Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#2449
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,431
  • Înscris: 15.11.2005

View PostdragosDRG, on 30 august 2016 - 01:30, said:

O saptamana. Luate martea trecuta, depus dosar cu o saptamana inainte.

Cred ca le pansoneaza manual si le vopsesc cu suflaiul,
Asta imi place mie in tarisoara asta, evoluam.
Ce faceam acum 6 ani in trei ore acum ne ia sapte zile.
Trebuie sa ai asigurarea activa cand depui actele, ca asa trebuie sa stea la ei de pomana asigurarea o saptamana
Sincer, numai gasesc putere nici sa injur!

Edited by Mondeo, 06 September 2016 - 15:09.


#2450
reico

reico

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 18.11.2005
Contractul de vanzare cumparare il poate face vanzatorul cu o anume persoana, iar mai apoi masina sa fie inmatriculata pe altcineva? Daca da, trebuie si alte acte sau ceva in plus?

Mersi.

#2451
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,699
  • Înscris: 22.11.2007
mersul este unul singur:
tu faci actele cu vanzatorul apoi faci toate actele la randul tau cu cel care va inscrie masina. va fi nevoie printre altele sa bagi masina la impozit si apoi sa o scoti, pentru a ii inmana certificat fiscal celui care va cumpara masina de la tine,

ca sa eviti treaba asta fa din prima contract pe numele celui (banuiesc ca esti sigur) ca va inmatricula masina, chiar daca el nu este prezent. nu este nevoie decat de putina intelegere din partea vanzatorului.

Edited by bossake, 08 September 2016 - 16:18.


#2452
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007

View PostMondeo, on 06 septembrie 2016 - 15:08, said:

Cred ca le pansoneaza manual si le vopsesc cu suflaiul,
Asta imi place mie in tarisoara asta, evoluam.
Ce faceam acum 6 ani in trei ore acum ne ia sapte zile.
Trebuie sa ai asigurarea activa cand depui actele, ca asa trebuie sa stea la ei de pomana asigurarea o saptamana
Sincer, numai gasesc putere nici sa injur!
luna lui august este atipica, numarul de inmatriculari/numere provizorii este de cateva ori mai mare decat in restul anului, deci trebuie inteles ca e greu sa mearga treaba ca in restul anului, angajatii fiind aceiasi.
pe aici acest august a fost chiar excelent.
in toti anii de pana acum, nu gaseai loc la rar nici sa dai cu pusca, pe cand anul asta s-au mobilizat aia de la rar si au bagat zilnic 120 masini, iar joi 180, incat toata luna s-au putut face programari, chiar daca s-a asteptat 3 saptamani.
la inmatriculari numerele s-au dat toata luna in aceeasi zi, cel mult a doua. insa angajatii au stat peste program, noaptea, s-a plecat de la serviciu cand toate dosarele preluate ziua erau terminate si numerele tiparite. in general ultimii angajati au plecat si la 3-4 noaptea.

#2453
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,699
  • Înscris: 22.11.2007
am inteles ca nu se mai acorda 3 luni de numere rosii ci doar unul (un singur rand)
poate confirma infirma cineva?

#2454
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,014
  • Înscris: 01.11.2005
Am auzit si eu asta,posibil sa fie tot functie de judet...

#2455
reico

reico

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 18.11.2005
Certificatul fiscal al vanzatorului trebuie sa ti-l dea atunci cand semnezi contractul, nu?

Sau nu mai e nevoie?

Edited by reico, 09 September 2016 - 16:33.


#2456
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,699
  • Înscris: 22.11.2007
cum sa nu mai fie nevoie?
certificatul fiscal se elibereaza dupa ce se intocmeste contractul. pentru eliberarea lui este necesar contractul de v-c.

#2457
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Fratilor,
Dati-mi, rogu-va, un ajutor. Ce acte, si in ce ordine, am de facut, daca am de cumparat o masina de la compania la care lucrez, masina pe care intentionez sa o vand ulterior (n-am cumparator, inca). In peezent, am semnat actele contractului, astept factura, ulterior voi lua masina cu numerele pe ea. Ma gandesc ca in termen de x zile voi trimite numerele (ma voi intelege cu ei in cate), dar dupa asta, care-s pasii?
Multumesc anticipat.

#2458
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View PostdragosDRG, on 30 august 2016 - 01:30, said:

O saptamana. Luate martea trecuta, depus dosar cu o saptamana inainte.
nu exista asa ceva. poate persoana in cauza a avut ceva probleme la dosar. numerele sunt gata facute se atribuie in momentul depunerii dosarului si se ridica dupa cateva ore, maxim a doua zi daca se depune dupa-amiaza dosarul.

View Postdenky, on 09 septembrie 2016 - 23:43, said:

Fratilor,
Dati-mi, rogu-va, un ajutor. Ce acte, si in ce ordine, am de facut, daca am de cumparat o masina de la compania la care lucrez, masina pe care intentionez sa o vand ulterior (n-am cumparator, inca). In peezent, am semnat actele contractului, astept factura, ulterior voi lua masina cu numerele pe ea. Ma gandesc ca in termen de x zile voi trimite numerele (ma voi intelege cu ei in cate), dar dupa asta, care-s pasii?
Multumesc anticipat.
Cerere ANAF referitoare la timbrul de mediu, inregistrare la primarie pe numele tau, plata taxa certificat 37 lei, plata taxa primarie 60 lei, asigurare pe minim 6 luni (o faci in ziua cand mergi la serviciul inmatriculari), 40 lei taxa numere sau 80 lei daca le vrei preferentiale(se achita la serviciul inmatriculari).

#2459
babylon29

babylon29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 16.03.2014
Salutare.  Am fost marti sa depun dosarul pentru inmatricularea unei masini, adusa din germania si abia luni pot sa ridic numerele. La coada nu am stat mult, vreo 30 minute.Toti care au depus in acelasi timp cu mine, le zicea sa vina vineri sau luni.

#2460
dragosDRG

dragosDRG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 02.01.2011

View Postpartyman, on 15 septembrie 2016 - 02:00, said:

nu exista asa ceva. poate persoana in cauza a avut ceva probleme la dosar. numerele sunt gata facute se atribuie in momentul depunerii dosarului si se ridica dupa cateva ore, maxim a doua zi daca se depune dupa-amiaza dosarul.
Cerere ANAF referitoare la timbrul de mediu, inregistrare la primarie pe numele tau, plata taxa certificat 37 lei, plata taxa primarie 60 lei, asigurare pe minim 6 luni (o faci in ziua cand mergi la serviciul inmatriculari), 40 lei taxa numere sau 80 lei daca le vrei preferentiale(se achita la serviciul inmatriculari).
Nu exista, dar exista..daca am trecut prin asta, ce motiv aveam sa mint?

Edited by dragosDRG, 15 September 2016 - 11:05.


#2461
Oviduzz

Oviduzz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.09.2016
Buna seara, nu stiu daca postez unde trebuie si imi cer scuze anticipat daca am postat gresit.
Am cumparat o masina noua din Romania si urmeaza sa o inmatriculez. Problema e ca din ce ati scris in prima pagina nu-mi dau seama exact toate actele necesare inmatricularii unei masini noi, din acest motiv doresc sa ma lamuriti daca am inteles bine si daca-mi lipseste vreun act.
Am urmatoarele acte:
1. Fisa de inmatriculare ( cu care urmeaza sa merg la primarie din ce am inteles dar aici trebuie sa merg inainte sau dupa ce fac plata taxei de timbru? )
2. Cartea de identitate a masinii
3. Contractul de vanzare-cumparare
4. Actul de identitate al proprietarului
5. Copie dupa RCA
6. Taxa de inmatriculare achitata la CEC

Acum mai am de achitat taxa de timbru si acea taxa la primarie(60 lei).

Va rog sa ma lamuriti cu ce alte acte mai am nevoie sa merg la inmatriculari si daca e necesar sa duc si placutele cu numerele rosii.

Multumesc anticipat,
O seara buna,
  Ovidiu Grigoras

#2462
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View PostdragosDRG, on 15 septembrie 2016 - 11:04, said:

Nu exista, dar exista..daca am trecut prin asta, ce motiv aveam sa mint?
se pare ca in bucuresti lucrurile sunt grave rau ce sa zic, ori serverele sunt foarte greoaie.

View PostOviduzz, on 15 septembrie 2016 - 18:47, said:

Buna seara, nu stiu daca postez unde trebuie si imi cer scuze anticipat daca am postat gresit.
Am cumparat o masina noua din Romania si urmeaza sa o inmatriculez. Problema e ca din ce ati scris in prima pagina nu-mi dau seama exact toate actele necesare inmatricularii unei masini noi, din acest motiv doresc sa ma lamuriti daca am inteles bine si daca-mi lipseste vreun act.
Am urmatoarele acte:
1. Fisa de inmatriculare ( cu care urmeaza sa merg la primarie din ce am inteles dar aici trebuie sa merg inainte sau dupa ce fac plata taxei de timbru? )
2. Cartea de identitate a masinii
3. Contractul de vanzare-cumparare
4. Actul de identitate al proprietarului
5. Copie dupa RCA
6. Taxa de inmatriculare achitata la CEC

Acum mai am de achitat taxa de timbru si acea taxa la primarie(60 lei).

Va rog sa ma lamuriti cu ce alte acte mai am nevoie sa merg la inmatriculari si daca e necesar sa duc si placutele cu numerele rosii.

Multumesc anticipat,
O seara buna,
  Ovidiu Grigoras
1. timbrul de mediu nu are nicio legatura cu taxa de la primarie.
2. numerele rosii nu trebuie prezentate, se cer doar numerele cu care masina a intrat in tara, in cazul in care e importata si vine pe roti.
3. ai nevoie si de dovada achitarii timbrului de mediu

Edited by partyman, 15 September 2016 - 20:08.


#2463
kad07

kad07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.09.2016
Buna ziua
In legatura cu ultimele modificari aduse la aceasta procedura privind inmatricularea unei masini second hand , inmatriculata deja in Romania : pe cartea de identitate nu sunt trecute concentratiile de noxe ; in aceasta idee mai trebuie sa ma duc la RAR sau merg direct la ANAF pentru stabilirea taxei de mediu ? Cu multumiri

#2464
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,699
  • Înscris: 22.11.2007
e nevoie sa mergi la RAR pentru a iti trece in carte noxele.
fara ca ele sa fie trecute in cartea masinii cei de la anaf nu pot calcula valoarea timbrului de mediu.

da un telefon la RAR, auzisem ca se pot trece si fara sa mergi cu masina, te duci doar cu cartea (totusi eu acum vreo 4 ani tot asa m-am dus sa imi treaca noxele dar mi au zis ca e nevoie sa vada si masina pentru ca... nu stiu ce trebuia sa verifice, ca aveam carte tip vechi - o masina adusa in 2004 in tara - oricum eram cu masina aia acolo).

#2465
blackbone

blackbone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.05.2005
imi spuneti va rog ce acte trebuie sa primesc inapoi de la biroul de inmatriculari dupa finalizarea procedurii de inmatriculare unei masini aduse din Germania? am rugat pe cineva sa se ocupe,si mi-a adus inapoi in original doar cartea de identitate a masinii si o dovada pana imi vine talonul prin posta.

#2466
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
da, atat primesti. presupun ca ti-a adus si doua numere de inmatriculare...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate