Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Mai au PC-urile vreun viitor?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#19
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,047
  • Înscris: 02.08.2021
Mai trage de calculatorul ăla de Gaming cel puțin 5 ani de acum înainte fără probleme.

#20
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 27.10.2007
DA. pentru mine, PC este baza.
nici nu mai stiu de cand nu am deschis laptopul, probabil acum vreo luna.

#21
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,870
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajValy_User, pe 18 aprilie 2024 - 12:48, a scris:

Iar utilizând tastatura de pe telefon fac inevitabil mai multe greșeli de ortografie.
Auto correct pe telefon, english si romanian, ma ajuta mult, dar tot mai nimeresc typo-uri pe care nu le ghiceste, sterg si scriu iar, dau edit in Whatsapp.

#22
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,970
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajstrongsss, pe 18 aprilie 2024 - 13:15, a scris:

DA. pentru mine, PC este baza.
nici nu mai stiu de cand nu am deschis laptopul, probabil acum vreo luna.

La fel si eu, 85-90% din timp stau pe calculator, dar cand merg in dormitor pana adorm mai stau pe laptop in pat...

#23
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009

Vizualizare mesajmirel3003, pe 18 aprilie 2024 - 12:56, a scris:

NU, pentru "HardWork" tot calculatorul e baza...
Calculatoarele vor ramane ca si principal device pentru:

1) Proiectare - Indiferent ca vorbim de inginerie sau arhitectura

Uite chiar acum am deschis pe laptop o linie de asamblare de 30m lungime, 15 statii individuale, vreo 400 de actionari, ghidaje, sisteme de aer comprimat, senzori, rutare de cabluri si furtune, conuri de lumina, raze de acoperire a camerelor de CTC.

Si lucrez de pe laptop.

Unde e nevoie de foarte multa putere de procesare, se prefera sa se faca in cloud, ca e mai ieftin.

#24
trac1

trac1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 24.02.2008
Desktopurile vor ramane inca multa vreme. Sunt mai ieftine si mai reci.

#25
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,087
  • Înscris: 30.07.2006

Vizualizare mesajValy_User, pe 18 aprilie 2024 - 12:48, a scris:

Văd din ce în ce mai puțini oameni care mai au PC-uri acasă. Chiar foarte puțini.
În domeniul PC-urilor în ultimii 7 ani nu cred că pot spune că s-a inventat ceva remarcabil. Au fost ceva îmbunătățiri, de exemplu, trecerea la DDR5.
Dar, în rest, nu mai e nimic notabil de la apariția SSD-urilor și a seriei de procesoare Ryzen.
Credeți că va trece toată lumea pe dispozitive portabile?
Poate în firme vor mai rămâne PC-urile, deși am văzut că și prin firme se mai lucrează cu laptopuri pe birou. Dar cred că e destul de neplăcut să te chiorăști în acel ecran 8 ore/zi. Ca să nu mai spun de tastaturile de laptop care nu-ți oferă nici un fel de plăcere.
Și cam în general, văd foarte mulți oameni care s-au ales cu probleme de vedere din cauza statului cu orele în acele ecrane. În special cu prezbiopie, nu pot vedea obiectele de aproape.
Și mă cam enervează telefoanele în general deoarece multe site-uri nu prea oferă aceleași opțiuni pe care le oferă pe PC. Și în general pe mobil cam orice prostie, trebuie să aibă și o aplicație, care nici măcar aia nu face tot ceea ce face site-ul pe desktop. Și chiar dacă dai pe Desktop verison pe Chrome pe mobil, unele opțiuni lipsesc cu desăvârșire, de exemplu nu reușesc să folosesc emoji-urile pe acest forum. Iar ca să folosesc funcția de search prin videoclipurile unui canal, trebuie să intru în Chrome și să bifez Desktop Version, deoarece aplicația YT nu oferă această funcție. Și parcă din ce-mi aduc aminte, nici așa nu mergea mai demult.
Iar utilizând tastatura de pe telefon fac inevitabil mai multe greșeli de ortografie.
Voi ce credeți? În 10 ani vor ajunge PC-urile un fel de fax-uri?

La munca vei conecta laptoptul la cele doua ecrane mari si asta e.
Acasa nu mai ai nevoie, ca ecran mare inseamna OLED LG Posted image

Iar WFH s-a transformat in work from anywhere, ca esti pe plaja, la munte ,etc...iei laptopul cu tine si cand esti la service-ul auto

Edited by Moinesti72, 18 April 2024 - 13:22.


#26
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,870
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajrobert23mg, pe 18 aprilie 2024 - 13:02, a scris:

Fi atent aici, laptopul, pc-ul, telefonul, sunt niste unelte.
Fiecare are avantaje si dezavantaje si nu o sa dispara nici unul.

Vrei putere mare de procesare, te joci, editezi grafic, ai nevoie de resurse, de putere, de placi video capabile, ceea ce e imposibil tehnic sa le gasesti pe un laptop sau un mobil. Un transformator de laptop are 100-150w, in timp ce la PC-uri poti gasi si surse de 1kw care sa alimenteze componentele puternice ce le gasesti inauntru.
Evident astea costa la fel cum si vita wagyu o gasesti la un alt pret.

Vrei portabilitate, tot ce faci e sa te joci niste mario, sa deschizi un browser (chrome) si sa accesezi niste site-uri, te dai pe facebook, sau trimiti mail-uri, sau sa lucrezi (ceva de slaba intensitate pe componente, cum ar fi programarea)
Iti iei laptop, ca nu ai nevoie de toata extra puterea oferita de un PC cu componente scumpe si puternice.

Sper ca ai prins ideea => telefonul cel mai slab ca performante din lantul asta, dar poti face poze cu el, sa vorbesti (mai stiti scopul initial al unui telefon mobil?)
La Whatsapp ce nu pot face de pe PC e partea de mesaje vocale. Posted image

#27
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 14.05.2007
Cred ca intrebarea asta a fost pusa de nici nu mai stiu cate ori pana acum. Cand au aparut laptop-urile (la nivel accesibil si isi permiteau toti), cand au aparut tabletele, cand au aparut smartphone-urile, cand au aparut smart TV-urile. De fiecare data a urmat intrebarea "Mai au PC-urile vreun viitor?". Si vedem ca raspunsul, este un clar da. Oricat de performante au ajuns si vor ajunge dispozitivele din celelalte categorii, nu vor depasi niciodata utilitatea si performanta unui PC.

Eu de exemplu detin cate un device din fiecare categorie (mai putin tableta), si laptop-ul aduna praf (desi e destul de potent pentru ce am nevoie). Nu suport sa lucrez pe laptop (editare foto-video, administrare shop etc.). Plus de asta imi place sa imi configurez si asamblez singur PC-urile. Da stiu, pot conecta laptop-ul la un monitor, pot conecta o tastatura si un mouse la el si e mai ok. Nope, tot PC-ul e baza. Fac back-up in cloud si daca e ceva urgent lucrez de pe laptop, dar cam atat.

#28
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,870
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajValy_User, pe 18 aprilie 2024 - 13:06, a scris:

Referitor la începutul topicului, am uitat să adaug ceva foarte important pentru mine și anume modularitatea unui PC. Poți schimba foarte ușor orice piesă vrei, fără să ai cunoștințe prea avansate de IT. Ceea ce te ajută să faci upgrade de componente foarte ușor, precum și reparații.

@Neaceasca
Un SSD e 120 de lei, cred că merită banii.
Eu sunt pasionat dar nepriceputeanu, asa ca nu ma incanta decat sistemele desktop gata facute, pa brend chiar.

Imi plac aparatele ce functioneaza de la priza si se opresc cand pica reteaua electrica. Posted image Asa ca desktopul va avea mereu un loc in inima mea. Pe cele mobile (telefonul, masina) le folosesc strict la nevoile pentru care sunt destinate.

Fara curent doar pe telefon mai am net, Digi 4 G.

Upgrade-urile de desktop pe care le-am incercat, cu oameni priceputi, nu m-au ajutat prea mult, tot mai bine e sa schimbi unitatea PC cu totul, ca upgrade-ul sau overcloacele provoaca alte probleme.

#29
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 04.11.2023
Nu detin un PC, dar am laptop care si el e de vreo 8 ani. Nu ma joc, doar navighez pe net.  Desi laptopul e portabil, nu e la fel de usor de folosit ca si telefonul.

Avantajul telefonului e ca il poti folosi oriunde insa cu niste limite evidente pt ca nu e cu nimic mai bun decat niciun alt device existent. Nicio aplicatie nu e la fel de usor de folosit ca site-ul pe google chrome, incepand cu google maps, booking, etc. Daca vreau sa fac o rezervare pe booking niciodata nu folosesc aplicatia, are multe lipsuri. La fel pt rezervat zboruri, tren, etc.
Despre scris documente word/ppt/excel, etc nu exista comparatie.

PC-ul e imbatabil in domenii unde ai nevoie de memorie ram/grafica multa. La un moment dat, prin 2015 lucram pe un PC care avea Gb Ram, plus placa grafica nush de care, un PC ce costase la vremea aia vreo 25.000€. Intr-un laptop e imposibil sa integrezi asa ceva.

#30
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,870
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajmirel3003, pe 18 aprilie 2024 - 13:17, a scris:

La fel si eu, 85-90% din timp stau pe calculator, dar cand merg in dormitor pana adorm mai stau pe laptop in pat...
Uite ca telefonul e mult mai comod decat un laptop in pat. Mai era faza cu cooling pad la laptop.

Vizualizare mesajtrac1, pe 18 aprilie 2024 - 13:19, a scris:

Desktopurile vor ramane inca multa vreme. Sunt mai ieftine si mai reci.
Dar consuma mai mult curent.

Si smart TV-ul meu are 120-150 W, ca e mare.

Vizualizare mesajGalacticul, pe 18 aprilie 2024 - 13:27, a scris:

Cred ca intrebarea asta a fost pusa de nici nu mai stiu cate ori pana acum. Cand au aparut laptop-urile (la nivel accesibil si isi permiteau toti), cand au aparut tabletele, cand au aparut smartphone-urile, cand au aparut smart TV-urile. De fiecare data a urmat intrebarea "Mai au PC-urile vreun viitor?". Si vedem ca raspunsul, este un clar da. Oricat de performante au ajuns si vor ajunge dispozitivele din celelalte categorii, nu vor depasi niciodata utilitatea si performanta unui PC.

Eu de exemplu detin cate un device din fiecare categorie (mai putin tableta), si laptop-ul aduna praf (desi e destul de potent pentru ce am nevoie). Nu suport sa lucrez pe laptop (editare foto-video, administrare shop etc.). Plus de asta imi place sa imi configurez si asamblez singur PC-urile. Da stiu, pot conecta laptop-ul la un monitor, pot conecta o tastatura si un mouse la el si e mai ok. Nope, tot PC-ul e baza. Fac back-up in cloud si daca e ceva urgent lucrez de pe laptop, dar cam atat.
Initial a fost PC-ul, apoi acesta a facut pui:

- laptop
- telefon entelegent cum zice djl ca il uraste
- Smart TV, pentru mine televizor ce poate reda si semnal de internet, nu doar TV Posted image
- tableta, un fel de corcitura telefon-laptop sau invers, fiind si laptopuri convertibile la tableta; prinde mai ales la copii din ce vad; vrea parintele liniste, ii da tableta sa nu mai planga Posted image

#31
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,051
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajValy_User, pe 18 aprilie 2024 - 12:56, a scris:

Mai nou gamingul pe mobil l-a depășit pe cel de pe PC. https://hpnonline.or...es-1355220.html

Daca in ziua de azi ii spui cuiva ca acasa ai televizor cu diagonala de 80 cm iti zice ca esti retrograd, comunist, putinist. ca in 2024 diagonala minim admisa este de 126 cm.
Atunci de ce mama dracului s-ar juca cretinii pe un dispozitiv la care tre' sa te uiti de sa-ti iasa ochii ca la melc, intr-o epoca cand majoritatea covarsitoare deja poarta ochelari?

Pentru candy crash si altele asemenea, este posibil ca sa ajunga telefonul. Si de plictiseala. Dar un joc de joc n-are ce cauta nici chiar pe mama si tata telefoanelor.

#32
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,870
  • Înscris: 14.10.2008
Mai e o discutie, net fix versus net mobil, mai merita netul fix cand mobilul are vitezele pe care le are, si eu zic mereu DA, merita net fix, merita conexiunile prin fir la device-urile care au RJ-45, celelalte Wi-Fi dar din net fix, cu router, AP-uri sau mesh legate intre ele prin fir, nu mizeria de extender. Posted image

#33
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,970
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 18 aprilie 2024 - 13:34, a scris:

Uite ca telefonul e mult mai comod decat un laptop in pat. Mai era faza cu cooling pad la laptop.

Mai si lucrez, nu stau in pat cu laptopul sa ma uit pe tick-tok... si majoritatea chestiilor nu le poti face de pe telefon.
Depinde ce laptop ai, daca ai laptop serios nu ai nevoie de cooling pad. De cooling pad ai nevoie la laptopurile de buget...

#34
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,047
  • Înscris: 02.08.2021
Pentru gaming parcă văd că consolele sunt mai populare ca acum 10 ani.


#35
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 10.08.2023
Pustimea nu mai are PC, cum aveam noi pe vremea noastra, mai mult astia bosorogiti folosesc. Probabil vor ajunge apanajul celor care lucreaza in diverse domenii. Si jocurile pe PC probabil vor disparea la un moment dat, se vor folosi doar console. Pentru multimedia, se va folosi telefonul sau TV

Eu ma uit la monitoare, de ex, vai mama lor, rezolutii mici, conexiune vai de ea. Tot ce s-a dezvoltat in domeniu a fost ptr TV-uri, apoi ajuns si la monitoare. Inainte, monitoarele erau pioniere la rezolutie, tehnologii, televizoarele veneau din urma. Acum e invers.

Edited by RaimondMacelaru, 18 April 2024 - 13:40.


#36
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,870
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajgiuliani2, pe 18 aprilie 2024 - 13:30, a scris:

PC-ul e imbatabil in domenii unde ai nevoie de memorie ram/grafica multa. La un moment dat, prin 2015 lucram pe un PC care avea Gb Ram, plus placa grafica nush de care, un PC ce costase la vremea aia vreo 25.000€. Intr-un laptop e imposibil sa integrezi asa ceva.
Eu aveam nevoie de CPU si RAM puternice doar pentru 2 chestii, hai 3:

- Youtube (cand au bagat 60 fps imi sacada PC-ul din 2007 chiar si pe 720p)
- speed test net Ookla, test viteza gigabit, dar m-am mai lasat de sportul asta, ca oricum netul de RDS merge mereu la maxim; mai dau teste pe telefon prin Wi-Fi de curios sau cand ceva nu merge OK intr-o locatie anume
- detest lag-ul cand un device face asta il schimb, am telefonul din 2018 si abia abia daca are tendinte de lag; deci un device puternic deschide instant ceea ce accesez

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate