Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#2629
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,299
  • Înscris: 13.03.2015
1. Da. Nu mai faci nimic.
2. Da. E vorba de câteva ore, maxim o zi, dacă nu e vorba de numere preferențiale. Noile tăblițe sunt deja acolo și se înmânează pe loc.
3. Da
4. N-am idee, probabil trebuie procură. Totul se întâmplă prin legitimare.

#2630
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Am inteles, multumesc pt raspunsuri, ce mai voiam sa intreb e taxa aceea de 37 lei se plateste la trezorerie sau poate fii achitata si la politie, cum fac si cu taxa pentru numere care e 84lei si mai trebuie si ceva taxa de timbru? Si alta intrebare omul de la care am cumparat masina mi-a zis ca trebuie sa-i dau ceva hartie cum ca a fost radiata masina, hartia asta o primesc de la politie? Deoarece eu am primit de la primaria o hartie albastra pe care scrie certificat de radiere si nu stiu exact ce trebuie sa-i dau omului.

Edited by hustyus, 05 January 2017 - 00:07.


#2631
weed_3

weed_3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 28.08.2009

Quote

Am inteles, multumesc pt raspunsuri, ce mai voiam sa intreb e taxa aceea de 37 lei se plateste la trezorerie sau poate fii achitata si la politie, cum fac si cu taxa pentru numere care e 84lei si mai trebuie si ceva taxa de timbru? Si alta intrebare omul de la care am cumparat masina mi-a zis ca trebuie sa-i dau ceva hartie cum ca a fost radiata masina, hartia asta o primesc de la politie? Deoarece eu am primit de la primaria o hartie albastra pe care scrie certificat de radiere si nu stiu exact ce trebuie sa-i dau omului.

Ambele taxe se platesc unde depui dosarul. Nu trebuie sa ii trimiti nimic . Si mie la fel fostul proprietar imi cerea certificat de radiere cu stampila de la politie, iar ieri cand mi-am luat numerele i-am intrebat si mi-au zis ca certificatul de radiere se stampileaza doar cand autovehiculul a fost dat spre dezmembrare,casare sau a fost furat,in alte cazuri pentru a face dovada ca masina a fost inmatriculata pe numele tau, cel care ti-a vandut-o poate depunde o cerere dupa 30 de zile.

Radierea de la financiar (impozit la primarie) se realizeaza automat atunci cand vanzatorul a solicitat fiscalul si s-au stampilat contractele de v-c de la serviciu de taxe si impozite ( asa mi s-a spus).

#2632
DBigShow

DBigShow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.05.2007
Buna ziua. Am citit ultimele mesaje incepand cu august 2016, insa inca sunt putin nelamurit.

Situatia este in felul urmator:
Persoane A cumpara masina de la persoana B, care a cumparat masina de la persoana C. Toate actele masinii sunt pe numele persoanei C.
Intre persoana B si persoana C exista noul contract de vanzare VIZAT (contract de instrainare-dobandire a unui mijloc de transport).

Persoana A, pentru a inmatricula masina, e suficient sa aiba , in afara de actele masinii - DOAR noul contract VIZAT intre A si B si cel intre B si C?
Repet, ambele contracte, atat intre A si B, cat si intre B si C sunt cele de tip nou, vizate, cu stampila etc, samd.

Mai e nevoie de fisa de inmatriculare? Daca da...intre cine si cine? Si cine o completeaza?

Multumesc anticipat.

#2633
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,912
  • Înscris: 25.01.2007
da trebuie fise de inmatriculare, intre a si b si intre b si c

#2634
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,706
  • Înscris: 22.05.2011

 hustyus, on 03 ianuarie 2017 - 23:44, said:

Am si eu cateva intrebari privind inmatricularea unei masini cumparate din Romania si am cateva nelamuriri si aici sigur gasesc un raspuns:
1. Asigurarea necesara pentru inmatriculare se face pe seria de sasiu? Deoarece masina e inmatriculata si are un alt numar si asigurare, insa eu vreau sa schimb numarul si atuomat am nevoie si de o noua asigurare si as vrea sa stiu cum se procedeaza exact?
2. Daca imi duc dosarul pt inmatriculare si proprietarul a zis ca vrea sa-si rezerve numerele(am intrebat acolo si o zis ca doar cand ma duc eu cu dosarul pt inmatriculare atunci trebuie sa face ceva cerere pt ca el sa-si pastreze numerele), eu nu o sa pot circula pana se emit numerele noi, nu?
3. Numerele vechi le duc la politie cand depun dosarul ,nu?
4. Masina este pe tata si vreau sa o inmatriculez tot pe el, trebuie sa fie si el prezent la politie sau pot eu sa depun dosarul, fara a fi neceseara o procura sau chestii de genul asta?

1. RCA in vederea inmatricularii - da, se face pe VIN, pot nici sa nu treaca nr. de inmatriculare,  dupa ce ies numerele noi, poti merge la asigurator sa le treaca gratis / practic scot la imprimanta aceeasi polita cu numerele noi care ti le da politia.
2. Retinerea numarului de inmatriculare:  Proprietarul vechi depune cerere la Politia care a eliberat nr in cauza, si achita 30 de lei  taxa de rezervare numere. Noul proprietar trebuie sa prezinte o copie a chitantei de rezervare numere la Politia unde inscrie masina, si in acest fel nu mai trebuie sa depuna numerele vechi pt. distrugere ci le trimite inapoi celui care le-a rezervat. Da, se poate circula cu ele pina la noua inmatriculare.
3. Vezi 2.)
4. NU stiu,  sorry  . Succes !

#2635
DBigShow

DBigShow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.05.2007

 slai, on 06 ianuarie 2017 - 15:35, said:

da trebuie fise de inmatriculare, intre a si b si intre b si c

Multumesc pentru raspuns. Eu citisem ca , citez: " În cazul modelului nou (contract de instrainare-dobandire) acesta ține loc de fișă de înmatriculare și certificat fiscal."

Fisa de inmatriculare se elibereaza de catre o anumita unitate sau poate fi completata de mana? (de exemplu sa completez eu ambele fise)

#2636
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,706
  • Înscris: 22.05.2011

 DBigShow, on 06 ianuarie 2017 - 15:27, said:

Buna ziua. Am citit ultimele mesaje incepand cu august 2016, insa inca sunt putin nelamurit.

Situatia este in felul urmator:
Persoane A cumpara masina de la persoana B, care a cumparat masina de la persoana C. Toate actele masinii sunt pe numele persoanei C.
Intre persoana B si persoana C exista noul contract de vanzare VIZAT (contract de instrainare-dobandire a unui mijloc de transport).

Persoana A, pentru a inmatricula masina, e suficient sa aiba , in afara de actele masinii - DOAR noul contract VIZAT intre A si B si cel intre B si C?
Repet, ambele contracte, atat intre A si B, cat si intre B si C sunt cele de tip nou, vizate, cu stampila etc, samd.

Mai e nevoie de fisa de inmatriculare? Daca da...intre cine si cine? Si cine o completeaza?

Multumesc anticipat.

NU stiu daca o sa-ti fie de mare folos,  eu stiu sigur cum era inainte:

Exista parcuri auto/consignatari/"samsari"  in cazul de fata persoana B care are contract de vanzare(CV) cu persoana C, dar nu e activat decat cand gaseste cumparatorul, adica persoana A.
Se intocmeste CV in care pers B vinde masina catre pers A . Atunci pers B incheie deal-ul cu C, si i-o vinde lui A; dar B nu inmatriculeaza masina la politie, ci doar scotea un Fiscal curat de la Taxe si Impozite care iii era necesar lui C pt a-si inmatricula masina. Nu era necesar CV intre B si C.

Cu noile reglemetari cu 5 exemplare originale stampilate de Taxe si Impozite nu mai stiu exact cum sta treaba.
Dar nu e logic/just ca A sa fie obligat sa aduca documente intre B si C  unde el nu e parte...

Se aude ca sunt judete unde se poate si pe formatul vechi in paralel cu noile norme, dar si care merg numai dupa noile norme...

Cel mai safe ar fi ca A sa primeasca de banii dati :  3 exemplare de CVintre A si B  si Fisa de Inmatriculare stampilate de Taxe&Impozite unde e B arondat(tine loc de Fiscal), pe linga talon, CI, RCA si bunul fizic(masina) bineinteles.

Edited by jakota, 06 January 2017 - 16:12.


#2637
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

Quote

4. Trebuie sa faceti autentificarea la RAR. (DOAR PENTRU MASINILE CUMPARATE DIN AFARA TARII - din iulie 2016)

este precisa aceasta informatie ?
pe siteul bpr se spune ca printre altele este necesr si

" m) Certificatul de autenticitate al vehiculului emis de Registrul Auto Român, cu excepţia autovehiculelor destinate competiţiilor sportive şi a vehiculelor istorice; "

si asta in sectiunea auto deja inmatriculate in Romania


le : am citit ca cvc trebuie in 5 exemplare, cumparatorul are doar 3 buc ( unul verde si 2 rosii ) toate semnate de fiscul vanzatorului

Edited by maistoru, 14 January 2017 - 22:06.


#2638
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,912
  • Înscris: 25.01.2007
Nu faci identificare la o masina inscrisa.  E ok 3 contracte, unul e la vânzător, unul la primăria vânzătorului. Deci ies 5.

#2639
adytzuincepator

adytzuincepator

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.01.2017
Salutare tuturor,

Va rog sa ma sfatuiti! Am ajuns pe forumul asta prea tarziu ce-i drept dar totusi nu imi pierd speranta... Am achizitionat de doua zile un autoturism din Romania, inmatriculat in Romania, in carte si in talon proprietar fiind o societate comerciala s.r.l.(A) , pe talon masina fiind instrainat(autoturismul) unei persoane fizice( B ) in anul 2014, eu facand plata unei terte persoane( C ) cu care am incheiat un C.V.C.
Ca si acte am cartea masinii, talonul, asigurare valabila pe numele persoanei B, rovigneta, copie C.I. persoana C, si trei copii de C.V.C. incheiate intre mine si persoana C.
Ce acte imi mai trebuiesc pentru a inmatricula autoturismul pe numele meu?

Va multumesc frumos!

Edited by adytzuincepator, 16 January 2017 - 23:40.


#2640
MariusEmo

MariusEmo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.04.2008
Am si eu urmatoarea situatie.
Am gasut o masina buna intr-un alt judet.
Ideea este ca vanzatorul este samsar, el nu este trecut in actele  masinii, are doar contract de vanzare cumparare cu neamtul ( nu are nici numere - mi-a zis ca a radiat-o din germania si a adus-o pe platforma). Eu trebuie sa fac contract de vanzare cumparare cu samsarul? DOAR ATAT? insa pentru a putea pleca cu ea trebuie sa -i scot numere provizorii. Se pot scoate numere provizorii chiar daca nu apartii din acel judet? trebuie sa-i mai cer samsarului fiscalul,ARE FISCAL ??? tinand cont ca el a adus-o pe platforma si nu e trecut in actele masinii?

#2641
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
Aveți idee daca mai este aglomerat la pipera ? Văzusem la un moment o știre cum că ar sta lumea la coada cu noaptea în cap.

#2642
ionutz4u92

ionutz4u92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.03.2008
Salutare tuturor,

Ma poate ajuta cineva cu un model de contract completat?
Ma incurca faptul ca aceeasi sectiune este atat pentru persoane fizice cat si pentru cele juridice.

Am atasat un demo completat de mine. Va sunt recunoscator daca va uitati si imi spuneti daca am gresit. Ma intereseaza cel mai mult rubrica "Persoana care instraineaza".

Multumesc!

Attached Files



#2643
cryss95

cryss95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 27.07.2013
Salut,am și eu nevoie de puțin ajutor,pe net nu am găsit nimic...vreau sa achiziționez o mașină dintr-un Park auto,mașină a fost adusa din Germania,nu au fost numere roșii scoase deloc și nici înmatriculată în RO,îmi puteți spune va rog care ar fi actele ce le voi primi pentru a evita posibilele tepe și ce pași ar trebuii sa urmez pentru a nu avea probleme cu înmatriculată,mulțumesc anticipat!

#2644
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,912
  • Înscris: 25.01.2007
contractul dintre neamt si firma intermediara.
factura intre intermediar si tine. obligatoriu.
certificat de atestare fiscala, daca nu, copie dupa actele societatii din care sa rezulte ca are ca obiect principal de activitate comert auto. obligatoriu
cmr, asta e actul cu care a fost adusa pe platforma, sau declaratie ca e adusa pe platforma. asta nu e musai, te descurci dupa sa le faci tu.

#2645
cryss95

cryss95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 27.07.2013

 slai, on 18 ianuarie 2017 - 22:07, said:

contractul dintre neamt si firma intermediara.
factura intre intermediar si tine. obligatoriu.
certificat de atestare fiscala, daca nu, copie dupa actele societatii din care sa rezulte ca are ca obiect principal de activitate comert auto. obligatoriu
cmr, asta e actul cu care a fost adusa pe platforma, sau declaratie ca e adusa pe platforma. asta nu e musai, te descurci dupa sa le faci tu.
Mulțumesc,și care sunt actele mașinii?

#2646
ali_geo

ali_geo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 19.02.2015
Dacă e adusa din Germania, trebuie să ai brief mare și brief mic ( sunt oarecum similare cu talon și cartea mașinii cum avem noi) Documentele astea conțin datele tehnice ale mașinii, sunt dintr-o hârtie mai speciala (mai groasă și un pic lucioasă) și sunt verzulii

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate