza docs de la vanzator. Cu cat mai complet setul de docs de vanzare-cumparare, cu atat mai bine... adica sa ai contractul si fisa de inmatriculare ( eventual copia ei daca vanzatorul o are 'blocata' la Impozite si taxe pt viza...) si neaparat  !!!  in certificatul de inmatriculare sa ai trecut numele tau la rubrica ' Instrainata catre: " [ e pe verso, la mijloc - sus ]

Succes, sa te poarte sanatos masina 'noua' !

#58
paulalin

paulalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.12.2007

 altauprieten, on Jul 4 2008, 16:22, said:

Sal, Paul

Poti veni linistit cu ea pe baza docs de la vanzator. Cu cat mai complet setul de docs de vanzare-cumparare, cu atat mai bine... adica sa ai contractul si fisa de inmatriculare ( eventual copia ei daca vanzatorul o are 'blocata' la Impozite si taxe pt viza...) si neaparat  !!!  in certificatul de inmatriculare sa ai trecut numele tau la rubrica ' Instrainata catre: " [ e pe verso, la mijloc - sus ]

Succes, sa te poarte sanatos masina 'noua' !
multumesc mult pt raspuns.si cu rca -ul si rovinieta ? raman valabile cele platite de vanzator si dupa ce platesc la suceava si fac rar-ul platesc si rovinieta aici si alt rca?

#59
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
RCA-ul trebuie sa fie pe numele tau!!!

#60
rapidu10

rapidu10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.06.2008
Salut. In cel mult o saptamana de zile intentionez sa-mi cumpar o masina second hand. Care stie si vrea sa-mi impartaseasca si mie procedurile legate de acte, in sensul ca ce trebuie sa fac pana la inmatricularea propriu-zisa, ce acte trebuie sa primesc de la vanzator dupa ce ii dau banii si cat timp pot circula cu numerele lui pana la inmatriculare? Multumesc

#61
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
ti-as spune eu, dar din ce vad tie oricum iti e lene sa citesti, deci ti-as raspunde degeaba. topicul asta e intesat de liste cu acte si pasi care trebuie facuti in cazul unei vanzari auto.

Edited by _Smiley_, 07 July 2008 - 20:51.


#62
rzv_pgl

rzv_pgl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.10.2006
Salut. Am si eu o rugaminte, daca stie cineva sa imi spuna, vreau sa imi iau numere rosii provizorii de 30 de zile, eu am masina luata din germania cu numere de tzoll si mai am cateva zile pana expira, ce sunt eu curios daca mai trebuie sa trec pe la RAR pt a putea obtine numerele provizorii sau doar ma duc in pipera 49 si de-acolo imi dau numere de 30 de zile ? multumesc anticipat.

#63
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
mergi direct la politie

#64
last

last

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 03.11.2007
rzv_pgl vezi aici:
Autorizația de circulție provizorie

#65
ANCABARGAU

ANCABARGAU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.08.2006
uite aici toti pasii de urmat pentru inmatricularea unei masini din strainatate... de la a la z  http://invatacum.blo...-cumparata.html

#66
dgv25

dgv25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.10.2006
Intrebare: vreau sa cumpar o masina de la cineva care si-a terminat leasingul ( are factura pt valoare reziduala, caretea de identitate in original si fisa de inmatriculare intocmita de firma de leasing) dar inca nu si-a inscris-o la politie pe numele ei. Intrebarea mea este eu de unde iau actele necesare; certificatul fiscal; de la firma de leasing sau de la persoana care imi vinde masina???

#67
tore

tore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 07.04.2006
Salut

Am si eu o intrebare. As vrea sa imi aduc o masina din Germania. Problema e ca am gasit unele inmatriculate in luna sept-oct. As vrea sa stiu daca pot sa o aduc, sa circul cu ea pana expira numerele, sa mai stau 1 luna-2 si apoi sa o inmnatriculez (taxa lu' peste e cam mare).

A facut careva asa ceva?

Multam

#68
gabryella08

gabryella08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.06.2008
buna.imi spuneti si mie ce acte sunt necesare pt cumpararea unei masini aduse din afara doar cu nr rosii?e de ajuns pe langa actele masinii doar contr de vanzare cumparare formular tip dar completat de noi?

#69
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 10.10.2005
Salut,

as vrea sa stiu daca pot inmatricula o masina in alta localitate decat cea de domiciliu. Adica in momentul actual io stau in Bucuresti pe baza vizei de flotant, iar domiciliu il am in Valcea si as vrea sa cumpar o masina pe care sa o inmatriculez in Bucuresti dat fiindca aici am serviciul si nu vreau sa fac naveta pentru acte.

Multumesc

#70
RedLabel1

RedLabel1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 31.10.2006
precizeaza ce fel de numere rosii ... de Ue sau de Ro?

Daca sunt de Ro ...iti trebuie fisa de inmatriculare...cu viza fiscului pe numele samsarelului de la care ai luat-o, in cazul in care acesta a inregistrat-o la fisc (nu conteaza daca e inmatriculata sau nu), daca nu a fost inreg. la fisc..... s-o inregistreze si pe urma s-o scoata prin acea viza ( stampila) pe foaia de inmatriculare care ti-o inmaneaza impreuna cu un contract de vanzare cumparare.

Edited by RedLabel1, 26 July 2008 - 18:19.


#71
adriani29

adriani29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.07.2006
cred ca este o mica greseala aici la acte pentru dosar "12. Documente strainatate (c+traducere autorizata)?
Contractul v-c(o+c+ta), Cartea de identitate-(o+c+ta), Cartea verde-doar original" din cate stiu eu de anul trecut nu mai este nevoie de traduceri sunt acceptate si actele in olriginal, daca gresesc contraziceti-ma , nu de alta dar la cata alergatura si cheltuiala e ar fi pacat sa mai puneti oamenii pe drumuri degeaba. Thx!

Edited by adriani29, 27 July 2008 - 16:19.


#72
qazxsw

qazxsw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.07.2008
am o intrebare, daca propietarul masinii nu este in tara si nici imputernicire nu exista se poate vinde masina ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate