Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#3673
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005
Merge succesiune numai pentru masina.

#3674
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
succesiunea se face pe toate bunurile si pe toate datoriile.

#3675
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Multumesc

#3676
tournique

tournique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.05.2008
Daca vinzi tu (PF) catre Persoana Juridica, ce treci pe talon la instrainare? Numele firmei sau numele firmei + reprezentant?

#3677
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se trece doar numele persoanei juridice.

#3678
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
Cat de actuala este procedura de pe prima pagina? Am gasit pe net numeroase modele de contract, unele cu rubrici in plus, altele cu rubrici in minus, de aceea intreb.

#3679
Rundas

Rundas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 22.07.2013
Pe siteul drpciv, la înmatriculări scrie așa: În situaţia în care în certificatul de înmatriculare urmează a fi înscrisă şi o altă persoană, se va prezenta şi documentul care să ateste dreptul legal în virtutea căruia persoana poate folosi vehiculul, în original şi în copie.
Doresc să înscriu și o a doua persoană în certificat dar nu găsesc pe nicăieri referiri la acel document care să ateste dreptul legal. Despre ce docuent ar fi vorba? Știe cineva concret?
Ambele persoane suntem persoane fizice, autoturismul va fi nou.

EDIT. Sunt din București

Edited by Rundas, 11 April 2019 - 09:50.


#3680
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
in principiu contract de comodat. se incheie in nume propriu, nu trebuie la notariat.
e o procedura destul de putin folosita, cei de la inmatriculari nu prea o incurajeaza, pentru ca inseamna de fapt munca a doua operatiuni de inmatriculare, una pentru propitar, una pentru utilizator. asa ca se mai pun si bete in roate, de exemplu cer sa fie trecut utilizatorul in asigurare, problema ca in asigurare se trece utilizator abia dupa ce esti in certificat. adica te invarti intr-un cerc vicios.
fa acel contract, fisa de inmatriculare pentru proprietar, inca una pentru utilizator. la asigurare cere sa treaca la utilizator respectiva persoana, daca nu, macar la rubrica conducatori auto. acolo nu sunt restrictii sa fie trecut.

#3681
Rundas

Rundas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 22.07.2013

 slai, on 11 aprilie 2019 - 20:11, said:

in principiu contract de comodat. se incheie in nume propriu, nu trebuie la notariat.
e o procedura destul de putin folosita, cei de la inmatriculari nu prea o incurajeaza, pentru ca inseamna de fapt munca a doua operatiuni de inmatriculare, una pentru propitar, una pentru utilizator. asa ca se mai pun si bete in roate, de exemplu cer sa fie trecut utilizatorul in asigurare, problema ca in asigurare se trece utilizator abia dupa ce esti in certificat. adica te invarti intr-un cerc vicios.
fa acel contract, fisa de inmatriculare pentru proprietar, inca una pentru utilizator. la asigurare cere sa treaca la utilizator respectiva persoana, daca nu, macar la rubrica conducatori auto. acolo nu sunt restrictii sa fie trecut.

Mulțumesc.
Da, se pare că este singura cale. Până la scoaterea taxei de mediu erau probleme cu aceste certificate de comodat. Unii notari refuzau legalizarea lor, deoarece se fenta plata taxei de mediu. Deci... evaziune fiscală.
Referitor la trecerea unei a doua persoane în asigurare, iar cred că nu vor fi probleme, deoarece se va face asigurare în vederea înmatriculării autovehiculului nou, deci nu are certificat de înmatriculare.

#3682
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013
Am cumparat o masina de la un prieten si asigurarea expira zilele astea dar eu vreau sa o folosesc 90 de zile tot pe numele lui, daca am contract de vanzare-cumparare si am scris in talon ca a fost instrainata, pe ce nume fac asigurarea?

#3683
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017
Pe numele lui

#3684
Andy840

Andy840

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.03.2016
Hello,
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns la urmatoarea situatie:
Am contractul de achizitie a unei masini din Romania cu data de 01.04.2019. Stampila de la primaria vanzatorului a fost pusa pe 12.04.2019. Intre timp, mi-am schimbat domiciliul.

1. Imi poate soune cineva in ce perioda ar trebui sa ma incadrez (in 30 sau 90 zile) cu inmatriculrea?
2. Ar trebui ceva acte suplimentare doveditoare? Eu n-am apucat sa merg la primaria fostului domiciliu sa obtin stampila de la finante. Pot merge doar la primaria noului domiciliu fara probleme?

Multumesc frumos

#3685
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007

 DarthVader20, on 18 aprilie 2019 - 15:09, said:

Am cumparat o masina de la un prieten si asigurarea expira zilele astea dar eu vreau sa o folosesc 90 de zile tot pe numele lui, daca am contract de vanzare-cumparare si am scris in talon ca a fost instrainata, pe ce nume fac asigurarea?
daca nu ai apucat sa iei masina in evidenta la impozite, pe numele lui. faci si tu pe o luna, doua, sa nu pierzi mult la ea, cand o faci pe aia pe numele tau.
daca ai apucat, pe numele tau.

 Andy840, on 18 aprilie 2019 - 17:40, said:

Hello,
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns la urmatoarea situatie:
Am contractul de achizitie a unei masini din Romania cu data de 01.04.2019. Stampila de la primaria vanzatorului a fost pusa pe 12.04.2019. Intre timp, mi-am schimbat domiciliul.

1. Imi poate soune cineva in ce perioda ar trebui sa ma incadrez (in 30 sau 90 zile) cu inmatriculrea?
2. Ar trebui ceva acte suplimentare doveditoare? Eu n-am apucat sa merg la primaria fostului domiciliu sa obtin stampila de la finante. Pot merge doar la primaria noului domiciliu fara probleme?

Multumesc frumos

90 zile, si in mod normal poti merge direct la noua primarie.

#3686
dragos77zx

dragos77zx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.11.2015
Salutare,

Am si eu o intrebare destul de importanta. La inmatriculare, am lasat cartea (C.I.V) acolo la serviciul de inmatriculari. Asa este normal? Daca da, cand se poate ridica cartea. Daca nu, cred ca e cu Dumnezeu cu mila sa mi-o gaseasca luni dimineata.

#3687
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
pai ei te trec in carte, la rubrica proprietari.
te-au chemat sa revii la ei, sa ridici cartea si numerele.
cand ti-au spus sa te duci, atunci te duci.

#3688
dragos77zx

dragos77zx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.11.2015
Pai ideea este ca am pastrat numarul de inmatriculare. Singurul motiv pentru care as merge acolo e dovada inlocuitoare de talon, iar cum acest lucru fiind optional, nu mai inteleg, cand si cum as putea sa-mi recuperez civ -ul. Recunosc ca a fost greseala  mea sa ma intreb asta ( ce se intampla cu cartea? ) de-abia acasa.

Edited by dragos77zx, 19 April 2019 - 18:20.


#3689
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
Garantat ti-au zis cand sa revii.
daca nu sau nu ai sesizat, lasa si tu 2-3-4 zile, si te du. s-a cam terminat omorul la inmatriculari, deja in multe locuri s-a revenit la normal, actele in aceeasi zi sau a doua zi.

#3690
dragos77zx

dragos77zx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.11.2015
De carte nu a zis nimic, am intrebat cand pot sa vin dupa dovada, si mi-a zis ca luni. Sper sa-mi dea si cartea atunci.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate