Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Router wirelles care sa stie de V...

ETL one to many relationship from...

Trust Wallet

Inmulțire pomi cu flori (meliferi...
 Întrebare, facebook in Rusia

Excel scriere numar condensat

Camera auto DVR PNI Voyager S1700...

PC pentru editare video si putin ...
 Sistem de navigatie GPS PNI L710 ...

OnePlus Watch 2

Costuri 150 mp parter vs 170 p+1

Turcia - cea mai apropiata statiu...
 [UNDE] Prelungitor cablu 3-PINI

Duminica, "sportivii" si ...

Infecția cu virusul Epstein-Barr

Metropola lui Pandele se orientea...

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4562 replies to this topic

RedLabel1

RedLabel1

Member

• Grup: Members
nu...pentru ca trebuie viza fiscala pe foaia de inmatriculare care nu se inmaneaza decat proprietarului.

PS: Proprietarul e plecat momentan din tara ....sau nu locuieste in tara?

Edited by RedLabel1, 28 July 2008 - 16:36.

qazxsw

qazxsw

New Member

nu este momentan in tara, se poate trimite o imputernicire prin mail ceva sau eu stiu... ?

tracky

tracky

Member

Si eu am o intrebare.
Cel de la care am luat masina ( roman , cu cetatenie italiana ) vine acasa zilele astea si trebuie sa treaca masina pe numele meu(pana acum am avut o procura pe numele meu cu drept de a folosi masina). Ce pasi trebuie urmati exact si unde trebuie sa merg ? sta doar 2 zile si nu am timp sa ma plimb tot orasul dupa acte si alte chestii.Multumesc!

muryv

muryv

Junior Member

Buna tuturor!Am de gind sa-mi aduc si eu un golf 3 din Germania si a-si vrea sa ma interesez daca de preferat ca masina sa aiba euro 2 sau euro 3.Observ ca la euro 3 trebuie specificate noxele.Pe linga asta se pare ca cu cit e mai noua cu atit e mai mare taxa.Poate reuseste cineva sa ma lamureasca si pe mine.Multumesc!

oviliv79

oviliv79

Member

• Grup: Validating
..am un Logan luat in leasing pe firma fratelui pe timp de 3 ani. din care au mai ramas 3 rate si se termina....pot dupa asta sa o trewcpe persoana fizica fara sa fie probleme cu tva ?
ce acte imi trebuiesc?...............va rog un raspuns

floterminator

floterminator

Junior Member

daca iti aduce cineva o masina din Germania si tu o cumperi de la el imediat de intra in tara cu ea, cum procedezi cu acel act care trebuie luat de la finante. Pentru ca cel care ti-o aduce nu apuca s-o inregistreze pe numele lui la fisc. Si am inteles ca tie ca si cumparator iti trebuie un act cum ca el a inregistrat-o la finante.

_Smiley_

_Smiley_

Guru Member

• Grup: Senior Members
ii ceri intermediarului sa inmatriculeze si sa radieze fiscal masina

floterminator

floterminator

Junior Member

Da asa e . Merci Smily. M-am interesat azi la fisc si asa e . Ideea e , mare grija ca aproape toti samsarii nu fac treaba asta( nu o mai inregistreaza la fisc) si o vand asa. Iar cumparatorul nu o poate inregistra.

Ael4wen

Ael4wen

New Member

As avea si eu o intrebare...

Am cumparat recent o masina avand numerele rosii deja expirate.

Problema e ca programarea la RAR pentru a o inmatricula permanent e abia in luna Noiembrie insa pana atunci as vrea sa pot circula cu ea.

As putea obtine un alt set de numere rosii, tinand cont ca sunt deja al doilea proprietar roman?

Am auzit de la unii altii cum ca nu se poate acorda un nou set de numere provizorii la al 2-lea proprietar pentru aceeasi masina. Nu stiu daca are vreo importanta insa ar fi vorba despre 2 judete diferite: am luat-o din Brasov si eu sunt din Arad.

Evident masina n-a fost pana acum inmatriculata permanent in Ro, nu are inca acte romanesti; in RO fostul proprietar nu i-a facut decat aceasta autorizatie provizorie de circulatie pentru 30 zile ce a expirat din luna Mai.

Este prima mea masina si nu stiu multe lucruri despre ce implica inmatricularea si cu atat mai putin despre procedurile legate de numere rosii.

Ma poate ajuta cineva pls?

Merci.

lordofthemanor

lordofthemanor

Junior Member

Intentionez sa cumpar un golf 3 din 1995, are numere rosii ce expira in 3 sapt., actualul proprietar mi-s spus ca pentru a o inmatricula definitiv trebuie sa platesc la RAR o taxa de vreo 270 LEI (pentru ce e asta?) iar taxa propriu-zisa de inmatr. care ajunge undeva la 350E.
Asa este??
Inafara de astea doua taxe mai sunt altele de mentionat??
Cam la cati bani m-as duce sa fie totul in regula?
Sunt complet pe dinafara la chestiile astea, nu am avut masina, si nici nu m-am interesat pana acum legat de probleme de genul asta si vreau sa nu iau vreo teapa de prima data.

Multumesc anticipat.

remat

remat

New Member

Ok, am inteles. Foarte interesant topicul si post-urile. Totusi as dori sa mai stiu ceva. Imi poate spune si mie cineva cat mai exact cu ce acte trebuie sa raman eu si cu ce acte mai ramane fostul proprietar in final, dupa ce s-au terminat toate plimbarile necesare pe la politie, administratie financiara, etc. Daca ar putea cineva sa faca o lista cu actele pe care trebuie sa le am eu, ca si cumparator, si el , ca si vanzator, in final ar fi superb.

Merci.

dungatu

dungatu

Junior Member

View Postdgv25, on Jul 23 2008, 07:36, said:

Intrebare: vreau sa cumpar o masina de la cineva care si-a terminat leasingul ( are factura pt valoare reziduala, caretea de identitate in original si fisa de inmatriculare intocmita de firma de leasing) dar inca nu si-a inscris-o la politie pe numele ei. Intrebarea mea este eu de unde iau actele necesare; certificatul fiscal; de la firma de leasing sau de la persoana care imi vinde masina???

Am si eu aceeasi situatie, adica o sa fiu primul in cartea de identitate a masinii, tocmai a terminat leasingul si nu a inscris-o pe numele lui...eu vreau sa o cumpar, ce acte trebuie sa intocmim, mai trebuie radiata de undeva? Nu ne pricepem nici unul dintre noi la asa ceva si de aceea intrebam aici. Suntem din orase si judete diferite daca are vreo importanta.
Multumesc mult!

goce

goce

New Member

Salut,

Se poate face un contract de vanzare/cumparare pe o masina nou achizitionata si neinmatriculata? ( evorba de o masina luata prin rabla ).
Daca da stie cineva care este procedura? Scurtez cu ceva traseul fata de varianta cu inmatricularea si v/c ulterioara ? :)  . Mai ales ca proprietarul rablei nu este din Bucuresti.

multumesc!

duderyno

duderyno

New Member

Salut!

Am si eu o intrebare. Am cumparat o masina SH. Proprietarul si-a pierdut cartea de identitate, a fost la RAR, a luat un duplicat, insa pe acel duplicat nu apar fostii proprietari ( doi la numar), ci este gol. Apare seria de motor, etc. Am intrebat pe cineva care '' se pricepe'' si mi-a spus ca e ok sa fie asa, practic eu urmand sa fiu trecut ca primul proprietar.
S-a mai lovit cineva de aceasta problema?

Multumesc

floterminator

floterminator

Junior Member

Intrebare pentru cunoscatori. Am un baiat care imi va aduce o masina din germania si mi-a zis ca sa-i dau o copie dupa CI-ul meu s-o puna direct pe numele meu( s-o cumpere direct pe numele meu). Eu nu-i dau nici un ban in avans o platesc in momentul in care mi-o aduce. Credeti ca e-n regula? Risc ceva prin treaba asta??Mc

_Smiley_

_Smiley_

Guru Member

• Grup: Senior Members

View Postduderyno, on Sep 1 2008, 18:12, said:

Salut!

Am si eu o intrebare. Am cumparat o masina SH. Proprietarul si-a pierdut cartea de identitate, a fost la RAR, a luat un duplicat, insa pe acel duplicat nu apar fostii proprietari ( doi la numar), ci este gol. Apare seria de motor, etc. Am intrebat pe cineva care '' se pricepe'' si mi-a spus ca e ok sa fie asa, practic eu urmand sa fiu trecut ca primul proprietar.
S-a mai lovit cineva de aceasta problema?

Multumesc
mergi la rar si intreaba. sau suna-i. in general, duplicatul ar trebui sa contina si numele proprietarului.

View Postfloterminator, on Sep 2 2008, 22:58, said:

Intrebare pentru cunoscatori. Am un baiat care imi va aduce o masina din germania si mi-a zis ca sa-i dau o copie dupa CI-ul meu s-o puna direct pe numele meu( s-o cumpere direct pe numele meu). Eu nu-i dau nici un ban in avans o platesc in momentul in care mi-o aduce. Credeti ca e-n regula? Risc ceva prin treaba asta??Mc
daca ai incredere in el, e ok. in felul asta el evita sa mai inmatriculeze si sa radieze fiscal masina. nu stiu ce altceva poate face cu o copie dupa buletinul tau.

tefelica

tefelica

New Member

Salutare baieti. Am o masina adusa din Spania, iar astazi am fost cu ea la RAR(in Voluntari) pt obtinerea omologarii si identificarii ,in vederea inscrierii definitive. Dupa cele 6 ore de asteptare, pana am ajuns cu ea la inginerii lu' peste, mi-au verificat-o pe toate testerele alea (frane, noxe,directie,etc.) si mi-au spus sa revin dupa 3 zile pentru a-mi ridica actele, motivand ca dureaza atat de mult pentru ca trebuie sa-i dea numar de omologare,trebuie sa treaca emisiile de CO2 si norma de poluare in Cartea de Identitate.
Eu vroiam sa va intreb daca a mai patit cineva acelasi lucru, deoarece eu stiam ca actele se dau in aceeasi zi.

Luchian

Luchian

Member

• Grup: Validating
Vreau sa cumpar o masina din UK, dar masina este inmatriculata in Belgia.
Inteleg ca nu pot circula cu ea pana in Romania fara asigurare. De unde pot obtine asigurare ?
Din UK nu cred ca se poate.
Trebuie sa ma duc in Belgia sa fac asigurare, apoi sa ma intorc in UK dupa masina ?
Pot face asigurare aici in Romania daca masina nu este in tara ?

Va multumesc !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate