Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Avem sanse sa avem energie electrica mai ieftina?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 18.10.2011
Si ce facem pentru asta? Zic de Romania...

Stiu de prosumatori etc etc. Totusi, din ce vad, in Romania, in ultimii 5-10-15 ani, a tot crescut pretul energiei electrice (nu numai, dar zic). Devine scump sa incalzesti iarna un apartament simplu, respectiv vara sa racesti pana la 23-24 de grade 2 camere de apartament. Mi se pare mult sa dai 2-300 de lei pe luna pe curent electric.

Se face ceva in Romania sa avem energie electruica mai ieftina? Stiu ca avem multe surse (suntem diversificati) si totusi pretul energiei nu scade, ci creste. De ce oare?

#2
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,329
  • Înscris: 08.01.2021
Conspirația ocultei mondiale care nu ne lasă să ne dezvoltam.

Faptul ca producția e controlata de stat și majoritatea profitului de la producători ajunge la stat sub forma de impozit, impozit special "temporar" (temporar de pe vremea guvernului Ponta) și dividente nu are nicio legătură.

Edited by KiloW, 17 April 2024 - 12:35.


#3
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,745
  • Înscris: 16.08.2010
Energia electrică e scumpă pentru ca principalii producători sunt DE STAT și cu asta am spus totul. Aș putea da exemple de alte companii de stat dar nu cred că e cazul.

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008
Niciodata. Nu am avut si nu vom avea. Pentru ca baietii destepti.

Dar, dar, dupa ce in 2021 au inceput scumpirile absolut nebunesti, s-a bagat pe felie Hidroelectrica. Pret bun, facturare si plati relaxate. Insa doar pe persoana fizica. Pe persoana juridica tot scump ramane, HE mai scump decat CEZ-Enel.

Cu energia electrica am rezolvat, in februarie 2022 am mutat contractele pe HE, de disperare. Insa durerea mare este la gaze, unde ai Engie sau faci dus cu apa rece, stai la 10-12 C iarna. Nu sunt diferente de pret semnificative la alti furnizori.

La bloc inca e OK, sa incalzesti pe gaze, sa racoresti pe curent. Dar incalzirea pe gaze la casa este dureroasa, usturatoare. 1500 lei pe ianuarie gen. La curent am facturi de 200-400 lei lunar. Pe CEZ ajunsesem sa am 700 lei.

Edited by Neaceasca85, 17 April 2024 - 12:34.


#5
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,163
  • Înscris: 02.08.2021
Prețul energiei electrice e pe un trend descendent deocamdată.
Acum, sunt mulți furnizori care oferă kilowattul de energie electrică cu 68 de bani, care e un preț cât de cât ok.
Dacă ar scoate plafonarea s-ar simți o scădere accentuată a prețului, dar deocamdată e ținut artificial sus la noi în țară.

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008
Idem la gaze. Se zice ca ar fi mai bine fara plafonare. Nu stiu ce sa zic. Decembrie, ianuarie, februarie, sunt durere. Ianuarie 2024 3000 lei pentru 2 case gazele.

#7
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,163
  • Înscris: 02.08.2021

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 17 aprilie 2024 - 12:33, a scris:

facturare
Cred că i-am înjurat de toate neamurile. Niște incompetenți, facturi trimise cu întârziere de jumate de an.

#8
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 05.04.2006
Nu cred ca o factura de curent de 200-300-400 lei la curent este una mare in conditiile in care in casa ai n consumatori (TV mare, frigider mare, laptopuri, alte instalatii). 1500 lei la curent pentru incalzire, da, este cam mult :(

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008
Pe mine ma doare mai rau gazul iarna decat curentul vara, racoresc cu AC-ul pana la 21 C dar preponderent doar camera mea. Incalzirea merge in mai multe spatii, chiar daca cele nelocuite au robinetii inchisi. Si bag incalzire numai noaptea. Din 23 martie pana pe 30 martie am bagat calorifere electrice.

Vizualizare mesajValy_User, pe 17 aprilie 2024 - 12:36, a scris:

Cred că i-am înjurat de toate neamurile. Niște incompetenți, facturi trimise cu întârziere de jumate de an.
Temporar e bine. Apoi cand vin facturile pe 2 ani deodata, cam strange un pic, dar oricum, nu te preseaza cu platile precum ceilalti. E cel mai in avantajul clientului furnizor. Ceea ce la gaze nu vom avea vreodata.

#10
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,614
  • Înscris: 05.12.2005
Preț mare de achiziție, energie trecută prin 10 firme, nu poate fi ieftină. Concurență reală pe piață zero. OPCOM e ca Bursa București, sublimă dar inexistentă.

#11
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,163
  • Înscris: 02.08.2021
Acum și ceilalți furnizori au același preț.
Și cred că aș prefera să plătesc și dubulu, dar să-mi vina facturile la timp.

Attached Files



#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008
Tu stai la bloc, pentru mine HE a fost alternativa la panourile FV pe care nu le agreez si nu le vreau. La bloc poate nu schimbam niciun furnizor.

Nu agreez nici incalzire pe freon (PDC) iar AC-ul il folosesc doar vara cand chiar il muncesc. IPAT nu pot pune, ca e casa din 2000, am pus calorifere de aluminiu. As trece chiar si la sobe pentru incalzire, dar cred si ca pe calorifer electric e mai ieftin decat la Engie, macar in noiembrie si martie merge asa, gazele doar in varful iernii.

Edited by Neaceasca85, 17 April 2024 - 12:43.


#13
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 28.05.2008
Din punctul meu de vedere, problema tine de izolarea corecta a locuintei, nu de tarifele practicate pentru energie.

#14
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,163
  • Înscris: 02.08.2021
Și ar trebui să iei în calcul să pleci de la Engie.
Mie îmi vinde cu 30 de bani kwh de gaz.
Și eu mă gândesc să trec la alt furnizor.
Văd ce fac vara asta, mai ales că oferta de la Electrica e cu preț fix pe 9 luni.
Dar, trecerea la Engie a fost absolut oribilă, nu mi-am putut imagina că poate fi ceva așa de complicat. Au pe site mizeria aia de formular de contact, în loc să aibă pentru schimbarea furnizorului o rubrică în site. O mizerie.
Iar pentru mine, nici când am făcut trecerea, nici acum nu aveau ofertă în comparator. Iar pe site a trebuit să cer o ofertă personalizată pentru mine, pentru că nu-mi dădea nimic în mod automat sistemul.

Attached Files



#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajsdrc, pe 17 aprilie 2024 - 12:46, a scris:

Din punctul meu de vedere, problema tine de izolarea corecta a locuintei, nu de tarifele practicate pentru energie.
E izolata dar e mare.

Vizualizare mesajValy_User, pe 17 aprilie 2024 - 12:46, a scris:

Și ar trebui să iei în calcul să pleci de la Engie.
Mie îmi vinde cu 30 de bani kwh de gaz.
Și eu mă gândesc să trec la alt furnizor.
Văd ce fac vara asta, mai ales că oferta de la Electrica e cu preț fix pe 9 luni.
Dar, trecerea la Engie a fost absolut oribilă, nu mi-am putut imagina că poate fi ceva așa de complicat. Au pe site mizeria aia de formular de contact, în loc să aibă pentru schimbarea furnizorului o rubrică în site. O mizerie.
Iar pentru mine, nici când am făcut trecerea, nici acum nu aveau ofertă în comparator. Iar pe site a trebuit să cer o ofertă personalizată pentru mine, pentru că nu-mi dădea nimic în mod automat sistemul.
Pretul adevarat este 3,3 lei metrul cub de gaz. De 24 de ani ma incalzesc pe gaze si niciodata nu a fost asa de scump cum este dupa 2020. In iarna 2021-2022 parca a fost cu plafon pe consum, dupa aia au bagat indiferent de consum. Dar in iarna aia facturile liceelor din oras sarisera in aer de tot, se gandeau sa mute orele in online pana trece frigul.

#16
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,484
  • Înscris: 13.02.2006
Iar o sa iti spuna "prietenii"  tai sa vinzi magaoaia si va luati doua apartamente la bloc

#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008
Sunt consumator de noapte, chiar la ambele energii, electrica si gazoasa. Ar fi fost fain pret mai mic noaptea. Dar nu am avut niciodata.

#18
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,505
  • Înscris: 17.04.2006
Convingi statul sa produca energie nucleara si hidroelectrica. Vinzi si altora.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate