Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#1963
bgs11

bgs11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 28.11.2014
Nu prea se da importanta..

#1964
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 09.03.2006
Vreau sa iau o masina inmatriculata in spani si va rog sa-mi spuneti daca trebuie sa fie radiata  in spania.pt ai scoate numere rosii. Ce acte de spania trebuie sa-mi dea vanzatorul?

#1965
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,889
  • Înscris: 25.01.2007
nu trebuie radiata, doua acte, permiso de circulation, si tarjeta de inspecciones tehnica. plus contract de vanzare-cumparare
[ http://prestariserviciiauto.ro/wp-content/uploads/2014/09/Talon-Spania-b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://cdnx4.consumoteca.com/wp-content/uploads/tarjeta-itv-500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1966
Szergiu

Szergiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.01.2009
Buna ziua.
vreau sa cumpar o masina inmatriculata in anglia.
Masina are proprietarul in alba iar eu sunt din suceava
Eu urmeaza sa merg sa vad masina in alba si as vrea sa stiu cu exactitate de ce acte am nevoie....ce trebuie sa fac acum in alba pentru ca ulterior sa mai scot 2 randuri de numere rosii din suceava...dupa care sa o inmatriculez pe numele meu.
MAsina are numerele/asigurarea expirate in UK
Proprietarul s-a oferit sa faca el demersurile necesare pentru a obtine numere rosii/provizorii de romania.
Mi a spus ca trebuie platit la masina o taxa de aprox 800 ron pentru a-i face "cartea masinii pe numele meu" + taxa de timbru./inmatriculare(130euro).
Multumesc anticipat.

#1967
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,836
  • Înscris: 10.12.2006
bad post.

Edited by Mizu, 08 November 2015 - 15:02.


#1968
Szergiu

Szergiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.01.2009
null

Edited by Szergiu, 08 November 2015 - 15:12.


#1969
sosobigman

sosobigman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.02.2010
Salut,
sunt in urmatoare situatie. vreau sa achizitionez o masina inamatriculata in RO, dar vreau sa o cumpar cadou pentru tatal meu.
Problema e ca masina e din alt oras? Eu sunt in Sibiu, vanzatorul din Brasov.
Cum ar trebui procedat, pentru ca inmatricularea as dori sa o fac direct pe el (tata).
In primul caz ma leg de contractul de vanzare cumparar. il fac prima data intre mine si cumparator, dupa care intre mine si tata? restul documentelor vor trebui modificate de fiecare data, adica la vanzarea dintre cumparator & eu, dupa care la "vanzarea" dintre mine si tata? Talonul, Cartea masinii, Asigurare? cum ar trebui procedat?

#1970
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,889
  • Înscris: 25.01.2007
cel mai bine intre el si tata.
daca o iei pe tine, va trebui sa te inscrii cu ea la impozit, apoi sa o vinzi catre tata, sa te scoti de la impozit, sa se ia el la impozit.

#1971
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008
Aveti idee la o masina noua cat dureaza calcularea taxei de timbru sau se calculeaza si plateste pe loc ?

#1972
bgs11

bgs11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 28.11.2014
Sosobigman merge sa faci direct contractul pe numele tatalui.. Eu cand am vandut masina, cumparatorul a trecut o pe alt nume nicidecum pe numele lui. E treaba lor :)

#1973
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,889
  • Înscris: 25.01.2007

View Postyonut_a, on 11 noiembrie 2015 - 13:42, said:

Aveti idee la o masina noua cat dureaza calcularea taxei de timbru sau se calculeaza si plateste pe loc ?

teoretic in 10 minute ai calculul.
practic la multe sedii anaf s-au prins ca daca iti da calculul pe loc nu ai motiv sa "ungi roata", asa ca iti dau calculul in 2-3 zile, cine se grabeste unge roata, roata se invarte cu spor si iese calculul mai repede.
din momentul in care ai hartia de calcul si adeverinta ca nu esti platitor de tva, te pui la coada la trezorerie si platesti.

#1974
proman

proman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.03.2013
Salut!
As avea si eu o intrebare: pot inmatricula o masina (mers la RAR+politie) pe numele mamei mele? Ea nefiind in tara.
Multumesc!

#1975
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cu procură notarială poți să o faci fără probleme. Fără procură poți doar anumite etape, piedicile întâlnindu-le la ridicarea cărții de identitate de la RAR, a dovezii de la înmatriculări și în final a certificatului de înmatriculare de la PrioriPost.

Edited by MembruAnonim, 11 November 2015 - 21:45.


#1976
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,432
  • Înscris: 01.12.2001
Nevasta are numere preferentiale pe masina ei pe care o va vinde.
De unde recupereaza numerele (si cand?) si pe ce perioada se face rezervarea?
Trebuie sa mearga ea personal? (ramane fara masina si e la 40 km serviciul de inmatriculari). Pot merge eu doar cu CI a ei, sau trebuie procura la notariat?

#1977
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,286
  • Înscris: 13.03.2015
Dorin, plăcuțele se pot lua când se face înmatricularea pe noul proprietar și rezervarea e valabilă 1 an, la Înmatriculări auto, serviciul prefecturii (Iulius Mall). Eu am încercat să achit taxa de rezervare și să-i duc plăcuțele fostului proprietar dar nu a vrut cel de la înmatriculări (și tot cu el se va întâlni și nevasta ta). S-ar putea să ți le dea și ție, poți încerca (ia și certificatul de căsătorie, poate ajută).

#1978
bgs11

bgs11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 28.11.2014
Da dar, ca sa tii acele nr rezervate pana cand cumperi urmatoarea masina trebuie sa platesti o taxa.. Incearca pe drpciv.ro poate vei gasii mai multe informatii utile.

#1979
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,432
  • Înscris: 01.12.2001
Daca e din alt judet cumparatorul, de unde recuperez eu placutele cu numerele mele preferentiale?  El pleaca la el acasa cu masina cu numarul meu. Intr-o luna trebuie sa o inmatriculeze. Trebuie sa merg cu el in acel moment la el in judet sa platesc rezervarea si sa iau numerele eu?

#1980
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,889
  • Înscris: 25.01.2007
Cand înmatriculează în loc să predea numerele vechi le păstrează și ți le trimite tie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate