Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#1927
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tu ți-ai încheiat obligațiile când ai vândut mașina. Riscul de a merge cu ea așa și l-a asumat actualul proprietar așa că nu are decât să se descurce.

#1928
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
1. Se pare ca doar proprietarul din certificat , adica eu , poate sa scoata certificatul de la politie.
2.Daca eu nu intervin sa scot certificatul , cumparatorul nu poate sa imatriculeze
3. Nu cred ca este corect sa ma pun contra , deoarece asa scrie in codul rutier:
"art11.(2) Înmatricularea vehiculelor este continuă, de la admiterea în circulaţie până la scoaterea definitivă din circulaţie"
"art 11.(2) ,punct  b, transcrierea în evidenţele autorităţilor competente, potrivit legii, a tuturor transmiterilor ulterioare ale dreptului de proprietate asupra unui vehicul."
Deci daca omul capata dreptul de proprietate , implicit capata si dreptul de a trascrie acest drept .

Intrebarea mea era alta : ce obligatii imi revin dupa ce iau de pa politie certificatul ? Sa il predau la cei la care am vindut masina sau sa il predau actualului proprietar ?

Edited by hspinache, 14 October 2015 - 11:30.


#1929
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
il dai actualului proprietar, ala de are dosarul de inmatriculare.
tu obligatie nu ai, ce faci se cheama bunavointa.

#1930
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Nu pot sa dau la actual proprietar pentru ca nu stiu cine este actual proprietar . Ar trebui sa vina cu copii dupa documente prin care sa demostreze ca el este dupa ce a cumparat de la cei la care am vindut eu. Foarte complicat si posibil sa minta .
Nu este mai normal eu sa predau la cine am vindut si acela sa predea la cel care a cumparat ?

#1931
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006

View Posthspinache, on 14 octombrie 2015 - 13:40, said:

Nu pot sa dau la actual proprietar pentru ca nu stiu cine este actual proprietar . Ar trebui sa vina cu copii dupa documente prin care sa demostreze ca el este dupa ce a cumparat de la cei la care am vindut eu. Foarte complicat si posibil sa minta .
Nu este mai normal eu sa predau la cine am vindut si acela sa predea la cel care a cumparat ?
1. Tu ai vandut masina legal, cu contract de V/C si radiere de la Fiscul tau... da?
2. Ai scris, pe talon, "instrainat catre... la data..."?

Daca raspunsul e DA, la amandoua intrebarile, atunci tu NU mai ai nici o obligatie sa faci NIMIC!

Proprietarul actual al masinii (cumparatorul) are obligatia sa inmatriculeze masina in circulatie (in termen de 30 zile de la intocmirea actelor de V/C)... cu plata taxelor aferente operatiunii.
Nu este legat de existenta talonului vechi, deoarece oricum i se emite un talon nou.
Are nevoie de CIV, de contractul de V/C, de plata taxelor la ANAF si de certificatul de la RAR (autenticitatea).

De fapt, cumparatorul NU doreste sa reinmatriculeze masina (probabil, din cauza timbrului de mediu), asa ca vrea sa mearga "cu numerele tale si cu talonul tau".
Eu te sfatuiesc sa nu faci niciun fel de demers de a recupera talonul... ai avut noroc si ai scapat de aceasta situatie, pentru ca ala ar fi circulat cu masina aia (pe numerele tale) si apoi ar fi revandut-o altuia... si tot asa.
Orice amenda radar, orice amenda de rovigneta neplatita, vine la TINE!... pentru ca tu apari, in evidentele Politiei, ca fiind proprietarul masinii.

Conform legislatiei actuale, tu nu poti sa radiezi masina "de pe numele tau" la Politie, DACA ai vandut-o deja!
Obligatia de a reinmatricula masina ii revine cumparatorului, dar tu nu poti sa faci nimic in acest sens! Nu poti sa-l obligi in niciun fel, iar politia nu ia in seama contractul de vanzare-cumparare.
Daca iti vine vreo amenda, TU va trebui sa o platesti si apoi sa te judeci cu cel la care e masina acum... o sa ai probleme si o sa stai prin tribunale.

NU te duce la politie sa iei talonul inapoi!

#1932
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
In   art. 8 din Ordinul M.A.I. nr. 1501/2006 , paragraf i , se specifica "- certificatul de inmatriculare al fostului proprietar in care
acesta a inscris transmiterea dreptului de proprietate"

Cum poate sa imatriculeze daca nu are certificatul ?

#1933
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
Amice, am înțeles, tu ești, așa, un pic mai lent, așa că îți repet a trei a oară
În dosarul de înmatriculare se depune certificat, sau, dacă nu îl ai, se depune în locul lui ori dovadă de reținere emisă de polițistul care la reținut, ori o declarație ca l-ai pierdut, dacă l-ai pierdut


#1934
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006

View Posthspinache, on 15 octombrie 2015 - 19:57, said:

In   art. 8 din Ordinul M.A.I. nr. 1501/2006 , paragraf i , se specifica "- certificatul de inmatriculare al fostului proprietar in care
acesta a inscris transmiterea dreptului de proprietate"

Cum poate sa imatriculeze daca nu are certificatul ?
Prietene, vorba lu' slai, hai sa mai incercam o data.

- TU ai vandut masina si ai dat toate actele, inclusiv talonul.
- Cumparatorul era obligat sa o inmatriculeze pe numele sau, in termen de 30 de zile... n-a facut treaba asta, a avut ghinion si politia i-a oprit talonul.

De aici, incolo, problema e doar a cumparatorului... NU mai e problema ta, nu mai e raspunderea ta, nu mai ai nici o legatura cu acest caz. Masina nu mai este a ta, din secunda in care ai semnat contractul de V/C.
Mai mult, daca te implici si te bagi in rahatul cu recuperarea talonului, o sa-ti faci singur probleme.

Ai inteles?

#1935
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Sa nu judecam pripit . Daca vehiculele sint obligate sa fie pe regimul de imatriculare continua , si daca un altul are proprietate pe un vehicul , implicit el are dreptul sa o imatriculeze . Dar ca sa o imatriculeze , ii trebuie talonul . Nu scie in instructiuni , ca se poate si cu dovada . Si daca vine ala si cere talonul pentru imatriculare si proprietarul initial refuza , implicit se incalca un drept al ultimului proprietar .

Am studiat la mai multe judete , in og 1501/2006 , peste tot se specifica talonul . Nicaeri nu se specifica ca se poate si cu dovada .

#1936
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006

View Posthspinache, on 16 octombrie 2015 - 07:45, said:

Sa nu judecam pripit . Daca vehiculele sint obligate sa fie pe regimul de imatriculare continua , si daca un altul are proprietate pe un vehicul , implicit el are dreptul sa o imatriculeze . Dar ca sa o imatriculeze , ii trebuie talonul . Nu scie in instructiuni , ca se poate si cu dovada . Si daca vine ala si cere talonul pentru imatriculare si proprietarul initial refuza , implicit se incalca un drept al ultimului proprietar .

Am studiat la mai multe judete , in og 1501/2006 , peste tot se specifica talonul . Nicaeri nu se specifica ca se poate si cu dovada .

Amice, tu ai predat talonul atunci cand ai facut vanzarea. Dupa ce ai predat CIV-ul, talonul si masina, raspunderea ta s-a terminat. Punct!
In rest, vad ca-ti place sa te contrazici cu noi si iti place sa ne citezi diverse legi si ordonante.

Succes pe mai departe!

#1937
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Dupa vanzare, daca ma duc la inmatriculari, sa intreb daca masina si-a schimbat deja numarul, primesc oare un raspuns direct?

#1938
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posthspinache, on 16 octombrie 2015 - 07:45, said:

Si daca vine ala si cere talonul pentru imatriculare si proprietarul initial refuza , implicit se incalca un drept al ultimului proprietar .
Şi tot o încălcare a unui drept al ultimului proprietar este şi dacă cel din talon ar avea pretenţia ca acel ultim proprietar să plătească amenzile de rovinietă, că doar legea spune că amenda se aplică celui din talon.
Când nu a înmatriculat maşina în termenul legal, cumpărătorul şi-a asumat un risc. Acum nu are decât să pună în practică ceea ce a hotărât atunci că va face dacă se ajunge în situaţia asta.

Edited by MembruAnonim, 16 October 2015 - 09:42.


#1939
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006

View Postarab, on 16 octombrie 2015 - 09:16, said:

Dupa vanzare, daca ma duc la inmatriculari, sa intreb daca masina si-a schimbat deja numarul, primesc oare un raspuns direct?
In mod normal, daca te duci cu actele dupa tine (actele de vanzare) si daca politistul de la ghiseu e in toane bune, atunci DA.
Politistul poate verifica imediat daca noul proprietar (cumparatorul) a reinmatriculat masina. Evident, te duci dupa expirarea termenului de 30 de zile.

Daca te refuza, atunci raspunsul la intrebarea ta se poate afla indirect, prin "rezervarea" numerelor... faci cerere pentru "rezervare numere preferentiale", adica tocmai numerele de pe fosta masina.
Se plateste o taxa modica si rezervarea e valabila 1 an de zile. In cazul acesta politistul de la ghiseu este obligat sa verifice "numarul" si sa-ti spuna daca e valabil. Tot asa, du-te cu toate actele la tine.

Tinand cont de legislatia actuala, mai ales daca reinmatricularea presupune plata timbrului de mediu, sunt 99% sanse ca noul proprietar (cumparatorul) sa circule cu numerele tale si cu talonul vechi.
Mai ales daca, la vanzare, nu ai completat pe talon la rubrica "instrainat catre... la data...".

Faptul ca ala circula cu masina, avand numerele vechi si talonul tau, nu este decat contraventie (amenda)... daca nu i se retine talonul (din motive diverse), cumparatorul poate circula ani de zile cu masina si o si poate revinde, in mod legal.
Se ajunge la situatii in care masina trece pe la 3-4 proprietari, avand inca vechile numere si talonul primului proprietar.
Toate amenzile (camere, radar, rovigneta) vin pe adresa primului proprietar... nici nu iau in calcul situatiile grave (accident cu fuga de la locul faptei... sau, masina utilizata la furat).
Vei fi obligat sa platesti amenzile (se duc direct la Fiscul tau) si nu vei recupera banii decat daca il dai in judecata pe cel care conducea masina. Daca masina a fost vanduta-revanduta de 2-3 ori, o sa ai mari belele!
Problema nu se rezolva decat la tribunal, unde trebuie sa iei hotarare judecatoreasca de radiere din circulatie... doar asa mai poti radia masina, de pe numele tau, la politie!

Nu faceti confuzie intre radierea fiscala (scoaterea de la impozit) si radierea din circulatie (inmatricularea masinii in evidentele Politiei).
Nu sunt legate intre ele, si nici nu decurg una din alta!


Boii care ne conduc nu au armonizat legislatia, dupa ce-au bagat toate magariile cu taxa de timbru / timbru de mediu.
Dupa ce vinzi masina, in mod legal, tu NU te poti duce la Politie ca sa soliciti radierea din circulatie si anularea "numerelor vechi". E de tot cacatul, dar asa e legea facuta!
Daca cel care cumpara masina nu o reinmatriculeaza, TU ramai in evidentele politiei... Politia nu il poate obliga pe cumparator sa reinmatriculeze masina, asa ca nu ai nici o solutie legala sa te asiguri ca "scapi".

#1940
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Toate sfaturile pe care mi le-ati dat , sint foarte bune .
Practic , am patit cam asa :
-ultimul proprietar se duce la SC...  de la el din jutet si cei de acolo ii spune ca "A ,nu este nici o problema ; proprietarul initial iti recupereaza talonu.
-se duce la mine in judet , la SC....  , si astia la fel ; "A , nu este nici o problema ; sa vina proprietarul si se rezolva ."
-ca sa i se puna capac , ma suna de la  SC.... , de la mine de la judet , ca sa ma informeze ca numai eu pot sa ridic certificatul .
-ma duc la mine la imatriculari si ii spun acolo , ca nu am talon si vreau sa imatriculez . Sa il ilocui ce ceva [dovada , resr , etc].  Primesc rasuns "Nu se poate ; ai talon , imatriculezi . Nu ai talon , nu imatriculezi" .
-cel de la restituiri imi spune " pai ii dai talonul , acolo , la SC ...   judetul lui ,unde imatriculeaza , cind el preda toate actele "

Pai ce este in mintea omului ala ? in mintea lui este ca si cind ar fi dreptul lui sa beneficieze de recuperare talon si eu ma contra fericirii lui  , ca de , a gresit si el o data ..  
In loc ca toate istitutiile sa ii spuna " Ba , daca ti-a fost luat , luat ramine   ; dute si imatriculeazi " , ma baga pe mine la inaintare .

I

Edited by hspinache, 22 October 2015 - 15:06.


#1941
andreiht

andreiht

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 08.07.2014
Daca timbrul de mediu a fost platit in luna aprilie 2015 , este posibil sa fie recuperat ?

Multumesc.

#1942
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Timbru de mediu nu se poate recupera.

#1943
vlad_pusksu

vlad_pusksu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 07.03.2007
Salut,

Cu toate ca am rasfoit paginile forumului, nu am reusit sa ma lamuresc in anumite privinte. Voi cumpara un autoturism inmatriculat in Romania. Maine merg la Ditl sector 1 pentru a face actele.
Care este ordinea lucrurilor? Prima oara se face contractul de vanzare-cumparare si apoi vanzatorul imi da cerificatul fiscal? Dupa ce scoate masina de la impozit, eu merg la RAR pentru autentificare
sau mai intai la taxe si impozite pentru a lua masina in evidenta?
Vanzatorul are chitanta de la ANAF cum ca a platit timbrul de mediu. Am inteles ca la serviciul inmatriculari am nevoie de dovada ca nu a fost  recuperata aceasta taxa...pe numele meu. Depun cererea
in acest sens la ANAF sector 1 (domiciliul vanzatorului) sau ANAF sector 2 (domiciliul cumparatorului)?
Pot trece in contractul de vanzare-cumparare o clauza pentru eventualitatea in care taxa a fost recuperata?

Multumesc!

#1944
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 02.09.2005
contract vanzare cumparare, vanzatorul o scoate de la impozite si iti da certificatul fiscal, tu it faci programare la rar si o poti inscrie la taxe si impozite in timpul asta. De asemenea cererea pentru taxa nerecuperata o depui la anaf de la adresa ta de domiciliu (atentie ca poate fi recuperata, iti asumi un risc daca o cumperi fara sa vezi dovada ca e nerecuperata).
contractul e standard, nu cred ca merge cu clauze, cel mai bine zi-i sa isi scoata dovada ca taxa e nerecuperata, inainte de a bate palma cu el, daca nu are nimic de ascuns o sa fie de acord.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate