Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 

Internetul este neutilizabil fara blockere

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,969
  • Înscris: 04.10.2007

View Postbenis, on 17 aprilie 2024 - 20:23, said:

Youtube premium family pe Argentina cu 8 lei lunar, în rest pe mine nu mai mă supără nimic, le văd a pe o chestie în fundal. Iar alea de pe Facebook sunt ok, am mai comandat chestii bune, altele sunt amuzante doar prin comentariile rebiptardaților pe care le citesc cu drag. Uneori îmi mai bat cardanul de ei.
Eu am incercat saptamana trecuta si nu ma mai lasa.... 2 ani am avut Youtube Premium pe India cu ~70 Ron/An.... Dar acum cand incerc sa fac plata imi zice ca trebuie sa am card emis de India.... Inainte a mers cu Revolut Card Virtual.

Quote

Am incercat sa schimb planul anual la plan lunar si nu ma lasa... imi zice "Tranzactia a fost refuzata. Aceasta achizitie necesita o metoda de plata din tara de factuarare. [OR_RECR_05]"
Eroarea o primesc daca incerc sa platesc cu un card creat in aplicatia Revolut.

Daca incerc sa platesc cu un card de unica folosinta primesc mesaj de la Youtube: "Corecteaza informatiile acestui card sau incearca alt card. [OR_MIVEM_02]" si de la Revolut: "Nu poti folosi un card de unica folosinta la acest comerciant. Incearca sa folosesti un card virtual cu utilizare multiplasau unul fizic"
Conectat telefonul la VPN de india cand am incercat. Pacat ca nu mai merge cu abonament de India.

Edited by mirel3003, 17 April 2024 - 20:58.


#38
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,659
  • Înscris: 07.02.2003

View Postareal_IT, on 17 aprilie 2024 - 15:59, said:

Pe mine experienta asta ma pus mult pe ganduri, dupa 30 de minute de internet nefiltrat te face efectiv sa vrei sa dai foc unui orfelinat din cauza nervilor
voi ce credeti?
Eu cred ca internetul nu e pentru oameni sensibili :)

View Postmaccip, on 17 aprilie 2024 - 20:38, said:

Cica reclama sufletul comertului.
Pe dracu. E cancerul societatii moderne.
Reclamele, notificarile si aplicatiile pe smartfon. Cancerul ciuma si holera.
Fara ele tot continutul ar fi pe bani...

#39
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Eu nu folosesc ad.blocker pe telefon, și îmi baga reclame cu ad.blocker pe topic :)

Attached Files


Edited by pexCom, 17 April 2024 - 21:54.


#40
areal_IT

areal_IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 06.12.2011

View PostpexCom, on 17 aprilie 2024 - 21:54, said:

Eu nu folosesc ad.blocker pe telefon, și îmi baga reclame cu ad.blocker pe topic Posted Image

Lol de 14 ani de cand sunt pe forumul asta si nu am stiut ca softpedia ar avea reclame pana astazi, dar vezi asta este un exemplu perfect cum trackerele iti creaza profilul de marketing digital si iti da aduri exact pe subiectul pe care esti interesat, de asta am spus ca sunt invazive si creepy.

#41
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 18.09.2020

View Postandreic, on 17 aprilie 2024 - 21:39, said:

Fara ele tot continutul ar fi pe bani...

Eu zic sa arunci o privire sa vezi ce/cit "continut" este disponibil gratuit pentru publicul larg fiindca creatorii acelui continut au ales sa-l licentieze sub diferite versiuni ale licentelor Berkeley, Apache, GPL, sau Creative Commons.

Chiar crezi ca acei autori isi vor schimba parerea/viziunea despre cum vor sa contribuile la societatea in care traiesc doar fiindca nu mai exista reclame penru continutul care e pe bani sau care azi e sustinut din vinzarea acelor reclame ?

Edited by cralin, 17 April 2024 - 22:28.


#42
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,047
  • Înscris: 02.08.2021
Cred că dacă nu ar fi reclame nu am mai scăpa fără abonament la YT și Facebook, că altfel nu s-ar putea susține.

#43
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,404
  • Înscris: 06.02.2008
Folosesc pentru online exclusiv telefonul. N-am mai deschis un calculator sau laptop de ani de zile. Am instalat browserul Brave care blochează implicit reclamele. Are un contor cu statistici. Nu-mi vine să cred că în vreo doi ani de când îl am instalat a blocat peste un milion de rahaturi din astea. Milion!!

Edited by caiuscorneliu, 17 April 2024 - 22:57.


#44
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,368
  • Înscris: 23.05.2003

View Postcaiuscorneliu, on 17 aprilie 2024 - 22:47, said:

Nu-mi vine să cred că în vreo doi ani de când îl am instalat a blocat peste un milion de rahaturi din astea. Milion!!
Doar pe telefon în vreo 4 ani...:)

Attached File  Screenshot_20240418_000141_com.adguard.android.jpg   54.26K   40 downloads

#45
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,404
  • Înscris: 06.02.2008
Groaznic. Probabil am DOAR un milion pentru că folosesc preponderent aceleași site-uri, în număr limitat.

#46
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,232
  • Înscris: 24.05.2006
Imi aduc aminte cand am vazut Minority report, cu Tom Cruise, acum vreo 20 de ani, cred, si avea o cutie cu cereale pe masa, pe cutie, un fel de reclama cu niste desene animate.
Nu mai avem mult pana sa ajungem acolo. Sunt si la pompa de benzina, un display cu reclame pe el, in timp ce alimentezi.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7ESr3cph8mA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#47
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,047
  • Înscris: 02.08.2021
Cum ar fi să-ți bage reclame prin Echo Dot? Posted Image

Dar pe bune, sunt anumite locuri în care nu ar trebui să fie reclame, cum ar fi la cinema, la mall(cu excepția celor făcute de comercianți în propriile lor magazine pentru produsele lor), la metrou precum și în celelate mijloace de transport în comun, în aplicațiile de sistem ale telefonului. Mi se pare absurd să primesc reclame în condițiile în care am plătit un produs/serviciu.
Ca să nu mai spun de revistele tipărite plătite, care nu costă puțin. Posted Image

Referitor la clipul de mai sus, așa era și în reclama de la Bilka. Reclamă în reclamă era. Și tot despre blockere vorbea.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qc8tNpoKSI8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Bine, nici cu reclamele de la radio nu mi se pare că sunt foarte departe de situațiile din aceste clipuri, dar măcar acolo nu sunt personalizate.


PS; Mă aștept ca pe viitor, prin internet cumva să avem ”parte” de reclame personalizate și la TV.

View Postloren2, on 17 aprilie 2024 - 19:21, said:

Daca ala e prea departe...
Chiar mi se pare prea departe să am panouri publicitare din 100 în 100 de metri până la linia orizontului.

Edited by Valy_User, 17 April 2024 - 23:38.


#48
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,150
  • Înscris: 04.02.2011

View Postmirel3003, on 17 aprilie 2024 - 20:56, said:

Eu am incercat saptamana trecuta si nu ma mai lasa.... 2 ani am avut Youtube Premium pe India cu ~70 Ron/An.... Dar acum cand incerc sa fac plata imi zice ca trebuie sa am card emis de India.... Inainte a mers cu Revolut Card Virtual.

Da, eu de aia nu întrerup abonamentul meu, fraer aș fi.. Pe de altă parte să obții un credit card de india online nu e așa de greu.

#49
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Cel mai nasol la noi e pe site-urile de stiri - fostele ziare.
Au mai multe reclame decat articole. Iar unee nici nu se pot numi articole- practi 90% din pagina sunt gunoaie..

Pe site-urile de afara au gasit un echilibru, dar la noi pas. Si se mira ca nu mai au cititori.

#50
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004

View Postocean, on 17 aprilie 2024 - 16:12, said:

Unii supravietuim pentru ca il avem activat in mod implicit la instalarea browserului. Multa vreme n-am simtit reclamele de pe youtube. De-abia in ultimul timp am inceput sa ma lovesc de cate o reclama, semn ca au schimbat ceva cei de la Opera.

Acel ”ad block” ți-l poți instala tu, eu așa am procedat la Firefox Mozilla.

[ https://i.ibb.co/F0637Mc/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dark, 18 April 2024 - 07:32.


#51
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,969
  • Înscris: 04.10.2007

View Postbenis, on 18 aprilie 2024 - 00:02, said:

Da, eu de aia nu întrerup abonamentul meu, fraer aș fi.. Pe de altă parte să obții un credit card de india online nu e așa de greu.

Pai eu nu l-am intrerupt, doar ca am plata anuala. Imi expira in 20 mai 2024, si am incercat sa fac plata in avans (la fel am facut si anul trecut, cu vreo 2 luni inainte sa nu uit sa il platesc).

As putea sa caut un coleg indian si sa il rog sa imi faca plata si sa ii transfer (firma unde lucrez are punct de lucru si in India) dar mi-e asa aiurea,,,

#52
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 18.11.2021
bombardarea cu reclame e vina utilizatorului. practic vrea totul gratis, fara sa ofere nimic la schimb.
eu personal, aici pe forum mai deschid din cand in cand cate o reclama. in functie de cat de mult folosesc forumul.

#53
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 18.11.2021

View Postloren2, on 17 aprilie 2024 - 20:38, said:

Daca "munca" ta poate ajunge sa fie platita doar prin reclame agresive intruzive, inseamna ca munca ta nu valoreaza nimic si ar trebui sa schimbi meseria.
ha! ce-am ras la asta.... da te uiti la tv, asa-i? complet lipsit de rationament
acum pune-ti intrebarea asa: cat valorezi tu daca iti iei informatiile de la unii care nu valoreaza nimic?!

Edited by jumperishere, 18 April 2024 - 09:02.


#54
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,659
  • Înscris: 07.02.2003

View PostValy_User, on 17 aprilie 2024 - 23:34, said:

Mi se pare absurd să primesc reclame în condițiile în care am plătit un produs/serviciu.
Absolut corect.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate