Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Avem sanse sa avem energie electrica mai ieftina?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#109
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,857
  • Înscris: 26.02.2010

 FreeThinker, pe 17 aprilie 2024 - 12:33, a scris:

Energia electrică e scumpă pentru ca principalii producători sunt DE STAT și cu asta am spus totul. Aș putea da exemple de alte companii de stat dar nu cred că e cazul.

Traderii fac speculă cu prețul energiei, deci ce vină are statul in această ecuație?

 Valy_User, pe 17 aprilie 2024 - 12:34, a scris:

Prețul energiei electrice e pe un trend descendent deocamdată.
Acum, sunt mulți furnizori care oferă kilowattul de energie electrică cu 68 de bani, care e un preț cât de cât ok.
Dacă ar scoate plafonarea s-ar simți o scădere accentuată a prețului, dar deocamdată e ținut artificial sus la noi în țară.

S-ar duce prețul in sus imediat, se pare că băieții vând bine pr-ul, de crezi că statul este bau-bau și ține pretul artificial sus.

Edited by aris86, 19 April 2024 - 17:53.


#110
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,638
  • Înscris: 16.08.2010
Specula înflorește când oferta e mică sau lipsește.

Dacă acele companii ar fi mai bine administrate și ar crește producția, ar scădea prețul.

Statul ia cam tot profitul companiilor (prin dividende) pe care le administrează pentru ca să plătească o armată de bugetari (dintre care unii excesiv de nesimțiți) și o grămadă de pensii speciale (dintre care unele chiar nesimțite). Deci, nu mai rămâne mare lucru pentru retehnologizare și modernizare.

Ca să dau doar un exemplu așa la întâmplare, de ex la Hidroelectrica, o turbină modernă, nouă și un generator modern pot produce mai multă energie cu aceeași cantitate de apă.

Știu (din interior) că și la hidro dar și infrastructura de transport și distribuție sunt praf. Nu sunt bani! Paradoxal, pe fiecare factură se regăsesc prețurile pentru fiecare kW și taxele de transport și distribuție. Nu rămân bani și pentru modernizare...

Cred că am explicat ce am vrut să spun în postul #3.

#111
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,687
  • Înscris: 15.06.2007

 TheWarrior, on 17 aprilie 2024 - 13:33, said:


Ce treaba are blocul aici?
3,3lei=1mc gaz = 10,8kWh rezulta 0,30lei/kWh
0,78 lei/kWh la HE
Si in cort, tot pretul ala e.

Poti sa argumentezi chestiuni de randamente dar nu ajungi nici asa prea departe.
a vrut sa zica probabil  ca la bloc te mai incalzesc si vecinii.. ai mai putini pereti exteriori, punti termice. Ai deasupra, sub, lateral.. paguba mai mica.

Edited by tfmercedez, 21 April 2024 - 15:00.


#112
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,687
  • Înscris: 15.06.2007
Apropo de curent electric.. cum dracu?! Cum este asa ceva cu putinta fara ca respectivii sa  nu se faca scrum?

https://youtu.be/ReM...fqdYcUZckA6CkyX

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ReM-FK-xZwc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tfmercedez, 21 April 2024 - 21:55.


#113
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,050
  • Înscris: 02.08.2021
Pare că pantograful e mai înalt decât la trenurile noastre.
Și depinde foarte mult și de umiditatea atmosferică.

Edited by Valy_User, 21 April 2024 - 22:03.


#114
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
@ tfmercedez : probabil reţeaua aia e de 3.000 Volţi, nu 25.000 - 27.000 Volţi. La tensiunea aia poţi avea izolaţie mai bună, plus risc de arc electric mai mic. În fosta U.R.S.S. există reţele feroviare electrice şi cu tensiunea de 3.000 Volţi.
Cât despre energie electrică ieftină, până nu se va lăsa cu proteste masive, se vor învârti în traseu inelar aceiaşi idioţi care nu vor face ceva.   :disgust:

Edited by djl, 22 April 2024 - 12:44.


#115
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,687
  • Înscris: 15.06.2007

 djl, on 22 aprilie 2024 - 12:38, said:

@ tfmercedez : probabil rețeaua aia e de 3.000 Volți, nu 25.000 - 27.000 Volți. La tensiunea aia poți avea izolație mai bună, plus risc de arc electric mai mic.
te omoara si 220V de la priza.

#116
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,050
  • Înscris: 02.08.2021
Da, dar la tensiuni foarte mari se crează arc electric și te omoară fără să atingi firele.
Cu cât e mai mică tensiunea, cu atât mai greu se face arcul.

#117
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008
Da, daca la joasa tensiune poti sa si lucrezi sub tensiune cata vreme nu pui faza in scurt sau nu atingi metalul cu pielea, de la 1000 V in sus se complica treaba din cauza arcului electric ce electrocuteaza fara a atinge conductorii, sare prin aer. Asta nu inteleg copiii cu selfie sus pe tren sub linia de contact.

De asemenea, la trifazat nu poti lucra sub tensiune pentru ca arzi aparatele daca desfaci mai intai nulul.

Cand cineva spune ca ceva curenteaza, verific cu creionul de tensiune sau ating cu dosul palmei ca sa am reactie de retragere mana, nu sa raman inclestat acolo. Numar pe degetele de la o mana de cate ori m-am curentat, nu mi-e frica, dar sunt suficient de pasionat cat sa stiu sa evit sa ma pisc.

#118
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,687
  • Înscris: 15.06.2007
Ideea este ca pantograful este din cupru, rezistenta minima la conductia electrica, practic curentul se incapatana sa faca arc intre catenara si pantograf, si distanta era minima. Bombardieru statea la 1 metru lateral.. dar totusi o mica parte din diferenta de potential se putea trasfera prin prostul ala, facand contact intre caroseria locomotivei si mana de pe pantograf.

#119
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,050
  • Înscris: 02.08.2021
Nu cred că prin urechile alea circulă curent.

Edited by Valy_User, 23 April 2024 - 14:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate