Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 

Fisuri beton de egalizare

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,451
  • Înscris: 13.02.2006
Inseamna ca asta e un fraier
https://proiectare-c...datie-continua/
Acolo este un mare rost de turnare.
Daca casa e intr-o zona seismica, e o mica mare problema.

#20
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,837
  • Înscris: 01.09.2006
Mie mi se pare cam fraier.
Doar pe pagina din link am gasit la repezeala vreo 3 greseli ... si in "plus" si in "minus" fata de normativ Posted Image
Acele bare suplimentare de 2 fi 10 puse de el pe lateralele centurilor sunt obligatorii la inaltimi de peste 70 cm ale centurilor, asta ar fi in plus.
Armaturile din centurile de beton armat trebuiesc minim fi14, nu fi12 cum zice el acolo, iar mustatile stalpilor nu au 80-100 cm cum zice el, ci 4 m, ca petrecerea se face la etaj, nu la parter.
Si cate altele n-or mai fi pe acolo ...

Oricum, eu nu am vazut prin niciun normativ o astfel de cerinta de a conecta centura de beton armat cu blocul de beton simplu si nu vad logica avand in vedere ce frecare apare acolo.
Atunci ce faci cu fundul fundatiei? Nu aluneca fata de terenul de fundare? Sau te bazezi ca se impinge fundatia in pamantul ala vegetal afanat? Ala nu se ia niciodata in calcul. Daca s-ar fi impins fundatiile in pamantul ala lateral s-ar fi observat terenul valurit langa case ... nu e cazul.

#21
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,451
  • Înscris: 13.02.2006
Eu vad ca mustatile au 2,40m.
La fundatie se ia in calcul si coeficientul "tau" frecarea cu pamantul.
Vegetalul e cam 30 cm in jos, fundatiile se sapa pana la minus 1,50, unde se considera teren bun de fundare.
Ca sa nu mai zic de unda P a seismului (cea nepericuloasa) care e verticala si poate "rupe" casa de fundatie.

#22
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,837
  • Înscris: 01.09.2006
El scrie acolo ca "mustăţile stâlpilor ies peste pardoseala de parter aproximativ 80-100cm", ori petrecerea armaturilor stalpilor nu se face la parter, la cota 0, ci se face la etaj. Cum inaltimea parterului are cam 3 m, mustatile stalpilor vor avea cam 4.5 m ca sa ajunga la etaj.

Miu se numeste coeficientul de frecare si sigur acel miu e mai mic la contactul beton-pamant decat beton-beton, deci inainte de a aluneca centura de beton armat pe blocul de beton simplu, va aluneca fundatia fata de pamant. Nu e cazul, nu am auzit nici de una nici de alta la case uzuale ...

#23
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,451
  • Înscris: 13.02.2006
Miu este coeficientul de frecare la orizontala Ff=µ x G
Tau ζ este coeficientul de frecare verticala intre beton si pamant.
Intamplator sunt inginer constructor si nu am facut la Spiru Haret, ci la UTCB.
1987-1992.
Cu asta am incheiat polemica, fiecare fece cum vrea.

#24
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,837
  • Înscris: 01.09.2006
Cred ca litera aia e zeta. N-am mai auzit pana acum de coeficient de frecare verticala. Aceeasi facultate am terminat, in 1995.

Pe verticala intre fundatie si pamant nu prea exista frecare, tocmai din cauza ca nu prea exista apasare, acel N.

#25
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,478
  • Înscris: 15.11.2003
tot timpul exista frecare de contact care se impotriveste miscarii.
Eu n-as face asa decat Parter cu acoperis usor, la casa P+1 si seism peste 7 sare casa si fuge-n gradina.
Nu-s inginer constructor, alta inginerie dar fizica nu se schimba prea tare.
Normativele stabilesc norme MINIME, nu ideale si departe de a fi perfecte...si mai sunt actualizate aprox la 10 ani de obicei IN PLUS

Edited by radu103, 17 April 2024 - 19:24.


#26
anonimuI

anonimuI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.09.2021

View Postmercutiott, on 17 aprilie 2024 - 07:20, said:

Salutari! Ce parere averi despre fisurile din acest beton de egalizare? Turnarea a fost facuta la sfarsit de sept 2023, temperaturi 22-25grade, iar filmarea e facuta la 3 zile dupa.

Atasament

Uite așa e ce e turnat la tine și s-a folosit șanț de pământ ca să nu mai facă cofrag.

https://www.misiunea...tiei_205546.jpg

Peste betonul ăla se face armătură și cofrag așa

https://proiectecase...ghermanesti.jpg

Și arată așa după turnare

https://activegirl.w...09/image037.jpg

Nu trebuie nici o armătură că pleacă casa la plimbare cum spune un inginer că se UMPLE cu pământ fundația până sub placa de la parter.

Edited by anonimuI, 17 April 2024 - 19:29.


#27
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,451
  • Înscris: 13.02.2006
Pe verticala intre fundatie si pamant nu prea exista frecare, tocmai din cauza ca nu prea exista apasare, acel N.
Asta spune tot...
Daca bati un cupon de otel beton in pamant vreo 30-40 cm si vrei sa il scoti cu mana e cam greu spre imposibil.
De ce? Frecarea cu pamantul...Adica τ.Daca are vreo importanta litera.

Edited by rinaldoparaipan, 17 April 2024 - 19:25.


#28
anonimuI

anonimuI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.09.2021
Ca în poza asta se UMPLE cu pământ fundația și nu mai pleacă nicăieri la plimbare la cutremur.

https://activegirl.w...09/image037.jpg

Ca fapt divers - când se construiau vile mari, inginerii angajați la fiecare șantier nu știau nimic și nu îi băga în seamă nimeni.

Edited by anonimuI, 17 April 2024 - 19:38.


#29
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,837
  • Înscris: 01.09.2006

View Postradu103, on 17 aprilie 2024 - 19:21, said:

Eu n-as face asa decat Parter cu acoperis usor, la casa P+1 si seism peste 7 sare casa si fuge-n gradina.
Ai auzit tu de case din zidarie fara niciun fel de beton armat care sa fuga de pe fundatii la seism?
Apar altfel de cedari, nu fugit ziduri de pe fundatii.

#30
anonimuI

anonimuI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.09.2021
Mai era varianta la betonul de umplutură - beton uscat adus, pus direct în șanț și udat cu apă și tot fără armătură era.

Se ridica vilă mare și peste tipul ăsta de beton.

#31
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,837
  • Înscris: 01.09.2006

View Postrinaldoparaipan, on 17 aprilie 2024 - 19:23, said:

Pe verticala intre fundatie si pamant nu prea exista frecare, tocmai din cauza ca nu prea exista apasare, acel N.
Asta spune tot...
Daca bati un cupon de otel beton in pamant vreo 30-40 cm si vrei sa il scoti cu mana e cam greu spre imposibil.
De ce? Frecarea cu pamantul...Adica τ.Daca are vreo importanta litera.
In cazul acelui cupon batut in pamant apare o presiune intre cupon si pamant si automat si o forta de frecare μxN, unde N este o forta normala pe suprafata de contact, data de acea presiune.
Forta asta de frecare actioneaza indiferent de faptul ca planul e orizontal, inclinat sau vertical.
Sau cel putin asa stiam pana acum, da-mi si mie un link unde sa se vorbeasca despre aceasta forta verticala de frecare si acel τ (tau) despre care vorbesti tu, ca nu am auzit de asa ceva pana acum.

#32
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 15.07.2020
Nu este nici o problema, daca vrei sunt anumite rasini pentru sigilarea fisurilor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate