Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#2665
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
Tocmai ce am venit de la inmatriculari, speta este asa:
- in 2014 am terminat leasingul la octavia, am de la Porsche factura cu valoarea reziduala, PV de primire, adev liber datorii, certificat fiscal Porsche, fisa inmatriculare.
in termen de 30 zile am fost la DITL sect 2 unde am domiciliul, am "bagat" masina la impozit, am viza pe fisa de inmatriculare.

Azi, am depus actele la ghiseul de inmatriculari, dupa ce am facut in prealabil rezervare online, ora s-a respectat cu strictete.
- toate actele, chiar daca au fost de 3 ani vechime, au fost bune si acceptate, nu se cere fiscal de la cumparator, chiar daca fisa este mai veche de 30 zile.
_ itp il aveam pana in aprilie
asigurarea imi expira pe 20 februarie si am facut alta pe inca un an si am depus ambele copii.

Documentele noi le primesc inapoi abia marti

#2666
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
Încearcă luni . Eu am depus joi au zis sa vin luni și vineri la prânz erau gata.

Edited by maistoru, 03 February 2017 - 22:45.


#2667
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
NU am timp sa trec maine, si nu ma grabesc, merg de 2 zile cu masina sotiei.

#2668
Tront

Tront

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.07.2012
Salut. Mi-am luat si eu o masina si trebuie neaparat sa o inmatriculez ( depasesc cele 30 de zile, imi place sa fiu legal 100% ).
Dar nu sunt sigur de pasi, asa ca o sa atasez lista, o sa tai de pe ea ce am deja ca acte si sa vad cum trebuie sa ma prezint cu dosarul.
Eu trebuie sa inmatriculez masina in Ilfov ( tot la DRPCIV ). La ilfov se fac programari? Daca da, unde? Ca am gasit doar pentru Bucuresti.

– Cererea de înmatriculare a solicitantului Persoană Fizică sau Persoană Juridică; Masina intre proprietarul din acte si mine, a mai avut un proprietar in fiscal, am fiscalul stampilat de primarie, am bagat masina la fiscal, il trec pe proprietarul din fiscal la dobandit si ma duc cu fiscalul dintre cel din acte si intermediar?

– Fişa de înmatriculare, semnată/ștampilată de fostul şi noul proprietar, vizată la Direcția Taxe și Impozite Locale (în locul vizei fostului proprietar se poate depune certificatul de atestare fiscală emis de Direcția Taxe și Impozite Locale);

– Cartea de identitate a vehiculului (CIV), în original şi copie;

– Dovada efectuării inspecţiei tehnice periodice, în termen de valabilitate; Nu e scrisa pe vechiul talon asta?

– Documentul care atestă dreptul de proprietate, în original şi copie; - aici se refera la talon?

– Actul de identitate al solicitantului, în original şi copie;

– Copia asigurării RCA, în termen de valabilitate – minim 6 luni; - Aici am citit ca pot face asigurare si pe o luna pentru inmatriculare. Se poate? Nu ma trimite inapoi acasa? Vreau sa ii fac asigurari pe o luna pana se scot preturile maxime, si inainte sa se scoata ii fac pe un an direct ca sa stau linistit. Nu vreau sa arunc banii pe asigurarea pe o luna si sa imi comenteze la DRPCIV.

– Dovada plăţii contravalorii certificatului de înmatriculare; - Unde se achita/care este valoarea?

– Certificatul de înmatriculare al fostului proprietar în care acesta a înscris transmiterea dreptului de proprietate, semnat/ștampilat; Nu am pus pe nimeni la * Instrainat catre *. Are ceva?

– Dovada plăţii contravalorii plăcuţelor cu numărul de înmatriculare dacă acestea se schimbă; Taxa pentru preferentiale a ramas tot ~80 ron? La CEC se achita?

– Plăcuţele cu numărul de înmatriculare, dacă fostul proprietar are domiciliul/sediul pe raza altui judeţ şi nu a optat pentru păstrarea numărului respectiv. Dacă noul proprietar doreşte un număr preferenţial, acesta va trebui să predea şi plăcuţele cu numărul de înmatriculare existente pe vehicul. Acestea nu vor fi predate dacă fostul proprietar a optat şi achitat păstrarea numărului de înmatriculare respectiv sau dacă se vor păstra plăcuțele în cazul în care vânzătorul și cumpărătorul sunt din același județ;

Ratez ceva din lista? Nu vreau sa bat 2 drumuri la DRPCIV, vreau sa fiu complet cu dosarul. La Ilfov cat dureaza sa primesc numerele? Ca sa stiu cu ce masina merg. As vrea sa merg Miercuri/Joi sa o rezolv.

Imi cer scuze de deranj. Sper sa ma ajutati !

#2669
pyu

pyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.06.2005
Procedura a ramas la fel, sau s-au mai scos din taxe?

#2670
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,878
  • Înscris: 25.01.2007

 Tront, on 06 februarie 2017 - 22:26, said:

Salut. Mi-am luat si eu o masina si trebuie neaparat sa o inmatriculez ( depasesc cele 30 de zile, imi place sa fiu legal 100% ).
Dar nu sunt sigur de pasi, asa ca o sa atasez lista, o sa tai de pe ea ce am deja ca acte si sa vad cum trebuie sa ma prezint cu dosarul.
Eu trebuie sa inmatriculez masina in Ilfov ( tot la DRPCIV ). La ilfov se fac programari? Daca da, unde? Ca am gasit doar pentru Bucuresti.

– Cererea de înmatriculare a solicitantului Persoană Fizică sau Persoană Juridică; Masina intre proprietarul din acte si mine, a mai avut un proprietar in fiscal, am fiscalul stampilat de primarie, am bagat masina la fiscal, il trec pe proprietarul din fiscal la dobandit si ma duc cu fiscalul dintre cel din acte si intermediar?

– Fişa de înmatriculare, semnată/ștampilată de fostul şi noul proprietar, vizată la Direcția Taxe și Impozite Locale (în locul vizei fostului proprietar se poate depune certificatul de atestare fiscală emis de Direcția Taxe și Impozite Locale);

– Cartea de identitate a vehiculului (CIV), în original şi copie;

– Dovada efectuării inspecţiei tehnice periodice, în termen de valabilitate; Nu e scrisa pe vechiul talon asta?

– Documentul care atestă dreptul de proprietate, în original şi copie; - aici se refera la talon?

– Actul de identitate al solicitantului, în original şi copie;

– Copia asigurării RCA, în termen de valabilitate – minim 6 luni; - Aici am citit ca pot face asigurare si pe o luna pentru inmatriculare. Se poate? Nu ma trimite inapoi acasa? Vreau sa ii fac asigurari pe o luna pana se scot preturile maxime, si inainte sa se scoata ii fac pe un an direct ca sa stau linistit. Nu vreau sa arunc banii pe asigurarea pe o luna si sa imi comenteze la DRPCIV.

– Dovada plăţii contravalorii certificatului de înmatriculare; - Unde se achita/care este valoarea?

– Certificatul de înmatriculare al fostului proprietar în care acesta a înscris transmiterea dreptului de proprietate, semnat/ștampilat; Nu am pus pe nimeni la * Instrainat catre *. Are ceva?

– Dovada plăţii contravalorii plăcuţelor cu numărul de înmatriculare dacă acestea se schimbă; Taxa pentru preferentiale a ramas tot ~80 ron? La CEC se achita?

– Plăcuţele cu numărul de înmatriculare, dacă fostul proprietar are domiciliul/sediul pe raza altui judeţ şi nu a optat pentru păstrarea numărului respectiv. Dacă noul proprietar doreşte un număr preferenţial, acesta va trebui să predea şi plăcuţele cu numărul de înmatriculare existente pe vehicul. Acestea nu vor fi predate dacă fostul proprietar a optat şi achitat păstrarea numărului de înmatriculare respectiv sau dacă se vor păstra plăcuțele în cazul în care vânzătorul și cumpărătorul sunt din același județ;

Ratez ceva din lista? Nu vreau sa bat 2 drumuri la DRPCIV, vreau sa fiu complet cu dosarul. La Ilfov cat dureaza sa primesc numerele? Ca sa stiu cu ce masina merg. As vrea sa merg Miercuri/Joi sa o rezolv.

Imi cer scuze de deranj. Sper sa ma ajutati !

CEREREA, Copie buletinul tau, taxa de 37 la trezorerie, reprezentand contravaloare certificat.
fisa de inmatriculare trebuie. daca ai fiscale pe contracte, cum se obisnuieste acum, pui fisa de inmatriculare in alb
asigurare pe numele tau
contractele. inteleg ca e si un intermediar, deci trebuie doua contracte.
copie si original la cartea masinii,
certificatul de inmatriculare
numerele masinii, daca nu pastrezi aceleasi numere.

fiscal deci trebuie sa ai si de la proprietar, si de la intermediar, si evident, de la tine.
fiscalul poate fi separat, dat de primarie, poate fi stampila pe fisa, poate fi stampila pe contract.
itp e trecut in talon, asigurare poti face si pe o luna, doua, cat vrei.

Edited by slai, 07 February 2017 - 15:35.


#2671
Tront

Tront

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.07.2012
Pun doar o fisa de inmatriculare in alb?
Pe langa taxa de 37 ron, mai am doar taxa de numere si am scapat? Asa usor/ieftin? Fara zeci de foi plimbate aiurea si taxe platite in 10 locuri?
Taxa de numere o achit la ghiseu sau inainte?

#2672
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,878
  • Înscris: 25.01.2007
Doua fise, una intre proprietar si intermediar,  una intre intermediar și tine. Atat, 37, e singura taxa pe care o poti plati inainte.  Sunt cateva servicii de inmatriculare unde se poate plăti si la ghiseul inmatriculari, dar nu la toate. Taxa de numere se plătește la ghișeu, 40 pentru numere la ordine, 85 la preferința

#2673
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Si contravaloarea certificatului tot la ghiseu.

Ca nu e taxa locala sa o platesti la trezorerie.

#2674
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,878
  • Înscris: 25.01.2007
La trezorerie se platesc taxele nationale, taxe si impozite locale e altceva. Ma rog...  Oricum, nu in toate județele se poate plăti la ghiseul inmatriculari.

#2675
covory

covory

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.09.2009
Daca vreau sa pastrez numerele de inmatriculare a fostului propietar mai e nevoia sa fac ceva dupa pasul 3
Multumesc

Edited by covory, 09 February 2017 - 10:49.


#2676
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Ptr numere rosii de ce am nevoie ?

Am gasit ceva, dar nu stiu daca mai e de actualitate.

Inca ceva: daca ai numere rosii automat ai si ITP ? Masina inca are ITP-ul valabil din tara de provenienta.

#2677
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
ITP trebuie facut in Romania la RAR pentru inmatriculare.

#2678
Tront

Tront

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.07.2012
Totul ok. Am mai dat 10 lei sa imi aranjeze dosarul ca la carte la niste acte auto.
Singura problema, am ajuns la 7:00 si abia am prins locul 131. La ora 18:50 plecam de la DRPCIV cu dosarul depus.
Numerele vin pe 21 februarie.
La Bucuresti merge o idee mai repede, dar sunt si mai multi oameni.
Cozile, se fac pe la 3-4-5 dimineata ( cica se fac niste liste ) pentru a obtine bilet de ordine. Biletul de ordine contine si numele tau pe el.
La 7:30 nu mai erau bilete de ordine la inmatriculari Ilfov ( se dau 200/zii si deobicei nu prea le termina pana la 21 din ce am auzit ).
Cred ca asta e costul ca am vrut sa am actele frumos pe numele meu, puteam sa fiu si eu * baietas * si sa o ard pe actele fostului proprietar...

A mers cu asigurarea pe o luna, la Ilfov ( unde cica astia fac figuri mari ).
Daca aveti intrebari, va raspund cu drag. Cred ca stiu toate situatiile posibile dupa aproape 12 ore acolo :)))))).

#2679
Bobby Z.

Bobby Z.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 26.03.2007
Salut !
Am nevoie de niste sfaturi din partea voastra.
Stiu ca s-a mai schimbat putin legislatia in ultimul timp si vreau sa nu fac vreo greseala.
Maine urmeaza sa iau o masina cu numere de RO ( inscrisa la noi ), Care sunt actele pe care trebuie sa le cer proprietarului?
Cartea masinii
Talon ( pe care o sa scriu instrainat la data de... )
Contract vanzare cumparare intre mine si el
Fiscal ( mai se cere? )

Auzisem de ceva stampila de la primarie pe Contractul de vanzare cumparare...
Imi mai trebuie ceva ca a radiat el masina si ca o iau eu la finante?
Cineva care s-a confruntat cu asta in ultimele zile si poate sa ma indrume mi-ar fi de ajutor.
Multumesc!

#2680
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,878
  • Înscris: 25.01.2007
Cu el faci contract,  el se scade la impozit,  iti da 3 contracte vizate. Cu ele te iei la impozit. Faci asigurare, platesti 37 la trezorerie, contravaloare certificat, faci fisa de inmatriculare, cerere, copie buletin, copie civ si gata

Edited by slai, 11 February 2017 - 07:56.


#2681
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,151
  • Înscris: 19.09.2005
@Tront
nu se mai face programare online?

#2682
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Salut, stau in Bucuresti si am masina inmatriculata pe tatal meu ( Maramures). A venit momentul sa o vand, am gasit si cumparator, insa nu suntem siguri cum sa procedam legal cu actele.

- tatal meu face imputernicire la notar si o trimite in original in Buc-
- merg cu hartia si fac contract vanzare cumparare intre tatal meu si cumparator-
-trimit contractul in original la Baia Mare-
- tatal meu il stampileaza la finante dupa care il trimite inapoi la Buc-
-ii inmanez un exemplar in original cumparatorului, el are obligatia sa o declare la primarie in termen de 30 zile-

Am inteles ok? se poate face altceva? cumparatorul este din Buc iar proprietarul tatal meu este din Maramures, este exclus ca vreunu din ei sa mearga la celalalt.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate