Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul degresant universal

Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...
 Lamurire bec led h7

Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse
 Cat spatiu stocare aveti in total...

Reflux

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...
 Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES
 

Ati face o reconversie profesionala de genul biolog -> asigurator?

* - - - - 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
35 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: Ati face (/incerca) o reconversie profesionala de genul biolog -> asigurator? (15 membri au votat)

Ati face (/incerca) o reconversie profesionala de genul biolog -> asigurator?

  1. Da (6 voturi [40.00%])

    Procentaj al voturilor: 40.00%

  2. Nu (9 voturi [60.00%])

    Procentaj al voturilor: 60.00%

Votează Vizitatorii nu pot vota

#19
Demerzel

Demerzel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 150
  • Înscris: 25.02.2024
Asigurări poți face si acum, cred ca un contract de colaborare iti e suficient.

Ai sediu, ai ceva ?

#20
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.030
  • Înscris: 06.07.2023

View PostDemerzel, on 30 aprilie 2024 - 21:18, said:

Asigurări poți face si acum, cred ca un contract de colaborare iti e suficient.

Ai sediu, ai ceva ?

Sediu, birou, anticamera, secretara...steag la intrarea in imobil...Cine naiba va insufla astfel de intrebari tembele? Omul e in faza de idee si tu il intrebi de sediu Posted Image

#21
Demerzel

Demerzel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 150
  • Înscris: 25.02.2024
Usor...

Din faza de idee trebuie să gândești chestiile astea.
Nu te poți astepta sa faci asigurări pe marginea trotuarului, avand in dotare o masa si un scaun pliabil.


#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.165
  • Înscris: 20.10.2015

View Postaaaa4567, on 30 aprilie 2024 - 17:12, said:

Pe scurt: faci conversia (biolog -> asigurator)?

Desi am votat "da" am facut-o inainte sa-ti citesc postul

NU as face conversia, si asta de teama ca m-ar vede Tsunamii ai m-ar califica, prost.

#23
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.156
  • Înscris: 14.09.2021
Un om poate lucra 4 meserii în același timp - la stat, agent imobiliar, profesor de legislație, instructor auto.

Nu are nevoie să demisioneze de undeva ca să lucreze în alt loc.

Ca agent de asigurări nu ar lucra un om care poate lucra alea 4 meserii și nici biolog nu ar lucra.

Editat de anonimuI, 30 aprilie 2024 - 22:05.


#24
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.560
  • Înscris: 18.10.2011

View PostanonimuI, on 30 aprilie 2024 - 22:01, said:

Un om poate lucra 4 meserii în același timp - la stat, agent imobiliar, profesor de legislație, instructor auto.

Nu are nevoie să demisioneze de undeva ca să lucreze în alt loc.

Ca agent de asigurări nu ar lucra un om care poate lucra alea 4 meserii și nici biolog nu ar lucra.
OK, sa zicem ca excludem meseriile pe care le poti face ca un side job, part time, ce nu necesita mare lucru. Probabil ar intra si asigurarile (nu stiu, nu ma pricep, dar am auzit). Multe meserii necesita o angajare serioasa: timp pentru calificare, cursuri, efort, ucenicie etc.

Sigur ca vorbesc de meserii pentru care exista ooarece afinitate, pricepere. Evident ca nu intreb un profesor de 60 de ani, iesit din forma, daca s-ar reprofila in alpinist utilitar...

View Postionutzitaly, on 30 aprilie 2024 - 20:28, said:

E totusi o diferenta fata de a fute lumea la cap pe Whatsapp aducandu-le aminte ca le scade asigurarea la bicicletta.
Btw, ce mai face un asigurator (broker) in Romania?

OK, alt exemplu: sa zicem ca ti s-a acrit de mediul de lucru din profesorat sau medicina. E unn job serios, ce nu i-ai da cu piciorul. Sa zicem si ca te pricepi la tamplarie sau reparatii bicicliete (ai un var, ai mai incercat ceva in tinerete etc etc - sigur ca trebuie sa fi testat domeniul...). Ai incerca o reconversie?

Editat de aaaa4567, 30 aprilie 2024 - 22:19.


#25
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.156
  • Înscris: 14.09.2021

View Postaaaa4567, on 30 aprilie 2024 - 22:23, said:

OK, sa zicem ca excludem meseriile pe care le poti face ca un side job, part time, ce nu necesita mare lucru. Probabil ar intra si asigurarile (nu stiu, nu ma pricep, dar am auzit).

Pe lângă ce am scris se poate lucra și agent de asigurări, numai că nu rentează nici din plăcere să faci așa ceva.

Să nu mai faci ceva din cele 4 de care am spus și să faci doar asigurări e ca și cum ești portar sau agent de pază sau casier.

Din alea 4 de care am spus dacă scoți lucratul la stat, celelalte 3 le poți face până mori.

Editat de anonimuI, 30 aprilie 2024 - 22:49.


#26
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.216
  • Înscris: 04.03.2014

View Postaaaa4567, on 30 aprilie 2024 - 22:23, said:



OK, alt exemplu: sa zicem ca ti s-a acrit de mediul de lucru din profesorat sau medicina. E unn job serios, ce nu i-ai da cu piciorul. Sa zicem si ca te pricepi la tamplarie sau reparatii bicicliete (ai un var, ai mai incercat ceva in tinerete etc etc - sigur ca trebuie sa fi testat domeniul...). Ai incerca o reconversie?

La nivel personal merge pe whatever floats your boat:)



#27
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.156
  • Înscris: 14.09.2021

View Postaaaa4567, on 30 aprilie 2024 - 22:23, said:

OK, alt exemplu: sa zicem ca ti s-a acrit de mediul de lucru din profesorat sau medicina. E unn job serios, ce nu i-ai da cu piciorul. Sa zicem si ca te pricepi la tamplarie sau reparatii bicicliete (ai un var, ai mai incercat ceva in tinerete etc etc - sigur ca trebuie sa fi testat domeniul...). Ai incerca o reconversie?

Nu merge ce ai scris. Poate doar să faci un magazin de piese pentru biciclete dar nici așa nu ar merge sau magazin cu scule pentru tâmplărie.

Nu se apucă unul care a fost profesor sau doctor să repare biciclete sau uși și geamuri.

Editat de anonimuI, 30 aprilie 2024 - 23:10.


#28
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.440
  • Înscris: 23.12.2015
Meseria trebuie sa se potriveasca personalitatii tale. Daca-ti place sa lucrezi cu oamenii si ai talent la vanzari sigur merita. Am avut un contract intr-o firma de asigurari si erau oameni care lucrau si de 30 de ani acolo. Pe ceilalti care erau mai seniori ii dadeau afara si angajau altii pe pozitii de junior, dar pe astia ii tineau fara probleme. Asta pentru ca oamenii erau platiti la comision si daca plecau, plecau si cu parte buna din clientii lor.

#29
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.480
  • Înscris: 08.01.2021
Da, daca te-ai plictisit de domeniul vechi și cel nou ți se pare atrăgător.
Doar pentru 500 lei în plus nu știu, e important să-ți și placa ce faci.

#30
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.433
  • Înscris: 24.09.2017
Asta cu sa-ti placa ceea ce faci e o tampenie. Louis Rossman are o vorba buna, in care zice ca nu-i place sa lipeasca fire pe placa de baza, dar are satisfactia la final ca a reusit sa ”readuca” la viata laptopul cuiva si ala nu a pierdut pozele cu pisica sau what ever:) Si mai era cineva care zicea ca odata ce faci x lucru ca job, isi mai pierde farmecul.

Astia batranii pe la munca ma amuza, ca mai zic ca s-au plictisiti si ar incerca si altcva si etc. Dar saracii nici nu mai au capacitatea de atentie/logica/lucru cum o aveau inainte(daca o aveau) si viseaza cai verzi, iar la ei schimbarile astea ar insemna sa trimita emaluri la alti oameni si sa schimbe datele dintr-un excel. Am si ras odata, ca era o duduie care vroia sa faca altceva, sa iasa din zona de confort:) si i-am sugerat ca sunt posturi de sudor la noi in firma. Ca si om care a avut joburi destul de diferite si multe, chiar daca au fost la aceeasi firma, pot spune ca e o balanta intre ce stii sa faci si ce nu stii, adica eu stiu deja ca nu o sa fiu prea bun la anumite joburi sau anumite situatii/sefi si nu vreau.

De cand am grija si de copii, efectiv sunt prea obosit si vreau un job cat mai simplu, chiar daca inseamna ca-s mai usor de dat afara, mai neimportant. Efectiv, nu prea mai vreau cu stress si vreau sa fiu cat mai relaxat, fiinda jobul nu e ”identitatea” mea sau ceva care conteaza, iar cum am zis si in postul trecut, nu-mi trebuie multi bani ca sa traiesc si nu am nici o ”ambitie” sa vreau mai mult.
Am citit de curand pe Ziarul Finaciar un articol unde generatiile mai vechi care se ”mandreau” cu jobul sau vroiau sa ajunga ”cat mai sus” ierarhic, adica pentru multi contau sa fie inginerul de pe ulita sau doctorul satului, s.a.m.d. oamenii se simteau mai mandri, mai importanti, mai bagati in seama.

Editat de bobitad, 01 mai 2024 - 08:30.


#31
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.480
  • Înscris: 08.01.2021
Problema e ca juma din viata ți-o petreci muncind.
O săptămână are 168h. Din alea 56 le dormi.
Rămân 112.
40 muncești
Vreo 10 le petreci în trafic.
Mai faci cumpărături, schimbi pampers, una alta, daca le pui pe astea în Excel de fapt îți dai seama că timpul petrecut la munca e categoria cea mai mare.  Dacă ala e o corvoada și-ți vine sa te dai cu capul de pereți, alea trei săptămâni pe an în Grecia și Austria n-au cum să compenseze.
Cumva trebuie să trăiești în fiecare zi nu doar în weekend și în vacante și restul timpului sa vegetezi.

Satisfacția face parte din atractivitatea unui job.

Editat de KiloW, 01 mai 2024 - 09:10.


#32
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.272
  • Înscris: 24.02.2007

View Postaaaa4567, on 30 aprilie 2024 - 17:12, said:

meserie bine vazuta /titrata [...] biolog, arheolog, lingvist etc

In ce univers paralel traiesti?

#33
Demerzel

Demerzel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 150
  • Înscris: 25.02.2024

View PostanonimuI, on 30 aprilie 2024 - 23:07, said:


Nu se apucă unul care a fost profesor sau doctor să repare biciclete sau uși și geamuri.

De ce ? Ca ti de pare tie ciudat ?

Profil umanist, juridic, pasiune pe mecanica auto, nu am timp, chiar si cu un angajat, pentru toti care mă sună.

#34
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.560
  • Înscris: 18.10.2011

View Postdani.user, on 01 mai 2024 - 10:42, said:


In ce univers paralel traiesti?
Ia zi-mi... Pentru multi parinti si bunici, care se aduna la mesele de Pasti, o cariera ce implica facultate confera un grad de distinctie. Bine, nu mai stiu care mai e trendul, recunosc.

View PostanonimuI, on 30 aprilie 2024 - 23:07, said:

Nu merge ce ai scris. Poate doar să faci un magazin de piese pentru biciclete dar nici așa nu ar merge sau magazin cu scule pentru tâmplărie.

Nu se apucă unul care a fost profesor sau doctor să repare biciclete sau uși și geamuri.
Am vazut medic -> designer de interioare sau afaceri in turism (e caz celebru - Dragos Atanasiu) sau vanzari auto
Am vazut medic veterinar -> afaceri auto etc.

#35
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.913
  • Înscris: 28.11.2006
Am vazut destui absolventi de psihologie, sociologie, chiar ASE, "reconvertiti" in vanzatori la Mec...

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.165
  • Înscris: 20.10.2015

View Postaaaa4567, on 01 mai 2024 - 21:49, said:

Ia zi-mi... Pentru multi parinti si bunici, care se aduna la mesele de Pasti, o cariera ce implica facultate confera un grad de distinctie

View Postaaaa4567, on 30 aprilie 2024 - 17:12, said:

... banii nu iti ajung, fie abia iti ajung dar scoti mult sub omologii tai (aceeasi varsta - colegii de clasa de liceu) care fac munci mai simple

Pe scurt: faci conversia (biolog -> asigurator)?

Problema nu e conversia, mai fasolica, problema este motivul pentru care vrei conversie

1. pentru a-i face pe altii mandri
2. pentru bani

AMBELE gresite

Ceva ce ti-ar placea TIE fara sa conteze masa de pasti, cum suna?
Masa de pasti e o zi, merita sa se sacrifici 364 de zile pentru masa de pasti (in anii bisecti, sunt mai multe zile)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate